Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Barolar, ‘infazda eşitlik’ çağrısı yaptı

İnfaz değişikliğiyle ilgili aralarında Diyarbakır, Adıyaman ve Van barolarının da bulunduğu 14 bölge barosu ortak açıklama yaptı. Açıklamada, ‘İnfaz indiriminin eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına uygun davranılarak, suç ayrımına gitmeden yapılması’ istendi.

BOLD – Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 300 bine yakın mahpusun bulunduğu, bu sayının tüm zamanların en yüksek oranı olduğu belirtilen 14 baronun ortak açıklamasında, “İnfaz rejiminde yapılacak olan düzenlemede; devletin, eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına uygun davranarak, suç ayrımına gitmeden “infazda eşitlik” ilkesi yönünde bir düzenleme yapmasının hukuki ve vicdani yönden elzem görmekteyiz. Unutulmamalıdır ki devleti güçlü kılan güç değil adalettir” denildi.

DAHA DA AĞIRLAŞTIRACAKTIR

Boralorın ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye cezaevlerinde 300 bine yakın mahpus bulunmaktadır. Bu rakamın bu kadar yüksek olmasında siyasal, sosyal, ekonomik politikaların etkisi olmakla birlikte hiç kuşkusuz ana etkenin Türkiye’nin ceza adalet sistemindeki sorunlu yaklaşımdan kaynaklandığını düşünmekteyiz. Ceza adalet sisteminin ana amacı olan suç-ceza denkleminin dışına çıkan, toplumu değil devleti önceleyen bir yargı sistemi ile karşı karşıyayız. Bunun yanı sıra tutuklama tedbirinin son yıllarda sıkça istismar edildiği ve istisna olarak düzenlenen tutuklu yargılamanın temel ilke haline geldiği, hukuk camiasının genel kabulü haline gelmiştir. Tüm bu çarpık yaklaşımlar ve kötü uygulamalar nedeniyle hapishaneler kapasitelerinin üzerinde mahpus barındırmakta, buna hapishanelerdeki tutulma koşulları da eklendiğinde, hukuki ve insani açıdan büyük trajedilere yol açmasından endişe etmekteyiz.

“Mahpus sayısındaki bu fahiş artışa karşı, hapishanelerin nüfusunu azaltmaya yönelik olarak infaz rejiminde düzenleme yapılmasını öngören yasa tasarısının TBMM’nin gündemine eklendiği yönündeki bilgi kamuoyuna yansımıştır. Yine kamuoyuna yansıyan bilgilere göre infaz rejiminde öngörülen değişiklik, yukarıda bahsettiğimiz yargı krizinin yarattığı ağır sonuçları kısmen de olsa hafifletmek yerine daha da ağırlaştıracaktır.

DÜŞÜNCELERİ NEDENİYLE CEZAEVLERİNDE BULUNAN

Ülkenin yaşadığı sosyal, siyasal ve ekonomik krizi aşmanın, toplumsal barışı inşa etmek için yeni bir başlangıç yapmanın yolunun; özellikle devlete karşı işlenen suçlar ve düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde bulunan mahpuslar için de infaz rejiminde düzenleme yapılmasından geçtiğine inanmaktayız. Gerek Anayasanın 10. Maddesi ile düzenlenen kanun önünde eşitlik ilkesi, gerek temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşme ve belgelerde yasa önünde eşitlik, ayrımcılık yasağını da içeren bir yaklaşımla evrensel bir ilke olarak ele alınmış ve kabul edilmiştir. Devletin yasa önünde eşitlik ilkesi karşısındaki konumu Anayasanın 10. Maddesinde düzenlenmiş, 11.Maddesi ile de anayasal bağlayıcılık pekiştirilmiştir. Bu ilkeyi uygulama, uyma ve uyulmasını sağlama yükümlülüğü öncelikle devlete yüklenmiştir. İlkenin temel yükümlüsü olan devletin, her düzey ve nitelikteki tüm organ ve görevlileriyle yasa önünde eşitlik ilkesine uygun davranması gerekmekte olup devlet organları ve idare makamları için öngörülen bu yükümlülüğün, ilkenin ayrım gözetmeme boyutunu da kapsadığı kuşkusuzdur.

DEVLETİ GÜÇLÜ KILAN ADALETTİR

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar olarak; yaşanan salgının ciddiyeti ve cezaevlerinde bulunan mahpusların yüksek risk grubunda bulundukları dikkate alınarak, salgına karşı cezaevlerinde bulunan tüm mahpuslar yönünden gerekli ve önleyici tedbirlerin ivedilikle alınması yönündeki talebimizi daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık. İnfaz rejiminde yapılacak olan düzenlemede; devletin, eşitlik ilkesine ve ayrımcılık yasağına uygun davranarak, suç ayrımına gitmeden “infazda eşitlik” ilkesi yönünde bir düzenleme yapmasının hukuki ve vicdani yönden elzem görmekteyiz. Unutulmamalıdır ki devleti güçlü kılan güç değil adalettir.”

Ortak açıklamada imzası olan barolar: “Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Tunceli Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu ,Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Van Barosu”

Ülkücülerden Yeniçağ yazarı İsrafil Kumbasar’a koronavirüs dayağı

Gündem

Hiç vakanın çıkmadığı o ilçede de koronavirüs görüldü

Trabzon’un 12 bin nüfuslu ilçesi Şalpazarı’nda 3 Temmuz’da hastaneye başvuran M.D. isimli bir kişide koronavirüs tespit edildi. Kaymakamlık vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

BOLD- Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını bugüne kadar hiç vaka haberinin gelmediği Şalpazarı ilçesine de ulaştı. İlçede 3 Temmuz’da hastaneye başvuran M.D.’de virüs tespit edildi. Bu gelişmenin üzerine kaymakamlık harekete geçerek halkı tedbirler konusunda bir kez daha uyardı.

BİR ANDA 18’E ÇIKTI

M.D.’nin ikamet ettiği Çamlıca Mahallesinde hastayla temas kuran kişiler üzerinde yapılan filyasyon çalışmaları sonrasında 5 kişinin daha koronavirüs testi pozitif çıktı.

Bunun üzerine kaymakamlık mahallede bulunan 3 evin karantinaya alındığını açıkladı. İlk vakanın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra kaymakamlık sosyal medya hesabından ikinci bir açıklama yaparak vaka sayısının 18’e yükseldiğini duyurdu. Şalpazarı’nda 63 kişinin de karantinaya alındığı öğrenildi.

KAYMAKAMDAN ÇAĞRI

Kaymakam Uğur Ünsal, koronavirüs testi pozitif çıkan M.D. ile temas kuran herkesin test yaptırmasını isteyerek, vatandaşların düğün ve pazar yeri gibi kalabalık mekanlar için alınan tedbirlere uymasını talep etti.

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Okumaya devam et

Gündem

Ölüm sayısı 5.344’e ulaştı

Koronavirüs salgının nedeniyle son 24 saatte 21 kişi daha öldü. Bin 16 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanı Koca, vaka sayılarında en çok düşüş olan illeri açıkladı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 21 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bakan Koca, bin 16 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle toplam 5 bin 344 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 211 bin 981’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 334 oldu.

Koca, “Son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilimiz: Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova. Türkiye genelinde vakaların pnömoniye dönme oranı azalıyor. Vaka sayılarındaki artış ve düşüşler, maske ve mesafe kuralına uyuma bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Yoğun tepkiler dağ keçisi avlatma ihalesini iptal ettirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için açtığı ve 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale gelen yoğun tepkiler sonrasında iptal edildi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için açtığı ihale iptal edildi. Çevreciler, ülke genelinde açılan tüm avlanma ihalelerinin de iptal edilmesini istedi.

DOĞA KORUMA’DAN “İHALE İPTAL EDİLDİ” AÇIKLAMASI

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre Tunceli’deki avlanma ihalesinin sosyal medyada gündem olması sonrası Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ihale ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verildiği hatırlatılarak, “Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi.

ÜLKE GENELİNDE İPTAL EDİLMELİ

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen iptal kararının ardından, “Dersim halkı ve Dersimin dostları bir kez daha toprağını kültürüne inancına sahip çıkmak için bir arada durdu ve yakın bir tehlikenin ortadan kalkmasını sağladı. İhalenin iptali bizim için büyük mutluluk.. Lakin ülke genelinde hala 767 dağ keçisinin ölüm fermanı ihalede durmakta, sadece Dersim’deki ihalenin iptali yetmez. Anadolu’nun her tarafında dağ keçileri özgürce dolaşsın istiyoruz. İnsan doğaya egemen olmaktan vazgeçmeli” dedi.

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ OLACAKTI

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi adına Avukat Barış Yıldırım da, “BERN sözleşmesine göre kesin olarak koruma altında olan türler tek tek sayılmış. Bu türlerden birisi yaban keçisi, diğeri de çengel boynuzlu dağ keçisi. Bu türlerin öldürülmesi, yaşam ortamlarına girilmesi dahi yasak. Ayrıca yöre Aleviliğinde bu keçiler kutsal. O canlıların katledilmesi inanç özgürlüğü ihlali olacaktı. Bu duruma Dersim halkı çok sevindi. Sadece Dersim’de değil tüm Türkiye’de açılan ihalelerin tümünün iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

Tunceli’deki dağ keçisi avlatma ihalesi iptal edildihttps://boldmedya.com/2020/07/11/aile-boyu-tutuklama-aninda-son-veda/

 

Okumaya devam et

Popular