Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Korona şüphelisi kadın kaçtı ama yakalandı

Denizli’de yabancı uyruklu bir kadın muayene için gittiği hastanede koronavirüs şüphesi ile karantinaya alınmak istenince kaçtı. Kadın hastaneden fazla uzaklaşamadan polis tarafından yakalandı.

BOLD – Dünyayı saran ve yaklaşık 382 bin insana bulaşan koronavirüs (Kovid-19) tehdidi devam ediyor. Yetkililer önlemleri artırırken kimileri tehlikenin farkındaymış gibi davranmıyor.

İZOLE ALANA ALINACAĞINI ÖĞRENİNCE KAÇTI

Denizli Devlet Hastanesi’ne sabah saatlerinde yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetiyle başvuran Nadia B. isimli yabancı uyruklu kadında koronavirüs belirtileri görülünce karantinaya alınması kararına varıldı. İzole alana alınacağını öğrenen Nadia B. ise hastaneden kaçtı.

POLİS HASTANE YAKININDA BİR SOKAKTA YAKALADI

Arama çalışmaları başlatan polis ekipleri, kadını hastane yakınında bir sokakta yakaladı.

Virüse karşı özel tertibatlı ambulans ve sağlık ekipleri, yakalandığı yere gelerek kadını tekrar karantina altına almak için Denizli Devlet Hastanesi’ne götürdü.

VAKA SAYISI BİN 529’A CAN KAYBI 37’YE ÇIKTI

Öte yandan Türkiye’de 10 Mart’ta ilki tespit edilen vaka sayısı 23 Mart itibarıyla bin 529’a ulaştı. Virüse bağlı can kaybı da 37 şeklinde açıklandı. Yine son güncellemeyle yapılan test sayısı 24 bin 17’ya erişti.

Siyasi mahpuslara eşit indirim imza kampanyası çığ gibi büyüyor

Gündem

Hiç vakanın çıkmadığı o ilçede de koronavirüs görüldü

Trabzon’un 12 bin nüfuslu ilçesi Şalpazarı’nda 3 Temmuz’da hastaneye başvuran M.D. isimli bir kişide koronavirüs tespit edildi. Kaymakamlık vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

BOLD- Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını bugüne kadar hiç vaka haberinin gelmediği Şalpazarı ilçesine de ulaştı. İlçede 3 Temmuz’da hastaneye başvuran M.D.’de virüs tespit edildi. Bu gelişmenin üzerine kaymakamlık harekete geçerek halkı tedbirler konusunda bir kez daha uyardı.

BİR ANDA 18’E ÇIKTI

M.D.’nin ikamet ettiği Çamlıca Mahallesinde hastayla temas kuran kişiler üzerinde yapılan filyasyon çalışmaları sonrasında 5 kişinin daha koronavirüs testi pozitif çıktı.

Bunun üzerine kaymakamlık mahallede bulunan 3 evin karantinaya alındığını açıkladı. İlk vakanın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra kaymakamlık sosyal medya hesabından ikinci bir açıklama yaparak vaka sayısının 18’e yükseldiğini duyurdu. Şalpazarı’nda 63 kişinin de karantinaya alındığı öğrenildi.

KAYMAKAMDAN ÇAĞRI

Kaymakam Uğur Ünsal, koronavirüs testi pozitif çıkan M.D. ile temas kuran herkesin test yaptırmasını isteyerek, vatandaşların düğün ve pazar yeri gibi kalabalık mekanlar için alınan tedbirlere uymasını talep etti.

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Okumaya devam et

Gündem

Ölüm sayısı 5.344’e ulaştı

Koronavirüs salgının nedeniyle son 24 saatte 21 kişi daha öldü. Bin 16 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanı Koca, vaka sayılarında en çok düşüş olan illeri açıkladı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 21 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bakan Koca, bin 16 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle toplam 5 bin 344 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 211 bin 981’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 334 oldu.

Koca, “Son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilimiz: Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova. Türkiye genelinde vakaların pnömoniye dönme oranı azalıyor. Vaka sayılarındaki artış ve düşüşler, maske ve mesafe kuralına uyuma bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Yoğun tepkiler dağ keçisi avlatma ihalesini iptal ettirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için açtığı ve 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale gelen yoğun tepkiler sonrasında iptal edildi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için açtığı ihale iptal edildi. Çevreciler, ülke genelinde açılan tüm avlanma ihalelerinin de iptal edilmesini istedi.

DOĞA KORUMA’DAN “İHALE İPTAL EDİLDİ” AÇIKLAMASI

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre Tunceli’deki avlanma ihalesinin sosyal medyada gündem olması sonrası Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ihale ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verildiği hatırlatılarak, “Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi.

ÜLKE GENELİNDE İPTAL EDİLMELİ

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen iptal kararının ardından, “Dersim halkı ve Dersimin dostları bir kez daha toprağını kültürüne inancına sahip çıkmak için bir arada durdu ve yakın bir tehlikenin ortadan kalkmasını sağladı. İhalenin iptali bizim için büyük mutluluk.. Lakin ülke genelinde hala 767 dağ keçisinin ölüm fermanı ihalede durmakta, sadece Dersim’deki ihalenin iptali yetmez. Anadolu’nun her tarafında dağ keçileri özgürce dolaşsın istiyoruz. İnsan doğaya egemen olmaktan vazgeçmeli” dedi.

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ OLACAKTI

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi adına Avukat Barış Yıldırım da, “BERN sözleşmesine göre kesin olarak koruma altında olan türler tek tek sayılmış. Bu türlerden birisi yaban keçisi, diğeri de çengel boynuzlu dağ keçisi. Bu türlerin öldürülmesi, yaşam ortamlarına girilmesi dahi yasak. Ayrıca yöre Aleviliğinde bu keçiler kutsal. O canlıların katledilmesi inanç özgürlüğü ihlali olacaktı. Bu duruma Dersim halkı çok sevindi. Sadece Dersim’de değil tüm Türkiye’de açılan ihalelerin tümünün iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

Tunceli’deki dağ keçisi avlatma ihalesi iptal edildihttps://boldmedya.com/2020/07/11/aile-boyu-tutuklama-aninda-son-veda/

 

Okumaya devam et

Popular