Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İtalya’nın koronayla mücadelede sembol ismi: Türkiye büyük rakamlara hazır olsun

Prof. Luca Lorini, İtalya’da yaşadıklarından hareketle Türkiye’yi uyardı: “Sağlık çalışanları denizi kaşıkla boşaltmak zorunda kalabilir. Buluşmaktan vazgeçin.”

BOLD – İtalya’da Covid-19 salgını nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 743 artarak 6 bin 820’ye yükseldi. Ülkedeki vaka sayısıysa 70 bine dayandı.

İtalya’da corona virüsüyle mücadelede sembol haline gelen Bergamo’daki Papa 23. Jean Hastanesi’nden Prof. Dr. Luca Lorini yaşadıklarını anlattı. Lorini, Türkiye’deki sağlık çalışanlarına tavsiyeler vererek, “Büyük rakamlara kendilerini hazırlamalılar” dedi.

DW Türkçe’den Esma Çakır’ın haberine göre Lorini, “Hükümet doğru adımlar atmazsa, doktorlar bu denizi küçük bir kaşıkla boşaltmaya başlamak zorunda kalır. (Sağlık çalışanları) Büyük rakamlara kendilerini hazırlamalılar. Organizasyonel modelleri incelemeliler. Aksi halde bu dalga, doktorları ve hastaneleri ezer geçer” dedi.

BULUŞMAKTAN VAZGEÇİN

Lorini salgınla mücadelede ‘dışarı çıkmayın’ yerine ‘kimse kimse ile buluşmasın’ mesajının daha yerinde olduğunu belirterek, sıkı tedbirlerin işe yaramaya başladığını söyledi.

İtalyan doktor şöyle konuştu: “Birilerinin size sokağa çıkma yasağını diretmesini beklemeden bu müdahalenin yapılmasını derhal (hükümetten) isteyin. Bakın, bizim 15 gün önce yaptığımız gibi. İki gündür rakamlar düşmeye başladı. Bu, virüse karşı en etkili ilaçtır.”

HÜKÜMET ÖNLEM ALMAKTA GECİKTİ AYNISINI YAPMAYIN

Lorini, İtalya’da hükümetin önlem almakta geç kaldığını, 15 gün erken davranılması gerektiğini ifade etti.

Lorini, Bergamo’nun neden bu kadar etkilendiği sorusunu şöyle yanıtladı: “İlki, coğrafi yapısı. Bergamo, iki vadi arasına kurulu ve toparlayıcı bir huni yapısı var. Codogno, Lodi gibi virüsün ilk çıkış yerleri gibi etrafında çok sayıda ovalar yok. Yani farklı bir dağılımı var. İkinci nedeni ise; muhtemelen Bergamoluların, bu vakalardan birkaç gün önce Şampiyonlar Ligi maçı (19 Şubat’taki Atalanta-Valencia karşılaşması) oynamış olması. Biz bilmiyorduk ama virüs ortalarda zaten dolaşıyormuş. Stadyumda 40 bin Bergamo taraftarı vardı hep birlikte. Her golden sonra birbirlerine sarılıyorlardı. Böylece büyük bir bulaştırma deposu oldular. Üçüncü neden ise; sıkı tedbirler geç alındı. Codogno (ilk vakanın görüldüğü kasaba) üç gün sonra, Bergamo ise 20 gün sonra kırmızı bölge ilan edildi.”

İLAÇ BULUNMADI

“Covid-19’un ilacı bu” diyerek ortaya çıkan doktorlara da tepki gösteren Lorini şöyle konuştu: “Hastanemizde şu an 500 hasta için en az 10 farklı tedavi protokolü denemekteyiz. Bunun işe yaraması için çift kör deneyi dediğimiz deneycilerin bunu bilmemesi gerekir. Yani bizler bu deneysel tedavinin hangi hastaya uygulandığını bilmiyoruz. Aksi halde verileri değiştirme riskine düşebiliriz. Bu nedenle henüz verileri bilmiyoruz ama hissiyat iyi gitmesi yönünde. Bilim, çok başka bir şey. Bilim, istatistiksel anlamda anlamlı bir rakamı alıp zarfları açarak kimin bunu yaptığını görmek. O anda, dünyaya, o ilaç, o plazma, antikorlar işe yarıyor mu, yarıyorsa nasıl yarıyor diyebiliriz. Yüzde kaç iyileşiyor ya da iyileşmiyor, bunu söyleyebiliriz. Ancak internet ve TV’lerde korkunç şeyler oluyor. Bir doktor çıkıyor, bir ilaç gösteriyor ve ‘Bu işe yarıyor’ diyor. Bir diğer yandan başka bir doktor çıkıyor, ‘O antibiyotik işe yarıyor’ diyor. Bunların tıpla alakası yok.”

Fahrettin Koca, KHK’lı Doktor Ulaşlı ile ilgili soruya böyle cevap verdi: Bizimle tecrübelerini paylaşmasını bekliyoruz

Dünya

KKTC’de ilk koronavirüs ölümü

KKTC’de 67 yaşındaki bir Alman vatandaşı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bu, adadaki ilk korona ölümü olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde koronavirüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 67 yaşındaki Alman vatandaşı Bruno Gaffiend Jabusch yaşamını yitirdi. Jabusch’un ölümü KKTC’deki ilk koronavirüs can kaybı olarak kayıtlara geçti. Alman turistin kronik obstruktif akciğer hastalığı ve hipertansiyon rahatsızlığı bulunduğu bildirildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ

KKTC’de dün 15 yerleşim yerinde 7 gün boyunca tam sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Başbakan Ersin Tatar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullanmıştı: “Bakanlar Kurulumuz, COVID19’a karşı mücadele kapsamında bugün saat 14.00’ten başlamak üzere aşağıda belirtilen yerleşim yerlerinde 7 gün boyunca kısmi sokağa çıkma yasağı kararını, tam sokağa çıkma yasağı seviyesine yükseltmiştir. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak yerleşim yerleri, Ziyamet, Balalan, Esenköy, Yeşilköy, Gelincik, Boltaşlı, Derince, Taşlıca, Avtepe, Adaçay, Yenierenköy, Sipahi, Kuruova, Kaleburnu, Dipkarpaz’dır.”

Okumaya devam et

Dünya

1 dolarlık korona testi geliştirildi

Britanyalı bir şirket, 1 dolar maliyetli ve 10 dakikada sonuç veren koronavirüs antikor testinin prototipini, denenip onaylanması için laboratuvarlara gönderdi.

BOLD – Dünyanın koronavirüse (Kovid-19) karşı savaşı devam ederken Britanyalı bir şirket, hastalığa karşı bir test geliştirdi.

Maliyeti sadece 1 dolar olan ve 10 dakikada sonuç veren koronavirüs antikor testinin prototipi denenip onay almak üzere laboratuvarlara gönderildi.

HAZİRAN’DA PİYASAYA SÜRÜLMESİ PLANLANIYOR

Reuters’ın aktardığına göre ilk hamilelik testini de geliştiren sağlık teknolojisi şirketi Mologic, denemeler başarılı olursa testi Haziran’da piyasaya sürmeyi planlıyor.

Şu an kullanılan antijen testlerinin aksine antikor testleri, kişinin hasta olup olmadığını değil, Kovid-19’u daha önce geçirip geçirmediğini tespit ediyor.

DENEMELERE BU HAFTA İTİBARIYLA BAŞLANDI

Şirket, denemelere bu hafa Liverpool Tropik Eczacılık Okulu ve Sr. George’s hastanesinde başlandığını duyurdu. Ayrıca şirket, global partnerlerinin de testi inceleyeceğini bildirdi.

Koronavirüs içme sularını tehdit ediyor

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’nin silah sevkiyatını engellemek için Akdeniz’de harekat başlatılıyor: Operasyon İrini

Avrupa Birliği (AB), Akdeniz’de Libya’ya uygulanan silah ambargosunu denetlemek için ‘Operasyon İrini’ adı verilen yeni bir harekât başlatma kararı aldı. Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı verdiği taahhüt, operasyon kararının alınmasında etkili oldu.

BOLD – AB ülkeleri büyükelçileri, 26 Mart’ta Akdeniz’de BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda Libya’ya uygulanan silah ambargosunu denetlemek amacıyla deniz hava unsurlarından oluşan bir harekât başlatmak için uzlaşmaya vardı.

Harekata, Yunanca barış anlamına gelen İrini adı verildi. Yunanistan’ın harekât esnasında savaş gemileri tarafından denizden kurtarılacak göçmenler için limanlarını tahliye noktası olarak açacağını taahhüt etmesi operasyon kararının alınmasında etkili oldu.

SOFIA HAREKATI’NIN YERİNİ ALACAK

İrini Harekâtı, mart ayı sonunda sonlanacak düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele için başlatılan Sofia Harekatı’nın yerini alacak. Yeni harekâta katılan gemiler uluslararası hukuk kurallarına göre denizde hayati tehlike ile karşılaşan kişilere yardım etmeye devam edecek.

Bazı AB ülkeleri, denizde yardım isteyen mültecileri savaş gemileri kurtarmak zorunda olduğu için Sofia Harekatı’na karşı çıkıyorlardı. Kurtarılan mültecileri hiçbir ülke almak istemediği için büyük sorun yaşanıyordu.

Yunanistan özellikle Türkiye’nin silah sevkiyatının önüne geçilmesi için böyle bir harekatın çok önemli olduğunu düşünerek denizden kurtarılan mültecilerin kendi limanlarına tahliye edilmesini kabul etti.

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

Okumaya devam et

Popular