Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevlerindeki disiplin cezaları ağırlaştırılıyor; telefon ve televizyon yasaklanacak

AKP’nin hazırladığı yeni infaz taslağı ile cezaevlerindeki disiplin cezaları da ağırlaştırılıyor. Taslak yasalaşırsa telefonda görüşme hakkı olmayanlarla görüşenlere 1 aydan 3 aya kadar mektup, faks, telgraf, TV, radyo ve telefon yasaklanacak.

BOLD – AKP’nin muhalefet partilerine sunduğu infaz taslağında, cezaevlerine yeni disiplin kuralları getiriliyor. Buna göre, “kurum disiplinini bozan, hükümlülerin iyileştirilmesi amacına ulaşmayı zorlaştıran” haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilmeyecek.

BİK’TEN REKLAM ALAMAYAN GAZETELERE İZİN YOK

Cumhuriyet’in haberine göre yeni taslağın kanunlaşmasıyla birlikte “kurum disiplinini bozan, hükümlülerin iyileştirilmesi amacına ulaşmayı zorlaştıran” haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan tüm yayınların hükümlüye verilmesi yasak olacak. ISSN ve ISBN numarası olmayan süreli ve süresiz yayınlar ile Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan ve reklamlarını yayımlama hakkı bulunmayan gazeteler, cezaevlerine kabul edilmeyecek. Yabancı dildeki gazete ve dergilerin kabul edilmesinde ise Adalet Bakanlığı yetkili olacak.

RADYO, TV DE YASAKLANACAK

İdareye bildirilen telefon numarası aracılığıyla ya da başka bir hatta yönlendirme yapmak suretiyle görüşme hakkı olmayan kişilerle görüşmek, disiplin cezası gerektirecek. Bu suçu işleyenlere, 1 aydan 3 aya kadar mektup, faks, telgraf, TV, radyo ve telefon yasaklanacak.

AÇIK’TAN KAPALIYA GÖNDERİLECEKLER

Açık cezaevinde “kınama” dışında aldığı disiplin cezası kesinleşmiş olanlar veya disiplin cezası kesinleşmemiş olsa bile eylemi kurum düzeni ya da kişi güvenliği bakımından tehlike oluşturanlar, İdare ve Gözlem Kurulu kararıyla kapalı cezaevlerine gönderilecek. Hükümlünün geçici olarak kurum dışında bulunduğu yerlerdeki davranışları da artık disiplin cezasına konu olacak.

AÇIK ZİYARET YASAĞI GETİRİLİYOR

Çocuk cezaevlerinde, kendisine verilmemiş eşyaları, maddi menfaat karşılığı diğer çocuklara kullandıranlara, açık ziyaretlerin 60 güne kadar kapalı şekilde yaptırılması cezası verilebilecek. Aynı ceza idareye ait cihaz ya da sistemleri kasten etkisiz veya çalışamaz hale getiren veya amacı dışında kullanan çocuklara da uygulanabilecek. Cezaların tekrarı halinde çocuk, kapalı ceza infaz kurumlarına bir yıl süreyle iade edilebilecek.

SPORTİF FAALİYETLERE KATILAMAYACAKLAR

Suç örgütlerine ait yayın, bez afiş, pankart, resim, sembol işaret ve benzeri eşya bulunduran çocuk mahkûmlara, 30 güne kadar sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmama cezası verilecek. Aynı ceza, başkasına ait eşyaya kasten zarar verenlere de uygulanacak.

“Hemen acil tahliye” Ailelerden yetkililere Koronavirüs çağrısı!

Gündem

Beyaz sandalyede ölüm Oslo’da kınandı: Cezaevlerinde organize ölümlere artık yeter!

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Norveç’in başkenti Oslo’da protesto edildi. Sivil toplum örgütleri, “İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine artık yeter diyoruz” açıklaması yaptı.

BOLD – DNF ve Oslo insan hakları kuruluşları, Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane Cezaevinde hücrede plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto etti.

Mustafa Kabakçıoğlu’nun beyaz sandalye üzerinde ölümünü canlandıran sivil toplum örgütleri üyeleri, “Hapishanelerde daha fazla insanın organize bir şekilde ölmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Zulmün değil adaletin devamlılık sağlaması gerektiğini hep birlikte haykırıyoruz” dedi.

DNF ve Oslo insan hakları kuruluşlarından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

REJİMİN HUKUKSUZLUKLARINA ARTIK YETER DİYORUZ

“Hapishanelerde daha fazla insanın organize bir şekilde ölmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Zulmün değil adaletin devamlılık sağlaması gerektiğini hep birlikte haykırıyoruz. Türkiye’de son 10 yılda giderek artan İnsan Hakları ihlallerine hergün yenisi eklenmektedir. Devlete, güvenlik güçlerine ve yargıya çöreklenmiş mafya cezasızlık zırhına bürünmektedir. Mahkemeler ise hukuk ve adalet yerine, Hükümetin ve Başkan Erdoğan’ın çıkarları doğrultusunda karar alan mercilere dönüşmüştür. İşte biz bugün burada Türkiye’de yaşanmakta olan rejimin hukuksuzluklarına artık yeter diyoruz.

HERKES İÇİN ADALET

Otoriterleşen Başkan Erdoğan ve Türk Hükümetine artık yeter diyoruz! İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine artık yeter diyoruz! 780 bebeğin hapishanelerde büyümesine artık yeter diyoruz! Osman Kavala‘nın, Selahattin Demirtaş‘ın, Ahmet Altan‘ın, Müyesser Yıldız’ın, Ali Ünal’ın ve bunlar gibi yüzlerce gazeteci ve yazarın sadece muhalif oldukları için hapishanelerde çürümesine artık yeter diyoruz! Masum olan herkes ve siyasi tutsaklar için özgürlük, herkes için hukuk, herkes için adalet diyoruz!”

Kovid-19 Saray’a sıçradı: Süleyman Soylu ve İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı

Okumaya devam et

Gündem

Bakan’ın enkaz altında konuştuğu Buse, 9,5 saat sonra kurtarıldı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin İzmir’de depremin en çok etkilediği Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir ile 15 yaşındaki Günay Özışık enkaz altından kurtarıldı.

BOLD – İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası şehre giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bayraklı’da çöken bir binanın enkazının üstüne çıkarak, mahsur kalan Buse isimli vatandaşla telefonla konuşmuştu.

Bakan’ın Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkazdan çıkarılan Buse Hasdemir, ambulansa bindirilerek hastaneye kaldırıldı. Buse Hasdemir’in yerini bir arama kurtarma köpeği tespit etmişti. Kurtarma çalışmaları esnasında Buse Hasdemir, bakan Bekir Pakdemirli’ye yerini belli etmek için “Köpekleri salın ben kedi sesi çıkarayım” demişti. Bakan Pakdemirli’nin enkaz altındaki vatandaşla konuşması pek çok kanal tarafından canlı yayınlanırken, çok sayıda kişi Pakdemirli’yi “şov yapmak” ile suçladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Konseyi Başkanı Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, uzman ve görevli olmayan birinin enkazın üstüne çıkması, enkazın yanına gitmesinin doğru bir davranış olmadığını belirtti.

Kurtarma ekiplerinin konuştuğu 15 yaşındaki Günay Özışık da 9 saat süren çalışmanın ardından enkaz altından sağ çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.  Enkaz altındayken, onu kurtarmaya çalışan görevliye “Abi sen gitme” diyerek seslenen Günay’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İzmir’de onlarca binanın yıkıldığı 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Yaklaşık 180 kişi enkaz altında

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin ardından 180 civarında vatandaşın enkaz altından çıkarılmak için çalıştıklarını söyledi.

BOLD –  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6.9 depremle sarsılan İzmir’de 180 vatandaşın enkaz altında olduğunu, 200’e yakın ağır yaralı olduğunu belirtti.

Fox TV canlı yayınında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtlayan Soyer, “An itibariyle 24 can kaybımız, 804 yaralımız var. 200’e yakını ağır yaralı. Enkaz altında AFAD ekiplerinin yaptığı değerlendirmeye göre 180 civarında vatandaşımız var. Bu arada birçok mucizevi haberler alıyoruz” dedi.

Soyer, “Kurtarma ekipleri son derece profesyonel çalışıyor. Çevre illerden gelen çok sayıda kurtarma ekibi var. Umudumuzu koruyoruz enkaz altında sağ gelecek vatandaşlarımızı heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular