Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edildi

Dünya nüfusunun beşte birini oluşturan 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Fransa’da ise sokağa çıkma yasağının 6 hafta daha uzatılabileceği belirtildi. Brezilya’da ise mafya salgına karşı sokağa çıkma yasağı ilan etti.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) bulaşan kişi sayısı 420 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 18 bini geçti. Tedavi sonrası iyileşenlerin sayısı ise 107 bin oldu.

DÜNYANIN BEŞTE BİRİNİN YAŞADIĞI HİNDİSTAN’DA KARANTİNA

Küresel koronavirüs salgınına karşı önlemler çerçevesinde sokağa çıkma yasağı getiren ülkelerin sayısı artıyor. Dünya nüfusunun beşte birinin yaşadığı, yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip Hindistan’da da koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bugün yürürlüğe giren yasak 21 gün boyunca geçerli olacak.

Kararı Başbakan Narendra Modi Salı günü televizyonda duyurdu. Vatandaşları pandemiyi evlerinden uzak tutmak için evlerinde kalmaya çağıran Modi, ülkenin eleştirilerin hedefindeki sağlık sistemine destek amaçlı 2 milyar dolar harcayacaklarını duyurdu.

HİNDİSTAN’DA SALGIN İHTİMALİ KORKUTUYOR

Dünyadaki en kalabalık ikinci ülke olan Hindistan’da özellikle bazı bölgeler ve şehirlerde iç içe milyonlarca insan yaşamını yeterli kanalizasyon altyapısı olmadan sürdürüyor.

Eğer çöp ve temizlik hizmetleri aksarsa ülkede çok sayıda farklı hastalığın da baş göstermesi mümkün.

Kamu sağlık hizmetleri de Çin ve Avrupa’ya kıyasla zayıf olan ülkenin benzeri bir vaka artışı yaşaması halinde şimdiye kadar ki en büyük ölüm oranlarının görülmesinden endişe ediliyor.

Yasak devreye girdikten sonra şehir merkezlerinde yasağa uyulduğu ancak şehir dışındaki fakir bölgelerde ve köylerde neredeyse yasağı hiç umursamadığı görüldü.

Modi’nin bu nedenle kısa bir süre sonra sokağa çıkma yasağı ile sınırlı kalmayacağı ve sıkı yönetim ilan ederek orduyu sokağa sürebileceği konuşuluyor.

DÜNYADAKİ SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Hindistan’da sokağa çıkma yasağının yürürlüğe girmesiyle birlikte dünya genelinde söz konusu yasaktan etkilenen insan sayısı yaklaşık 2,6 milyara yükseldi. Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun 2020 yılında 7,8 milyara çıkmasını bekliyor. Buna göre, dünya nüfusunun üçte birinin sokağa çıkması bugünden itibaren yasaklanmış oldu. Şu ana kadar 42 ülke ve bölge, zorunlu sokağa çıkma yasağı ilan etmiş bulunuyor.

Hindistan, Yeni Zelanda ile birlikte listeye eklenen en yeni iki ülke olacak. Perşembe günü de onları Güney Afrika takip edecek.

Hindistan’daki bu uygulama, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında çeşitli ülkelerde yürürlüğe koyulan sokağa çıkma kısıtlamaları arasında en büyük nüfusu kapsamış olacak.

Hindistan’da şu ana kadar 469 vaka tespit edildi. Virüsten ölenlerin sayısı ise 10.

FRANSA’DA YASAK 6 HAFTA UZATILABİLİR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs ile mücadelede ortak adım atabilmek amacıyla halkın en çok güvendiği bilim adamları ve doktorlardan oluşan 12 kişilik Bilim Heyeti ile bir araya geldi. Elysee Sarayı’nda yeni Bilim Heyeti ile yapılan toplantıya Başbakan ve ilgili hükümet üyeleri de katıldı.

Macron ile toplanan 12 kişilik Bilim Heyeti, Fransa’da sokağa çıkma yasağının en az 6 hafta daha uzatılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Buna göre yasağın 28 Nisan’a kadar devam edebileceği açıklandı. Ülkede vaka sayısı 22 bin 300, ölü sayısı da bin 100’e yükseldi.

ÖLÜ SAYISI AÇIKLANANDAN FAZLA

Fransa’da, Hastaneler Federasyonu Başkanı Frederic Valletoux yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının açıklanan resmi rakamlardan fazla olduğunu söyledi.

Valletoux, hayatını kaybeden kişiler konusunda sadece hastaneler tarafından açıklanan rakamların bilindiğini ancak yaşlı bakım evlerinde ya da kendi evlerinde hayatını kaybeden kişilerin sayısının açıklanan verilere dahil olmadığını söyledi. Federasyon Başkanı bu rakamlar net olarak bilinmediğinden salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının bilinenden fazla olduğunu belirtti.

BREZİLYA’DA ÇETELERDEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindekİ çeteler, koronavirüs salgını ile mücadeleyi lehlerine çevirerek halkı tehdit etti.

Hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmemesine rağmen silahlı grupların gecekondu mahallelerinde yaşayanlara “akşam 8’den sonra evlerinden çıkmamaları” yönünde talimat veren mesajlar attığı ortaya çıktı.

Brezilya’da milyonlarca kişi ise Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasına karşı gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle balkonlarda tencere tava çalarak protesto etti.

Yeni tip koronavirüse karşı alınan önlemleri daha önce “histeri ve kuruntu” olarak nitelendiren Bolsonaro, 18 Mart’ta ise maske takan bazı bakanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada, salgının yayılmasını önlemek için acil durum tedbirlerini, ekonomiyi ve dar gelirli aileleri desteklemek amacıyla mali yardım paketini duyurmuştu.

Nüfusu 210 milyona yaklaşan ülkede bin 967 kişide tespit edilen Kovid-19 nedeniyle 34 kişi hayatını kaybetti.

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 2 günlük düşüşün ardından yeniden arttı

Dünya

Koronavirüs salgınının en belirgin özelliği: Yalnızlık

Dünyayı saran Kovid-19 salgınında can kayıplarının acısı çok daha acı. Hastalığa yenik düşenler, son nefeslerini yalnız veriyor, yakınlarını kaybedenler yitirdiklerinin yanında olamıyor. Evde tecrit edilen insanlardan bekarlar da yalnızlığı değişik bir şekilde tadıyor.

BOLD – Salgının en fazla etkilediği ülkelerde yaşamını yitirenler, cenaze törenleri düzenlenmeden sessizce, apar topar, tanımadıkları görevlilerce toprağa veriliyor. Bazı Avrupa ülkelerinde ölenlerin bazıları ise yakılıyor. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, insan hayatında telafisi olmayan acılar bırakıyor.

Hayatını kaybedenler, en yakınlarına “hoşçakal” diyemeden bu dünyadan ayrılıyor. Geride kalanlar ise yakınlarının son anlarında onlara destek olamıyor.

Sosyal mesafenin hayatımızın ortasına yerleşip insanları birbirinden uzaklaştırdığı şu günlerde koronavirüs salgını, acılı ailelerin yas tutması da ellerinden aldı. Yaşamını yitirenler, cenaze törenleri düzenlenmeden sessizce, apar topar, bazen tanımadıkları görevlilerce toprağa veriliyor

TECRİT, BEKARLARI DAHA FAZLA ETKİLİYOR

Yalnızlığın bir diğer boyutunu ise karantina dolayısıyla evlerinde tek başına yaşamak zorunda kalan bekarlar yaşıyor.

Toplumun büyük bölümünün eve kapanmasının, yalnız yaşayan bekarları ciddi biçimde olumsuz etkilediği belirtiliyor. Evli ve çocuklu ailelerde korona krizi sırasında iletişim artarken, bekarlar arasında yalnızlığın arttığı belirtiliyor.

Psikologlar, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan tecritin, bekar ve yalnız yaşayanlarda endişe ve depresyon gibi şikayetlere yol açabileceğini vurguluyor.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 168, vaka sayısı 10 bin 827’ye çıktı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 168’e, test sonuçları pozitif çıkan vaka sayısı ise 10 bin 827’e çıktı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saate yaşanan gelişmeleri, sosyal medya hesabından paylaştı. Bugün 11 bin 535 kişiye test uygulandığını belirten Koca, bugünkü vaka sayısının bin 610 olarak açıkladı. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 10 bin 827’e tırmandı.

Koronavirüs nedeniyle bugün 37 kişinin vefat ettiği belirtilen paylaşımda, bugüne kadar toplan ölümlü vaka sayısının ise 168 olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

Dünya

İspanya’da vaka sayısı Çin’i geçti

İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 85 bin 1952e ulaştı. Böylece İspanya, Kovid-19 salgınında hastalığın çıkış yeri olan Çin’i geçen üçüncü ülke oldu. Daha önce ABD ve İtalya, vaka sayısında Çin’i geçmişti.

BOLD – İspanya’da koronavirüs vakalarının sayısı, salgının başladığı Çin’i bugün itibarıyla geçti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pazar günü 78 bin 797 olan vaka sayısının Pazartesi 85 bin 195’e yükseldiği, ölü sayısının da 6 bin 528’den 7 bin 340’a çıktığı duyuruldu.

Çindeki vaka sayısı 82 bin 198.

İspanya, vaka sayısında Çin’i geçen üçüncü ülke oldu. Dünya çapında en fazla vaka 143 bin 55 ile ABD’de.

İkinci sırada ise 97 bin 195 ile İtalya var.

İspanya’da vaka sayısı Çin’i geçti

KOVİD-19, AFRİKA’DA 46 ÜLKEYE YAYILDI

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını, sıcak Afrika kıtasında yavaş yavaş yayılıyor. Avrupa ülkelerinden gelen kişiler aracılığıyla Afrika’ya ulaşan Covid-19, kıta ülkelerinden ilk olarak Mısır’da görüldü.

Cezayir, Fas, Nijerya ve Güney Afrika’ya da sıçrayan virüs, daha sonra Burundi, Lesotho, Siera Leone, Komor Adaları ve Güney Sudan hariç kıtanın tüm ülkelerine yayıldı.

Virüsün kıtaya ulaştığı şubat ortasından bu yana 5 bine yakın vaka görülürken, bunların 150’den fazlası ölümle sonuçlandı.

AFRİKA’DA AVRUPALILARA “KORONAVİRÜSLER” DENİLİYOR

Yeni tip koronavirüsün çıktığı ülke Çin olsa da salgının en çok Avrupa’da etkisini göstermesi ile Afrika ülkelerinde yaşayan batılılara yönelik ırkçı saldırılar önemli ölçüde arttı.

Bugüne kadar birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan Afrikalılar, Kovid-19’un ülkelerinde yayılmasında Avrupalıları sorumlu tutuyor. Ayrıca virüsün ABD, Çin veya Fransa’da laboratuvar ortamında icat edildiğine dair komplo teorileri de halk arasında güçleniyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan bir Fransız vatandaşı Le Figaro’ya verdiği röportajda, “Sınırların kapatılmasıyla birlikte bir güvensizlik ilklimi oluştu. Yerel halk, Avrupa’dan gelen insanlara ‘koronavirüsler’ şeklinde sesleniyor” diye konuştu.

PRENS CHARLES, TABURCU EDİLDİ

Koronavirüs testi pozitif çıkan Galler Prensi Charles tedavisinin ardından taburcu edildi.

Prens Charles ve eşi Camilla’nın yaşadığı Clarence House’dan yapılan açıklamaya göre, 7 gün önce testinin pozitif çıktığı duyurulan Prens Charles, kişisel tecritten de çıktı. Prens’in sağlık durumunun iyi olduğubelirtildi.

71 yaşındaki Prens Charles, Kovid-19’la bağlantılı hafif belirtiler gösterdikten sonra test yapılmış, karantina dönemini İskoçya’daki kraliyete ait evinde geçirmişti. 72 yaşındaki eşi Camilla’ya yapılan test negatif çıkmış, ancak o da tecrit uygulamıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dünyada koronavirüs testi pozitif çıkan ilk lider olmuştu. Başbakan, Downing Street’teki adresinde karantinada.

NETANYAHU , KARANTİNAYA ALINDI

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, Netanyahu’ya yakın çalışan danışmanlarından birinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine, Netanyahu da kendini karantinaya almaya karar verdi.

Sadece Netanyahu değil, yakın çalışan diğer tüm diğer danışmanlar da karantinaya alınıyor.

İsrail meclisi Knesset’le ilgili konularda Başbakan Netanyahu’nun danışmanlığını yapan çalışanın koronavirüse yakalandığı pazartesi günü teyit edildi. Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, kendi test sonucu çıkmadan önce karantinaya alınmasının bir önlem olduğu açıklandı.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Popular