Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Korona cezaevlerine sıçrarsa önü alınamaz

Gardiyanlar sayım için her gün koğuşlara giriyor, yeterli beslenme yok, dışarıdan vitamin vermek yasak, 40 kişilik koğuşlar var… Hüsnü Taş felaketi anlattı.

BOLD – Marmara TUHAY-DER Eşbaşkanı Hüsnü Taş, salgının cezaevlerine sıçraması halinde önünün alınamayacağı uyarısında bulunarak, tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

İran gibi ülkelerin bile on binlerce tutukluyu serbest bırakması üzerine Hükümet, bir süredir gündeminde olan ceza infaz düzenlemesini erkene çekti.

AKP ve MHP’nin kurmaylarınca üzerinde çalışılan düzenlemeye dair yansıyan kimi bilgilere göre, siyasi nedenlerle cezaevlerinde tutuklu bulunanlar kapsam dışında bırakılacak.

Bu nedenle şimdiden tartışma konusu olan düzenlemenin son şeklinin nasıl olacağı merakla beklenirken, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Eşbaşkanı Hüsnü Taş, cezaevlerinin biran önce boşaltılması gerektiğini söyledi.

Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve tutuklu aileleriyle iletişim halinde olduklarını aktaran Taş, birçok cezaevinde olduğu gibi Marmara Bölgesi’ndeki cezaevlerinde de endişe verici boyutlara ulaşan ihlallerin yaşandığını söyledi.

EN BÜYÜK TEHLİKE GARDİYANLAR: SAYIMA DERHAL SON VERİLMELİ

Taş, bu konuda özellikle Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından Marmara Bölgesi’ndeki cezaevleri ile ilgili hazırlanan son hak ihlalleri raporu üzerinde durdu. Taş, raporda yer alan Kovit-19 salgınının yayılması ile birlikte bazı cezaevlerinde temizlik ve hijyen uygulamalarının olmadığı, her gün dışarıya çıkıp giren gardiyanların sayım adı altında sürekli koğuşlara gittiği, eldiven ve maske takmadıkları için de bu durumun tutuklular açısından ciddi riskler taşıdığı yönündeki bilgilere dikkat çekti.

Şimdiye kadar dışarıda binlerce kişinin salgından kaynaklı yaşamını yitirdiğini söyleyen Taş, bunun cezaevlerinde yaşanmaması için önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Birçok ülkede önlem olarak tahliyelerin gerçekleştiğini kaydeden Taş, “İran gibi katı yasalarla yönetilen bir ülke dahi binlerce siyasi ve adli tutukluyu serbest bıraktı. Ancak Türkiye’de hukukun, adaletin ve insanlığın bittiği bir noktadayız. Cezaevlerinde gerçekten ciddi tehlikeler var. Örnek olarak Bakırköy Kadın Cezaevi’nde yapılan aramalar esnasında gardiyanlar koruyucu eldiven ve ağızlarında maske olmadan sayım alıyorlar. Cezaevlerindeki en büyük tehlike gardiyanlardır. Çünkü her gün dışarı çıkıp geliyorlar. Dolasıyla henüz cezaevinde olmayan hastalığı buraya taşıyacak potansiyelde olan kişilerin başında gardiyanlar geliyor” dedi.

KRONİK HASTALAR VAR

Cezaevlerinde yine kronik hastalığı olan yüzlerce hasta tutuklu bulunduğunu belirten Taş, özellikle bu tutukluların ciddi risk altında olduğu uyarısında bulundu.

Sağlık haklarından yeterince faydalanamayan hasta tutukluların salgın sonrası 14 gün karantinada kalmak şartıyla hastaneye götürüldüğünü bilgisini veren Taş, bu yüzden de hasta tutukluların sağlık ihtiyaçlarını gideremediklerini belirtti.

‘VİRÜS CEZAEVLERİNE SIÇRARSA ÖNÜ ALINAMAZ’

Zorunlu iğne kullanan tutukluların bile bu tür uygulamalarla ortada bırakıldığını söyleyen Taş, “Cezaevi yönetiminin tutukluların sağlıklarına dair önlem almaması ve şartları daha da zorlaştırması, ancak ‘düşman hukuku’ ile bağdaştırılabilir. Bu da kabul edilecek bir şey değildir. Hele hele çocuklar ve yaşlı tutuklular devletin güvencesi altındadır. Yani devlet birebir bunlardan sorumludur. Tutuklu ve hükümlülerin aileleri olarak ciddi endişeler içerisindeyiz. Yani o virüs her an cezaevlerine sıçrayabilir. Bu yansıdığı takdirde önü alınamaz” uyarısında bulunarak, cezaevlerinin derhal boşaltılmasını istedi.

Gündem

Türkiye’deki koronavirüs bilançosu: Toplam ölüm sayısı 574’e, vaka sayısı 27 bin 69’a yükseldi

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de toplamda 574 kişi hayatını kaybetti. Alınan sıkı tedbirlere rağmen vaka sayısı ise 27 bin 69’a yükseldi.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saat içerisinde 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 3 bin 135 yeni tanı konduğunu açıkladı.

Böylece Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 574’e, toplam vaka sayısı ise 27 bin 89’a yükseldiğini belirtti.

Son 24 saatte 20 bin 65 test yapıldığını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, 3 bin 135’inin pozitif çıktığını duyurdu. Bakan Koca, iyileşen hasta sayısının da bin 42 olduğunu duyurdu.

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

“Test sayısında 20.000’i aştık. İyileşen toplam hasta sayımız 1.000’i geçti. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım. Yeni uygulamada davranışlarıyla herkese örnek olan gençlere teşekkür ediyorum.”

Gelecek Partisi’nden ‘İnfaz Yasası’ teklifine itiraz: Kriter; ‘irtibat ve iltisak’ değil ‘cebir ve şiddet’ olmalı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Gergerlioğlu uyardı: İntihar vakaları artabilir

Günlerdir tartışılan yeni infaz yasası birçok aileyi hayal kırıklığına uğrattı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu kararların toplumda ağır sonuçları olabileceğini söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Yeni infaz yasasının sonucunu dört gözle bekleyen tutuklu aileleri, TMBB İnsan Hakları Komisyonundan dün çıkan kararlar sonucunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. ‘Terör’le yargılanan tutuklular yeni yasanın dışında bırakıldı. Cemaat soruşturmaları kapsamında ‘terör’le yargılananların eşleri, çocukları, kardeşleri bir kez daha ümitsizliğe düştü.

Çanakkale’de dün öğlen saatlerinde balkonda düşerek hayatını kaybeden Halime Çalışkan, 20’li yaşlarda bipolar bozukluk tedavisi görmüş, son günlerde hastalığı yeniden nüksetmiş bir öğretmendi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Çanakkale Cezaevinde 2,5 yıldır tutuklu bulunan eşini ve babasını ziyarete gidemeyecek olması nedeniyle bunalıma girmiş, ailesi tarafından doktora götürülmüş ve yeniden ilaç kullanmaya başlamıştı.

Çalışkan’ın ölümünün kaza mı yoksa intihar mı olduğu konusunda şüpheler üzerinde durulduğunu ifade eden HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, önümüzdeki günlerde intihar vakalarının artabileceğini söyledi.

Gergerlioğlu, TBMM Genel Kurulunda salı gün son kez görüşülecek olan yeni infaz yasasından tutuklu ailelerinin ümit ettiği bir sonuç çıkmazsa bunun topluma yansımasının sonuçlarının ağır olacağı konusunda uyarıda bulundu ve şöyle devam etti: “İnfaz yasasını ümitle bekleyen çok eş, anne, kardeş var. Yüz binlerce insanın beklentisini boşa çıkarak bir sonuç olursa toplumda intihar vakaları artabilir. Ağır depresyona girenler, sinir krizi geçirenler olabilir. Eşlerini ümitle bekleyen kadınlar, beni her gün arayıp ne oldu, buradan da bir şey çıkmayacak diye soruyor.”

Virüs nedeniyle ablamın bipolar bozukluğu nüksetti, ilaç kullanıyordu ama o intihar etmez

İntihar mı kaza mı? Eşi ve babası tutuklu bir kadın Çanakkale’de öldü

Okumaya devam et

Gündem

Personele eziyetle suçlanan ŞOK’a boykot çağrısı

Yeni bir uygulama ile müşterilerinin siparişlerini evlerine bırakan ŞOK Marketin, bu iş için yeni istihdam yerine market çalışanlarını yaya olarak kullandığının ortaya çıkması tepki topladı.

BOLD- Koronavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyen ŞOK Marketler zinciri faaliyet gösterdiği yerlerde telefonla sipariş uygulaması başlattı. ‘Cepte ŞOK’ uygulamasıyla alınan siparişler, en yakın marketten müşterilerin evlerine bırakılıyor.

MARKET ÇALIŞANLARI EVLERE YAYA GİDİYOR

ŞOK’un Evlere bırakılan siparişler için ekstra personel alımı yapmadığı, market çalışanlarını siparişlere yaya olarak gönderdiği iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Hatta uygulamaya itiraz eden bazı çalışanların hakkında işlem yapıldığı da bu iddialar arasında.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Personele eziyet edildiği iddialarından rahatsız olan sosyal medya kullanıcıları, #SokMarketBoykot etiketine yaptıkları on binlerce paylaşımla tepkisini dile getirdi. Cepte ŞOK uygulamasını sosyal medya hesabından 30 Martta duyuran ŞOK Marketler zincirinin CEO’su Uğur Demirel iddialar karşısındaki sessizliği sürüyor.

Gazetecilerden meslektaşları için kampanya: ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’

Okumaya devam et

Popular