Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sanayi Bakanlığından koronavirüs tedavi ürünlerine hızlı destek

Fırsatçılığı sona erdirmek için koronavirüs tedavisinde kullanılacak ürünlere hızlıca destek vereceklerini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, fırsatçılık yaptığı belirlenen firmalara da bundan böyle bakanlık desteği verilmeyeceğini belirtti.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararları açıkladı. Virüse yönelik ürün projelerine destek sağlayacaklarını belirten Varank, bu kapsamda TÜBİTAK’ın proje beklediğini kaydetti. Varank, aşı üretimi ile ilgili yeni öneri getiren araştırmacıları TÜBİTAK’ın aşı araştırmalarına dahil edeceklerini kaydetti.

FIRSATÇILIK YAPANLARA DESTEK YOK

Fırsatçılık yapan firmaları da bir kez daha uyaran Bakan Varank, “Bu fırsatçıların canını yakacağız. Bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak” ifadelerini kullandı. Virüsün global bir tehdide dönüşmesiyle medikal ekipmanlarda yüksek bir talep artışı olduğunu belirten Varank, “Talebi karşılamak için üreticilerimizle sürekli temas halindeyiz. Vereceğimiz destekleri tam da bu ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılamak için devreye soktuk. Böylece düzgün ve dürüst işletmeleri destekleyerek fırsatçıların spekülasyon yapmasını engellemiş olacağız” dedi.

KREDİ ÖDEMELERİ 3 AY ÖTELENDİ

KOBİ’lerimizin 30 Haziran’a kadar ödemesi gereken kredilerini 3 ay ötelediklerini belirten Varank, “İşletmelerin ödeyecekleri taksitlerin tamamı bu düzenleme kapsamına alındı. Yani vade sayısı değişmeyecek herhangi bir yasal faiz de uygulanmayacak. KOSGEB paketinin son ayağında ise proje yükümlülüklerine getirdiğimiz dört ay ek süre var. Proje süresi ya da girişimcilik programı kapsamında 11 Mart’a kadar yükümlülüklerini yerine getirmesi gereken işletmelere 4 aya kadar ek süre veriyoruz” dedi.

TÜBİTAK, VİRÜS PROJESİ BEKLİYOR

TÜBİTAK tarafında virüsle ilgili yeni adımları bulunduğunu belirten Varank, “Covid-19’la mücadele kapsamında girişimcilerin ve bilim insanlarımızın getirecekleri projelerin bir an önce hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir program hazırladık. 2 Nisan’a kadar açık olacak bu çağrılar maksimum bir hafta içerisinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Covid-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere; ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara; hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünleri geliştiren AR-GE projelerine; salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz. Bu alanlarda çalışanlar TÜBİTAK’ın bu programına hızlıca başvurabilirler” dedi.

TÜBİTAK AŞI ARAŞTIRMALARINA BAŞLADI

Aşı ve ilaç geliştirme projelerindeki temel araştırmalara TÜBİTAK’ın liderlik yaptığını belirten Varank, “31 Ocak’ta TÜBİTAK ve üniversitelerden bilim insanlarımızla aşı geliştirme koordinasyon toplantılarına başladık. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne bağlı aşı ve ilaç geliştirme projelerini desteklemek için Covid-19 alt platformunu oluşturduk. Devam eden projelerden spesifik olarak bu virüse karşı dönüştürülebilecek olanları belirledik, destek süreçlerini başlattık. Yeni öneri getiren tüm araştırmacılarımızı sürece kolaylıkla dahil edeceğiz” dedi.

Human Rights Foundation: Tüm vicdan mahkûmları serbest bırakılsın!

Ekonomi

Kimse bunu düşünemedi: Krizde tatil kredisi! Turhan Bozkurt yorumladı

Korona salgınıyla birlikte derinleşen ekonomik krizden çıkış yolu arayan AKP iktidarının; tatil, ev, araba gibi lüks ihtiyaçlar için kredi desteği açıklaması eleştiri konusu oldu.  

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak’ın açıkladığı destek paketini değerlendiren ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Merkez Bankası’nın karşılıksız para bastığı bir dönemde bankalardan kredi desteği vermesinin istenmesinin komik olduğunu ifade etti.  

Fatih Akalan’ın sunumuyla BOLD Medya YouTube Kanalında soruları cevaplayan Turhan Bozkurt, Türkiye ve dünya ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.  

Mayısta enflasyon yüzde 1.36 arttı

Okumaya devam et

Ekonomi

Mayısta enflasyon yüzde 1.36 arttı

Mayıs ayında enflasyon beklentinin üzerinde çıktı. Mayısta yüzde 0.7; yıllık yüzde 10.66 olması beklenen enflasyon koronavirüsün etkisiyle birçok ürüne zam gelmesi sonucu aylık yüzde 1.36, yıllık yüzde 11.39 olarak gerçekleşti.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon mayısta aylık yüzde 1.36 olurken yıllık yüzde 11.39’a yükseldi. TÜFE’de Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,10 artış gerçekleşti.

SEPETTEKİ 282 MADDENİN FİYATI ARTIT

Mayısta enflasyonun yüzde 0.7; yıllık yüzde 10.66’ya gerilemesi bekleniyordu. Gıda fiyatları aylık yüzde 0.24 arttı, önceki artış yüzde 2.53’tü. Mayıs 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 66 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 70 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 282 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 21.41

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu ana gruplar sırasıyla, yüzde 3,74 ile eğlence ve kültür, yüzde 6,69 ile ulaştırma ve yüzde 7,68 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 21,41 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 20,86 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14,45 ile konut oldu.

GİYİM VE ULAŞTIRMAYA BÜYÜK ZAM

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mayıs ayında azalış gösteren ana grup olmadı. En az artış gösteren gruplar ise yüzde 0,16 ile lokanta ve oteller, yüzde 0,22 ile sağlık ve yüzde 0,24 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mayıs ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 6,85 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 3,30 ile ulaştırma ve yüzde 1,92 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.

 

AYM’den gazeteci Acar’a 30 bin lira manevi tazminat!

Okumaya devam et

Ekonomi

Karadeniz’de 20 TL’ye ‘milli ruh’ gezisi: Yakından hissedin!

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz ve petrol araması için gönderdiği Fatih sondaj gemisinin gelişini fırsat bilen tur şirketleri, ‘milli ruh’u görmek isteyen vatandaşlar için 20 TL karşılığı tur düzenlemeye başladı.

BOLD – Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz ve petrol araması için gönderdiği Fatih sondaj gemisinin gelişini fırsat bilen bir şirket tur düzenlemeye başladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un fethinin yıl dönümü gününde uğurladığı gemi için tur düzenleyen şirket, bu organizasyon için de sosyal medyadan tanıtım yaptı. Tur tanıtımında, “Bu milli ruhu yakından hissetmeniz için Fatih Sondaj Gemisine yaklaşıyoruz. Muhteşem fotoğraf kareleri yakalayacağınız bu eşsiz turumuz her saat başı ganita sahilden kalkacaktır. Deniz rüzgarının serinliğinde çayınızı yudumlarken günün yorgunluğunu atmaya herkesi Mavitur’a bekliyoruz. ‘Demir almadan yerinizi alın’” yazan ifadeleri kullanıldı. Tur için kişi başı 20 TL talep ediliyor.

AYM’den gazeteci Acar’a 30 bin lira manevi tazminat!

Okumaya devam et

Popular