Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bini geçti, vaka sayısı 472 bin

Dünya genelinde koronavirüs (Kovid-19) bulaşan kişi sayısı 472 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 21 bini geçti. Tedavi sonrası iyileşenlerin sayısı ise 114 bini oldu.

BOLD – ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nin koronavirüs vakalarını takip ettiği internet sitesine göre dünyada koronavirüs nedenli ölümlerin sayısı 21 bin 306’yı bulurken, hastalığı atlatanların sayısı 114 bin 870.

Dünyadan derlenen koronavirüsle ilgili gelişmeler ise şöyle:

İTALYA’DA 683 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İtalya’da son 24 saatte 683 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı bir önceki gün yaşamını yitirenlerin sayısı olan 743’ten az. Böylece ülkede toplam ölü sayısı 7 bin 503’e çıktı.

İtalya’daki güncel gelişmeler Sivil Savunma Kurumu Başkanı Angelo Borrelli tarafından açıklanıyordu. Fakat Borelli, ateşi yükselince bugünkü basın toplantısına katılamadı.

İTALYA’YA ÇİN’DEN MASKE, VİETNAM’DAN TEST KİTİ

Koronavirüsle mücadele eden İtalya’ya Çin, Rusya, Vietnam tıbbi malzeme, Küba ise doktor gönderdi. Tıbbi malzeme gönderen Almanya’nın yardımları ise gecikti.

Virüsün yayılma hızının yavaşlamasıyla Çin 82 ülkeye test kiti, solunum cihazı ve koruyucu giysi desteği sağladı. Geçen hafta da Çin, İtalya’ya 300 doktor ve tonlarca tıbbi malzeme gönderdi.

ABD’DE ÖLÜ SAYISI 1000’İ AŞTI

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1000’i aştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre toplam ölü sayısı 1050’ye ulaşırken, vaka sayısı da 69 bin 171.

FRANSA’DA 231 KİŞİ HAYATINI KEYBETTİ

Fransa’da 231 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede ölü sayısı 1331’e, vaka sayısı da 25 bin 233’e yükseldi. Bunlardan 2 bin 827’si yoğun bakımda tutuluyor.

İNGİLTERE’DE 21 YAŞINDA GENÇ HAYATINI KAYBETTİ

İngiliz The Sun gazetesi 21 yaşında genç bir kadının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini yazdı. Genç kadının ailesi Facebook’tan yazdıkları mesajlarda 21 yaşındaki kızlarının başka sağlık sorunu olmadığını belirtti.

Independent gazetesi de 21 yaşındaki genç kadının İngiltere’de koronavirüs kaynaklı en genç ölüm vakası olduğunu yazdı.

KEŞMİR’DE İLK ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ

Hindistan yönetimindeki Keşmir’de koronavirüs bağlantılı ilk ölümün gerçekleştiği açıklandı.

Hayatını kaybeden kişinin 65 yaşında olduğu ve kıse bir süre önce Keşmir dışında bir dini toplantıya katıldığı, toplantıda Malezya ve Endonezyalıların da bulunduğu belirtildi.

Hindistan ile Pakistan arasındaki tartışmalı bölgede 11 Kovid-19 hastası olduğu ve yaklaşık 5 bin kişinin de karantina altında olduğu biliniyor.

Hindistan’da koronavirüsle mücadele önlemi olarak hafta başında 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

MEKKE, MEDİNE VE RİYAD GİRİŞ-ÇIKIŞLARA KAPATILIYOR

Suudi Arabistan’da koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Mekke, Medine ve Riyad kentlerinin giriş-çıkışlara kapatılması kararı alındı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, virüsle mücadele çerçevesinde alınan bir dizi yeni tedbir kararını onayladı.

Söz konusu kararlar kapsamında, Riyad, Mekke, Medine kentleri giriş ve çıkışlara kapatılacak. Ülke genelinde 19.00 – 06.00 saatlerinde uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağının başlangıç saati de bu kentlerde 15.00’e çekildi.

Ayrıca ülkedeki 13 bölgede yaşayanların, bu bölgelerden çıkışları ve başka bölgelere seyahatleri yasaklandı.

Suudi Arabistan’da Kovid-19’la mücadele kapsamında yayımlanan kraliyet kararnamesiyle pazartesiden itibaren ülke genelinde 21 gün süreyle kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklanmıştı.

Suudi Arabistan makamları, 19.00 – 06.00 saatlerini kapsayan yasağa uymayanların çeşitli para ve hapis cezalarına çarptırılabileceğini belirtmişti.

FİLİSTİN’DE İLK ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ

Ramallah yakınlarındaki Bidu’da yaşayan 60 yaşındaki bir kadın bugün hayatını kaybetti. Bugüne kadar Batı Şeria’da 62, Gazze’de ise 2 vaka tespit edildi.

KUDÜS’TE HRİSTİYANLARIN KUTSAL KİLİSESİ KAPATILDI

İsrail’de beş kişi daha hayatını kaybetti ve toplam Kovid-19 vaka sayısı 2 bin 30 oldu.

Hükümet insanların evlerinden 100 metreden fazla uzaklaşmasını yasakladı. İbadetler yalnızca açık hava mekanlarda yapılabilecek, toplu taşıma ise çeyrek kapasite ile çalışacak.

Hristiyan dünyasının en kutsal mekanlarından; Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği, gömüldüğü ve yeniden canlandığı yer olduğuna inanıldığı Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi (Yeniden Diriliş Kilisesi) kapılarını ziyaretçilere kapattı.

RUSYA, TÜM DIŞ HAT UÇUŞLARINI DURDURUYOR

Rusya hükümeti, kendi ülkelerine dönmek isteyenleri taşıyacak uçaklar hariç, tüm dış hat uçuşları 27 Mart’tan itibaren durduracağını açıkladı. Yasak, iç hat seferlerini etkilemiyor.

Rusya’da şu ana kadar 658 koronavirüs vakası tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden 3 kişi var.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in verdiği emre göre, tüm kamu çalışanları da yarından itibaren uzaktan çalışacak.

Ülkede cumartesiden itibaren bir hafta boyunca hayati sektörler dışında iş kolları çalışmaya bir hafta ara verecek.

RUSYA’DA ANAYASA REFERANDUMU ERTELENDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2024’ten itibaren 12 yıl daha görev yapmasını mümkün kılacak anayasa referandumunu koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelediklerini duyurdu.

Çarşamba günü televizyondan halka hitap eden Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Halkımızın sağlığı, yaşamı ve güvenliği bizim bir numaralı önceliğimizdir” diye konuştu. Referandumun yapılacağı yeni tarihin belli olmadığını kaydeden Putin, tarihin pandeminin gidişatına göre belirleneceğini ifade etti.

ALMANYA’DA ÖLÜ SAYISI 200’Ü AŞTI

Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 206’ya yükselirken, ülkedeki vaka sayısı da 37 bin 189‘a ulaştı.

Almanya, mevcut durumda en çok vakanın görüldüğü ilk 5 ülkeden birisi haline geldi. Buna karşın Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya gibi diğer ülkelere kıyasla ölüm oranı düşük ülkeler arasında bulunuyor. İtalya ve İspanya, her gün yüzlerce ölümle zor bir dönem yaşarken Almanya’da vaka sayısına göre ölüm oranı yüzde 0,4.

MERKEL’İN 2. TESTİ DE NEGATİF ÇIKTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ikinci koronavirüs testi de negatif çıktı. Merkel gelecek haftanın başında üçüncü kez test olacak.

Başbakan Merkel geçen hafta kendisini muayene eden doktorda koronavirüs tespit edilmesinin ardından kendini karantinaya almıştı. Merkel’in bu süreçte evden çalıştığı açıklandı.

ALMAN MECLİSİNDEN 750 MİLYAR EUROLUK PAKETE ONAY

Almanya Federal Meclisi (Bundestag) ülke ekonomisini korumak için 750 milyar euro’luk önlem paketine onay verdi. Pakette işçilere destek, küçük şirketlere ve kendi işini yapanlara nakit hibesi ve ailelere maddi destek gibi önlemler bulunuyor. Yıllardır borç almayan Almanya, 2013 yılından bu yana ilk kez borç alacak.

Ekonomik yardım paketi hükümetin 156 milyar euro net borçlanma yapmasını öngörüyor. Bu rakam Almanya’nın federal bütçesinin neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle evinde karantinada kalan Başbakan Angela Merkel meclisteki görüşmelere katılamadı.

Paket Cuma günü de Eyalet Temsilcileri Meclisi’nde (Bundesrat) oylanarak yürürlüğe girecek.

Kapsamlı paket çerçevesinde zor durumdaki büyük şirketlerin yanı sıra küçük firmalar, sanatçı ve bakıcılar gibi serbest çalışanlar da korunuyor. Ayrıca ev sahipleri, koronavirüs krizi nedeniyle kirasını ödeyemeyecek kiracıları evden çıkaramayacak.

ABD SENATOSU 2 TRİLYON DOLARLIK PAKETİ ONAYLADI

Koronavirüs salgını nedeniyle ABD hükümetinin hazırladığı 2 trilyon dolarlık yardım pakedi, Senato’da onaylandı. Yapılan oylamada, bütçe yasası Senato’dan 96 kabul, 0 red oyuyla geçmiş oldu. Yasanın, Cuma günü de Temsilciler Meclisi’nde oylanması bekleniyor. Temsilciler Meclisi’nden de yasanın geçmesinin ardından Başkan Trump’ın imzasıyla bütçe, serbest bırakılmış olacak.

Bu destek yasası, ABD Kongresi’nden geçen en büyük yardım paketi olarak tarihe geçecek. Söz konusu bütçe kapsamında ailelere 3’er bin dolarlık yardım öngörülürken işletmelere de 500 milyar dolarlık destek sağlanacak. Bütçeden 250 milyar dolarlık bir kısım işsizlik fonuna aktarılırken 100 milyar dolar da hastanelere kaynak olarak aktarılacak.

AVRUPA SAĞLIK SİSTEMLERİ KAPASİTE SIKINTISI YAŞAYACAK

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Avrupa Birliği (AB), Birleşik Krallık, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein’ın sağlık sistemlerinin gelecek haftalarda koronavirüs salgını nedeniyle kapasite sorunu yaşayabileceğini söyledi.

AB’nin salgın hastalıklardan sorumlu ajansı olan ECDC’nin direktörü Andrea Ammon, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Son 10 günde AB ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) kayıt altına alınan KOVID-19 vaka ve ölüm sayısının on kat arttığını” söyledi.

ECDC verilerine göre, Çarşamba günü itibarıyla 150’yi aşkın ülkede kayıt altına alınan 416 bin COVID-19 vakasının yaklaşık 205 bini AB/AEA ve Birleşik Krallık’ta kaydedildi. Söz konusu bölgede şu ana kadar virüs nedeniyle 11 bin 810 ölüm yaşandı.

AVRUPA’DA UÇUŞLAR YÜZDE 60 AZALDI

Dünya genelinde görülen koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden biri havacılık oldu. Havacılık verileri yayınlayan OAG şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa’da son bir haftada yapılan uçuşlar bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 60 azalmış durumda.

Bunun da 92 bin uçuşa karşılık geldiği belirtiliyor. Benzer şekilde aynı dönemde Ortadoğu’da uçuşların yüzde 45, Asya-Pasifik uçuşlarının da yüzde 30 oranında azaldığının görüldüğü ifade ediliyor.

Nobel ödüllü Biofizikçi’den iyimser tahmin: Salgının sonu yakın

Dünya

AB Konseyi Başkanı Michel: Geceleri uyuyamıyorum

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ankara’da yaşanan protokol krizinin ardından yaptığı son açıklamada, “O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor. Mümkün olsa geri dönüp düzeltmek isterdim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından yaşanan protokol krizinin yankıları sürüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmede ayakta kalması sonrası koltuk krizinde eleştirilen AB Konseyi Başkanı Charles Michel açıklama yaptı. Almanya merkezli Handelsblatt gazetesine konuşan AB Konseyi Başkanı, “Mümkün olsa geri dönüp bunu düzeltmek isterdim. O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor” dedi.

Erdoğan’ın geçen salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında Avrupa Birliği liderleri ile yaptığı görüşmelerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmemiş, AB Komisyonu’nun ilk kadın lideri, Erdoğan ve Michel yerleştirilen iki sandalyeye oturduktan sonra ayakta kalmıştı. Daha sonra çekilen görüntülerde von der Leyen’in mevkidaş olmamalarına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılıklı, Erdoğan ve Michel’den uzakta bir kanepede oturması dikkat çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu görüntülerin ardından Erdoğan’a yönelik olarak ‘diktatör’ ifadesini kullanmıştı.

Saray’daki protokol krizinde AB kurumları birbirini ve Türk tarafını suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs milyarderleri: Listede aşıyı bulan Uğur Şahin de var

Amerikan Forbes dergisinin açıkladığı dolar milyarderleri listesine bu yıl Kovid-19 pandemisinde zengin olanlar damga vurdu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 177 milyar dolarla başı çektiği dolar milyarderlerinin toplam servetleri 13.1 trilyon dolar olurken, listede Kovid-19 pandemisinde zengin olan 40 yeni isim var.

BOLD – Amerikan Forbes dergisinin dünyaca ünlü dolar milyarderleri listesi açıklandı. Derginin haberine göre dolar milyarderlerinin sayısı 2 bin 755’ye yükseldi. Aralarında Biontech’in kurucusu Uğur Şahin’in de bulunduğu sağlık sektöründe iş yapan 40 yeni milyarder listeye girdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılının 11 Mart’ında Kovid-19’u pandemi ilan ettiğinde dünya piyasaları allak bullak olurken, onlarca dolar milyarderi servetini kaybederek Forbes listesinden düştü.

Pandeminin üzerinden geçen 1 yıl geçti. Gelişmiş ülkelerin para basarak halka dağıtmaları, merkez bankalarının faiz oranlarını rekor düşük seviyelere çekmesi borsalara doping oldu ve Forbes listesine bu yıl 493 yeni dolar milyarderi girdi.

Listeye yeni katılan 40 yeni dolar milyarderi arasında en zengini maske ve diğer koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan Li Jianquan. Şirketin 2020 yılında Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın şahsi serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve yine Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu bazı şirketlerin değeri katlanırken, aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

Listede BionTech’in kurucusu Uğur Şahin 4 milyar dolar ile yer aldı.

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Okumaya devam et

Dünya

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesi sonrası Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk yaptırım geldi. Rusya koronavirüs salgını bahanesiyle Türkiye’ye yönelik uçuşları durdurdu. Türkiye’den gelecek yolculara da 14 gün karantina uygulanacak.

BOLD – Rusya hükumeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırdı. Rusya Kovid-19 önlemleri kapsamında, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarının bir kısmını yasakladı. Yasaklamanın Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

KISITLAMA GEREKÇESİ ARTAN KORONAVİRÜS

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Türkiye’den gelen yolculara 14 günlük karantina uygulanacak. Rusya’da yetkililer geçtiğimiz günlerde mutant virüs vakalarının çoğunun Türkiye girişli olduğunu belirtmişti. Haberde bu tespit yenilendi ve Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların gerekçelerinden biri olarak gösterildi. Turizm sektörü, kararların bu yönde olmamasını bekliyordu.

RUS TURİZMCİLER KARARDAN RAHATSIZ

Rus turizmciler, Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda “Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini” söylüyordu. Rusya’dan birçok turist ise mayıs ayından itibaren Türkiye’de tatil yapmayı planlıyordu. Ayrıca Rusya’da yurtdışı seyahatleri yerine iç turizmin aktif olarak geliştirilmekte olduğu ve yetkililerin vatandaşlara uygun fiyata konforlu bir konaklama sağlamak için çabaladıkları belirtildi.

 

Erdoğan ile görüşen Putin’den Montrö uyarısı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0