Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye 11 günde bin 500 vaka ile dünyanın zirvesinde!

Koronavirüsün ülkelere göre artış hızını araştıran uzmanlar, dikkat çeken bir sonuca ulaştı. Bin 500 vakaya sadece 11 günde ulaşan Türkiye, zirveye oturdu. İtalya’nın aynı sayıya erişmesi bir ayı bulurken, Türkiye’nin en yakın ‘rakibi’ İran oldu.

BOLD – Çin Wuhan kaynaklı koronavirüs (Kovid-19) salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Birçok ülke hastalıkla baş edebilmek için farklı tedbirler uyguluyor. Ancak virüsün yayılma hızı hayli yüksek seyrediyor.

İLK 100 BİNE 72 GÜNDE İKİNCİ 100 BİNE 11, 300 BİNE 4 GÜNDE ULAŞILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Kovid-19’un dünya genelinde 100 bin vaka sayısına ulaşması için 72 gün gerekti. İkinci 100 bin için sadece 11 ve de 300 bin için yalnız 4 gün yetti.

SİRKECİ VE YÜCEŞAHİN YAYILIM HIZINI ANALİZ ETTİ

Londra/Regent’s Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Sirkeci ve Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Yüceşahin Birgün için yayılma hızını ele alan bir analiz hazırladı.

Yayılmayı bin vaka sayısına göre ele alan Sirkeci ve Yüceşahin, “Görece daha sanayileşmiş ülkelerde bu sayıya 40 gün veya daha uzun sürede ulaşıldığını görüyoruz. Japonya ve Güney Kore gibi çok erken tedbir alan yerlerde sürenin uzun olduğunu görüyoruz” dedi.

BİN SAYISINA SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELERDE 40 VE ÜZERİ GÜNDE ERİŞİLDİ

Tedbir ve testte geriden gelenlerde sayıların hızla yükseldiği görüldü. Bin sayısına sanayileşmiş ülkelerde, 40 ve üzeri günde ulaşılırken Türkiye ve İran’da 10 ila 13 günde erişildi. Avrupa’da sosyal mesafe önlemlerine en erken başlayan İtalya’da ise 31 günde varıldı.

En çok vaka tespit edilen Çin, İtalya, İran, ABD ve İspanya gibi ülkelerde binden 15 bine kabaca 10 ila 12 günde ulaşıldı. İtalya ve Çin ise 15 binden 50 bine 9 ila 10 günde erişti.

YOĞUN TEST VE TEDBİRLERİN ÖNEMİNDE ŞÜPHE YOK

Tabloda umut verici olan, bu 5 ülkedeki artışlar şimdilik paralel görünüyor. Diğer yandan bu kötü haber çünkü salgının aynı hızla yayılma ihtimalinin yüksekliğine işaret ediyor.

Uzmanlar, artış farklılığının kültürel ve coğrafi sebeplerden olabileceğine dikkat çekti. “Yoğun test ve tedbirlerin öneminde şüple yok” diye konuştu.

UZMANLAR 3 FARKLI MODEL ÜZERİNDE DURUYOR

Peki, salgın bundan sonra nasıl ilerleyecek? Sirkeci ve Yüceşahin birkaç değişik model üzerinde duruyor:

– Birincisi: Japonya ve Güney Kore’de görülen yüksek test sayıları ve sıkı kontrolle eş güdümlü çok düşük vaka sayısı.

– İkincisi: İtalya’da gözlemlenen çeşitli sosyal mesafe tedbirlerine karşın hem vaka hem ölüm sayılarının yüksek seyri.

– Üçüncüsü: Hem test hem de vaka sayılarının düşük olduğu ama kontrolsüz yayılmanın yükselebileceği ülkeler.

10 GÜNDE 20 BİN VAKA BİN 200 İLA BİN 400 ARASI CAN KAYBI

Türkiye’nin İtalya’daki seyri yaklaşık 20 ila 22 gün geriden izlediğini söyleyen ikili, “11’inci günde gelinen seviye İtalya’nın 32’nci günde geldiğine çok yakın. Sayının önümüzdeki 10 günde 20 bine ve ölü sayısının maalesef bin 200 ila  bin 400’e yaklaşması muhtemel” dedi.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bir Türk koronavirüsten hayatını kaybetti

Gündem

Yatak bulamayan hastalar ölürken bakanlıktan iş insanına özel ambulans uçak servisi

Hastanelerde yatacak yatak bulamadığı için hastalar ölürken, bakanlığın yurtdışından ambulans uçakla hasta transferleri devam ediyor. Bakanlık ambulans uçakla Azerbaycan’dan koronavirüslü iş insanını Türkiye’ye getirdi.

BOLD – Azerbaycan’da ihracat faaliyetleri kapsamında bulunduğu sırada koronavirüse yakalanan Türk iş insanı Surur Aydın tedavisinin devamı için Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

AKP’Lİ İSİM DE LONDRA’DAN GETİRİLDİ

Hafta içerisinde akciğer rahatsızlığı olan Aslı Özkısırlar isimli kadın, 25 gün hastanede boş yatak beklerken yaşamını yitirdi. Aynı gün İngiltere’nin başkenti Londra’da durumu ağırlaşan koronavirüsü hastası Erdal Yetimova, AKP’li milletvekilinin araya girmesi sonucu Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı. Yetimova’nın Avrupa’da AKP taraftarı toplamak için kurulan derneğin eski başkanı olduğu ortaya çıkmıştı.

BAKÜ’DEN GAZİANTEP’E NAKLEDİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıklamasına göre, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Surur Aydın’a ihracat faaliyetleri için bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de koronavirüs teşhisi konuldu. Tedavisinin Türkiye’de devam edilmesi talebinde bulunan Aydın’ın, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin girişimleri sonucu yurda getirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans uçak tahsis edildi. Nakil operasyonu kapsamında ambulans uçakla Bakü’den Gaziantep’e getirilen Aydın, havalimanında bekletilen ambulansla tedavi göreceği hastaneye nakledildi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, Ukrayna ile stratejik ortaklığı daha da tahkim etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir biçimde savunduklarını belirterek, Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesinin temel hedefleri olduğunu kaydetti. Erdoğan, Ukrayna ile kurulan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı olmadığını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Tarabya’daki Huber Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan, yayınladıkları ortak bildiri ile stratejik ortaklığı daha da tahkim ettiklerinin altını çizdi. Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduklarını kaydetti.

KARADENİZ HUZUR VE BARIŞ DENİZİ OLMAYA DEVAM ETMELİ

Karadeniz’deki gerilimle ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Endişe verici gerilimin son bulmasını diliyoruz. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz” dedi.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI DEĞİL”

Ukrayna ile Türkiye’nin işbirliğine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir diğer önemli boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısı dikkate alarak, dışişleri ve savunma bakanlarımızın katılımıyla 2+2 yeni bir platformda istişarelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İşbirliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir” dedi. Kırım’ın ilhakını tanımama prensibini bir kere daha teyit ettiklerini belirten Erdoğan, Ukrayna ile fikir birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, “Stratejik ortaklığın 10. yıl dönümünü kutluyoruz. Konu yelpazesi ve ikili diyaloğumuzun yoğunluğu bu ortaklığın sözde olmadığını gösteriyor. Bugün vardığımız tüm anlaşmaların da başarılı olacağına inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesi konusundaki desteği Ukrayna için son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanından bu desteğin devam ettiğini ve gelecekte de Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini duyduğuma sevindim. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına bilgi verdim” dedi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukat eşi Özge Peker, özel harekat polislerinin kızının odasına silahlarla girmesine tepki gösterdi. Peker, “Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Özel hareket polislerinin çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerek” dedi.

BOLD – Özge Peker, eşi Sedat Peker’e yönelik İstanbul merkezli 5 ilde Sedat Peker ve adamlarına yönelik polis operasyonu sırasında evinde yapılan aramada yaşananlara tepki gösterdi.

Özge Peker, Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı: “Dün sabah 5 sularında eşime karşı iddia edilen bazı suçlamalarla ilgili polisler evimize geldi. Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız; bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Üst kattan aşağıya inerken kapıyı kendim açmama rağmen ellerinde tüfekler, silahlar, robocop olarak adlandırılan kıyafetler üstlerindeyken ufak çocuklarımın yaşadığı odalara girmeden önce kendilerini uyardım. Silahlarla bu şekilde lütfen odalarına girmeyin diye.

Hiç avukatlık yapmamama rağmen avukat olduğumu özellikle belirttim. Ancak buna rağmen kızımın odasına bu şekilde girdiler (Sabahın 5’inde gözlerini açan kızımın üzerine doğrultulan silahı görünce o panikle ellerini hava kaldırdığını yaşadığım sürece unutmayacağım). Kızım kursa gittikten sonra akşamleyin eve gelmek istemedi: Arkadaşının evinde kaldı. Ve halen daha eve gelmek istemiyor.

Organize şubeden ve karakoldan gelen polisler sadece görevlerini yaptılar. Ancak özel harekât olarak bilinen polislerin mutlaka çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.”

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0