Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kanal İstanbul ihalesine tepki: Halk sağlığına ihanettir

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, AKP hükumetinin Kanal İstanbul için ihale yapmasıyla ilgili, “Kabul edilebilir bir şey değil. Toplum ve halk sağlığına ihanettir” dedi.

BOLD – Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Kanal İstanbul için ilk ihale yapılmasına tepki gösterdi.

Oluç, şunları kaydetti: “Evden kalın dediğiniz yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayın diyoruz ya, peki onlar ne yapıyor, bugün dehşet verici bir durum. Dünyada yine bir ilk oldu, tarihe geçtiniz, Kanal İstanbul ihalesi yaptılar, Kanal İstanbul ihalesinin koronavirüsü günlerinde kaynağımız kıt çok fazla adım atamıyoruz lafını eden iktidarın özellikle Ulaştırma Bakanlığının bir rant kanalı ihalesini koronavirüs günlerinde yapıyor olması gerçekten topluma karşı bir suçtur, halk sağlığını yok saymaktır, topluma karşı ihanet gibi bir adımdır.

RANTI HALK SAĞLIĞINA TERCİH EDİYORLAR

Bu kabul edilebilir bir şey değil. Siz ekonomiyi rant çıkarınızı halk sağlığına tercih etmiş oluyorsunuz Kanal İstanbul ihalesi yaparak. Kim kabul edecek bunu, hangi yurttaşımız kabul edecek, etmeyecek. Hala Kanal İstanbul ihalesi ile uğraşan bir iktidar bunun toplum sağlığıyla halk sağlığıyla bir alakası yoktur, toplum sağlığına ve halk sağlığına ihanettir.”

Kanal İstanbul için ilk ihale yapıldı

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara çağrı: Herkes için karantina kararı alınmalı

Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüsle mücadelede zaaf yaşandığını belirtti. Herkesin karantina altına alınmasını istedi. “Artık sorun ‘evde kal’ aşamasından ‘evde tut’ aşamasına geçmiştir” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüsle mücadelede herkes için karantina kararı alınmasını istedi.

Kılıçdaroğlu şunları dile getirdi:

Kovid-19 salgını nedeniyle, kamuoyunun genel bir sokağa çıkma yasağı ve karantina beklentisi vardır. Ancak bu talepler karşısında Sayın Erdoğan ile birlikte Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın İçişleri Bakanı da sıklıkla “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” diyor.

Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için OHAL ilan etmek gerekmemektedir. Sorun, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetkilerin zamanında ve yeterince kullanılamaması sorunudur.

2- İçişleri Bakanlığı 22 Mart 2020 tarihli genelgesiyle, valiler eliyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmalarını ülke genelinde yasaklamıştır. Ama sokağa çıkmaları yasaklanmayanların, akşam eve döneceklerini düşünmemiştir.

3- İktidar maalesef bu güne kadar salgın ile ilgili önlem almakta önemli zafiyetler göstermiştir. Testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler bunlara örnek verilebilir.

4- Bu bağlamda, Sayın Erdoğan’ın 27 Mart 2020 tarihinde açıkladığı 7 maddelik yeni önlemler dizisi de tek başına yeterli değildir. Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır.

5- Bu sorunu “Evde Kal Türkiye” gibi kampanyalarla; vatandaşlarımızın kendi irade ve inisiyatiflerine bırakarak ve ayrıca vatandaşlara iş ve gelir güvencesi sağlamadan kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir.

6- Bu nedenle 65 yaş üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma yasağının, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetki çerçevesinde, bir an önce herkes için genelleştirilerek, genel bir karantinaya dönüştürülmesi zorunludur.

7- Bu süre içinde evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gereklidir. Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları, gerek sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, daha önce önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur.

a) Sayın Erdoğan da 27 Mart 2020 tarihli açıklamasında “İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik” demiştir. Bu kapsamda “daha çok fedakarlık” yapması gereken kesimlerin başında hazine garantili köprü, tünel, yol, hastane, havalimanı vb. işletmelerin işleticilerinin geldiğini de kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Bu kapsamda döviz kuruna endeksli ödemelerin doğrudan Türk lirasına çevrilerek bir yıl süreyle ertelenmesi, geçiş garantisinin askıya alınması işleticilerin de yapmak isteyeceği bir fedakarlıktır.
b) Doğalgaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken fedakarlık da unutulmamalıdır. Bu kapsamda abonelerinin fatura ödemeleri, faizsiz olarak salgının kontrol altına alındığı tarihe kadar ertelenmelidir.
c) TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK gibi kuruluşların üyeleri, çalışanlarının iş akdine son vermemeli, onlar da üzerlerine düşen fedakarlığa katlanmalıdırlar.

8- Ayrıca süreç içinde yasal bir desteğe ihtiyaç duyulması halinde, (örneğin; salgın hastalık süresince işçi çıkarma yasağı öngören bir düzenlemenin Parlamentoya gelmesi gibi…) Parlamentoda bu kararların alınması için tam destek vermeye de hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

9- Artık sorun “evde kal” aşamasından “evde tut” aşamasına geçmiştir. Bir an önce iktidarın bu önlemleri alması gerekmektedir.

Okumaya devam et

Politika

Koronavirüs ile mücadele için bir aylık maaşını bağışladı

Afyonkarahisar Milletvekili ve Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, bir aylık milletvekili maaşını koronavirüsle mücadelede kullanılmak üzere bağışlayacağını açıkladı.

BOLD – Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Gültekin Uysal, “İster TBMM uhdesinde ister TC Devleti’nin oluşturacağı bir fonda Koronavirüs Salgını-Pandemi’si ile mücadele amacıyla öncülük yaparak 1 Milletvekili maaşımı bağışlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

DP lideri Uysal’ın Twitter’dan yaptığı paylaşımlar şöyle:

  • Türkiye, büyük travmalar, yıkımlar sonrası ortaya çıkan kuşatıcı ve kapsayıcı iklimi hem karşı karşıya olduğumuz krizi yönetmek hem de birikmiş problemleri çözebilmek için bir ‘Yaratıcı Yıkım’ dinamiğine dönüştürmeli!
  • Böyle bir süreçte, Siyasetin aldığı kararların toplumsal karşılığının yüksek olması için özellikle siyasi liderler ve yüksek devlet yöneticilerinin kendi yapmadığı hiçbir tedbir ve fedakârlığı vatandaşlarımızdan istememeleri gerekir.
  • Bu anlayış içerisinde ister TBMM uhdesinde ister Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin oluşturacağı bir fonda Korona Virüs Salgını-Pandemisi ile mücadele amacıyla öncülük yaparak 1 Milletvekili maaşımı bağışlamak istiyorum.”

Okumaya devam et

Politika

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan görevden alındı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile gece yarısında görevine son verildi.

BOLD-Koronavirüs salgını krizinin yaşandığı dönemde AKP’nin İstanbul’da yapmakta ısrar ettiği ‘Kanal İstanbul’ projesinin ilk ihalesinin geçtiğimiz günlerde gerçekleşmesi toplumdan tepki toplamıştı. İhale skandalının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın gece yarısı görevden alınması dikkat çekti.

Resmi Gazete’de yayımlanan “atama kararı”na göre Turhan’ın yerine eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Adil Karaismailoğlu atandı.

Ankara Büyükşehir’den işsiz kalanlara nakit desteği

Okumaya devam et

Popular