Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İş İnsanı Mustafa Boydak: Türkiye 7 yılda nereden nereye savruldu

Boydak Holding ve Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Eski Başkanı Mustafa Boydak KHK TV’ye konuştu, “7 yıldır Türkiye nerelerden nerelere savruldu” dedi.

BOLD-“İçimizde ne canavarlar varmış, içimizde ne güzel insanlar varmış bunları görmüş olduk” diyen Mustafa Boydak, “Önce can mı canan mı derler ya. Biz Şuan can derdindeyiz. Hapishanede kardeşlerim, kuzenim var bizim gibi bir sürü iş adamı var. Hapishanelerde kadınlar çocuklar var… Öncelik onlarda.” sözleriyle tahliyeler konusundaki düşüncelerini paylaştı.

Türkiye’deki yargı sistemindeki çarpıklığa da değinen Boydak, “Sulh ceza mahkemesinin bir hâkimin kararıyla sizin yıllarca yaptığınız birikiminize, emeğinize, evinize barkınıza, bindiğiniz arabanıza kadar el konuluyor” sözleriyle mülkiyet hakkı ihlalinin yargı eliyle nasıl gerçekleştiğini vurguladı.

“Laiklik ilkesinin bu dönemde ne kadar önemli olduğunun farkına vardık” diyen Mustafa Boydak, “Bizim çocuklarımız iyi eğitim alsın, akla bilime inansın, biz de bilimle akılla hareket edelim” dedi.

Yargı eliyle ellerinden alınan şirketlerini geri alacaklarını belirten Mustafa Boydak, “Biz kısa zamanda tekrar geleceğiz, şirketlerimizin başına geçeceğiz ve onları tekrar hak ettikleri yerlere getireceğiz. Girişimcilik ruhumuzla Türkiye’yi kalkındırmak için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

Yaşadıkları zor dönemde kendilerine destek olmak isteyen insanlardan bahseden Boydak, “Ne iş adamları ne sanayiciler fabrikalarının anahtarlarını getirip verdi bu süreçte. Öncelikle bizim çukurdan çıkmamız için” sözleri dikkat çekti.

Vatandaşa destek vermeyen hükumete “sosyal felaket” uyarısı

Ekonomi

Merkez’in rezervleri 1 milyar dolar arttı

Önceki hafta 2.38 milyar dolar azalarak 29.08 milyar dolara kadar gerileyen Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervi, 3 Temmuz’da 1 milyar dolar artarak 30 milyar dolara çıktı.

BOLD – Merkez Bankası’nın (MB) net uluslararası rezervi 3 Temmuz itibariyle bir önceki haftaya göre yaklaşık 1 milyar dolar artarak 30.12 milyar dolara çıktı.

ÖNCEKİ HAFTA 2.4 MİLYAR DOLAR AZALMIŞTI

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervi bundan önceki hafta 2.38 milyar dolar azalarak 29.08 milyar dolar olmuştu. Lira cinsi açıklanan rezerv seviyesi, tablodaki tarihin bir gün öncesindeki resmi dolar alış kuru kullanılarak dolara çevrildi.

Salih ve Melih’in babası cezaevindeydi şimdi de anneleri tutuklandı

Okumaya devam et

Ekonomi

BDDK’dan bankalara “alacaklarınızı öteleyin” talimatı 

Bankalara kredi vermeleri konusunda baskı kuran BDDK, şimdi de banka müşterilerinin vade tarihi 2020 sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını istedi.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal kurumlara salgınla ilgili normalleşme sürecinde bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacakları hususları 11 maddelik bir talimatla bildirdi.

KART LİMİTLERİ KISITLANMAYACAK

Bu kapsamda BDDK, öncelikle ilgili kuruluşlardan, bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını ve ötelenen nakit akışları için güncel piyasa koşullarına uygun fiyatlama yapılmasını istedi. Kredi kartı aidatına itiraz edenlerin talebi doğrultusunda tahsilatın geçici bir süreyle ertelenmesini isteyen BDDK, makul ve somut gerekçe olmaksızın kart limitlerinin kısıtlanması ve kredi kartlarının nakit çekime kapatılması gibi uygulamalarda hassasiyet talep etti.

BANKALAR EMEKLİLERE KOLAYLIK SAĞLAYACAK

BDDK, krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleşince tazmin koşulları oluşup oluşmadığının kendiliğinden sorgulanması, varsa kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak bir sistemin işletilmesini önerdi. Kaynaklara göre BDDK’den bankalara giden yazıda, özellikle 60 yaş üstü kişiler için emekli aylıklarının bir seferde ATM’lerden çekilebilmesi, kart tesliminin evde yapılması gibi kolaylıklar sağlanması istendi.

7 AYDA 12.4 MİLYAR TL’LİK BORÇ YAPILANDIRILDI

Bankalar tarafından Ekim 2019’da uygulamaya kolan Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY) Çerçeve Anlaşması Programı kapsamında, Mayıs 2020 sonuna kadar yapılandırılan borç miktarı 12.4 milyar liraya ulaştı. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre bu borçların 12 milyar 184 milyon lirası 47 büyük, 217 milyon lirası 18 küçük ölçekli şirkete ait. Mayısta ise 3 milyon lirası küçük ölçeklilere ait, toplamda 1 milyar 125 milyon liralık yapılandırma sağlandı.

“Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacak”

Okumaya devam et

Ekonomi

Hani işçi çıkarmak yasaktı: İşsizlik başvurularında patlama

İşten çıkarmaların yasaklanmasına rağmen işsizlik ödeneği almak için başvuranların sayısı artıyor. Mayıs ayında, 108 bin 814 kişi daha işsizlik ödeneği almak için başvurdu. İlk 5 ayda başvuran kişi sayısı da 920 bine ulaştı.

BOLD – Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) haziran ayıyla ilgili “Aylık İstatistik Bülteni”, ülkenin büyük sorunu olan işsizliğin Kovid-19 salgınında daha da ağırlaştığını bir kez daha ortaya koydu. Bu kapsamda işten atılanların işsizlik ödeneği almak için İŞKUR’a yaptığı başvurular, özellikle dikkat çekiyor. Salgın nedeniyle 17 Nisan’da başlayan ve halen süren “işten çıkarma yasağı”na rağmen bu başvurular her geçen gün artıyor.

108 BİN KİŞİDEN 10 BİNİ ÖDENEK ALMAYA HAK KAZANDI

Mayısta 108 bin 814 kişi daha işsizlik ödeneği almak için başvurdu. Ancak bu kişilerin 10 bin 18’i bu ödeneği almaya hak kazandı. Ayrıca nisan ve mayıs aylarında, toplamda ödenek almak için 417 bin 782 kişi başvururken, 79 bin 365 kişi almaya hak kazandı. Yılın ilk 5 ayında ise başvuru yapan kişi sayısı 919 bin 978’e, hak eden kişi sayısı 391 bin 100’e ulaştı. İşverenlerin işçi taleplerini gösteren “açık iş” sayısı, haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 22.1 azalarak 118 bin 280’e indi. Açık iş sayısı, yılın ilk 6 ayında da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30.2 azalarak 751 bin 192 oldu.

İŞE YERLEŞTİRME YÜZDE 42 AZALDI

Yılın ilk 6 ayında, açık iş sayısı özelde yüzde 31.8 düşerek 727 bin 611’e inerken kamuda yüzde 162.5 artarak 23 bin 581 oldu. “İşe yerleştirme” ise haziran ayında yüzde 42.4 azalarak 67 bin 832 kişiye, ilk 6 ayda da yüzde 44.2 azalarak 384 bin 150 kişiye düştü. İşe yerleştirmeye cinsiyet açısından bakınca ilk 6 ayda işe yerleştirilen kadın sayısı yüzde 40.9 düşerek 133 bin 292, erkek sayısı yüzde 45.8 azalarak 250 bin 858 oldu.

“Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacak”

Okumaya devam et

Popular