Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye 11 günde bin 500 vaka ile dünyanın zirvesinde!

Koronavirüsün ülkelere göre artış hızını araştıran uzmanlar, dikkat çeken bir sonuca ulaştı. Bin 500 vakaya sadece 11 günde ulaşan Türkiye, zirveye oturdu. İtalya’nın aynı sayıya erişmesi bir ayı bulurken, Türkiye’nin en yakın ‘rakibi’ İran oldu.

BOLD – Çin Wuhan kaynaklı koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Birçok ülke hastalıkla baş edebilmek için farklı tedbirler uyguluyor. Ancak virüsün yayılma hızı hayli yüksek seyrediyor.

İLK 100 BİNE 72 GÜNDE İKİNCİ 100 BİNE 11, 300 BİNE 4 GÜNDE ULAŞILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Kovid-19’un dünya genelinde 100 bin vaka sayısına ulaşması için 72 gün gerekti. İkinci 100 bin için sadece 11 ve de 300 bin için yalnız 4 gün yetti.

SİRKECİ VE YÜCEŞAHİN YAYILIM HIZINI ANALİZ ETTİ

Londra/Regent’s Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Sirkeci ve Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Yüceşahin Birgün için yayılma hızını ele alan bir analiz hazırladı.

Yayılmayı bin vaka sayısına göre ele alan Sirkeci ve Yüceşahin, “Görece daha sanayileşmiş ülkelerde bu sayıya 40 gün veya daha uzun sürede ulaşıldığını görüyoruz. Japonya ve Güney Kore gibi çok erken tedbir alan yerlerde sürenin uzun olduğunu görüyoruz” dedi.

BİN SAYISINA SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELERDE 40 VE ÜZERİ GÜNDE ERİŞİLDİ

Tedbir ve testte geriden gelenlerde sayıların hızla yükseldiği görüldü. Bin sayısına sanayileşmiş ülkelerde, 40 ve üzeri günde ulaşılırken Türkiye ve İran’da 10 ila 13 günde erişildi. Avrupa’da sosyal mesafe önlemlerine en erken başlayan İtalya’da ise 31 günde varıldı.

En çok vaka tespit edilen Çin, İtalya, İran, ABD ve İspanya gibi ülkelerde binden 15 bine kabaca 10 ila 12 günde ulaşıldı. İtalya ve Çin ise 15 binden 50 bine 9 ila 10 günde erişti.

YOĞUN TEST VE TEDBİRLERİN ÖNEMİNDE ŞÜPHE YOK

Tabloda umut verici olan, bu 5 ülkedeki artışlar şimdilik paralel görünüyor. Diğer yandan bu kötü haber çünkü salgının aynı hızla yayılma ihtimalinin yüksekliğine işaret ediyor.

Uzmanlar, artış farklılığının kültürel ve coğrafi sebeplerden olabileceğine dikkat çekti. “Yoğun test ve tedbirlerin öneminde şüple yok” diye konuştu.

UZMANLAR 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE DURUYOR

Peki, salgın bundan sonra nasıl ilerleyecek? Sirkeci ve Yüceşahin birkaç değişik model üzerinde duruyor:

– Birincisi: Japonya ve Güney Kore’de görülen yüksek test sayıları ve sıkı kontrolle eş güdümlü çok düşük vaka sayısı.

– İkincisi: İtalya’da gözlemlenen çeşitli sosyal mesafe tedbirlerine karşın hem vaka hem ölüm sayılarının yüksek seyri.

– Üçüncüsü: Hem test hem de vaka sayılarının düşük olduğu ama kontrolsüz yayılmanın yükselebileceği ülkeler.

10 GÜNDE 20 BİN VAKA BİN 200 İLA BİN 400 ARASI CAN KAYBI

Türkiye’nin İtalya’daki seyri yaklaşık 20 ila 22 gün geriden izlediğini söyleyen ikili, “11’inci günde gelinen seviye İtalya’nın 32’nci günde geldiğine çok yakın. Sayının önümüzdeki 10 günde 20 bine ve ölü sayısının maalesef bin 200 ila  bin 400’e yaklaşması muhtemel” dedi.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bir Türk koronavirüsten hayatını kaybetti

Gündem

Hastane raporu: Fatih Terzioğlu cezaevinde kalamaz, cezası ertelenmeli

Kanser hastası tutuklu yönetmen Fatih Terzioğlu’na 6 yıl 3 ay verilen cezanın ertelenmesi için bugün hastaneden rapor çıktı. Şimdi Adli Tıp süreci başladı.

BOLD – Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Fatih Terzioğlu’na hastane heyeti ceza infazının ertelenmesi için gerekli raporu bugün verdi. Rapor önce Silivri Cezaevi’ne daha sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek. Adli Tıp eğer onaylarsa Terzioğlu’nun Yargıtay tarafından da onaylanan 6 yıl 3 aylık cezası 6 ay ertelenecek.

15 gündür hastane ve cezaevi arasında prosedürler için koşuşturan eşi Esra Terzioğlu, güzel haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Terzioğlu, “Kıymetli arkadaşlar önemli desteklerinizle Okmeydanı Hastanesi Sağlık Kurulu eşimin cezasının ertelenmesi için gerekli raporu bugün verdi. Bundan sonra adli tıp süreci başlıyor. İnşallah daha fazla prosedüre takılmadan hızlı bir şekilde hallolur.” dedi.

“HASTALIĞINI HENÜZ BİLMİYOR”

Okmeydanı Hastanesi mahkum koğuşuna yatırıldığından beri eşini ilk kez bugün uzaktan görebildiğini söyleyen Esra Terzioğlu, “Eşim bizi görünce çok mutlu oldu. Biz de çok sevindik. Hastalığını bilmiyor. Doktorlar da biz de söylemedik. Mahkum odasında tek başına böyle bir haberle onu yalnız bırakmak istemiyorum. İnşallah Adli Tıp’tan bir an önce iyi bir haber gelir.” diye konuştu.

Eşinin hiçbir şey yiyemediğini belirten Esra Terzioğlu, damardan mamayla ve serumla beslenebildiğini sözlerine ekledi.

15 DUA MESAJI GEREKÇESİYLE CEZA VERİLDİ

En son STV’deki Sungurlar dizisinde yönetmenlik yapan Fatih Terzioğlu 21 ay önce tutuklandı. Mesajlaşma programı Bylock’a gelen 15 tane dua mesajı gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Şubat 2020’de Yargıtay tarafından onaylanan Terzioğlu o günden beri anti-depresan kullanıyordu. Geçtiğimiz Ramazan Bayramından sonra kusma şikayetleri başlayınca cezaevi kampüsü içindeki hastaneye kaldırılan Terzioğlu, serum verilip tekrar hastaneye gönderildi ve tek kişilik hücrede karantinaya alındı. 88 kilo ile hapse giren Terzioğlu bir ayda 30 kilo kaybetti. Fatih Terzioğlu’na 25 Haziran 2020’de 4. evre mide kanseri teşhisi konuldu. Kanser kısa sürede ciğerlerine metastaz yaptı.

Tutuklu yönetmen Fatih Terzioğlu’na mide kanseri teşhisi konuldu

Okumaya devam et

Gündem

Çorum’da hamam faciası: 2 ölü 2 yaralı

Çorum’un Sungurlu İlçesindeki bir hamamda, karbonmonoksit gazından zehirlenerek hastaneye kaldırılan 4 kişiden 2’si hayatını kaybetti, diğer 2 yaralının tedavisi ise sürüyor.

BOLD- Sungurlu ilçesine bağlı Başpınar Mahallesindeki bir hamamda meydana gelen olayda iddiaya göre, sabah saatlerinde hamam çalışanı Alaattin Kayretli, her zamanki gibi, odun ve kömür ile çalışan ısıtma sitemini çalıştırdı. Tıkanan baca yüzünden duman hamamın içine doldu. Geç fark edilen karbonmonoksit gazı yüzünden hamamda yıkanan müşteri Arif Sezenoğlu, hamam sahipleri İsmail Kaya ve Şahin Kaya ile hamam çalışanı Alaattin Kayretli fenalaştı.

DİĞER ÇALIŞANLAR DURUMU FARK ETTİ

Diğer çalışanların ihbarı ile olay yerine 112 acil servis ekipleri sevk edildi. Gazdan etkilenen 4 kişi ambulanslarla Sungurlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Arif Sezenoğlu ile Alaattin Kayretli, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Yaralı diğer iki kişinin ise ilk müdahalelerinin ardından Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

AKP’li Salih Fırat’ın akrabaları VIP vurgunlarına Meclis’i ve Saray’ı böyle alet etti

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li Salih Fırat’ın akrabaları VIP vurgunlarına Meclis’i ve Saray’ı böyle alet etti

Dünyanın çeşitli yerlerinde şirketleri bulunan Mısırlı iş insanı Imad Kachkoul, AKP’li Milletvekili Salih Fırat’ın akrabaları tarafından dolandırıldığı iddiasıyla şikayette bulundu.

BOLD- Pandemi sonrası, özel uçakla Türkiye’den ülkesi Mısır’a dönmek isteyen iş insanı Imad Kachkoul, AKP’li eski milletvekili Salih Fırat’ın kayın biraderi Sayit Subaşı’nın oğlu Efe Subaşı’dan yardım istedi. Yiğit Bulut Danışmanlık şirketi adına çalıştığı iddia edilen Sayit Subaşı’nın oğlu Efe Subaşı da Kachkoul talebine olumlu yanıt verdi.

AKP’Lİ VEKİLİN ARACIYLA MECLİSE GİRDİ

12 Mart’tan beri Ankara’da bir otelde kalan Imad Kachkoul’un iddiasına göre Mısırlı iş insanı, Salih Fırat’ın TBMM Milletvekili Araç Giriş Kartı bulunan 06 SS 779 plakalı aracı ile otelinden alınarak Meclis’e götürüldü. Metin Gündoğdu’nun odasında ağırlanan Kachkoul burada bir hatıra fotoğrafı da çektirdi. Kachkoul, şüphelilerle Meclis yerleşkesinde bulunan 15 Temmuz Anıtını da gezdi.

ÖZEL UÇAK İÇİN 100 BİN DOLAR İSTEDİLER

Daha sonra Sayit Subaşı ile tanıştırılan Kachkoul, Sayit Subaşı’nın kendisini Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un Özel Kalem Müdürü olarak tanıttığını söyledi. Subaşı’nın ofisin Salih Fırat ve Bulut’a ait olduğunu söylediğini öne sürdü. Ve yine Kachkoul’un iddiasına göre, 25 Mart’ta Mısır’a özel uçak kiralayarak gitmek isteyen iş insanından 100 bin dolar talep etti.

PARAYI ALIP KAYBOLDULAR

“Özel uçak için teminat- Imad Kachkoul” açıklama bir dekont ile 26 Mart günü Şubaşı’nın hesabına 70 bin dolar yatıran Kachkoul, dolandırıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Ortadan kaybolan Sayit Subaşı’nın hakkında 55 ayrı ‘sahtecilik ve dolandırıcılık’ davası, 16 ayrı arama kararı bulunduğu öğrenildi.

Okumaya devam et

Popular