Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Trump’ın Asya ırkçılığına ünlülerden tepki: Sessiz kalmıyoruz…

ABD Başkanı Donald Trump’ın covid-19’u “Çin virüsü” olarak tanımlaması ırkçı tepkilere neden oluyor.

BOLD– Asyalıların ve bilhassa Çinlilerin bu yolla hedefe konmasına tepki gösteren bazı ünlüler, “Sessiz kalamıyoruz.” diyerek herkesi buna karşı çıkmaya çağırdı.

Bruce Lee’nin kızı Shannon Lee

VİRÜS MİLLET SEÇMİYOR
Çin’den yayılan koronavirüsün yarattığı olağanüstü durum, aynı zamanda bir insanlık sınavına da dönüşmüş durumda. Hal böyleyken Başkan Trump’ın covid-19’u ısrarla “Çin virüsü” diye adlandırması Çin-ABD ekonomik mücadelesi sebebiyle zaten yükselişte olan Asya karşıtı ırkçılığı daha da alevlendirdi.

Hollywood’da ve eğlence sektöründe yer alan bazı Asya kökenli isimler bu duruma tepkilerini “We can’t be silent” (Sessiz kalamıyoruz.) diyerek dile getirdiler. Ünlü isimlere göre Trump’ın tavrı yangına benzin dökmekten farksız. Ünlü Çinli oyuncu Bruce Lee’nin kızı Shanon Lee, babası adına açılan Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalıklara ad verirken coğrafi konumları kullanmaya karşı uyarısına rağmen.” Başkan Trump “Çin virüsü” ifadesini kullanmasının sosyal medyadaki ırkçı ve nefret dolu paylaşımların temel sebebi olduğunu söyleyen Shannon Lee “Virüs millet seçmiyor.” dedi.

Oyuncu Eugene Le Yang

TEPKİLER SOKAĞA YANSIYOR
Asya kökenli Amerikalı yönetmen ve oyuncu Eugene Lee Yang da “13 Mart’ta yerel bir kahve dükkanında alış veriş yaparken sırda önündeki bir kadının sırf barista Asyalı olduğu için kahvesinin yeniden hazırlanmasını istediğini” söyleyerek tepki gösterdi.

Bir başka Asya kökenli isim Sosyal medya fenomeni Eugene Gray de dıaşrıda tepkilerle karşılaştığını hatta bazı insanların köpeğini bile tekmelediğini söyledi. The Hollywood Reporter’a konuşan Gray “Gece gündüz evde kalma şansı olmayan, kirasını ödemek, çalışmak, yiyecek almak ya da köpeğini dolaştırmak için dışarı çıkmak zorunda olanlar için çok endişeliyim.” Diyerek ırkçı tepkilerin daha da artmasından endişe ettiğini dile getirdi.

Aktör Tzi Ma ırkçılığa tepki gösterenlerden

KARANTİNAYA ALINMALISNIZ!
Irkçı tepkilere maruz kalan bir diğer isim ise gösterimi ertelenen Mulan filminin deneyimli oyuncusu Tzi Ma… 57 yaşındaki Hong Kong doğumlu Amerikalı oyuncu, alışveriş yaptığı sırada yanına arabasıyla yaklaşan birinin kendisine “Karantinaya alınmalısın.” diye bağırarak uzaklaştığını dile getirdi. Buna maruz kalmanın kendisini adeta uyuşturduğunu tepki bile veremediğini belirten Tzi Ma, “Böyle zor zamanlarda daha dikkatli olmam gerektiğini fark ettim. Ma’ya göre çeşitli etnik kökenlerin bir arada yaşadığı Pasadena gibi bir yerde böyle olayların artması büyük bir tehlike oluşturuyor.

#WashTheHate
Asyalıların ırkçı tepkilere maruz kalmalarının ardından sosyal medyada #WashTheHate
etiketiyle ırkçı nefret karşıtı bir hareket başladı. Harekete öncülük eden Asya-Amerikan iletişim ajansı IW Group yöneticileri ve oyuncu Tzi Ma, “ liderleri eylemlerinden ve kelimelerin etkisinden sorumlu tutmanın zamanı geldiğini” söyleyerek herkesi kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Türkiye asıllı Cenk Uygur çocuklarının ırkçılığa maruz kaldığını söyledi.

TÜRKİYE ASILLI POLİTİKACI: ÇOCUKLARIM ZORBALIĞA MARUZ KALDI
Yaşamını ABD’de sürdüren Türkiye asıllı iş insanı ve politikacı Cenk Uygur da çocuklarının okulda zorbalığa maruz kaldığını belirtti. Uygur, eşinin Tayvanlı olduğunu dolayısıyla çocuklarının yarı Çinli sayılacağını görüntüleri sebebiyle okulda yaşıt zorbalığına uğradıklarını dile getirdi. Uygu, Trump’a olan tepkisini ise “ırkçı pislik” sözleriyle ifade etti.

Gündem

Yatak bulamayan hastalar ölürken bakanlıktan iş insanına özel ambulans uçak servisi

Hastanelerde yatacak yatak bulamadığı için hastalar ölürken, bakanlığın yurtdışından ambulans uçakla hasta transferleri devam ediyor. Bakanlık ambulans uçakla Azerbaycan’dan koronavirüslü iş insanını Türkiye’ye getirdi.

BOLD – Azerbaycan’da ihracat faaliyetleri kapsamında bulunduğu sırada koronavirüse yakalanan Türk iş insanı Surur Aydın tedavisinin devamı için Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

AKP’Lİ İSİM DE LONDRA’DAN GETİRİLDİ

Hafta içerisinde akciğer rahatsızlığı olan Aslı Özkısırlar isimli kadın, 25 gün hastanede boş yatak beklerken yaşamını yitirdi. Aynı gün İngiltere’nin başkenti Londra’da durumu ağırlaşan koronavirüsü hastası Erdal Yetimova, AKP’li milletvekilinin araya girmesi sonucu Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı. Yetimova’nın Avrupa’da AKP taraftarı toplamak için kurulan derneğin eski başkanı olduğu ortaya çıkmıştı.

BAKÜ’DEN GAZİANTEP’E NAKLEDİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıklamasına göre, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Surur Aydın’a ihracat faaliyetleri için bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de koronavirüs teşhisi konuldu. Tedavisinin Türkiye’de devam edilmesi talebinde bulunan Aydın’ın, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin girişimleri sonucu yurda getirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans uçak tahsis edildi. Nakil operasyonu kapsamında ambulans uçakla Bakü’den Gaziantep’e getirilen Aydın, havalimanında bekletilen ambulansla tedavi göreceği hastaneye nakledildi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, Ukrayna ile stratejik ortaklığı daha da tahkim etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir biçimde savunduklarını belirterek, Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesinin temel hedefleri olduğunu kaydetti. Erdoğan, Ukrayna ile kurulan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı olmadığını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Tarabya’daki Huber Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan, yayınladıkları ortak bildiri ile stratejik ortaklığı daha da tahkim ettiklerinin altını çizdi. Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduklarını kaydetti.

KARADENİZ HUZUR VE BARIŞ DENİZİ OLMAYA DEVAM ETMELİ

Karadeniz’deki gerilimle ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Endişe verici gerilimin son bulmasını diliyoruz. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz” dedi.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI DEĞİL”

Ukrayna ile Türkiye’nin işbirliğine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir diğer önemli boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısı dikkate alarak, dışişleri ve savunma bakanlarımızın katılımıyla 2+2 yeni bir platformda istişarelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İşbirliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir” dedi. Kırım’ın ilhakını tanımama prensibini bir kere daha teyit ettiklerini belirten Erdoğan, Ukrayna ile fikir birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, “Stratejik ortaklığın 10. yıl dönümünü kutluyoruz. Konu yelpazesi ve ikili diyaloğumuzun yoğunluğu bu ortaklığın sözde olmadığını gösteriyor. Bugün vardığımız tüm anlaşmaların da başarılı olacağına inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesi konusundaki desteği Ukrayna için son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanından bu desteğin devam ettiğini ve gelecekte de Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini duyduğuma sevindim. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına bilgi verdim” dedi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukat eşi Özge Peker, özel harekat polislerinin kızının odasına silahlarla girmesine tepki gösterdi. Peker, “Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Özel hareket polislerinin çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerek” dedi.

BOLD – Özge Peker, eşi Sedat Peker’e yönelik İstanbul merkezli 5 ilde Sedat Peker ve adamlarına yönelik polis operasyonu sırasında evinde yapılan aramada yaşananlara tepki gösterdi.

Özge Peker, Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı: “Dün sabah 5 sularında eşime karşı iddia edilen bazı suçlamalarla ilgili polisler evimize geldi. Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız; bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Üst kattan aşağıya inerken kapıyı kendim açmama rağmen ellerinde tüfekler, silahlar, robocop olarak adlandırılan kıyafetler üstlerindeyken ufak çocuklarımın yaşadığı odalara girmeden önce kendilerini uyardım. Silahlarla bu şekilde lütfen odalarına girmeyin diye.

Hiç avukatlık yapmamama rağmen avukat olduğumu özellikle belirttim. Ancak buna rağmen kızımın odasına bu şekilde girdiler (Sabahın 5’inde gözlerini açan kızımın üzerine doğrultulan silahı görünce o panikle ellerini hava kaldırdığını yaşadığım sürece unutmayacağım). Kızım kursa gittikten sonra akşamleyin eve gelmek istemedi: Arkadaşının evinde kaldı. Ve halen daha eve gelmek istemiyor.

Organize şubeden ve karakoldan gelen polisler sadece görevlerini yaptılar. Ancak özel harekât olarak bilinen polislerin mutlaka çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.”

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0