Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edildi

Dünya nüfusunun beşte birini oluşturan 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Fransa’da ise sokağa çıkma yasağının 6 hafta daha uzatılabileceği belirtildi. Brezilya’da ise mafya salgına karşı sokağa çıkma yasağı ilan etti.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) bulaşan kişi sayısı 420 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 18 bini geçti. Tedavi sonrası iyileşenlerin sayısı ise 107 bin oldu.

DÜNYANIN BEŞTE BİRİNİN YAŞADIĞI HİNDİSTAN’DA KARANTİNA

Küresel koronavirüs salgınına karşı önlemler çerçevesinde sokağa çıkma yasağı getiren ülkelerin sayısı artıyor. Dünya nüfusunun beşte birinin yaşadığı, yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip Hindistan’da da koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bugün yürürlüğe giren yasak 21 gün boyunca geçerli olacak.

Kararı Başbakan Narendra Modi Salı günü televizyonda duyurdu. Vatandaşları pandemiyi evlerinden uzak tutmak için evlerinde kalmaya çağıran Modi, ülkenin eleştirilerin hedefindeki sağlık sistemine destek amaçlı 2 milyar dolar harcayacaklarını duyurdu.

HİNDİSTAN’DA SALGIN İHTİMALİ KORKUTUYOR

Dünyadaki en kalabalık ikinci ülke olan Hindistan’da özellikle bazı bölgeler ve şehirlerde iç içe milyonlarca insan yaşamını yeterli kanalizasyon altyapısı olmadan sürdürüyor.

Eğer çöp ve temizlik hizmetleri aksarsa ülkede çok sayıda farklı hastalığın da baş göstermesi mümkün.

Kamu sağlık hizmetleri de Çin ve Avrupa’ya kıyasla zayıf olan ülkenin benzeri bir vaka artışı yaşaması halinde şimdiye kadar ki en büyük ölüm oranlarının görülmesinden endişe ediliyor.

Yasak devreye girdikten sonra şehir merkezlerinde yasağa uyulduğu ancak şehir dışındaki fakir bölgelerde ve köylerde neredeyse yasağı hiç umursamadığı görüldü.

Modi’nin bu nedenle kısa bir süre sonra sokağa çıkma yasağı ile sınırlı kalmayacağı ve sıkı yönetim ilan ederek orduyu sokağa sürebileceği konuşuluyor.

DÜNYADAKİ SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Hindistan’da sokağa çıkma yasağının yürürlüğe girmesiyle birlikte dünya genelinde söz konusu yasaktan etkilenen insan sayısı yaklaşık 2,6 milyara yükseldi. Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun 2020 yılında 7,8 milyara çıkmasını bekliyor. Buna göre, dünya nüfusunun üçte birinin sokağa çıkması bugünden itibaren yasaklanmış oldu. Şu ana kadar 42 ülke ve bölge, zorunlu sokağa çıkma yasağı ilan etmiş bulunuyor.

Hindistan, Yeni Zelanda ile birlikte listeye eklenen en yeni iki ülke olacak. Perşembe günü de onları Güney Afrika takip edecek.

Hindistan’daki bu uygulama, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında çeşitli ülkelerde yürürlüğe koyulan sokağa çıkma kısıtlamaları arasında en büyük nüfusu kapsamış olacak.

Hindistan’da şu ana kadar 469 vaka tespit edildi. Virüsten ölenlerin sayısı ise 10.

FRANSA’DA YASAK 6 HAFTA UZATILABİLİR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs ile mücadelede ortak adım atabilmek amacıyla halkın en çok güvendiği bilim adamları ve doktorlardan oluşan 12 kişilik Bilim Heyeti ile bir araya geldi. Elysee Sarayı’nda yeni Bilim Heyeti ile yapılan toplantıya Başbakan ve ilgili hükümet üyeleri de katıldı.

Macron ile toplanan 12 kişilik Bilim Heyeti, Fransa’da sokağa çıkma yasağının en az 6 hafta daha uzatılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Buna göre yasağın 28 Nisan’a kadar devam edebileceği açıklandı. Ülkede vaka sayısı 22 bin 300, ölü sayısı da bin 100’e yükseldi.

ÖLÜ SAYISI AÇIKLANANDAN FAZLA

Fransa’da, Hastaneler Federasyonu Başkanı Frederic Valletoux yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının açıklanan resmi rakamlardan fazla olduğunu söyledi.

Valletoux, hayatını kaybeden kişiler konusunda sadece hastaneler tarafından açıklanan rakamların bilindiğini ancak yaşlı bakım evlerinde ya da kendi evlerinde hayatını kaybeden kişilerin sayısının açıklanan verilere dahil olmadığını söyledi. Federasyon Başkanı bu rakamlar net olarak bilinmediğinden salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının bilinenden fazla olduğunu belirtti.

BREZİLYA’DA ÇETELERDEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindekİ çeteler, koronavirüs salgını ile mücadeleyi lehlerine çevirerek halkı tehdit etti.

Hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmemesine rağmen silahlı grupların gecekondu mahallelerinde yaşayanlara “akşam 8’den sonra evlerinden çıkmamaları” yönünde talimat veren mesajlar attığı ortaya çıktı.

Brezilya’da milyonlarca kişi ise Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasına karşı gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle balkonlarda tencere tava çalarak protesto etti.

Yeni tip koronavirüse karşı alınan önlemleri daha önce “histeri ve kuruntu” olarak nitelendiren Bolsonaro, 18 Mart’ta ise maske takan bazı bakanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada, salgının yayılmasını önlemek için acil durum tedbirlerini, ekonomiyi ve dar gelirli aileleri desteklemek amacıyla mali yardım paketini duyurmuştu.

Nüfusu 210 milyona yaklaşan ülkede bin 967 kişide tespit edilen Kovid-19 nedeniyle 34 kişi hayatını kaybetti.

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 2 günlük düşüşün ardından yeniden arttı

Dünya

Eski Devlet Başkanı Morales’e Bolivya’da terörist faaliyet yürütmekten soruşturma

Meksika’ya sığınan eski Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales, ülkesinde terörist faaliyetlere finansman sağlamakla suçlandı. Morales hakkında 30 yıla kadar hapis cezası istenebileceği bildirildi.

BOLD – Bolivya’da geçen yıl Ekim’de düzenlenen tartışmalı seçimlerden galip çıkan ancak seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla düzenlenen protestolar sonrası istifa eden eski Devlet Başkanı Evo Morales, savcılık tarafından terörizm ve terörist faaliyetlerin finansmanı ile suçladı. Savcı, istifa ederek geçen yıl Meksika’ya kaçan Morales’in Bolivya’daki destekçilerini ülkede yasa dışı faaliyetler yürütmeye çağırdığını belirtti. Kronos’ta yer alan habere göre Morales, istifa etmesi için ülkede protestolar devam ederken And eyaletindeki birkaç şehre gıda tedarikinin kesilmesi için telefonla talimat vermekle suçlanıyor.

Dışişleri Bakanı Arturo Murillo, El Deber gazetesine verdiği demeçte Morales hakkında en az 30 yıl hapis istenebileceğini söyledi. Bolivya’nın ilk yerli lideri Morales, Bolivya’da 20 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen tartışmalı seçimin galibi olmuştu. Seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla artan protestolarda polislerin de sokaklara çıkan muhaliflere katılmış ve nihayetinde Morales ordunun istifa çağrılarının ardından görevi bırakmıştı.

Meksika hükumeti Morales’e siyasi sığınma vereceğini duyurmuş, daha sonra Meksika Hava Kuvvetleri’nin bir uçağını göndererek Morales’i Bolivya’dan çıkarmıştı. Morales, sığınma talebiyle gittiği Meksika’da Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard tarafından karşılanmıştı. 14 yıllık iktidarının ardından “Darbeyle saf dışı bırakıldığını” iddia eden Morales, “Yaşadığım sürece siyasete devam edeceğim” dedi. Morales, darbenin arkasında ise “ülkenin zengin lityum kaynaklarına göz diken” ABD’nin olduğunu iddia etmişti.

Okumaya devam et

Dünya

Rusya parlamentosundan TBMM’ye Ayasofya çağrısı: Bilge bir biçimde davranın

Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi yönünde TBMM’ye ‘acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması’ çağrısı yaptı.

BOLD – Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına Rusya da katıldı. Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, TBMM’ye hitaben yazılan bildiriyi kabul etti. Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla analiz etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya’nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları çağrısını yapıyoruz.”

Okumaya devam et

Dünya

Sosyal medya devleri Hong Kong’da bayrak açtı: Kullanıcı bilgilerini hükumete vermiyorlar!

Hong Kong’da yeni ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin ardından Facebook, Twitter, Google ve Zoom, yetkililerin veri taleplerini yanıtlamayı durdurdu. Şirketler, yeni yasayı ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından incelemeye aldı.

BOLD – Çin’in Hong Kong’da uygulanacak yeni ulusal güvenlik yasasını kitlesel protestolara rağmen kabul etmesinin ardından Facebook, Twitter, Google ve Zoom, hükumetin kendilerinden talep ettiği kullanıcı verilerini şu an için temin etmeyeceklerini açıkladı. TikTok da Hong Kong piyasasından çıkma kararı aldığını açıkladı.

Yeni yasa, Çin’deki merkezi hükumeti yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerin yasaklanmasını içeriyor.

Facebook ve WhatsApp’tan yapılan açıklamada, yeni ulusal güvenlik yasasının insan hakları uzmanlarınca incelenmesini beklediklerini, bu süreçte Hong Kong hükumetinden gelen bilgilerin incelenmesi taleplerini değerlendirmeye almayacakları vurgulandı. Şirketin ‘ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inandığı, insanların güvenlik endişesi olmadan kendilerini ifade etme hakkını destekledikleri’ belirtildi

Twitter’dan CNN’e yapılan açıklamada ise yeni yasanın değerlendirilmesi sürecinde Hong Kong yetkililerinin veri ve bilgi taleplerinin yanıtsız bırakılacağı kaydedildi. Twitter sözcüsü, “Kamunun çıkarının düşünen birçok kurum, sivil toplum lideri ve sektördeki diğerleri gibi, bu yasanın hazırlanma süreci ve tam niyeti konusunda derin endişelerimiz var” dedi.

Google sözcüsü de, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber Hong Konglu yetkililerden gelen yeni veri taleplerine yanıt vermeyi durdurduklarını açıkladı.

Zoom da aynı yönde bir karar aldığını duyurdu.

Okumaya devam et

Popular