Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Uyuşturucu ve cinsel suçlara infaz indirimi; düşünce suçu kapsam dışı

AKP, muhalefet partilerine sunduğu infaz değişikliğinde binlerce tutuklu ve hükümlüyü kapsam dışı bıraktı. Uyuşturucu ve cinsel suçlar ile mükerrer işlenen suçlar infaz indirimi kapsamına alınırken, siyasi gerekçelerle cezaevlerinde olan onbinler infazdan yararlandırılmadı.

BOLD – AKP’nin hazırladığı pakete göre, koşullu salıverilme oranı 3’te 2’den yüzde 50’ye indiriliyor. Cezasının yarısını çeken tahliye olacak. Ayrıca bir defaya mahsus 1 yıl uygulanan denetimli serbestlik süresi terör, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç 3 yıl olarak uygulanacak.

Cumhuriyet’in haberine göre, AKP’nin infaz paketi taslağında şu düzenlemeler yer alıyor:

TERÖR, ÖRGÜTLÜ SUÇLARDA DEĞİŞİKLİK YOK

Koşullu salıverilme oranı üçte ikiden yarı yarıya (yüzde 67’den yüzde 50’ye) indirilecek. Kasten öldürme suçu bakımından üçte iki ve terör ve örgütlü suçlar bakımından dörtte üçlük koşullu salıverilme oranında değişiklik yapılmayacak.

CİNSEL SUÇLAR VE UYUŞTURUCU SUÇLARINDA İNDİRİM

Mükerrir ve buna bağlı olarak cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçlarında dörtte üçlük infaz oranı üçte ikiye indirilecek.

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİNDE YENİ ORAN

Her hükümlüye 1 yıl olarak uygulanan denetimli serbestlik süresi, koşullu salıverilmeye esas alınacak sürenin beşte biri kadar olacak. İnfaz indirimi ve denetimli serbestlikle birlikte cezaların yüzde 40’ı cezaevinde geçirilecek.

BİR KEREYE ÖZGÜ DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YIL

Terör, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere tüm suçlar bakımından denetimli serbestlik süresi, bundan önce işlenen suçlar için 3 yıl uygulanacak.

KADINLAR VE YAŞLILARA ÖZEL DÜZENLEME

Geçici bir maddeyle bir defaya özgü olmak üzere terör, kasten öldürme, cinsel suçlar ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç olmak üzere 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirmiş hükümlüler, cezalarının bitimine 4 yıl kala denetimli serbestlikle tahliye edilecek.

ÇOCUK HÜKÜMLÜLER

Çocuk hükümlülerin 18 yaşını dolduruncaya kadar infaz kurumunda geçirdikleri 1 gün, 3 gün olarak kabul edilecek.

ÖZEL İNFAZIN KAPSAMI GENİŞLETİLECEK

Hapis cezalarının hafta sonu ve gece cezaevinde geçirilerek infaz edilebilmesine ilişkin 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından 3 yıla çıkarılacak. Konutta infazın sınırı, kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkeklerde 6 aydan 1 yıla, 70 yaşını bitirmiş kişilerde 1 yıldan 2 yıla, 75 yaşını bitirmiş kişilerde 3 yıldan 4 yıla çıkarılacak. Toplam 5 yıl veya daha az süreli hapis cezası alan hükümlülerden ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği Adli Tıp Kurumu raporuyla belirlenenlerin cezası konutta çektirilebilecek.

DOĞUM YAPANLARA EV HAPSİ

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıla kadar hapis cezasına mahkûm olan kadınların cezası konutunda çektirilebilecek.

İYİ HALE YENİ KRİTERLER

İyi hal incelemesi infazın tüm aşamalarında yapılacak. Hükümlüler, idare ve gözlem kurulu tarafından 6 ayda bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Toplam 10 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar ile terör suçları, kasten öldürme suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve uyuşturucu suçlarından mahkûm olanlar hakkında yapılacak değerlendirmelerde idare ve gözlem kuruluna Cumhuriyet başsavcısı başkanlık edecek. Kurula Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerince belirlenen birer uzman katılacak.

İNFAZ HAKİMLERİNİN YETKİLERİ GENİŞLETİLECEK

İnfaz aşamasında verilecek tüm kararlar infaz hâkimleri tarafından verilecek. Cumhuriyet savcısının infaza ilişkin verdiği kararlara karşı infaz hâkimliğine şikâyette bulunulabilecek.

AÇIK CEZAEVLERİNE GEÇİŞE YENİ KOŞULLAR

Toplam 10 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar ile terör, örgüt, kasten öldürme, cinsel suçlar ve uyuşturucu suçlarından mahkûm olanların açık cezaevlerine ayrılması infaz hâkiminin onayına tabi olacak.

İNFAZA ARA VERİLEBİLECEK

Zorunlu ve çok ivedi durumlarda Cumhuriyet başsavcısının hapis cezasının infazına 6 ay ara verebilmesine ilişkin yetkisi 1 yıla çıkarılacak. Ayrıca hükümlünün eş veya çocuklarının sürekli hastalık ve malullükleri nedeniyle bakıma muhtaç olmaları halinde de infaza ara verilebilecek. Yeni doğum yapan kadınların cezası 6 ay yerine 1.5 yıl ertelenebilecek.

KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞMA

Hükümlüler kamu kurum ve kuruluşlarının iş alanlarında, gece bu kurum ve kuruluşlar tarafından barındırılmak koşuluyla çalıştırılabilecek. Açık cezaevlerinde olanlara verilen 3 günlük mazeret izni 7 güne çıkarılacak. Hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izni hakkı 2’ye çıkarılacak. Salgın hastalık halinde hükümlülerin cezaevine ait telefonları kullanmaları sağlanacak.

KEZZAP ATMANIN CEZASINDA ARTIŞ

Kezzap atma gibi yaralama suçunun canavarca bir hisle işlenmesi durumunda verilecek cezanın alt sınırı 13.5 yıldan 18 yıla çıkarılacak.

KAÇAKÇILIK SUÇLARINA YENİ DÜZENLEME

Kaçakçılık suçlarında malın değerinin azlığı indirim nedeni sayılacak ve kovuşturma evresi için de etkin pişmanlık hükümleri uygulanacak. Malın değerinin 2 katı paranın Hazine’ye ödenmesi durumunda cezada indirim yoluna gidilebilecek.

Türkiye için korkutan öngürü: 150 bin ile 600 bin arasında ölüm olacak

Politika

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Malatya’da yol üzeri minibüs ve servis şoförlerinin dertlerini dinleyen Erdoğan, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyerek kredi desteği isteyen esnafa çay verdi.

BOLD – Partisinin Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi. Fakat esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” sözleri Erdoğan’a inandırıcı gelmedi.

KREDİ DESTEĞİ İSTEDİLER ÇAY VERDİ

Erdoğan, İşlerinin azaldığını söyleyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Bu görüntüler bugün Malatya’da çekildi! Minibüsçüler ve servisçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini anlatıyor. Esnaf: “Evimize ekmek götüremiyoruz!” Erdoğan: “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan müdahale etti Bakan Mustafa Varank’ın sesi kesildi

Erdoğan’ın ikazına rağmen, kuru kaysı deposu açılışana katılan firmaları saymaya devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonunun sesini kapattılar

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin il kongresi için gittiği Malatya’da toplu açılış törenine de katıldı. Kuru kaysı deposunun açılışı için düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda açılışa katılan firmaların adlarını saymak isteyen Bakan Varank, Erdoğan’dan veto yedi.

Erdoğan’ın ‘saymayalım’ ikazını duymayan Varank şirketlerin adlarını saymaya devam etti. Varank’a izin vermeyen Erdoğan kurdelenin kesilmesini istedi. Erdoğan’ın ikazlarını duymayan Varank’ın mikrofonunun sesi kısıldı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’dan ABD’ye: Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin

Rusya’dan alınan S 400 hava savunma sistemleri denemeleri sonrası kınama yayınlayan ABD’yi hedef alan Erdoğan, “Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin il kongrelerine katılmaya devam ediyor. Bugün de Malatya kongresinde partililere seslenen Erdoğan’ın hedefinde S 400 denemelerini kınayan ABD vardı. Rus hava savunma sistemini ABD’nin karşı çıkmasına karşı aldıklarını hatırlatan Erdoğan, ABD’nin Ermenistan ile çatışma halinde olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i Türkiye ile tehdit ettiğini söyledi.

YAPTIRIMIN NEYSE GEÇ KALMA YAP

Erdoğan konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor, diyor ki ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye’ye de yeri gelirse yaptırım uygularız.’ Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin.Yaptırımın neyse geç kalma yap. F-35 için adım attık, bizi tehdit ettiniz. ‘S400’leri Rusya’ya geri gönderin’ dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz.”

KUTLU YÜRÜYÜŞÜ DURDURAMAYACAKLAR

Uluslararası komplolarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Erdoğan: “Güçleri yetse, ellerinden gelse ülkemizi bir kaşık suda boğmaya niyetli olanların heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni sinsiliklerle, yeni ahlaksızlıklarla karşımıza çıkıyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle, ne yaparlarsa yapsınlar bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar” dedi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ karikatürüne tepki:

Okumaya devam et

Popular