Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

100 milyarlarca dolarlık acil önlem paketleri devrede

Küresel bir sorun haline gelen ve ekonomiye büyük zarar vereceği öngörülen koronavirüsle ilgili ülkeler acil önlem paketleri ile önlem almaya çalışıyor. Birçok ülke koronavirüs ile mücadele için 100 milyarlarca dolarlık acil önlem paketleri açıkladı.

BOLD – Yeni tip koronavirüs salgınının küresel ekonomiye etkisinin trilyon dolarları aşacağı öngörülürken, merkez banklarının arka arkaya faiz indirimleri işe yaramadı. Hükumetler 100 milyarlarca dolarları bulan teşvikleri devreye aldı.

HAYATI DURMA NOKTASINA GETİRDİ

Karantina, sokağa çıkma yasağı, sınırları kapatma, yurt içi ve dışı seyahatleri durdurma gibi hayatın akışını durdurma noktasına getiren önlemler alan hükumetler ekonomide oluşacak keskin bir daralmanın ve işsizlik oranlarındaki hızlı artışın önüne geçmek için acil durum paketlerini yürürlüğe koydu. İşte ülkelerin koronavirüsle ilgili aldığı önlemler:

EKONOMİYE 4 TRİLYON DOLARLIK LİKİDİTE

ABD’de ülke genelinde ulusal acil durum ilan edildi. İşletmelere kredi desteği, yetişkin bireylere 1.000 dolarlık ve çocuklara 500 dolarlık doğrudan çek verilmesi düzenlemeler yapılırken, ekonomiyi desteklemeye yönelik 4 trilyon dolara yakın likidite sağlanacak. Eyaletlere salgınla mücadelede gelir sağlaması için yardım fonu açılacak.

İTALYA’DAN AİLELERİ KORUMAK İÇİN 25 MİLYAR AVROLUK ACİL DESTEK PAKETİ

Salgından en çok etkilenen İtalya’da aileleri, işçileri, girişimcileri korumak için 25 milyar avroluk acil destek paketi devreye alındı. İtalyan sağlık sistemine 1,15 milyar avroluk destek sağlanacak, ayrıca serbest meslek sahiplerine 500 avro ödenecek. Çalışanlarını işten çıkarmaması halinde işverenlere nakit desteği verilecek.

FRANSA’DA ŞİRKETLERE 300 MİLYAR LİRALIK KREDİ

Fransa’da salgından etkilenen şirket ve çalışanlara çok yönlü bütçe desteği verilmesi çalışma yürütülüyor. 45 milyar avro büyüklüğündeki paketin yanı sıra bankaların şirketlere sağlayacağı krediler için 300 milyar avro teminat verilecek. Ayrıca Avrupa kurumlarından da 1 trilyon avro büyüklüğünde teminat sağlanacak.

ALMANYA: 500 MİLYAR AVRO KREDİ

Almanya’da kriz durumundaki şirketlere yardımcı olmak için 500 milyar avroya kadar kredi desteği sağlanacak. Vergi ödemeleri ertelenirken, kısa çalışma ücretine ilişkin yasa da meclisten geçirildi. Almanya’nın ayrıca 600 milyar avroluk Ekonomik İstikrar Fonu’nu (WSF) devreye alması bekleniyor.

İNGİLTERE’DE İŞLETMELERE “ARKANIZDAYIZ” MESAJI

İngiltere, koronavirüsle mücadele için 330 milyar sterlin büyüklüğünde ekonomik paket açıkladı. Bu rakamın, ülke milli gelirinin yüzde 10’undan fazlasına denk gelirken, Başbakan Boris Johnson, işletmelere “Çalışanlarınızın arkasında durun, biz de sizin arkanızda duracağız” mesajını verdi. İngiltere’de sağlık sistemi için açıklanan 12 milyar sterlinlik destek paketi iki katına çıkarılacak.

İSVİÇRE: 42 MİLYAR İSVİÇRE FRANGI

İsviçre, Covid-19’dan zarar gören şirketler ve işçileri desteklemek için 42 milyar İsviçre frangı tutarında yardım paketi açıkladı. Söz konusu paket tutarı, İsviçre tarihinin rekoru olarak kayıtlara geçti. Pakette, işletmelerin gelirlerinin yüzde 10’u kadar kredi çekebilmesi ve bunun 500 bin frangının hemen ödenmesi, bankalardan çekilecek kredi miktarının firma başına 20 milyon frangı aşamaması gibi detaylar yer aldı.

İSPANYA TARİHİNİN EN BÜYÜK SEFERBERLİĞİ

İspanya’da hükumet, “ülke tarihinin en büyük seferberliği” olarak ilan ettiği toplam 200 milyar avroluk ekonomik yardım paketi açıkladı. Paketin en büyük kısmını küçük ve orta ölçekli şirketlere 100 milyar avroluk likidite sağlanması oluşturdu. Paket kapsamında diğer hükumet taahhütlerine 17 milyar avro, sağlık sektörüne 1 milyar avro, ülkedeki 17 özerk yönetime de sağlık hizmetlerini güçlendirmeleri için 2,8 milyar avro destek sağlanacak.

KANADA: 82 MİLYAR DOLAR

Kanada, GSYH’sinin neredeyse yüzde 3’üne denk gelen 82 milyar dolarlık yardım paketi açıkladı. Ülke yetkilileri, “Şu anda tek işimiz; Kanadalıların buzdolabında yiyecek, başlarının üstünde bir çatı olduğundan ve ihtiyaç duydukları ilacı karşılayabileceklerinden emin olmak” mesajını verdi.

JAPONYA: 193 MİLYAR DOLAR TEŞVİK PAKETİ

Asya’nın en büyük ekonomilerinden Japonya’da, Başbakan Shinzo Abe, 193 milyar dolar büyüklüğünde bir teşvik paketi üzerinde çalıştığını belirtti. Pakette vatandaşlara ve krizden en çok etkilenen turizm sektörüne nakdi yardımın da olacağı öngörülüyor. Japonya hükumeti, önceki hafta KOBİ’ler için 4,1 milyar dolar değerinde bir paket açıklamıştı.

TÜRKİYE: İŞLETMELERE 100 MİLYAR LİRALIK PAKET

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı açıkladığı koronavirüsle mücadele paketinde işletmelere 100 milyar liralık kredi öngörülüyor. Türkiye’de doğrudan halka dönük önlem yok. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın halka kolonya ve maske dağıtılması gibi önerileri tepki çekmişti.

 

Dört tıp öğrencisi iki aydır Elazığ’da tutuklu: Terörist damgası vurdular

 

Gündem

AKP’nin yaptığı borcun faturası İBB’ye çıktı: Metro inşaatı kredisine el konuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) metro inşaatı için yurt dışından bulduğu kredinin 530 milyon TL’sine AKP döneminde yapılan asfalt borcu nedeniyle haciz işlemi uygulandı. Haciz uygulanan paranın metro projesi için alınan döviz kredisi olduğu belirtildi.

BOLD – Haciz kararının AKP döneminde birçok asfalt işi alan MET-GÜN İnşaatın açtığı alacak davası nedeniyle verildiği, icra mahkemesi İBB’nin itirazlarını reddettiği kaydedildi.

İBB’den yapılan açıklamada, icra mahkemelerine yapılan tedbir talebi beklenmeden banka tarafından proje kredilerinin bulunduğu hesaplardaki paranın alacaklı firmaya aktarıldığı belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre, İBB’nin birçok asfalt ihalesini geçmiş dönemlerde kazanan MET-GÜN İnşaatın avukatları, alacağın tahsili için harekete geçti. Alınan ihtiyati haciz kararı, İBB’nin banka hesaplarının bulunduğu bankalara gönderildi. Edinilen bilgiye göre, büyük bir bölümü bir bankada olan toplam 565 milyon liraya haciz işlemi uygulandı ve söz konusu para şirket hesabına geçti. Söz konusu paranın, 530 milyon TL’sinin yeniden başlanan bir metro projesi için alınan yurt dışı döviz kredisi olduğu kaydedildi.

İBB: HUKUKA AYKIRI İŞLEM YAPILDI

İBB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İstanbul geneli asfalt yapım işine dair MET-GÜN yüklenici firma tarafından tamamı Ocak 2018 ile Mart 2019 döneminde yapılan asfalt işlerine ait önceki dönemde ödenmeyen borç bakiyeleri sebebiyle 2020 yılı içerisinde belediyemiz aleyhine ilamsız icra takipleri başlatılmıştır” denildi. Yapılan asfalt işleri için kesin hesap çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamanın devamında “Başlatılan icra takiplerine işlemiş faizler yönünden itiraz edilmiş olup anapara borcu yönünden takipler kesinleşmiş ve alacaklı şirketler tarafından üç ayrı icra dosyasından İcra İflas Kanunu 89/1. maddesi uyarınca haciz ihbarnameleri gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

TEDBİR TALEBİNİ MAHKEME REDDETTİ

Haciz işleminin hukuksuz yapıldığı öne sürülen İBB açıklamasında şunlar kaydedildi: “Banka tarafından hukuksuz bir şekilde icra dosyalarına ödenmesi üzerine derhal bu paraların alacaklıya ödenmemesi ve mahkemeler nezdinde yapmış olduğumuz şikayetlerimiz neticelenene kadar icra kasasında bekletilmesi yönünde tedbir talep edilmiştir. Maalesef tedbir taleplerimiz mahkemelerce reddedilmiş ve böylece tümüyle haksız ve hukuka aykırı olarak sabah başlayan haciz işlemi Kanun ile yasaklanmış paralarımız alacaklıya akşam ödenmiştir. Mahkemeler nezdinde açılan haczedilmezlik şikayetlerimize ilişkin davalar devam etmekte olup duruşmaları eylül ve ekim aylarına bırakılmıştır.

PROJELER İÇİN ALINAN KREDİLER

Bunun üzerine belediyemizce derhal icra mahkemelerine başvurularak öncelikle tedbir kararı verilmesi ve akabinde haczedilmezlik şikâyetimizin kabul edilerek konulan haciz ve blokelerin kaldırılması talep edilmiştir. Mahkemelerce henüz tedbir talebi açısından bir karar verilmeden banka tarafından haczi caiz olmayan proje kredilerinin bulunduğu döviz hesaplarında bulunan paralar Türk lirasına çevrilmek suretiyle cari hesabımıza virman yoluyla aktarılmış, şartlı bağışlar ile vergi, resim ve harç gelirlerimizin bulunduğu diğer hesaplardan da virman yoluyla aktarım yapılan cari hesabımızdan üç ayrı icra dosyasına yaklaşık 565 milyon TL aktarılmıştır.”

Uyuşturucu kaçakçısı, uyuşturucu parasını emniyet müdürünün makam arabasıyla taşıdı

Okumaya devam et

Gündem

Yenikapı metrosunu karıştıran taciz iddiası: ‘Yüzünü göreceğim senin’

İstanbul’da metroda genç bir kadın kendisine yapılan tacize isyan etti. Hacıosman – Yenikapı hattında genç kadını elle taciz ettiği öne sürülen erkek yolcu, metrodaki diğer kişilerin yardımıyla yakalandı.

BOLD- Taciz olayı Hacıosman – Yenikapı metro hattının Mecidiyeköy durağında, dün saat 23.30 sularında meydana geldi. 24 yaşındaki genç kız durakta ineceği sırada bir kişinin elle tacizine uğradığını öne sürdü.

Taciz sonrası çığlık atarak yeniden metroya binen kadın, kendisini taciz eden kişiyi, arkadaşları ve metrodaki yolcuların yardımıyla yakaladı. Yakalanan kişi daha sonra istasyondaki güvenlik görevlilerini teslim edildi.

DAHA 24 YAŞINDAYIM

Olayın şoku nedeniyle sinir krizleri geçiren kadın, “Ben daha 24 yaşındayım. Allah belanı versin, yüzünü göreceğim senin” diyerek feryat etti. O anlar ise metroda bulunan bir yolcu tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Bu arada güvenliğin olaya müdahale ettiği sırada sosyal mesafe kuralları uyarıları dikkat çekti.

Jakuzi gören AKP’li başkanın tepki çeken görgüsüzlüğü: ‘Lan fakirler…’

 

Okumaya devam et

Gündem

Uyuşturucu kaçakçısı, uyuşturucu parasını emniyet müdürünün makam arabasıyla taşıdı

nejat daş uyuşturucu kaçakçısı

Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş’ın, uyuşturucu parasını Sultanbeyli eski Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek’in kendisine tahsis ettiği makam aracıyla taşıdığı ortaya çıktı.

BOLD – Bataklık Operasyonunda tutuklanan uyuşturucu kaçakçısı Daş’ın, koronavirüs nedeniyle getirilen şehirlerarası seyahat yasağını eski Sultanbeyli Emniyet Müdürü Yüksek’in makam aracıyla deldiği belirtildi.

Daş’ın, emniyetin aracıyla Çorlu ve Edirne’ye giderek TIR’larla yurtdışından getirilen uyuşturucu parasını elden teslim aldığı kaydedildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Daş ile tutuklu eski Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek arasındaki bağlantı 6 ay önce tespit edildi. Emniyet Müdürü Yüksek, polis memuru şoförü Halil İbrahim A.’nın kullandığı makam aracını narkotik ekiplerinin takibindeki olan Daş’a tahsis etti.

TAKİP İÇİN SERBEST BIRAKILDILAR

Bu tespitin ardından Necmettin Yüksek de takibe alındı. Nisan ayında Almanya’dan gelip Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan bir TIR takip edildi. Büyükçekmece’de durdurulan TIR’ın zulasından 270 bin İngiliz Sterlini (yaklaşık 2.3 milyon TL) çıktı. Kapıkule’de beyan edilmeyen paralara el konuldu. Emniyet Müdürü Yüksek, koruması ve şoförüyle birlikte Nejat Daş da gözaltına alındı. Yüksek ve Daş, bağlantılarının tespit edilmesi için serbest bırakıldı. Narkotik ekiplerinin takibi sürdü.

18 MİLYON LİRA

Uyuşturucu kaçakçılarıyla bağlantılarını sürdürdüğü öne sürülen Necmettin Yüksek, Bataklık Operasyonunda diğer zanlılarla birlikte gözaltına alındı. İddiaya göre, uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş, Yüksek’in kendisine tahsis ettiği makam aracıyla seyahat ederek, polis kontrolünden kurtuluyordu. Polis memurunun kullandığı emniyet müdürünün makam aracıyla Çorlu ve Edirne’ye giden Nejat Daş’ın, TIR’larla yurt dışından getirilen yaklaşık 18 milyon lira değerinde İngiliz Sterlinini elden teslim aldığı öne sürüldü.

CHP, çoklu baroya AYM’de iptal davası açacak: Emsal kararlar var

Okumaya devam et

Popular