Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Trump’ın Asya ırkçılığına ünlülerden tepki: Sessiz kalmıyoruz…

ABD Başkanı Donald Trump’ın covid-19’u “Çin virüsü” olarak tanımlaması ırkçı tepkilere neden oluyor.

BOLD– Asyalıların ve bilhassa Çinlilerin bu yolla hedefe konmasına tepki gösteren bazı ünlüler, “Sessiz kalamıyoruz.” diyerek herkesi buna karşı çıkmaya çağırdı.

Bruce Lee’nin kızı Shannon Lee

VİRÜS MİLLET SEÇMİYOR
Çin’den yayılan koronavirüsün yarattığı olağanüstü durum, aynı zamanda bir insanlık sınavına da dönüşmüş durumda. Hal böyleyken Başkan Trump’ın covid-19’u ısrarla “Çin virüsü” diye adlandırması Çin-ABD ekonomik mücadelesi sebebiyle zaten yükselişte olan Asya karşıtı ırkçılığı daha da alevlendirdi.

Hollywood’da ve eğlence sektöründe yer alan bazı Asya kökenli isimler bu duruma tepkilerini “We can’t be silent” (Sessiz kalamıyoruz.) diyerek dile getirdiler. Ünlü isimlere göre Trump’ın tavrı yangına benzin dökmekten farksız. Ünlü Çinli oyuncu Bruce Lee’nin kızı Shanon Lee, babası adına açılan Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalıklara ad verirken coğrafi konumları kullanmaya karşı uyarısına rağmen.” Başkan Trump “Çin virüsü” ifadesini kullanmasının sosyal medyadaki ırkçı ve nefret dolu paylaşımların temel sebebi olduğunu söyleyen Shannon Lee “Virüs millet seçmiyor.” dedi.

Oyuncu Eugene Le Yang

TEPKİLER SOKAĞA YANSIYOR
Asya kökenli Amerikalı yönetmen ve oyuncu Eugene Lee Yang da “13 Mart’ta yerel bir kahve dükkanında alış veriş yaparken sırda önündeki bir kadının sırf barista Asyalı olduğu için kahvesinin yeniden hazırlanmasını istediğini” söyleyerek tepki gösterdi.

Bir başka Asya kökenli isim Sosyal medya fenomeni Eugene Gray de dıaşrıda tepkilerle karşılaştığını hatta bazı insanların köpeğini bile tekmelediğini söyledi. The Hollywood Reporter’a konuşan Gray “Gece gündüz evde kalma şansı olmayan, kirasını ödemek, çalışmak, yiyecek almak ya da köpeğini dolaştırmak için dışarı çıkmak zorunda olanlar için çok endişeliyim.” Diyerek ırkçı tepkilerin daha da artmasından endişe ettiğini dile getirdi.

Aktör Tzi Ma ırkçılığa tepki gösterenlerden

KARANTİNAYA ALINMALISNIZ!
Irkçı tepkilere maruz kalan bir diğer isim ise gösterimi ertelenen Mulan filminin deneyimli oyuncusu Tzi Ma… 57 yaşındaki Hong Kong doğumlu Amerikalı oyuncu, alışveriş yaptığı sırada yanına arabasıyla yaklaşan birinin kendisine “Karantinaya alınmalısın.” diye bağırarak uzaklaştığını dile getirdi. Buna maruz kalmanın kendisini adeta uyuşturduğunu tepki bile veremediğini belirten Tzi Ma, “Böyle zor zamanlarda daha dikkatli olmam gerektiğini fark ettim. Ma’ya göre çeşitli etnik kökenlerin bir arada yaşadığı Pasadena gibi bir yerde böyle olayların artması büyük bir tehlike oluşturuyor.

#WashTheHate
Asyalıların ırkçı tepkilere maruz kalmalarının ardından sosyal medyada #WashTheHate
etiketiyle ırkçı nefret karşıtı bir hareket başladı. Harekete öncülük eden Asya-Amerikan iletişim ajansı IW Group yöneticileri ve oyuncu Tzi Ma, “ liderleri eylemlerinden ve kelimelerin etkisinden sorumlu tutmanın zamanı geldiğini” söyleyerek herkesi kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Türkiye asıllı Cenk Uygur çocuklarının ırkçılığa maruz kaldığını söyledi.

TÜRKİYE ASILLI POLİTİKACI: ÇOCUKLARIM ZORBALIĞA MARUZ KALDI
Yaşamını ABD’de sürdüren Türkiye asıllı iş insanı ve politikacı Cenk Uygur da çocuklarının okulda zorbalığa maruz kaldığını belirtti. Uygur, eşinin Tayvanlı olduğunu dolayısıyla çocuklarının yarı Çinli sayılacağını görüntüleri sebebiyle okulda yaşıt zorbalığına uğradıklarını dile getirdi. Uygu, Trump’a olan tepkisini ise “ırkçı pislik” sözleriyle ifade etti.

Gündem

Uluslararası Af Örgütü’nden ‘Acil Eylem’ planı: İnfaz yasası ayrım gözetmemeli

AKP ve MHP’nin birlikte hazırladığı ‘İnfaz Yasası’ değişikliği tasarısının kapsamının dar olmasına Uluslararası Af Örgütü’nden tepki geldi.  ‘Acil Eylem’ planı başlatan örgüt, “İnfaz yasası ayrım gözetmemeli” vurgusu yaptı.

BOLD-Türkiye’de hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 300 bine yakın tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerindeki yoğunluğu azaltmaya yönelik AKP ve MHP ‘İnfaz Yasası Değişikliği’ teklifini TBMM’ye sundu. Yasa değişikliği teklifinde terör kapsamında olan düşünce ve siyasi suçlamalarla cezaevinde olan kişileri kapsamaması, kamuoyunda tepkiye neden oldu.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) AKP’nin TBMM’ye sunduğu yasa tasarısına tepki gösterek:

Koronavirüsün Türkiye’nin aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun cezaevlerinde yayılmasına ilişkin kaygılar giderek artarken, mahkumların ve cezaevi personelinin sağlığı ve hayatları da daha büyük risk altında.

Türkiye hükümeti, 100 bine kadar mahpusun tahliye edilmesini öngördüğü söylenen bir yasa tasarısı hazırlıyor. Ancak tasarının, gazeteciler ve insan hakları savunucuları da dâhil olmak üzere yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan kişiler ile tutuklu yargılananları kapsam dışında bıraktığı belirtiliyor.

Koronavirüs riski altındaki tutukluların ayrım gözetmeksizin serbest bırakılması konusunda çağrıda bulun. İmzacı ol!

Uluslarası Af örgütü’nün çağrısına aşağıdaki linke tıklayarak destek verilebiliniyor.

https://acileylem.org.tr/eylem/mahpuslarin-tahliyesini-ongoren-yasa-ayrim-gozetmemeli

‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifi Meclis’e sunuldu: Düşünce suçluları kapsam dışı

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de vefat eden kişi sayısı 214’e, vaka sayısı da 13 bin 531’e çıktı

Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 214’e, sonuçları pozitif çıkan vaka sayısı da 13 bin 531’e tırmandı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 46 kişinin vefat ettiğini açıkladı. Bugün 15 bin 422 kişiye test yapıldığını belirten Koca, 2 bin 704 kişide koronavirüs tespit edildiğini belirtti.

Reuters geçti: İstanbul’da ‘korona’ cenaze konvoyu!

Okumaya devam et

Gündem

Cumhurbaşkanlığı’ndan Selahattin Demirtaş’a ‘Evde kal’ e postası!

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı’ndan kocasına hitaben gönderilen ‘evinizde kalın’ e postasına cevap verdi: “Biz de onu diyoruz zaten”

BOLD – Cumhurbaşkanlığı, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ‘evde kal’ ikazlı elektronik posta gönderdi.

Üç yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutulan Demirtaş’ın, eşi Başak Demirtaş, kocasına gönderilen e postaya Twitter üzerinden cevap verdi.

Mesajda koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Demirtaş için yapılan ‘evinizde kalın’ ikazına Başak Demirtaş, “Selahattin’e gönderdiğiniz mailde ‘Ciddi kronik hastalığınız varsa evden çıkmayın’ diyorsunuz. İyi de biz de onu diyoruz zaten” karşılığını verdi.

CHP’li Kılıçaslan: Veriler İtalya ve İspanya gibi olma uyarısı veriyor

Okumaya devam et

Popular