Gündem

Koronavirüste ‘Yalancı Test’ tehlikesi: Hastalar toplum içine salınıyor olabilir

Prof. Dr. Salih Kuk, Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs şüphelilerine uygulanan testlerdeki ‘Yalancı Negatif Sonuç’lara dikkat çekti. Yayılmanın artabileceğini söyledi.

BOLD – Moleküler Biyoloji ve Parazitoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Kuk, Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara uygulanan testlerle ilgili uyarıda bulundu. ‘Yalancı Test’e dikkat çekti.

Kovid-19 virüsü bulaşan bir hastanın ilk test sonuçlarının ‘negatif’ çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Kuk, koronavirüste tek bir test ile sonuç verilirse ‘Yalancı Negatif Sonuç’ oranı yüzde 30 ile 50 arasında değişir” diye konuştu.

YARIYA YARIYA YANLIŞ SONUÇ ELDE EDİLEBİLİR

Bakanlığın az test yaparak yanlış yaptığını belirten Kuk, ”Bu ne demek: Siz eğer bir hastadan aldığınız örnekle kişiye hasta değilsin diyorsanız 1/2 veya 1/3 oranında yanlış sonuç veriyorsunuz demektir” dedi.

HASTAYI TOPLUMUN İÇİNE SALIYORLAR

Parazitoloji uzmanı Kuk, çözüm önerisi olarak da “Bir hastadan en az 3 gün üst üste örnek alıp test etmek gerekir. Bu şekilde yapılmazsa bakanlık pozitif olabilecek hastaları toplumun içine salarak hastalığın yayılmasına neden olur. Hastaların tedavisini geciktirmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Geçen günlerde koronavirüs olduğu açıklanan Galatasaray As Başkanı Abdurrahim Albayrak’ın, ilk testleri negatif çıkması üzerine yapılan ikinci testte Kovid-19 virüsü kaptığı anlaşılmıştı.

‘Gazeteciler de evde kalsın’

 

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version