Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Netflix Türkiye Dünya Savaşı Z filminde “İsrail” kelimesini sansürledi

Başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı Dünya Savaşı Z filminin Netflix’teki Türkçe dublajında “İsrail” kelimesinin sansürlendi. Film dünyayı mahveden salgın hakkında.

BOLD– En iyi salgın filmlerinden biri olan ve koronavirüsten dolayı bu günlerde yeniden çok izlenen Dünya Savaşı Z filmi daha önce birçok kez TV’lerde yayınlandı. Fakat Netflix’teki Türkçe dublajda bir değişiklik hemen dikkat çekiyor.


İSRAİL YERİNE ORTADOĞU

Dünya Savaşı Z salgın filmlerinin en iyilerinden. Tayvan’dan tüm dünyaya yayılan ve insanları saldırganlaştıran bir virüse karşı verilen mücadeleyi anlatan filmde Brad Pitt, BM için çalışan bir saha müfettişi olan Gerry Lane rolünde.

Salgının korkunç bir hızla yayılması üzerine müfettiş Lane, “sıfır noktası” olan Tayvan’a gider. Oradaki bir üste bulunan Amerikan askerlerinin de yardımıyla ilk vakalardan birine tanık olan eski bir CIA ajanını sorgular. Silah kaçakçılığı dolayısıyla tutuklu olan eski ajan müfettişe bilgi verirken “Neden İsrail kazanıyor?” diye sorar. İkili arasında bunun üzerine bir konuşma geçer. Ancak, Netflix’teki Türkçe dublajda bu konuşma şöyle veriliyor:

Eski CIA ajanı: Bu salgını durdurabilmek için neden hastalığa yakalananları yakmak gerekiyor? Neden yakıp kül etmen gerekiyor? Neden veba gibi yayılıyor? Ortadoğu neden kazanıyor?
BM araştırmacısı Gerry Lane : Ortadoğu nasıl kazanıyor?
Eski CIA ajanı: Bütün o bölgeyi kapattılar. Zombiler insanoğluna saldırmadan önce. Önce öğrenen önce davranır.
Gerry Lane: Orada iki bin yıldır surlar inşa ediliyor
Gerry Lane: Evet doğru ama binlerce yılın işi, tesadüfen bir hafta önce mi bitti? Mükemmel bir zamanlama. Cevap mı istiyorsun, Jurgen Warmbrunn. Ortadoğu’da görmek isteyeceğin kişi odur.

Gerry Lane bu konuşmadan sonra adamlarına dönüp ‘‘Ortadoğu’ya gidiyoruz’’ diyor.

Atarot Airport

Gerry Lane ve ekibi İsrail semalarında kuleye seslenirken ‘Ortadoğu Kule’ diyerek Kudüs havalimanı kuleden iniş izni istiyor ve Mossad’dan Jurgen Warmbrunn’la görüşmek istediğini belirtiyor.

Oysa havalimanına inildiğinde ekranın sağ altında burasının Kudüs’teki Ararot havalimanın olduğuna dair bir bilgilendirici yazı beliriyor.

Helikopter sahnelerinde geçilince de bu kentin Jarussalem – Kudüs olduğu belirtiliyor ve de bolca İsrail bayrağı gösteriliyor.

ONUNCU ADAM?
Sonrasında Mossad ofisindeki sahne başlıyor ve burada G.Lane yine o ünlü soruyu soruyor: Ortadoğu nereden biliyordu? Daha sonra Jurgen Warmbrunn, İsrail’in inşa ettiği dev surların kontrol kapılarını gösterdiği sahne geliyor ve burada da iki kez ‘‘İsrail’e güvenli giriş kapıları’’ yerine ‘‘Ortadoğu’ya güvenli giriş kapıları’’ ibaresi kullanılıyor.

Jurgen Warmbrunn burada G.Lane’e İsraillilerin “Onuncu Adam” uygulamasından bahsediyor. Buna göre on kişilik bir heyette onuncu adamın görevi en imkansız görünen seçeneği araştırmaktır. Onuncu adam, salgınla ilgili söylentiler ilk çıktığında “zombie” olasılığını mümkün kabul edip araştırmış ve bunun sonunda güvenlik tedbirleri aldırmıştır.

ALT YAZIDA DA İSRAİL DENİYOR
Netflix platformunda aynı filmi altyazılı izlemek isterseniz orada da ‘İsrail’in alenen kullanıldığını görüyorsunuz. Filmin Türkçe dublajında İsrail’den neden sürekli ‘Ortadoğu’ şeklinde bahsedildiğini anlamak zor. Zira film yapımcıları İngilizce orjinalinde açık açık ‘İsrail’ ifadelerini, İsrail bayraklarını, Kudüsteki havalimanının adını, gidilen kentin Jarussalem – Kudüs olduğunu hiç saklamamış, her yerde açıkça kullanmış.

Koronavirüsün yaygın bir paranoyaya yol açtığı, virüsün laboratuvarda üretildiğine dair komplo teorilerinin havadalarda uçuştuğu bugünlerde İsrail’e yönelik bir tepkiden de çekinilmiş olabilir.

Gündem

Koronavirüse yakalanan Mısra Öz Sel yoğun bakıma kaldırıldı

Çorlu’da 2018 yılında meydana gelen tren faciasında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz Sel, koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Mısra Öz Sel, 5 gün önce hastaneye yatırılmıştı.

BOLD – Çorlu’da meydana gelen tren faciasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, koronavirüse yakalandı.

Mısra Öz’ün babası Mehmet Öz, sosyal medya hesabından, “Kızım Mısra Öz, Kovid-19’dan dolayı an itibarı ile yoğun bakımda” paylaşımı yaptı.

Mısra Öz Sel, 5 gün önce solunum sıkıntısı sebebiyle hastaneye yatırılmıştı. Mısra Öz Sel, sosyal medya hesabından ‘“Oksijen desteği olmadan nefes alamıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kamu Denetçiliği Kurumu: KHK ile kapatılan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’deki İhvan mensupları Mısır’a iade endişesi yaşıyor

Türkiye’nin Mısır’la giderek yaklaşması, Türkiye’de yaşayan 8 bin İhvan hareketi mensubunu endişelendiriyor. İhvan mensupları, 2019’da Türkiye’nin iade ettiği ve idam edilen genç gibi Mısır’a iade edilme endişesi yaşıyor.  

BOLD – Mısır ile yeniden normalleşmeye başlayan Türkiye, Abdülfettah es‑Sisi aleyhine yayın yapan İhvan-ı Müslimin hareketine bağlı Al Sharq, Mekameleen TV ve Watan adlı üç kanaldan eleştirilerini yumuşatmasını istemişti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ENDİŞELİ

Türkiye’nin “İhvan” jestine Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Jestlerini takdir ediyoruz” diyerek karşılık verirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” diye karşılık verdi. Türkiye’nin Mısır ile giderek yakınlaşması, Sisi yönetimi tarafından terörist olarak nitelendirilen İhvan-ı Müslimin hareketini endişelendirmeye başladı.

2019’DA İADE EDİLEN GENÇ İDAM EDİLDİ

Mısır’da büyük baskıya maruz kalarak aileleriyle birlikte Türkiye’ye sığınan İhvan’a mensup 8 bin kişi bulunuyor. Mısır’la Türkiye’nin yakınlaşmasıyla sınır dışı edilme korkusu yaşayan İhvan’a mensup gençler, 2019’da Mısır’a iade edilen ve idam cezasına çarptırılan Muhammed Abdulhazım gibi bir sonla karşılaşmaktan korkuyor.

 

Cezaevinde kanser olan KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Uygurlara yapılanları görmezden gelen Erbaş’tan İsrail’e tepki

Çin’in Uygurlara yönelik yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili sessizliğini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsrail’in Gazze saldırısına tepki gösterdi. Erbaş, Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’e vesile olmasını diledi.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkına yönelik baskıcı uygulamalarına tepki gösterdi.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEKTE

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistinli Müslümanların bu Ramazan’da da İsrail’in zulümleriyle karşı kaldıklarını dile getirerek, “Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerimizin yerleşim yerlerine yönelik saldırılar düzenleyen ve sivil saldırganları teşvik edercesine onları koruma girişiminde bulunan İsrail, diğer yandan türlü bahaneler ve baskılarla Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirerek ibadet özgürlüğünü engellemektedir.” dedi.

BU ZORBALIKLARA BİR AN ÖNCE SON VERMELİ

Başkan Erbaş, işgalci İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye Ramazan ayında da saldırılar düzenlediğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: “İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bu barbar zihniyet tüm zorbalıklarına bir an önce son vermelidir. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu Ramazan ikliminde kalplerimiz ve dualarımız her daim Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinli kardeşlerimizledir. Bu Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’te buluşabilmemize vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizlerden inayetini esirgemesin.”

 

Enes Kanter 30’ncu double-double’ını yaptı: Galibiyeti yazar Aslı Erdoğan’a adadı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0