Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sanayi Bakanlığından koronavirüs tedavi ürünlerine hızlı destek

Fırsatçılığı sona erdirmek için koronavirüs tedavisinde kullanılacak ürünlere hızlıca destek vereceklerini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, fırsatçılık yaptığı belirlenen firmalara da bundan böyle bakanlık desteği verilmeyeceğini belirtti.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararları açıkladı. Virüse yönelik ürün projelerine destek sağlayacaklarını belirten Varank, bu kapsamda TÜBİTAK’ın proje beklediğini kaydetti. Varank, aşı üretimi ile ilgili yeni öneri getiren araştırmacıları TÜBİTAK’ın aşı araştırmalarına dahil edeceklerini kaydetti.

FIRSATÇILIK YAPANLARA DESTEK YOK

Fırsatçılık yapan firmaları da bir kez daha uyaran Bakan Varank, “Bu fırsatçıların canını yakacağız. Bu süreçte fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak” ifadelerini kullandı. Virüsün global bir tehdide dönüşmesiyle medikal ekipmanlarda yüksek bir talep artışı olduğunu belirten Varank, “Talebi karşılamak için üreticilerimizle sürekli temas halindeyiz. Vereceğimiz destekleri tam da bu ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılamak için devreye soktuk. Böylece düzgün ve dürüst işletmeleri destekleyerek fırsatçıların spekülasyon yapmasını engellemiş olacağız” dedi.

KREDİ ÖDEMELERİ 3 AY ÖTELENDİ

KOBİ’lerimizin 30 Haziran’a kadar ödemesi gereken kredilerini 3 ay ötelediklerini belirten Varank, “İşletmelerin ödeyecekleri taksitlerin tamamı bu düzenleme kapsamına alındı. Yani vade sayısı değişmeyecek herhangi bir yasal faiz de uygulanmayacak. KOSGEB paketinin son ayağında ise proje yükümlülüklerine getirdiğimiz dört ay ek süre var. Proje süresi ya da girişimcilik programı kapsamında 11 Mart’a kadar yükümlülüklerini yerine getirmesi gereken işletmelere 4 aya kadar ek süre veriyoruz” dedi.

TÜBİTAK, VİRÜS PROJESİ BEKLİYOR

TÜBİTAK tarafında virüsle ilgili yeni adımları bulunduğunu belirten Varank, “Covid-19’la mücadele kapsamında girişimcilerin ve bilim insanlarımızın getirecekleri projelerin bir an önce hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir program hazırladık. 2 Nisan’a kadar açık olacak bu çağrılar maksimum bir hafta içerisinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Covid-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere; ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara; hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünleri geliştiren AR-GE projelerine; salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz. Bu alanlarda çalışanlar TÜBİTAK’ın bu programına hızlıca başvurabilirler” dedi.

TÜBİTAK AŞI ARAŞTIRMALARINA BAŞLADI

Aşı ve ilaç geliştirme projelerindeki temel araştırmalara TÜBİTAK’ın liderlik yaptığını belirten Varank, “31 Ocak’ta TÜBİTAK ve üniversitelerden bilim insanlarımızla aşı geliştirme koordinasyon toplantılarına başladık. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne bağlı aşı ve ilaç geliştirme projelerini desteklemek için Covid-19 alt platformunu oluşturduk. Devam eden projelerden spesifik olarak bu virüse karşı dönüştürülebilecek olanları belirledik, destek süreçlerini başlattık. Yeni öneri getiren tüm araştırmacılarımızı sürece kolaylıkla dahil edeceğiz” dedi.

Human Rights Foundation: Tüm vicdan mahkûmları serbest bırakılsın!

Ekonomi

EPDK, elektriğe zammın sinyalini verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, kayıp enerji tarifesini zam yaptı. Geçen yıl 20,5159 kuruş olan kayıp enerji satış tarifesi 23.8311 kuruş olarak belirlendi. EPDK, geçen günlerde Nisan-Mayıs-Haziran aylarında zam yapılamayacağını açıklamıştı.

BOLD – Nisan-Mayıs-Haziran aylarında zam yapılamayacağını açıklayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dağıtım ve tedarik şirketlerine aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesi kapsamında, kayıp enerji satış tarifesine zam yaptı.

1 NİSAN’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan, Elektrik Üretim AŞ tarafından uygulanacak tarifeye göre, dağıtım şirketlerine kayıp enerji satışları ile tedarik şirketlerine yapılan satışlarda elektriğin kilowatsaati 23.8311 kuruş olarak belirlendi. Genel aydınlatma kapsamında yapılacak satışlarda ise fiyat, kilowatsaati 27.9900 kuruş olarak uygulanacak. Yeni tarifeler 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.

ÖNCE AÇIKLAMA SONRA ZAM

Kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlar geçen yıl, kilovatsaat başına 20,5159 kuruştu. Ayrıca, dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda kilovatsaat başına 25,4600 kuruş olarak açıklanmış hemen ardından temmuz ayında elektrik fiyatlarına yüzde 15 zam gelmişti.

‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifi Meclis’e sunuldu: Düşünce suçluları kapsam dışı

Okumaya devam et

Ekonomi

Damat Albayrak’tan faizli borçlanma müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını yüzünden zor günler geçiren ve hükumetten maddi yardım bekleyen dar gelirlilere faizli borçlanma müjdesi verdi.

BOLD- Kamu bankaları Ziraat, Halk ve Vakıf Bank, koronavirüs yüzünden sıkıntıya giren, hane halkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireyler için yeni bir kredi uygulaması başlatıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında başlatılan kampanya için vatandaşlar 1 Nisan’dan itibaren bankalara başvurabilecekler.

Krediye 5 bin liranın altında geliri olanlar, asgari ücretle çalışanlar ve emekliler başvurabilecek. Altı ay geri ödemesiz 36 ay vadeli krediye, banka sicili bozuk olan ve işsizlerin başvuruları kabul edilmeyeceği öğrenildi.

BANKALARDAN AÇIKLAMA

Kamu bankalarından yapılan yazılı açıklamada, ”Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi bankalarımız tarafından ortak kriterlerle değerlendirilecektir. Müşteriler, Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’tan yalnızca birine başvuru yapabilecektir. Başvurular 01 Nisan tarihinden itibaren kabul edilecektir. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında kredi başvurularının öncelikli olarak; Bankalarımızın mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Bankalarca başvuru kanallarının açılması ve taleplerin toplanması sonrasında, kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilen müşterilerin hesaplarına kredi tutarları aktarılacak olup, müşteriler kredi tutarını ATM’lerden çekebileceklerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

BAKAN ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları kapsamında tüm kurumlarımızla, vatandaşımızın ihtiyaçlarına destek olmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda kamu bankalarımızla aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan tüm vatandaşlarımız için Temel İhtiyaç Desteği’ni devreye aldık. #BirlikteBaşaracağız” dedi.

‘BU HALK SİZE NE KÖTÜLÜK ETTİ’

Kampanyaya iktisatçı gazeteci Semih Güven tepki gösterdi. Güven, sıkıntıdaki vatandaşa yardım etme yerine borçlandırmayı tercih eden hükumeti, ”10 bin TL isteyen dara düşmüş vatandaş 11 bin 280 TL geri ödemeli krediyle faiziyle borçlandırılacak. Bu halk size ne kötülük etti!” diyerek eleştirdi. Güven’in paylaşımına destek yorumları yağdı.

Çin’de koronavirüsün ilk tespit edildiği vahşi hayvan pazarları yeniden açıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomist Mahfi Eğilmez hükümete çağrıda bulundu: Para basmak gerekiyorsa basın!

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karşı karşıya kaldığı ekonomik kriz nedeniyle Ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından “Hükümete açık mektup” yazdı.

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Ekonomist Mahfi Eğilmez, “hükümete açık mektup” başlığıyla yaptığı paylaşımda “Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün” uyarısında bulundu.

Eğilmez’in mektubu şöyle:

“Kendi yaşamlarını toplum için hiçe sayarak gece gündüz çalışan bütün sağlık personeline her türlü desteği madden ve manen vermek, onlara yönelik şiddeti önlemek için gereken her şeyi yapmak.

 

İşyeri kapatıldığı için geliri kesilen, üretim durduğu için ürettiğini satamayan, ihtiyaçlarını karşılamayan, borçlarını ödeyemeyen insanlarımıza maddi destek vermek.

 

“Bugün hiçbir konu bunlardan daha önemli değil” diyen Eğilmez, şöyle devam etti:

 

Bugün artık kaç işyerini, kaç üreticiyi kaybettiğimizi konuşmaktan çok kaçını kurtarabileceğimizi düşünmek zamanı. İş işten geçmeden gerekeni yapmalıyız.

 

Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün.

 

Saygılarımla, Mahfi Eğilmez”.

CHP’den korkutan virüs raporu: 11 milyon kişi işsiz kalacak

 

Okumaya devam et

Popular