Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Ağır cezalı suçüstü halleri dışında bütün tutukluların serbest bırakılmalı”

Hükumet, hırsızlık, uyuşturucu ve cinsel suç faillerine korona affı çıkarma hazırlığı yaparken hukukçuların tepkisi de artıyor. İbrahim Kaboğlu, ağır cezalı suçüstü halleri dışında bütün tutukluların serbest bırakılması gerektiğini açıkladı.

BOLD – Koronavirüs salgını sonrası Meclisin cezaevlerine yönelik başlattığı infaz düzenlemesiyle ilgili açıklama yapan Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Kaboğlu, “Terör Suçlusu siyasal mahpuslar için en nesnel ölçüt, şiddet veya silah kullanımı olmalı. Bunların dışındakiler tahliye edilmeli” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Özden Kaboğlu, infaz düzenlemesiyle ilgili Twitter’dan paylaşımlarda bulundu. Kaboğlu, ağır cezalı suçüstü halleri dışında bütün tutukluların serbest bırakılması ve yargılamaların tutuksuz olarak yapılması gerektiğini belirtti.

Kaboğlu şu ifadeleri kullandı:

  • Mahpusların yaşam hakkı, devlet güvencesi ve sorumluluğu altında. “Mahpus mesafesi koyun” deme konumunda olmayan yöneticiler, anayasal yetkileri kullanarak özgül önlemler almalı.
  • Tutuksuz yargılama ilkesinin sistematik olarak ihlali nedeniyle, ağır cezalı suçüstü halleri dışında bütün tutuklular serbest bırakılmalı; yargılama tutuksuz olarak yapılmalı.
  • “Fikir suçu” mağdurları serbest bırakılmalı. Yürütme sorumlularına yöneltilen eleştiriler ötesinde, söylenmeyen sözler veya niyet sorgulaması sonucu yüzlerce kişinin tutukluluğu, serbest bırakılmayı acil kılmakta.
  • “Terörist” yaftası için muhalif olmanın yeterli görülmesi nedeniyle, “terör suçlusu” siyasal mahpuslar için en nesnel ölçüt, şiddet ve/ya silah kullanımı olmalı. Bunların dışında kalanlar tahliye olmalı.
  • Çocuk tutuklular ve çocuklu anneler tahliye edilmeli.

Politika

HDP Batman İl Başkanlığı’na polis baskını: Arama yapılıyor

HDP Batman İl Başkanlığı binasında polisler tarafından arama yapıldığı bildirildi. Aramaya HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve parti avukatlarının da eşlik ettiği kaydedildi.

BOLD – Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Başkanlığı binasına polis baskını düzenlendi. Polislerin arama yaptığı binada, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve avukatlar da bulunuyor.

HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Banu Özdemir’e tahliye

İzmir’de, cami hoparlöründen ‘Çav Bella’ adlı marşın çalışması ile ilgili soruşturma kapsamında ilgili görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan CHP’li Banu Özdemir tahliye edildi.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partili Banu Özdemir’in tahliye haberini avukatı Süleyman Karadağ, sosyal medya hesabından şu mesajla duyurdu:

“Müvekkilim Banu Özdemir’in tensiple birlikte tahliyesine karar verildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Türkiye’de hakimler var!”

Erdoğan’dan Rönesans Grubu’na ‘bedel istemediler’ teşekkürü

Okumaya devam et

Politika

Özgür Özel’den ‘yargıda yandaş ataması’ önergesi

CHP Grup Başkanvekili Özel, son hakim ve savcı atamalarında akraba-yandaş kayırmacılığı yapıldığını söyledi. “Mülakatlarla yargı politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulmak isteniyor” dedi.

BOLD – Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı iddialarının incelenmesi için Meclis Araştırma Önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Hakimlik teminatı, saray rejiminin başındaki kişinin iki dudağı arasına sıkışmıştır” ifadelerini kullandı.

LİYAKAT YERİNE SADAKAT KONULMAKTADIR

Yargının politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulma çabalarının merkezine, hakimlik ve savcılık mülakatlarının yerleştirildiğini söyleyen Özel, “Mülakatlarla, liyakatli ve başarılı gençlerimiz elenmekte, iktidar partisine yakın aile ve çevrelerin işaret ettiği isimler hakimlik ve savcılık görevlerine getirilmekte, liyakat ilkesi yerine sadakat ilkesi konulmaktadır” tespitinde bulundu.

“Saldırılar artacak ama iktidarın tuzağına düşmeyeceğiz”

Okumaya devam et

Popular