Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle ölüm vakası 44’e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısının 343 kişi artarak 1872’ye yükseldiğini açıkladı. Ölümlü vaka sayısının ise 7 artarak 44’e tırmandığını belirtti.

BOLD – Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan bu yana 13 gün geçti. Vaka sayısı her geçen gün artarak 1872’e yükseldi. Virüs nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısı ise 44’e ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saat içerisinde 3 bin 952 test yapıldığını duyurdu. Bugün hayatını kaybeden 7 hastadan birinin KOAH hastalığı nedeniyle vefat ettiğini belirtti. Diğer 6 hastanın da ileri yaşta olduğunu vurguladı.

6 sağlık çalışanının korona testi pozitif çıktı: Karantinaya alındılar

Gündem

Meslek odalarını “çoklu baro” endişesi sardı

Meslek odalarını çoklu baro düzenlemesi endişesi sardı. Devlet Bahçeli’nin TBB’nin kapatılmasını istemesinin ardından meslek odaları, çoklu baro gibi bir düzenleme getirilerek odaların yapısının değiştirilmesinden endişe ediyor.  

BOLD – Siyaset kulislerinde yeni yasama dönemiyle birlikte meslek odalarıyla ilgili çoklu baro gibi bir düzenlemenin de Meclis’e gelebileceği tartışılmaya başlandı. AKP ise vakalar artarken böyle bir düzenlemenin salgınla mücadeleyi sekteye uğratacağı endişeleri dile getirildi.

ÜYE YAPILARI VE SEÇİM SİSTEMLERİ DEĞİŞTİRİLECEK

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Türk Tabipleri Birliği derhal kapatılmalıdır” sözleriyle birlikte, siyaset kulislerinde, “yeni yasama dönemiyle birlikte meslek odalarıyla ilgili bir düzenlemenin de Meclis’e gelebileceği” tartışılıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da bir dönem meslek odalarının başındaki “Türk” ifadesinin kaldırılacağına yönelik açıklamasıyla birlikte, iktidar cephesinde yeni yasama yılında aynı “çoklu baro” sisteminde olduğu gibi meslek örgütlerinin yapısını da ilgilendiren bir düzenlemenin “gelmesi gerektiği” de konuşuluyor. Buna göre, aynı “çoklu baro” sisteminde olduğu gibi meslek odalarının da üye yapıları ve seçim sistemlerinin değişmesi gündeme gelebilecek.

DELEGE SAYILARI DÜŞECEK

İktidar, uzun süredir meslek örgütleriyle ilgili bir çalışma yürütüyor. Hatta Meclis’ten “çoklu baro” sisteminin kabul edilmesiyle birlikte, AKP MYK’de de meslek odalarıyla ilgili bir düzenleme yapılması gerektiği tartışılmıştı. Meslek odalarıyla ilgili yeniden “nispi seçim” üzerinde durulabilecek. Nispi temsil sisteminde, her oda veya grup, “aldıkları oy oranlarına göre” üye çıkarabiliyor. Aynı çoklu baro sisteminde olduğu gibi bir odanın delege sayısının düşmesi söz konusu olabilecek. Salgın sürecinde her geçen gün vakalar artarken, iktidarın özellikle TTB gibi kurumlar üzerinde bir düzenleme yapmasının salgınla mücadeleyi sekteye uğratabileceği görüşleri parti içinde tartışılıyor.

Saray bünyesinde ‘propaganda ve algı operasyonu’ başkanlığı kuruldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Davutoğlu’nun adamı Taha Ün’e gözaltı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen ve partinin siyasal iletişim çalışmalarını yürüten Taha Ün, sabah evine baskın yapan polis ekiplerince gözaltına alındı.

BOLD – Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Taha Ün, gözaltına alınarak karakola götürüldü. Ün, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yine hiçbir tebligat gelmeden, hiçbir telefon açılmadan bir sabah polis kapımıza dayandı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi. Taha Ün, daha önce de Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan ve eşi Süheyb Öğüt’ün şikayeti üzerine gözaltına alınıp ifade vermişti. Taha Ün’ün “Pelikan örgütü” şeklindeki sosyal medya paylaşımları suçlama konusu yapılmıştı. Ün, Emine Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü şimdilerde Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin ile dünya evine girmişti.

Okumaya devam et

Gündem

Sağlıkçılardan sonra ormancılar da isyan etti: Rakamlar gizleniyor

Koronavirüs vaka ve ölüm sayısının gizlendiği ile ilgili tartışmalara şimdi de yanan orman alanları eklendi. Ormancılar, bu yıl geçen yıllara oranla daha çok yangın çıktığı ve daha çok alanın yandığına dikkat çekerek, yanan alanların az bildirildiğini öne sürdü. 

BOLD – 2020 yılının bitmesine üç buçuk ay kaldığı halde OGM’ye 2 bin 279 adet orman yangını rapor edildi. Türkiye Ormancılar Derneği ise yazılı açıklama yaparak yanan alanların gerçeğinden az bildirildiğini belirtti.

YANAN ORMAN ALANI KÜÇÜK GÖSTERİLİYOR

Türkiye Ormancılar Derneği yaptığı yazılı açıklamada 2020 yılının orman yangını sayısının ve yanan alan miktarının önceki yıllara göre arttığı bir yıl olduğu belirtildi. Sadece Ankara, Kastamonu ve Antakya’da çıkan yangınlarda yaklaşık 5.000 hektarın, Adana Kozan ve Pozantı ile Osmaniye yangınlarında da 6.000 hektarın üzerinde orman ekosisteminin yandığının tahmin edildiği belirtilen açıklamada, “Önceki yıllarda yanan orman alanı miktarlarının küçük gösterilmeye çalıştığı bilinmektedir” denildi.

“OGM ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

OGM’nin sorumlu kurum olarak üzerine düşeni yapması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Türkiye Ormancılar Derneği olarak her orman yangınından dersler çıkarılması gerektiğini ve yangınla mücadelenin söndürülen her yangından sonra başladığını düşünüyoruz” denildi. Açıklamada, orman yangınlarının azaltılması için uzmanlaşmaya önem verilmesi istenirken, meslek içinde ehliyet ve liyakat şartlarının uygulanması talep edildi.

YANGIN SAYISI YÜZDE 35 ARTTI

Yanan alanların verileri ile ilgili yanlış ve eksik gösterilmesi ile ilgili Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’na konuşan dernek yetkilileri, “Yanan alanların az gösterilmesinde alttan başlamak gerek. İşletme şefi müdürüne, müdür bölge müdürüne, bölge müdürü genel müdüre o da bakana. Haliyle bakan da cumhurbaşkanına. Yanan alan 200 hektar, 100 gösterelim diyorlar. 100 gösteriyorsun da gençleştirmesini yapacağım, fidan dikeceğim dediğinde iki katı çıkıyor ortaya. Net olmak lazım ki ödenek verilsin çalışmalar yapılsın. Bu tamamen kamuoyunu yanıltmak. Geçen yıla göre yangın sayısında yüzde 30-35’lik bir artış var” dedi.

Saray bünyesinde ‘propaganda ve algı operasyonu’ başkanlığı kuruldu

Okumaya devam et

Popular