Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sanayi Bakanlığından koronavirüs tedavi ürünlerine hızlı destek

Fırsatçılığı sona erdirmek için koronavirüs tedavisinde kullanılacak ürünlere hızlıca destek vereceklerini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, fırsatçılık yaptığı belirlenen firmalara da bundan böyle bakanlık desteği verilmeyeceğini belirtti.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararları açıkladı. Virüse yönelik ürün projelerine destek sağlayacaklarını belirten Varank, bu kapsamda TÜBİTAK’ın proje beklediğini kaydetti. Varank, aşı üretimi ile ilgili yeni öneri getiren araştırmacıları TÜBİTAK’ın aşı araştırmalarına dahil edeceklerini kaydetti.

FIRSATÇILIK YAPANLARA DESTEK YOK

Fırsatçılık yapan firmaları da bir kez daha uyaran Bakan Varank, “Bu fırsatçıların canını yakacağız. Bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak” ifadelerini kullandı. Virüsün global bir tehdide dönüşmesiyle medikal ekipmanlarda yüksek bir talep artışı olduğunu belirten Varank, “Talebi karşılamak için üreticilerimizle sürekli temas halindeyiz. Vereceğimiz destekleri tam da bu ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılamak için devreye soktuk. Böylece düzgün ve dürüst işletmeleri destekleyerek fırsatçıların spekülasyon yapmasını engellemiş olacağız” dedi.

KREDİ ÖDEMELERİ 3 AY ÖTELENDİ

KOBİ’lerimizin 30 Haziran’a kadar ödemesi gereken kredilerini 3 ay ötelediklerini belirten Varank, “İşletmelerin ödeyecekleri taksitlerin tamamı bu düzenleme kapsamına alındı. Yani vade sayısı değişmeyecek herhangi bir yasal faiz de uygulanmayacak. KOSGEB paketinin son ayağında ise proje yükümlülüklerine getirdiğimiz dört ay ek süre var. Proje süresi ya da girişimcilik programı kapsamında 11 Mart’a kadar yükümlülüklerini yerine getirmesi gereken işletmelere 4 aya kadar ek süre veriyoruz” dedi.

TÜBİTAK, VİRÜS PROJESİ BEKLİYOR

TÜBİTAK tarafında virüsle ilgili yeni adımları bulunduğunu belirten Varank, “Covid-19’la mücadele kapsamında girişimcilerin ve bilim insanlarımızın getirecekleri projelerin bir an önce hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir program hazırladık. 2 Nisan’a kadar açık olacak bu çağrılar maksimum bir hafta içerisinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Covid-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere; ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara; hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünleri geliştiren AR-GE projelerine; salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz. Bu alanlarda çalışanlar TÜBİTAK’ın bu programına hızlıca başvurabilirler” dedi.

TÜBİTAK AŞI ARAŞTIRMALARINA BAŞLADI

Aşı ve ilaç geliştirme projelerindeki temel araştırmalara TÜBİTAK’ın liderlik yaptığını belirten Varank, “31 Ocak’ta TÜBİTAK ve üniversitelerden bilim insanlarımızla aşı geliştirme koordinasyon toplantılarına başladık. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne bağlı aşı ve ilaç geliştirme projelerini desteklemek için Covid-19 alt platformunu oluşturduk. Devam eden projelerden spesifik olarak bu virüse karşı dönüştürülebilecek olanları belirledik, destek süreçlerini başlattık. Yeni öneri getiren tüm araştırmacılarımızı sürece kolaylıkla dahil edeceğiz” dedi.

Human Rights Foundation: Tüm vicdan mahkûmları serbest bırakılsın!

Ekonomi

852 bin yolcu garantisi verilen havalimanından 7 bin 233 kişi uçtu: Milletin zararı 39,8 milyon TL

AKP’nin Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa ettiği Zafer Havalimanı için verilen 852 bin yolcu garantisine ulaşılamadı. Sadece 7 bin 233 kişinin kullandığı havalimanındaki hata payı yüzde 99,16. Yılın ilk 8 ayında oluşan kamu zararı ise 39,8 milyon lira.

BOLD – İktidarın yıllardır sürdürdüğü Yap-İşlet-Devret projeleri kamu maliyesine yük bindirmeye devam ediyor. Kütahya, Afyon ve Uşak’a hizmet hedefi ile açılan Zafer Havalimanı bunun en somut misallerinden. 2020’nin ilk 8 ayındaki yolcu garantisi kaynaklı zarar 39,8 milyon lira oldu.

TABLO GELECEĞİN İPOTEK ALTINA ALINMASI

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yapımı üstlenen şirketin ihaleyi nasıl aldığını, ihaleye niçin tek firmanın katıldığını, ihale sürecinde neler yaşandığını araştırdıklarını belirtti. “Şirket 50 milyon euroluk maliyeti, hazinece yapılacak garanti ödemesiyle 2021’e kadar çıkarıyor. 2044’deki kamuya devre kadar ödenecek tutar 205 milyon euro. Bunun adı soygun. Öngörüsüzlüğün, hesapsızlığın, liyakatsizliğin sonucu. Geleceğin ipotek altına alınması” diye konuştu.

HAVALİMANINI 8 AYDA YALNIZ 7 BİN 233 KİŞİ KULLANDI

Senenin ilk 8 ayındaki yolcu garantisinin 852 bin olduğu bilgisini vererek “CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yaptığım başvuruya Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün gönderdiği yanıta göre bu sürede havalimanını kullanan yolcu sayısı 7 bin 233. Hata payı yüzde 99,16. Yalnız 8 aylık kamu zararı 39 milyon 800 bin lira” dedi.

GARANTİ ÖDEMELERİ DOĞAL GAZ SU ELEKTRİK ZAMMI OLUYOR

Yavuzyılmaz, sözlerini şöyle noktaladı: “Şirkete, neredeyse bölge illerin nüfus toplamı kadar yıllık yolcu garantisi verilmiş. Garanti ödemeleri vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturalarına zam şeklinde yansıyor. AK Parti Yap-İşlet-Devret projeleriyle yandaşa kâr, vatandaşa yoksulluk garantisi veriyor.”

Olan ile olması gereken asgari ücret farkı 680 liraya ulaştı

Okumaya devam et

Ekonomi

Gece yarısı yeni dolar rekoru

Piyasalar haftaya hareketli bir başlangıç yaptı. Dolar/TL gece yarısı işlemlerinde 7,82’yi aşarak rekor kırdı. Kur daha sonra 7,70’in altına çekildi.

BOLD – Merkez Bankasının 200 baz puan faiz artışının ardından Geçen hafta kısa bir süreliğine değer kazanan Türk Lirası, dolar karşısında değer erimeye devam ediyor. Merkez’in geçen haftaki sürpriz faiz artımı ardından dolar/TL 7.51’e kadar gerilemiş ardından BDDK’nın swap adımı da iyimserliğe destek olmuştu. TL geçen hafta Perşembe ve Cuma günü benzer ülke para birimlerinden pozitif ayrışsa da dolardaki değer kazancı ve küresel piyasalardaki satış baskısı iyimserliği azaltmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Olan ile olması gereken asgari ücret farkı 680 liraya ulaştı

Yoksulluğun salgınla etkisini artırdığı Türk-İş anketine yansıdı. Bekâr bir çalışanın aylık yapması gereken asgari harcama ilk defa 3 bin lira üzerine çıktı. Olması gerekenle mevcut asgari ücret farkı 680 lira. Yaklaşık 7 milyon işçi, 2 bin 324 lira ile geçinme çabasında.

BOLD – İktidarın kabule yanaşmadığı, Kovid-19 pandemi sürecinde etkisini daha da artıran ekonomik kriz vatandaşın yoksulluğunu katlıyor. Her ay bekâr bir çalışanın asgari yaşam maliyetini hesaplayan Türk-İş’in Eylül verilerine göre tutar 3 bin 3 liraya çıktı. Ağustos’ta rakam 2 bin 892 idi.

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILANLARA BİN 835 LİRA DAHA GEREKLİ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre asgari ücret bu yıl için 2 bin 324 lira şeklinde belirlendi. Gelinen noktada bir işçinin yaşayabilmesi için gerekli minimum harcama ile asgari ücret arası 679 lira fark var. Türkiye’de hâlihazırda 14,2 milyon işçi var ki bunların yaklaşık 7 milyonu asgari ücrete tabi. Yine salgın sürecinde 2 milyona yakın işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Aldıkları aylık bin 168 lira. Türk-İş’in verisine göre bu kesime de ekstra bin 835 lira lazım.

TÜİK GEÇ AÇIKLAYARAK EMEKLİLERİ MAĞDUR EDİYOR

Büro-İş Sendikası Başkanı Alay Hamzaçebi ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) elektrik ve gaz fiyatlarını 3 ay geriden açıklayarak emekçiyi mağdur ettiğini söyledi. Ocak-Haziran arası, konutlarda ortalama elektrik fiyatının önceki yıla göre yüzde 32,3, doğalgazın 34,7 arttığına işaretle “TÜİK verileri elektronik ortamda günlük alabilir. Fakat bunları posta yoluyla alıyor ve 3 ay sonra açıklıyor. Bu, gerçek enflasyonu rötarlı itiraftır” dedi. Söz konusu vaziyetin başta asgari ücret, milyonlarca işçi, memur ve emekliyi ilgilendiren toplu sözleşmelerin manipülesine yol açtığını kaydetti.

BDDK, gözünü vatandaşın yastık altındaki birikimine dikti

Okumaya devam et

Popular