Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye 11 günde bin 500 vaka ile dünyanın zirvesinde!

Koronavirüsün ülkelere göre artış hızını araştıran uzmanlar, dikkat çeken bir sonuca ulaştı. Bin 500 vakaya sadece 11 günde ulaşan Türkiye, zirveye oturdu. İtalya’nın aynı sayıya erişmesi bir ayı bulurken, Türkiye’nin en yakın ‘rakibi’ İran oldu.

BOLD – Çin Wuhan kaynaklı koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Birçok ülke hastalıkla baş edebilmek için farklı tedbirler uyguluyor. Ancak virüsün yayılma hızı hayli yüksek seyrediyor.

İLK 100 BİNE 72 GÜNDE İKİNCİ 100 BİNE 11, 300 BİNE 4 GÜNDE ULAŞILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Kovid-19’un dünya genelinde 100 bin vaka sayısına ulaşması için 72 gün gerekti. İkinci 100 bin için sadece 11 ve de 300 bin için yalnız 4 gün yetti.

SİRKECİ VE YÜCEŞAHİN YAYILIM HIZINI ANALİZ ETTİ

Londra/Regent’s Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Sirkeci ve Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Yüceşahin Birgün için yayılma hızını ele alan bir analiz hazırladı.

Yayılmayı bin vaka sayısına göre ele alan Sirkeci ve Yüceşahin, “Görece daha sanayileşmiş ülkelerde bu sayıya 40 gün veya daha uzun sürede ulaşıldığını görüyoruz. Japonya ve Güney Kore gibi çok erken tedbir alan yerlerde sürenin uzun olduğunu görüyoruz” dedi.

BİN SAYISINA SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELERDE 40 VE ÜZERİ GÜNDE ERİŞİLDİ

Tedbir ve testte geriden gelenlerde sayıların hızla yükseldiği görüldü. Bin sayısına sanayileşmiş ülkelerde, 40 ve üzeri günde ulaşılırken Türkiye ve İran’da 10 ila 13 günde erişildi. Avrupa’da sosyal mesafe önlemlerine en erken başlayan İtalya’da ise 31 günde varıldı.

En çok vaka tespit edilen Çin, İtalya, İran, ABD ve İspanya gibi ülkelerde binden 15 bine kabaca 10 ila 12 günde ulaşıldı. İtalya ve Çin ise 15 binden 50 bine 9 ila 10 günde erişti.

YOĞUN TEST VE TEDBİRLERİN ÖNEMİNDE ŞÜPHE YOK

Tabloda umut verici olan, bu 5 ülkedeki artışlar şimdilik paralel görünüyor. Diğer yandan bu kötü haber çünkü salgının aynı hızla yayılma ihtimalinin yüksekliğine işaret ediyor.

Uzmanlar, artış farklılığının kültürel ve coğrafi sebeplerden olabileceğine dikkat çekti. “Yoğun test ve tedbirlerin öneminde şüple yok” diye konuştu.

UZMANLAR 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE DURUYOR

Peki, salgın bundan sonra nasıl ilerleyecek? Sirkeci ve Yüceşahin birkaç değişik model üzerinde duruyor:

– Birincisi: Japonya ve Güney Kore’de görülen yüksek test sayıları ve sıkı kontrolle eş güdümlü çok düşük vaka sayısı.

– İkincisi: İtalya’da gözlemlenen çeşitli sosyal mesafe tedbirlerine karşın hem vaka hem ölüm sayılarının yüksek seyri.

– Üçüncüsü: Hem test hem de vaka sayılarının düşük olduğu ama kontrolsüz yayılmanın yükselebileceği ülkeler.

10 GÜNDE 20 BİN VAKA BİN 200 İLA BİN 400 ARASI CAN KAYBI

Türkiye’nin İtalya’daki seyri yaklaşık 20 ila 22 gün geriden izlediğini söyleyen ikili, “11’inci günde gelinen seviye İtalya’nın 32’nci günde geldiğine çok yakın. Sayının önümüzdeki 10 günde 20 bine ve ölü sayısının maalesef bin 200 ila  bin 400’e yaklaşması muhtemel” dedi.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bir Türk koronavirüsten hayatını kaybetti

Gündem

Türkiye’deki koronavirüs bilançosu: Toplam ölüm sayısı 574’e, vaka sayısı 27 bin 69’a yükseldi

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de toplamda 574 kişi hayatını kaybetti. Alınan sıkı tedbirlere rağmen vaka sayısı ise 27 bin 69’a yükseldi.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saat içerisinde 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 3 bin 135 yeni tanı konduğunu açıkladı.

Böylece Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 574’e, toplam vaka sayısı ise 27 bin 89’a yükseldiğini belirtti.

Son 24 saatte 20 bin 65 test yapıldığını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, 3 bin 135’inin pozitif çıktığını duyurdu. Bakan Koca, iyileşen hasta sayısının da bin 42 olduğunu duyurdu.

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

“Test sayısında 20.000’i aştık. İyileşen toplam hasta sayımız 1.000’i geçti. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım. Yeni uygulamada davranışlarıyla herkese örnek olan gençlere teşekkür ediyorum.”

Gelecek Partisi’nden ‘İnfaz Yasası’ teklifine itiraz: Kriter; ‘irtibat ve iltisak’ değil ‘cebir ve şiddet’ olmalı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Gergerlioğlu uyardı: İntihar vakaları artabilir

Günlerdir tartışılan yeni infaz yasası birçok aileyi hayal kırıklığına uğrattı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu kararların toplumda ağır sonuçları olabileceğini söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Yeni infaz yasasının sonucunu dört gözle bekleyen tutuklu aileleri, TMBB İnsan Hakları Komisyonundan dün çıkan kararlar sonucunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. ‘Terör’le yargılanan tutuklular yeni yasanın dışında bırakıldı. Cemaat soruşturmaları kapsamında ‘terör’le yargılananların eşleri, çocukları, kardeşleri bir kez daha ümitsizliğe düştü.

Çanakkale’de dün öğlen saatlerinde balkonda düşerek hayatını kaybeden Halime Çalışkan, 20’li yaşlarda bipolar bozukluk tedavisi görmüş, son günlerde hastalığı yeniden nüksetmiş bir öğretmendi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Çanakkale Cezaevinde 2,5 yıldır tutuklu bulunan eşini ve babasını ziyarete gidemeyecek olması nedeniyle bunalıma girmiş, ailesi tarafından doktora götürülmüş ve yeniden ilaç kullanmaya başlamıştı.

Çalışkan’ın ölümünün kaza mı yoksa intihar mı olduğu konusunda şüpheler üzerinde durulduğunu ifade eden HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, önümüzdeki günlerde intihar vakalarının artabileceğini söyledi.

Gergerlioğlu, TBMM Genel Kurulunda salı gün son kez görüşülecek olan yeni infaz yasasından tutuklu ailelerinin ümit ettiği bir sonuç çıkmazsa bunun topluma yansımasının sonuçlarının ağır olacağı konusunda uyarıda bulundu ve şöyle devam etti: “İnfaz yasasını ümitle bekleyen çok eş, anne, kardeş var. Yüz binlerce insanın beklentisini boşa çıkarak bir sonuç olursa toplumda intihar vakaları artabilir. Ağır depresyona girenler, sinir krizi geçirenler olabilir. Eşlerini ümitle bekleyen kadınlar, beni her gün arayıp ne oldu, buradan da bir şey çıkmayacak diye soruyor.”

Virüs nedeniyle ablamın bipolar bozukluğu nüksetti, ilaç kullanıyordu ama o intihar etmez

İntihar mı kaza mı? Eşi ve babası tutuklu bir kadın Çanakkale’de öldü

Okumaya devam et

Gündem

Personele eziyetle suçlanan ŞOK’a boykot çağrısı

Yeni bir uygulama ile müşterilerinin siparişlerini evlerine bırakan ŞOK Marketin, bu iş için yeni istihdam yerine market çalışanlarını yaya olarak kullandığının ortaya çıkması tepki topladı.

BOLD- Koronavirüs salgınını fırsata çevirmek isteyen ŞOK Marketler zinciri faaliyet gösterdiği yerlerde telefonla sipariş uygulaması başlattı. ‘Cepte ŞOK’ uygulamasıyla alınan siparişler, en yakın marketten müşterilerin evlerine bırakılıyor.

MARKET ÇALIŞANLARI EVLERE YAYA GİDİYOR

ŞOK’un Evlere bırakılan siparişler için ekstra personel alımı yapmadığı, market çalışanlarını siparişlere yaya olarak gönderdiği iddiaları sosyal medyaya yansıdı. Hatta uygulamaya itiraz eden bazı çalışanların hakkında işlem yapıldığı da bu iddialar arasında.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Personele eziyet edildiği iddialarından rahatsız olan sosyal medya kullanıcıları, #SokMarketBoykot etiketine yaptıkları on binlerce paylaşımla tepkisini dile getirdi. Cepte ŞOK uygulamasını sosyal medya hesabından 30 Martta duyuran ŞOK Marketler zincirinin CEO’su Uğur Demirel iddialar karşısındaki sessizliği sürüyor.

Gazetecilerden meslektaşları için kampanya: ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’

Okumaya devam et

Popular