Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Korona cezaevlerine sıçrarsa önü alınamaz

Gardiyanlar sayım için her gün koğuşlara giriyor, yeterli beslenme yok, dışarıdan vitamin vermek yasak, 40 kişilik koğuşlar var… Hüsnü Taş felaketi anlattı.

BOLD – Marmara TUHAY-DER Eşbaşkanı Hüsnü Taş, salgının cezaevlerine sıçraması halinde önünün alınamayacağı uyarısında bulunarak, tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

İran gibi ülkelerin bile on binlerce tutukluyu serbest bırakması üzerine Hükümet, bir süredir gündeminde olan ceza infaz düzenlemesini erkene çekti.

AKP ve MHP’nin kurmaylarınca üzerinde çalışılan düzenlemeye dair yansıyan kimi bilgilere göre, siyasi nedenlerle cezaevlerinde tutuklu bulunanlar kapsam dışında bırakılacak.

Bu nedenle şimdiden tartışma konusu olan düzenlemenin son şeklinin nasıl olacağı merakla beklenirken, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Eşbaşkanı Hüsnü Taş, cezaevlerinin biran önce boşaltılması gerektiğini söyledi.

Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve tutuklu aileleriyle iletişim halinde olduklarını aktaran Taş, birçok cezaevinde olduğu gibi Marmara Bölgesi’ndeki cezaevlerinde de endişe verici boyutlara ulaşan ihlallerin yaşandığını söyledi.

EN BÜYÜK TEHLİKE GARDİYANLAR: SAYIMA DERHAL SON VERİLMELİ

Taş, bu konuda özellikle Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından Marmara Bölgesi’ndeki cezaevleri ile ilgili hazırlanan son hak ihlalleri raporu üzerinde durdu. Taş, raporda yer alan Kovit-19 salgınının yayılması ile birlikte bazı cezaevlerinde temizlik ve hijyen uygulamalarının olmadığı, her gün dışarıya çıkıp giren gardiyanların sayım adı altında sürekli koğuşlara gittiği, eldiven ve maske takmadıkları için de bu durumun tutuklular açısından ciddi riskler taşıdığı yönündeki bilgilere dikkat çekti.

Şimdiye kadar dışarıda binlerce kişinin salgından kaynaklı yaşamını yitirdiğini söyleyen Taş, bunun cezaevlerinde yaşanmaması için önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Birçok ülkede önlem olarak tahliyelerin gerçekleştiğini kaydeden Taş, “İran gibi katı yasalarla yönetilen bir ülke dahi binlerce siyasi ve adli tutukluyu serbest bıraktı. Ancak Türkiye’de hukukun, adaletin ve insanlığın bittiği bir noktadayız. Cezaevlerinde gerçekten ciddi tehlikeler var. Örnek olarak Bakırköy Kadın Cezaevi’nde yapılan aramalar esnasında gardiyanlar koruyucu eldiven ve ağızlarında maske olmadan sayım alıyorlar. Cezaevlerindeki en büyük tehlike gardiyanlardır. Çünkü her gün dışarı çıkıp geliyorlar. Dolasıyla henüz cezaevinde olmayan hastalığı buraya taşıyacak potansiyelde olan kişilerin başında gardiyanlar geliyor” dedi.

KRONİK HASTALAR VAR

Cezaevlerinde yine kronik hastalığı olan yüzlerce hasta tutuklu bulunduğunu belirten Taş, özellikle bu tutukluların ciddi risk altında olduğu uyarısında bulundu.

Sağlık haklarından yeterince faydalanamayan hasta tutukluların salgın sonrası 14 gün karantinada kalmak şartıyla hastaneye götürüldüğünü bilgisini veren Taş, bu yüzden de hasta tutukluların sağlık ihtiyaçlarını gideremediklerini belirtti.

‘VİRÜS CEZAEVLERİNE SIÇRARSA ÖNÜ ALINAMAZ’

Zorunlu iğne kullanan tutukluların bile bu tür uygulamalarla ortada bırakıldığını söyleyen Taş, “Cezaevi yönetiminin tutukluların sağlıklarına dair önlem almaması ve şartları daha da zorlaştırması, ancak ‘düşman hukuku’ ile bağdaştırılabilir. Bu da kabul edilecek bir şey değildir. Hele hele çocuklar ve yaşlı tutuklular devletin güvencesi altındadır. Yani devlet birebir bunlardan sorumludur. Tutuklu ve hükümlülerin aileleri olarak ciddi endişeler içerisindeyiz. Yani o virüs her an cezaevlerine sıçrayabilir. Bu yansıdığı takdirde önü alınamaz” uyarısında bulunarak, cezaevlerinin derhal boşaltılmasını istedi.

Gündem

Milletvekilleri duruşmaya alınmadı, kim, neyi gizliyor?

AKP’li milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırıları sonucu üç kişinin hayatını kaybettiği Şenyaşar ailesinin duruşmasına HDP’li milletvekilleri alınmadı.

BOLD – Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de meydana gelen saldırılarda yaşamını yitiren Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ın ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması dün Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

2’si tutuklu 13 kişinin, “öldürme”, “öldürmeye teşebbüs”, “yaralama”, “mala zarar verme” ve “ateşli silah bulundurma” suçlamalardan yargılandığı davanın 15 Nisan’daki ilk duruşması koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında görülememiş, Nöbetçi Malatya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, dosya üzerinde inceleme yapıp erteleme kararı vermişti.

Saldırıda yaralı kurtulup, 2 yıldır tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar ile AKP’li vekil Yıldız’ın yakını Enver Yıldız, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) üzerinden bağlanırken, tutuksuz 11 sanık salonda hazır bulundu.

İDDİANAME YILDIZ AİLESİNİ KORUMAYA YÖNELİK

Şenyaşar ailesinin avukatı Bülent Duran’ın, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamenin Yıldız ailesini korumaya yönelik olduğunu söylediği duruşmaya mahkeme başkanının kararıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü alınmadı. Gergerlioğlu daha sonra aile ile canlı bir Youtube yayını gerçekleştirdi.

 

Mahkeme başkanını adliyedeki Adalet Komisyonu’na şikayet eden Gergerlioğlu, Şenyaşar ailesine karşı yapılanların herkes tarafından bilindiğini, yine de geçen 2 yıllık süre içerisinde adaletin yerini bulmadığını söyledi.

“MAHKEME BAŞKANI BİZİ ALMAMAK İÇİN DİRETTİ”

Gergerlioğlu, “Urfa’da yaşanan bu olayın davası Malatya’ya alınarak dava görülmeye başlandı. Duruşmaya katılmak için Ankara’dan Malatya’ya geldik. Duruşma öncesi ailenin duygu ve düşüncelerini almak için kısa bir canlı yayın yapmak istedik. Ama hemen müdahaleye uğradık. Yayın yapmamız engellendi. Ardından mahkeme salonuna girmek istedik, bir kez daha engellendik. Mahkeme başkanı taraflar dışında başka kimseyi duruşma almayacağını söyledi. Biz milletvekili olarak, milletin adına duruşmaya katılmak istedik. Mahkeme başkanı bizi almama noktasında diretti. Bu durumu Adliye Adalet Komisyonu başkanlığına bildirdik. Fakat o da ‘bu konu beni aşar’ diyerek, başvurumuzu geri çevirdi. Sonuçta mahkeme salonuna giremedik. Bu durum ailenin adalet konusundaki kaygılarını arttırmıştır” dedi.

Şenyaşar ailesinin kamuoyuna duruşmaya katılım çağrısı yaptığını hatırlatan Gergerlioğlu, kendisinin de partisi tarafından bu adalet arayışına destek olmak için görevlendirildiğini dile getirdi.

“SON DERECE VAHİM BİR DURUM”

Gergerlioğlu, karşılaştıkları engellemeyi “Bu duruşmayı izlemememizin ne manisi olabilir? Kim neyi gizliyor? Ben bunu açıkça soruyorum; Biz neden içeri alınmadık? Tamam, mahkeme başkanının böyle bir kararı olabilir. Ama biz de milletvekiliyiz ve milletin adına gelmişiz. Tüm bunlara baktığımız zaman belli ki önceden alınmış kararlar var. Daha önce hiç karşılamadığımız bir durum. Yine duruşmayı izlemek için ille de milletvekili olmak da şart değil. Yani mahkemelerin ‘aleniyet ilkesi’ çiğnenmiş oldu. Onun için bunu son derece vahim bir durum olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

SÜRÜCÜ: AMAÇ GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK

MA’nın haberine göre Duruşma salonuna sokulmayan partili bir diğer isim Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de, olayın Urfa’da yaşandığını, bu yüzden duruşmaların da orada görülmesi gerektiğini dile getirerek dava dosyasının Malatya’ya taşınmasını eleştirdi. Sürücü, “ Gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyorlar. Yine kamuoyunun olaydan haberdar olmasını istemiyorlar. Amaçları gerçeklerin üstünü örtmek” dedi.

NE OLMUŞTU?

24 Haziran 2018 genel seçimlerinin hemen öncesinde Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait iş yerine yönelik saldırısı, yaralıların kaldırıldığı hastanede devam etmiş ve baba Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Celal ile Adıl Şenyaşar yaşamını yitirirken, Ferit, Memet, Fadıl Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 9 kişi ise yaralanmıştı. Olaydan sonra tedavi edildikleri hastanelerde gözaltına alınan yaralı kardeşlerden Fadıl Şenyaşar, “öldürmek” ve “yaralamak” iddialarıyla tutuklanmıştı.

AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın da yaşamını yitirdiği olaya dair somut ifadeler ve görüntüler olmasına rağmen, Yıldız ailesinden kimseye dokunulmamış, 17 ay sonra Enver Yıldız koruma ordusu ile geldiği Urfa Adliyesinde tutuklanmıştı.

Savcılık tarafından olaydan 18 ay sonra hazırlanan iddianamede ise Şenyaşarlara yönelik asıl saldırının yaşandığı hastane boyutu iddianame dışı bırakılmasının yanı sıra sağlam şekilde girdiği hastaneden kafası ezilmiş halde ölü olarak çıkan Esvet Şenyaşar’a dair tespite yer verilmedi.

Okumaya devam et

Gündem

Hizmet Hareketine ait yurt binasına Saray el koydu

Ankara Çukurambar’daki yaklaşık 25 katlı Hizmet Hareketi’ne ait yurt binasına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı logosu yerleştirildi. Yurt olarak inşa edilen bina ve şirkete 15 Temmuz sonrası el konulmuştu.

BOLD – Ankara’nın Çukurambar semtindeki yaklaşık 25 katlı binaya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı logosu yerleştirildi. Hizmet Hareketi’ne ait Atlantik AŞ’ye ait olan binaya 15 Temmuz sonrası el konulmuştu.

BİNAYA LOGO ASILDI

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Çukurambar semtinde bulunan yaklaşık 25 katlı binaya, halihazırda Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün eski binasında bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ismi ve logosu asıldı. 15 Temmuz sonrası binaya el konulması ile birlikte söz konusu alanın mülkiyetinin Hazine’ye geçtiği; binanın kullanımının ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda olduğu öğrenildi.

Dink’i tehdit eden MİT’çiler mahkemede dinlenmeyecek

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’dan nikah hediyesi Cumhurbaşkanı Danışmanlığı oldu

Danışman sayısı ile gündem oluşturan Saray’a iki yeni danışman daha atandı. Geçen aylarda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın nikah şahidi olduğu Hamza Gedikoğlu da Saray’a danışman yapıldı.

BOLD – Cumhurbaşkanı Danışmanlığına iki yeni atama Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Ayhan Oğan ve Hamza Gedikoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı.

ERDOĞAN NİKAH ŞAHİDİ OLMUŞTU

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ayhan Oğan ve Hamza Gedikoğlu Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı. Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Hamza Gedikoğlu’nun nikah şahitliğini yapmıştı. Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan ile Üsküdar Belediyesi Nikah Salonu’nda Öznur Hacıosmanoğlu ile Hamza Gedikoğlu çiftinin nikah törenine katılmıştı.

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Popular