Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hollywood’u korona sonrası korkusu sardı: Online platformların yükselişi mi?

Sinema salonlarının eşine rastlanmamış şekilde kapanması ve sürecin gitgide uzaması sonucu büyük stüdyoları korku sarmış durumda.

BOLD– Covid-19 salgını eğlence sektörünü neredeyse bütünüyle durdurdu. İnsanlar artık sinemaya gidemeyince evlerinde Netflix, Amazon Prime vb. platformlardan film izlemeyi tercih ediyor. Hollywwod’un büyük oyuncularının korkusu ise bu durumun kalıcı hale gelmesi…

Hollywood’un ünlü tema parkları kapandı

HİÇBİR ŞEY BİR DAHA ESKİSİ GİBİ OLMAYABİLİR
COVID-19, medya tüketimindeki mevcut eğilimleri dönüştüren ve Hollywood’u dijital geleceği benimsemeye zorlayan bir dönüm noktası haline geldi. Virüs salgını sırasında çevrim içi platformlardaki akış neredeyse %60 oranında artmış durumda. Avrupa’da internet talebi o kadar yüksek ki AB yetkilileri Netflix, Amazon, Apple ve Disney’den kıtadaki ağlar üzerindeki yükü azaltmak için akışlarının video kalitesini düşürmelerini istedi.

Eğlence sektörüne yön verenler bu süreçte daha fazla insanın online dünyayla tanışmasından ve kolaylıklarına alışmasından endişeli.

Uzun kuyruklar olan Disney Park şimdi bomboş

SEYİRCİ ONLINE EĞLENCEYE ALIŞACAK MI?
Universal ve Blumhouse CEO’su Jason Blum’u, Görünmez Adam’ı sinema gösterimleri devam ederken dijital yayına sunma ve yine başka bir Blumhouse filmi olan ve çok tartışılan Hunt için aynı yolu izlemelerini “Kararları destekledim. Çok zor bir karardı. Kriz anında dört gözle beklemelisin. Uyum sağlamalısın.”

Seyircilerin tavrını şimdiden belirlemenin zor olacağını söyleyen Jason Blum “”İzleyiciler sinemaya gitmeyi; ulaşım, park etmek, patlamış mısır, çocuk bakıcısı vb masraflar olarak görmeye başlayıp ‘Hey bir soygun. Netflix ayda 12 dolar ve bununla yüz film izleyebilirim.’ diyecekler mi? Kimse bunun cevabını bilmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Amazon Stüdyoları eski strateji başkanı Matthew Ball da “COVID-19, dijital dağıtımlara ve iş modellerine geçişte geciken ve lider olanlar arasındaki uçurumu genişletecek.” sözleriyle sektörün keskin bir dönüşüme uğrayacağının işaretini verdi.

Okumaya devam et
Reklamlar

BOLD ÖZEL

Cezaevi kantinleri kapandı: Tutuklular korona günlerinde meyve ve sebzesiz

Mecliste infaz yasası görüşmeleri sürerken cezaevlerinden kötü haberler geliyor. Kantinler kapatıldı. Tutuklular korona günlerinde sebze, meyve ve ek gıda alamayacak.

CEVHERİ GÜVEN
BOLD ÖZEL – Korona salgınının bazı cezaevlerine sıçradığı haberleri gelirken, şimdi de tutukluların bağışıklık sistemlerini güçlendirebilecek gıdalar almada tek seçenekleri olan cezaevi kantinlerinin de kapatıldığı haberi geldi.

Tutuklular, yakınlarıyla yaptıkları görüşmelerde cezaevi kantininin kapatıldığı bilgisini verdiler. Cezaevlerinde yiyeceklerin yetersiz olması nedeniyle, kantinden yiyecek alınmaması durumunda aç kalmak söz konusu.

Aynı şekilde sebze ve meyve de yalnızca kantinden temin edilebiliyor.

Tutuklulara cezaevi kantinin 1 ay süresince kapalı olacağı, 1 aylık alışveriş yapmaları yönünde bildirimden sonra kantinlerin kısa süre içerisinde kapatıldığı bildirildi.

40 kişiye varan koğuşlarda alınan gıdaları koyacak yer ve saklayacak yeterli buzdolabı olmaması nedeniyle 1 aylık alışverişin mümkün olmadığı bildiriliyor. 1 aylık sebze ve meyve stoklamak ise cezaevi şartlarında imkansız.

DIŞARIDAN VİTAMİNE İZİN YOK

Korona nedeniyle bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için tutuklu yakınlarının ulaştırmak istediği vitamin hapları da cezaevi yönetimleri tarafından kabul edilmiyor.

Yeterli güneş ışığı alamamak nedeniyle tutukluların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğunu belirten yakınları, kantin yasaklarıyla birlikte tutukluları daha zor günler beklediğini belirtirken, infaz yasasının eşit olarak uygulanmasını talep ediyorlar.

DÖNER SERMAYEYLE ÇALIŞIYOR

Cezaevi kantinleri, cezaevi yönetimi tarafından döner sermaye sistemiyle çalışıyor. Tutuklular ve mahkumlar haftalık olarak ürün listesi doğrultusunda form dolduruyorlar. Kantinden haftada bir kez alışveriş yapma hakkı var. Kantinler dışarıya göre fahiş fiyatla ürün satılması nedeniyle sık sık eleştiri konusu olmuştu.  Yemeklerin yetersiz verilmesi nedeniyle tutukluların kantine yönlenmek zorunda kalmaları da başka bir eleştiri konusuydu.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Ayşe Kaya koronavirüsle mücadelesini kaybetti

CHP Kadıköy Kadın Kolları Yönetimi’nde yer alan Ayşe Kaya, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kaya’nın ölüm haberini CHP’li Barış Yarkadaş verdi.

BOLD – CHP Kadıköy Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayşe Kaya’nın, koronavirüs nedeniyle hayattını kaybettiği haberini CHP eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş duyurdu.

Yarkadaş paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “CHP Kadıköy Kadın Kolları Başkan Yardımcısı sevgili Ayşe Kaya’yı kaybettik. İstanbul Kadıköy’de ikamet eden 50’li yaşlardaki Kaya, Kovid-19 yüzünden yaşamını yitirdi. Büyük ailemize, dostlarına, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Okumaya devam et

Gündem

Koronayı çözemediler: “72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptı”

Aşı için çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüsle ilgili çarpıcı bir bilgi paylaştı. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını ancak sebebini henüz bilmediklerini açıkladı.

BOLD – Koronavirüse karşı aşı ve tedavi çalışmaları yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini beklenenden kısa sürede parçalamış. Çözmeye çalışacağız” dedi.

Korona virüsüne karşı tedavi ve aşı için çalışma yürüten akademisyenler arasında Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Labcell Hücresel Tedavi Laboratuvarları Sorumlusu Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı da bulunuyor.

Prof. Dr. Ovalı, çalışmalarıyla ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulunup görüntü ve fotoğraf paylaştı.

Ovalı dün attığı tweet’te ekibiyle laboratuvar çalışmalarına başladıklarını belirtti. “Aşı için son çalışmalarımızı yaptık ve içeri girdik” dedi.

Ovalı, “Bugünden itibaren Acıbadem’in bize sağladığı bu yerde 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Kovid – 19 virüsünden 10 milyar PFU üretmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarla ilgili görüntü de paylaşan Ovalı, “Saat 23. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini beklenenden kısa sürede parçalamış. Neden? Çözmeye çalışacağız. Sonuç: Test tekrarı…” bilgisini verdi.

Ovalı risk nedeniyle bir hafta boyunca tek başına çalışacağını da belirtti. Ovalı’nın sunduğu plazma tedavisi projesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştı.

Okumaya devam et

Popular