Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

100 milyarlarca dolarlık acil önlem paketleri devrede

Küresel bir sorun haline gelen ve ekonomiye büyük zarar vereceği öngörülen koronavirüsle ilgili ülkeler acil önlem paketleri ile önlem almaya çalışıyor. Birçok ülke koronavirüs ile mücadele için 100 milyarlarca dolarlık acil önlem paketleri açıkladı.

BOLD – Yeni tip koronavirüs salgınının küresel ekonomiye etkisinin trilyon dolarları aşacağı öngörülürken, merkez banklarının arka arkaya faiz indirimleri işe yaramadı. Hükumetler 100 milyarlarca dolarları bulan teşvikleri devreye aldı.

HAYATI DURMA NOKTASINA GETİRDİ

Karantina, sokağa çıkma yasağı, sınırları kapatma, yurt içi ve dışı seyahatleri durdurma gibi hayatın akışını durdurma noktasına getiren önlemler alan hükumetler ekonomide oluşacak keskin bir daralmanın ve işsizlik oranlarındaki hızlı artışın önüne geçmek için acil durum paketlerini yürürlüğe koydu. İşte ülkelerin koronavirüsle ilgili aldığı önlemler:

EKONOMİYE 4 TRİLYON DOLARLIK LİKİDİTE

ABD’de ülke genelinde ulusal acil durum ilan edildi. İşletmelere kredi desteği, yetişkin bireylere 1.000 dolarlık ve çocuklara 500 dolarlık doğrudan çek verilmesi düzenlemeler yapılırken, ekonomiyi desteklemeye yönelik 4 trilyon dolara yakın likidite sağlanacak. Eyaletlere salgınla mücadelede gelir sağlaması için yardım fonu açılacak.

İTALYA’DAN AİLELERİ KORUMAK İÇİN 25 MİLYAR AVROLUK ACİL DESTEK PAKETİ

Salgından en çok etkilenen İtalya’da aileleri, işçileri, girişimcileri korumak için 25 milyar avroluk acil destek paketi devreye alındı. İtalyan sağlık sistemine 1,15 milyar avroluk destek sağlanacak, ayrıca serbest meslek sahiplerine 500 avro ödenecek. Çalışanlarını işten çıkarmaması halinde işverenlere nakit desteği verilecek.

FRANSA’DA ŞİRKETLERE 300 MİLYAR LİRALIK KREDİ

Fransa’da salgından etkilenen şirket ve çalışanlara çok yönlü bütçe desteği verilmesi çalışma yürütülüyor. 45 milyar avro büyüklüğündeki paketin yanı sıra bankaların şirketlere sağlayacağı krediler için 300 milyar avro teminat verilecek. Ayrıca Avrupa kurumlarından da 1 trilyon avro büyüklüğünde teminat sağlanacak.

ALMANYA: 500 MİLYAR AVRO KREDİ

Almanya’da kriz durumundaki şirketlere yardımcı olmak için 500 milyar avroya kadar kredi desteği sağlanacak. Vergi ödemeleri ertelenirken, kısa çalışma ücretine ilişkin yasa da meclisten geçirildi. Almanya’nın ayrıca 600 milyar avroluk Ekonomik İstikrar Fonu’nu (WSF) devreye alması bekleniyor.

İNGİLTERE’DE İŞLETMELERE “ARKANIZDAYIZ” MESAJI

İngiltere, koronavirüsle mücadele için 330 milyar sterlin büyüklüğünde ekonomik paket açıkladı. Bu rakamın, ülke milli gelirinin yüzde 10’undan fazlasına denk gelirken, Başbakan Boris Johnson, işletmelere “Çalışanlarınızın arkasında durun, biz de sizin arkanızda duracağız” mesajını verdi. İngiltere’de sağlık sistemi için açıklanan 12 milyar sterlinlik destek paketi iki katına çıkarılacak.

İSVİÇRE: 42 MİLYAR İSVİÇRE FRANGI

İsviçre, Covid-19’dan zarar gören şirketler ve işçileri desteklemek için 42 milyar İsviçre frangı tutarında yardım paketi açıkladı. Söz konusu paket tutarı, İsviçre tarihinin rekoru olarak kayıtlara geçti. Pakette, işletmelerin gelirlerinin yüzde 10’u kadar kredi çekebilmesi ve bunun 500 bin frangının hemen ödenmesi, bankalardan çekilecek kredi miktarının firma başına 20 milyon frangı aşamaması gibi detaylar yer aldı.

İSPANYA TARİHİNİN EN BÜYÜK SEFERBERLİĞİ

İspanya’da hükumet, “ülke tarihinin en büyük seferberliği” olarak ilan ettiği toplam 200 milyar avroluk ekonomik yardım paketi açıkladı. Paketin en büyük kısmını küçük ve orta ölçekli şirketlere 100 milyar avroluk likidite sağlanması oluşturdu. Paket kapsamında diğer hükumet taahhütlerine 17 milyar avro, sağlık sektörüne 1 milyar avro, ülkedeki 17 özerk yönetime de sağlık hizmetlerini güçlendirmeleri için 2,8 milyar avro destek sağlanacak.

KANADA: 82 MİLYAR DOLAR

Kanada, GSYH’sinin neredeyse yüzde 3’üne denk gelen 82 milyar dolarlık yardım paketi açıkladı. Ülke yetkilileri, “Şu anda tek işimiz; Kanadalıların buzdolabında yiyecek, başlarının üstünde bir çatı olduğundan ve ihtiyaç duydukları ilacı karşılayabileceklerinden emin olmak” mesajını verdi.

JAPONYA: 193 MİLYAR DOLAR TEŞVİK PAKETİ

Asya’nın en büyük ekonomilerinden Japonya’da, Başbakan Shinzo Abe, 193 milyar dolar büyüklüğünde bir teşvik paketi üzerinde çalıştığını belirtti. Pakette vatandaşlara ve krizden en çok etkilenen turizm sektörüne nakdi yardımın da olacağı öngörülüyor. Japonya hükumeti, önceki hafta KOBİ’ler için 4,1 milyar dolar değerinde bir paket açıklamıştı.

TÜRKİYE: İŞLETMELERE 100 MİLYAR LİRALIK PAKET

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı açıkladığı koronavirüsle mücadele paketinde işletmelere 100 milyar liralık kredi öngörülüyor. Türkiye’de doğrudan halka dönük önlem yok. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın halka kolonya ve maske dağıtılması gibi önerileri tepki çekmişti.

 

Dört tıp öğrencisi iki aydır Elazığ’da tutuklu: Terörist damgası vurdular

 

Gündem

Türkiye’deki koronavirüs bilançosu: Toplam ölüm sayısı 574’e, vaka sayısı 27 bin 69’a yükseldi

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de toplamda 574 kişi hayatını kaybetti. Alınan sıkı tedbirlere rağmen vaka sayısı ise 27 bin 69’a yükseldi.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saat içerisinde 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 3 bin 135 yeni tanı konduğunu açıkladı.

Böylece Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 574’e, toplam vaka sayısı ise 27 bin 89’a yükseldiğini belirtti.

Son 24 saatte 20 bin 65 test yapıldığını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, 3 bin 135’inin pozitif çıktığını duyurdu. Bakan Koca, iyileşen hasta sayısının da bin 42 olduğunu duyurdu.

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

“Test sayısında 20.000’i aştık. İyileşen toplam hasta sayımız 1.000’i geçti. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım. Yeni uygulamada davranışlarıyla herkese örnek olan gençlere teşekkür ediyorum.”

Gelecek Partisi’nden ‘İnfaz Yasası’ teklifine itiraz: Kriter; ‘irtibat ve iltisak’ değil ‘cebir ve şiddet’ olmalı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Gergerlioğlu uyardı: İntihar vakaları artabilir

Günlerdir tartışılan yeni infaz yasası birçok aileyi hayal kırıklığına uğrattı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu kararların toplumda ağır sonuçları olabileceğini söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Yeni infaz yasasının sonucunu dört gözle bekleyen tutuklu aileleri, TMBB İnsan Hakları Komisyonundan dün çıkan kararlar sonucunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. ‘Terör’le yargılanan tutuklular yeni yasanın dışında bırakıldı. Cemaat soruşturmaları kapsamında ‘terör’le yargılananların eşleri, çocukları, kardeşleri bir kez daha ümitsizliğe düştü.

Çanakkale’de dün öğlen saatlerinde balkonda düşerek hayatını kaybeden Halime Çalışkan, 20’li yaşlarda bipolar bozukluk tedavisi görmüş, son günlerde hastalığı yeniden nüksetmiş bir öğretmendi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Çanakkale Cezaevinde 2,5 yıldır tutuklu bulunan eşini ve babasını ziyarete gidemeyecek olması nedeniyle bunalıma girmiş, ailesi tarafından doktora götürülmüş ve yeniden ilaç kullanmaya başlamıştı.

Çalışkan’ın ölümünün kaza mı yoksa intihar mı olduğu konusunda şüpheler üzerinde durulduğunu ifade eden HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, önümüzdeki günlerde intihar vakalarının artabileceğini söyledi.

Gergerlioğlu, TBMM Genel Kurulunda salı gün son kez görüşülecek olan yeni infaz yasasından tutuklu ailelerinin ümit ettiği bir sonuç çıkmazsa bunun topluma yansımasının sonuçlarının ağır olacağı konusunda uyarıda bulundu ve şöyle devam etti: “İnfaz yasasını ümitle bekleyen çok eş, anne, kardeş var. Yüz binlerce insanın beklentisini boşa çıkarak bir sonuç olursa toplumda intihar vakaları artabilir. Ağır depresyona girenler, sinir krizi geçirenler olabilir. Eşlerini ümitle bekleyen kadınlar, beni her gün arayıp ne oldu, buradan da bir şey çıkmayacak diye soruyor.”

Virüs nedeniyle ablamın bipolar bozukluğu nüksetti, ilaç kullanıyordu ama o intihar etmez

İntihar mı kaza mı? Eşi ve babası tutuklu bir kadın Çanakkale’de öldü

Okumaya devam et

Gündem

Personele eziyetle suçlanan ŞOK’a boykot çağrısı

Yeni bir uygulama ile müşterilerinin siparişlerini evlerine bırakan ŞOK Marketin, bu iş için yeni istihdam yerine market çalışanlarını yaya olarak kullandığının ortaya çıkması tepki topladı.

BOLD- Koronavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyen ŞOK Marketler zinciri faaliyet gösterdiği yerlerde telefonla sipariş uygulaması başlattı. ‘Cepte ŞOK’ uygulamasıyla alınan siparişler, en yakın marketten müşterilerin evlerine bırakılıyor.

MARKET ÇALIŞANLARI EVLERE YAYA GİDİYOR

ŞOK’un Evlere bırakılan siparişler için ekstra personel alımı yapmadığı, market çalışanlarını siparişlere yaya olarak gönderdiği iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Hatta uygulamaya itiraz eden bazı çalışanların hakkında işlem yapıldığı da bu iddialar arasında.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Personele eziyet edildiği iddialarından rahatsız olan sosyal medya kullanıcıları, #SokMarketBoykot etiketine yaptıkları on binlerce paylaşımla tepkisini dile getirdi. Cepte ŞOK uygulamasını sosyal medya hesabından 30 Martta duyuran ŞOK Marketler zincirinin CEO’su Uğur Demirel iddialar karşısındaki sessizliği sürüyor.

Gazetecilerden meslektaşları için kampanya: ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’

Okumaya devam et

Popular