Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Trump’ın Asya ırkçılığına ünlülerden tepki: Sessiz kalmıyoruz…

ABD Başkanı Donald Trump’ın covid-19’u “Çin virüsü” olarak tanımlaması ırkçı tepkilere neden oluyor.

BOLD– Asyalıların ve bilhassa Çinlilerin bu yolla hedefe konmasına tepki gösteren bazı ünlüler, “Sessiz kalamıyoruz.” diyerek herkesi buna karşı çıkmaya çağırdı.

Bruce Lee’nin kızı Shannon Lee

VİRÜS MİLLET SEÇMİYOR
Çin’den yayılan koronavirüsün yarattığı olağanüstü durum, aynı zamanda bir insanlık sınavına da dönüşmüş durumda. Hal böyleyken Başkan Trump’ın covid-19’u ısrarla “Çin virüsü” diye adlandırması Çin-ABD ekonomik mücadelesi sebebiyle zaten yükselişte olan Asya karşıtı ırkçılığı daha da alevlendirdi.

Hollywood’da ve eğlence sektöründe yer alan bazı Asya kökenli isimler bu duruma tepkilerini “We can’t be silent” (Sessiz kalamıyoruz.) diyerek dile getirdiler. Ünlü isimlere göre Trump’ın tavrı yangına benzin dökmekten farksız. Ünlü Çinli oyuncu Bruce Lee’nin kızı Shanon Lee, babası adına açılan Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalıklara ad verirken coğrafi konumları kullanmaya karşı uyarısına rağmen.” Başkan Trump “Çin virüsü” ifadesini kullanmasının sosyal medyadaki ırkçı ve nefret dolu paylaşımların temel sebebi olduğunu söyleyen Shannon Lee “Virüs millet seçmiyor.” dedi.

Oyuncu Eugene Le Yang

TEPKİLER SOKAĞA YANSIYOR
Asya kökenli Amerikalı yönetmen ve oyuncu Eugene Lee Yang da “13 Mart’ta yerel bir kahve dükkanında alış veriş yaparken sırda önündeki bir kadının sırf barista Asyalı olduğu için kahvesinin yeniden hazırlanmasını istediğini” söyleyerek tepki gösterdi.

Bir başka Asya kökenli isim Sosyal medya fenomeni Eugene Gray de dıaşrıda tepkilerle karşılaştığını hatta bazı insanların köpeğini bile tekmelediğini söyledi. The Hollywood Reporter’a konuşan Gray “Gece gündüz evde kalma şansı olmayan, kirasını ödemek, çalışmak, yiyecek almak ya da köpeğini dolaştırmak için dışarı çıkmak zorunda olanlar için çok endişeliyim.” Diyerek ırkçı tepkilerin daha da artmasından endişe ettiğini dile getirdi.

Aktör Tzi Ma ırkçılığa tepki gösterenlerden

KARANTİNAYA ALINMALISNIZ!
Irkçı tepkilere maruz kalan bir diğer isim ise gösterimi ertelenen Mulan filminin deneyimli oyuncusu Tzi Ma… 57 yaşındaki Hong Kong doğumlu Amerikalı oyuncu, alışveriş yaptığı sırada yanına arabasıyla yaklaşan birinin kendisine “Karantinaya alınmalısın.” diye bağırarak uzaklaştığını dile getirdi. Buna maruz kalmanın kendisini adeta uyuşturduğunu tepki bile veremediğini belirten Tzi Ma, “Böyle zor zamanlarda daha dikkatli olmam gerektiğini fark ettim. Ma’ya göre çeşitli etnik kökenlerin bir arada yaşadığı Pasadena gibi bir yerde böyle olayların artması büyük bir tehlike oluşturuyor.

#WashTheHate
Asyalıların ırkçı tepkilere maruz kalmalarının ardından sosyal medyada #WashTheHate
etiketiyle ırkçı nefret karşıtı bir hareket başladı. Harekete öncülük eden Asya-Amerikan iletişim ajansı IW Group yöneticileri ve oyuncu Tzi Ma, “ liderleri eylemlerinden ve kelimelerin etkisinden sorumlu tutmanın zamanı geldiğini” söyleyerek herkesi kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Türkiye asıllı Cenk Uygur çocuklarının ırkçılığa maruz kaldığını söyledi.

TÜRKİYE ASILLI POLİTİKACI: ÇOCUKLARIM ZORBALIĞA MARUZ KALDI
Yaşamını ABD’de sürdüren Türkiye asıllı iş insanı ve politikacı Cenk Uygur da çocuklarının okulda zorbalığa maruz kaldığını belirtti. Uygur, eşinin Tayvanlı olduğunu dolayısıyla çocuklarının yarı Çinli sayılacağını görüntüleri sebebiyle okulda yaşıt zorbalığına uğradıklarını dile getirdi. Uygu, Trump’a olan tepkisini ise “ırkçı pislik” sözleriyle ifade etti.

Genel

Ordu’da sevgilisi tarafından benzin dökülerek yakılan kadın hayatını kaybetti

Ordu’nun Fatsa ilçesinde, birlikte yaşadığı erkek arkadaşı tarafından üzerine benzin dökülerek yakılan Merve Yeşiltaş adlı genç kadın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

BOLD- Ordu’nun Fatsa İlçesine bağlı  Şerefiye Mahallesinde Soner D. (22) adlı genç, yaklaşık 1 yıldır birlikte yaşadığı Merve Yeşiltaş ile henüz bilinmeyen bir nedenle tartıştı. İddiaya göre öfkeli genç, tartışma sırasında evde bulunan bir bidon benzini Yeşiltaş’ın üzerine dökerek ateşe verdi. Soner D., daha sonra benzini kendi üzerine dökerek, intihara kalkıştı.

Evdeki yangını  gören ve çığlıkları duyan vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Yaralı kurtarılan 2 kişi, Fatsa Devlet Hastanesine kaldırdı. Burada yapılan bütün müdahalelere rağmen Yeşiltaş hayatını kaybetti. Vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan ve hayati tehlikesi devam eden, Soner D. ise, Karadeniz Teknik Üniversitesi yanık servisine sevk edilerek tedavi altına alındı

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Baba ile kızı, ağaçta asılı halde ölü bulundu

Okumaya devam et

Gündem

MSB’den Oruç Reis açıklaması: Tüm tedbirler alındı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye’nin Navtex ilanından sonra Yunanistan tarafından Oruç Reis ile ilgili, art arda yapılan açıklamalara sosyal medya paylaşımlarıyla cevap verdi.

BOLD- Türkiye’ye ait sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Navtex ilan ederek, Kıbrıs Adası açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmesi Yunanistan ile Türkiye arasında krize neden oldu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Hükumet Konseyi sonrası, Yunan Genelkurmay Başkanı, ‘teyakkuzdayız’ diyerek, Türkiye’ye yönelik sert açıklamalarda bulunmuştu. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığından yapılan ‘teyakkuz’ açıklamasının ardından Türk Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da sosyal medya hesabından, iki ülke arasında krize neden olan, Oruç Reis’in seyri hakkında bir dizi paylaşım yaptı.

REFAKAT VE KORUMA SAĞLANMAKTADIR

MSB’nin paylaşımında, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma faaliyetine başlayan MTA ORUÇ REİS araştırma gemisine Türk Deniz Kuvvetleri tarafından refakat ve koruma sağlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, deniz yetki alanlarımızda uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığı çerçevesinde gerekli tüm tedbirleri almıştır” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüste can kaybı 14, yeni vaka sayısı bin 193

Koronavirüs güncel verilerini paylaşan Koca, ülkede yüzde 20’lerde seyreden, 60 yaş ve üzeri aktif hasta oranının Gümüşhane ve Uşak’ta yüzde 35’e ulaştığını söyledi.

BOLD- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse salgınına ilişkin son verileri sosyal medya hesabından paylaştı. Buna göre, 14 kişi daha koronavirüs yüzünden hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısı da bin 193 olarak açıklandı. Test rakamının 62 bin üzerinden olduğuna dikkat çeken Koca, ülke genelinde yüzde 20’lerde seyreden, 60 yaş ve üzeri aktif hastaların Gümüşhane ve Uşak’ta yüzde 35 olduğunu söyledi.

İKİ İLE DİKKAT ÇEKTİ

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Bakan Koca, “Test sayımız salgın boyunca en yüksek olduğu seviyeye yakın. 60 yaş ve üzeri aktif hastaların toplam hasta içindeki oranı, ülke geneline bakıldığında, %20-25 aralığında seyrediyor. Gümüşhane ve Uşak, %35 ile bu açıdan en yüksek orana sahip” ifadelerini kullandı.

Karantina yerine düğüne giden koronalı kaynana virüsü davetlilere bulaştırdı

 

Okumaya devam et

Popular