Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Galatasaray’da başkan yardımcısı Yusuf Günay’da da koronavirüs çıktı

Galatasaray’da İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak ve Teknik Direktör Fatih Terim’in ardından 55 yaşındaki Başkan Yardımcısı Yusuf Günay’da da koronavirüsüne rastlandı.

BOLD – Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile koronavirüsü testinin pozitif çıktığını duyurdu. 55 yaşındaki Günay “COVID-19 testim maalesef pozitif çıktı, genel durumum iyi, tedavime devam ediliyor. İyi dileklerini ileten tüm dostlarıma şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. Sarı-Kırmızılı ekipte daha önce Başkan Mustafa Cengiz’in test sonuçları negatif çıkarken, Teknik Direktör Fatih Terim ve İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak’ta ise koronavirüsü testi pozitif çıktı.

GALATASARAY’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, dün yaptığı açıklamada koronavirüsü testinin negatif çıktığını açıklamış ancak Başkan Yardımcısı Yusuf Günay ile ilgili herhangi bir bilgi vermemişti. Sarı kırmızılı kulüpten 3 gün önce yapılan açıklamada, Günay’ın test sonuçlarının çıkana kadar yatarak tedavi olmasına karar verildiği belirtilmişti.

55 yaşındaki Yusuf Günay’ın koronavirüsü test sonuçlarının pozitif çıkmasının ardından Galatasaray’dan şu açıklama yapıldı; “Tedbir amaçlı olarak hastanede tedavi altına alınan Başkan Yardımcımız Sayın Yusuf Günay’ın COVID-19 testi pozitif çıkmıştır.  Tedavisine devam edilen Başkan Yardımcımız Yusuf Günay’a ve ailesine geçmiş olsun diyor, kendisinden bir an önce güzel haberler almayı ümit ediyoruz Tedbir amaçlı olarak hastanede tedavi altına alınan Başkan Yardımcımız Sayın Yusuf Günay’ın COVID-19 testi pozitif çıkmıştır.”

Spor

NBA yeniden başlıyor: Tarih ve formatı belli oldu

Mart ayında korona virüsü pandemisi nedeniyle askıya alınan NBA, 31 Temmuz’da yeniden başlayacak. Disney’in Orlando’daki tesislerinde play-off iddiası bulunan 22 takım mücadele edecek.

BOLD – NBA, Kuzey Amerika’da sahalara dönecek olan ilk lig olacak. ABD basınında farklı kaynaklarda yer alan haberlere göre sezon 31 Temmuz’da özel bir formatla basketbol heyecanı yeniden başlayacak. Mart ayında korona virüsü nedeniyle askıya alınan lig, play-off’u garantilemiş ya da play-off iddiası bulunan 22 takımla Disney’in Orlando’daki tesislerinde oynanacak. Lig bugün noktalansa Doğu ve Batı Konferansları’nda ilk 8’de yer alan 16 takıma ek olarak Batı Konferansı’nda New Orleans Pelicans, Portland Trail Blazers, Phoenix Suns, Sacramento Kings and San Antonio Spurs; Doğu Konferansı’nda ise Washington Wizards da play-off mücadelesi verecek.

FİNALLERİN 12 EKİM’DE TAMAMLANACAK

Orlando’daki maçlar sona erdiğinde 8. sırada yer alan takım, 9. sıradaki takımın dört maçtan fazla fark attıysa play-off’a kalan son takım olacak. Fark 4 ve altında ise tek maç oynanacak ve kazanan play-off’a kalacak. NBA Finalleri’nin ise en geç 12 Ekim’de bitmesi bekleniyor. Finaller’in ardından hızla serbest oyuncularla imza ve NBA Draft dönemine girilecek.

SEKİZ TAKIM İÇİN FİNALLER BİTTİ

Bu karar ile birlikte Charlotte Hornets, Chicago Bulls, New York Knicks, Detroit Pistons, Atlanta Hawks, Cleveland Cavaliers, Minnesota Timberwolves ve bu sezon sakatlıklarla boğuşan geçen sezonun finalisti Golden State Warriors için sezon sona erdi. Oyuncular ve takım çalışanları Disney World içinde izolasyon halinde olacaklar. İçerideki golf sahası ve restoranlar ise sadece NBA’e özel olarak takımlara hizmet verecek. Düzenli olarak testlere tabi tutulacak oyuncular arasında virüs taşıyan tespit edilirse karantinaya alınacak.

Okumaya devam et

Spor

UEFA en fazla cezayı Türk takımlarına verdi

UEFA’nın 2011 yılında hayata geçirdiği Finansal Fair Play (FFP) ile en fazla men cezası alanların başında Türkiye geliyor. Trabzonspor Avrupa’dan men edilen 10. Türk takımı oldu.

BOLD – UEFA’nın 2011 yılında başlattığı FFP kuralları ve mali kriterler kapsamında Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantepspor, Bursaspor, Kardemir Karabükspor ve dün de Trabzonspor olmak üzere 6 Türk takımı Avrupa müsabakalarından men cezası aldı. Türk kulüplerinden bazıları FFP kuralları ve mali kriter ihlalleri dışında da son yıllarda UEFA tarafından Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı. Bu kapsamda, şike iddiaları nedeniyle Fenerbahçe, Beşiktaş, Eskişehirspor ve Sivasspor ile UEFA Kulüp Lisansı alamadığı için Kasımpaşa, UEFA tarafından daha önce Avrupa kupalarından men edildi. Böylece, toplamda 0 Türk kulübü UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edilmiş oldu.

Toplam borçları yaklaşık 10 milyar lirayı aşan “Dört büyükler”, UEFA ile sürdürülen yapılandırma anlaşmaları ile 2011 yılından beri finansal durumlarını düzeltmeye çalışıyor. “Dört büyükler” içinde finansal kriterler kapsamında Avrupa’dan men cezası almayan tek takım Fenerbahçe kaldı. Diğer taraftan Fenerbahçe ise şike iddiaları nedeniyle Avrupa kupalarından men cezası almıştı.

GALATASARAY MALİ YAPIYI DÜZELTMEZSE SIKINTI ÇEKECEK

Galatasaray, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu ile 16 Mayıs 2014 tarihinde masaya oturarak, 2014-2015 ve 2015-2016 sezonlarını kapsayan anlaşma yaptı. Sarı-kırmızılılar, bu anlaşmanın ihlali nedeniyle 2016 yılında Avrupa’dan 1 yıl men cezası aldı. Galatasaray’ın Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı itirazı da reddedilmişti. Sonraki dönemde de finansal durumunu düzeltemeyen Galatasaray, UEFA ile, 13 Haziran 2018’de yaptığı yeni anlaşma kapsamında sarı-kırmızılı kulübe finansal fair play kuralları kapsamında para ve Avrupa kupalarında futbolcu sayısı kısıtlama cezası verdi.
UEFA ile Galatasaray arasında 4 yılı (2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları) kapsayacak şekilde finansal fair play kapsamındaki anlaşma devam ediyor. Galatasaray 2021-2022 sezonu sonuna kadar finansal durumunda gerekli düzeltmeleri sağlayamazsa ikinci defa Avrupa’dan men cezası alma riski altında.

FENERBAHÇE’NİN YAPILANDIRMASI 2020 SONUNDA BİTİYOR

UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu, 20 Mayıs 2016’da Fenerbahçe ile yapılan anlaşma kapsamında finansal fair play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle sarı-lacivertli kulübe, kadro kısıtlaması ve para cezası verdi, bütçe açığını azaltması gerektiğini açıkladı. Fenerbahçe’nin UEFA ile finansal fair play kapsamında yaptığı 4 yıllık yapılandırma anlaşması 2019-2020 sezonunda bitiyor. Bu anlaşmanın yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi durumunda, 2016 yılında Galatasaray’a uygulandığı gibi Fenerbahçe’ye de en kötü senaryoda Avrupa’dan men cezası gelme olasılığı bulunuyor.  Fenerbahçe, “Dört büyükler” arasında finansal fair play (FFP) kuralları ve mali kriterler kapsamında UEFA tarafından Avrupa’dan men cezası almayan tek Türk takımı durumunda. Öte yandan, Fenerbahçe de, FFP dışı nedenlerle(Şike iddiaları) Avrupa’dan men cezası alan Türk takımları arasında yer alıyor.

BEŞİKTAŞ 2 KEZ UEFA’DAN CEZA ALDI

Beşiktaş, UEFA’dan aldığı men cezası nedeniyle 2012-2013 sezonunda Avrupa kupalarına katılamadı. Siyah-beyazlı kulüp, mali kriterler kapsamında aldığı ceza nedeniyle bir sonraki sezon Avrupa’da mücadele etme hakkını kaybetti. Ayrıca, Beşiktaş şike iddiaları nedeniyle de UEFA tarafından Avrupa’dan bir yıl men cezası almıştı. Beşiktaş FFP ve FFP dışı olmak üzere iki farklı kategoride Avrupa’dan men edilen tek Türk takımı konumunda.

TRABZONSPOR’UN İTİRAZI KABUL EDİLMEZSE CEZA GELİYOR

Trabzonspor’un ise UEFA ile 2016 yılında yaptığı finansal fair play anlaşması kapsamında kulübün mali durumu denetim altına alındı. UEFA, finansal yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle dün Trabzonspor’un Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesine karar verdi. Trabzonspor’un 2020-2021 ve ya 2021-2022 sezonlarının birinde UEFA kupalarına katılmayı hak kazanması durumunda 1 yıl men edileceği duyuruldu. UEFA, bordo-mavili kulübün 2016’da yaptığı finansal fair play anlaşmasının kurallarını ihlal ettiği, 15 Ekim 2019 tarihine kadar istenilen şartları yerine getirmemesi halinde 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarında UEFA organizasyonlarına katılım hakkı kazanması halinde bunlardan birinden men edileceği belirtmişti. Trabzonspor’un söz konusu tarihe kadar istenilen şartları yerine getirmesi halinde ise bu cezanın uygulanmayacağı kaydedilmişti. Trabzonspor, Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesi nedeniyle Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuruda bulunacağını açıkladı.

CEZA ALAN DİĞER TÜRK TAKIMLARI

UEFA, 2014 yılında Bursaspor’a bir yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi. Ceza kararı, Bursaspor’un, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 veya 2018-2019 sezonlarında Avrupa kupalarına katılmaya hak kazanması durumunda uygulanmak üzere alındı. Kardemir Karabükspor, 17 Şubat 2017’de finansal fair play kuralları kapsamında Avrupa kupalarından men cezası aldı. Gaziantepspor, mali kriterlere uymadığı için 2012 yılında UEFA tarafından bir yıl Avrupa kupalarından men edildi.

AVRUPA’DA CEZA ALAN ÜLKELER

Türk takımları dışında, UEFA Finansal Fair Play kurallarının ihlali kapsamında Avrupa’dan bazı ekipler de men cezaları aldı. Türkiye’den sonra en fazla men edilen takımlar Romanya ve Ukrayna takımları oldu. Romanya’dan Rapid Bükreş, Cluj, Targu Mureş ve Astra ile Ukrayna’dan Dnipro ve Metalurh Donetsk takımları da UEFA tarafından Avrupa kupalarından men cezası almıştı. Türk takımları dışında son yıllarda Avrupa’da men cezası alan kulüpler arasında öne çıkanlar ise İngiltere’den Manchester City, İtalya’dan Milan, Yunanistan’dan Panathinaikos ve Rusya’dan Rubin Kazan takımları.

Okumaya devam et

Spor

Atletico Madrid’in yıldızı Diego Costa’ya vergi kaçakçılığından 6 ay hapis cezası

Atletico Madrid’in yıldız golcüsü Diego Costa, vergi kaçırdığı gerekçesiyle 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Costa, kefaletini ödemesi halinde hapis cezasından kurtulacak.

BOLD – İspanya La Liga’da Atletico Madrid forması giyen yıldız futbolcu Diego Costa vergi kaçırma suçlamasıyla 6 ay hapis cezası aldı. 2014 yılında Atletico Madrid’den Chelsea’ye transfer olan yıldız golcü o dönemde reklam gelirleriyle bağlantılı bazı vergilerinde usulsüzlük yapmakla suçlanıyordu. İspanya Maliyesi tarafından mahkemeye verilen 31 yaşındaki İspanyol oyuncu suçlu bulundu.

36 BİN EURO PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Madrid Mahkemesi 1.1 milyon Euro vergi kaçırmayla suçlanan Costa’ya 6 ay hapis cezası verirken golcü oyuncunun mahkumiyeti toplam 36 bin Euro olarak para cezasına çevrildi. Chelsea’ye transfer olduğu dönemde ikametini Madrid’den aldıran ve dolayısıyla İspanya’da vergi yükümlülüğü bulunmadığı şeklinde savunma yapan Diego Costa mahkemeyi ikna edemedi.

Mahkeme söz konusu reklam anlaşmasının 6 aylık döneminin Madrid ikametinde olmasından dolayı cezaya hüküm verdi. İspanya’da daha önce Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar ve Falcao gibi isimler vergi usulsüzlüğü suçlamasıyla ceza almıştı.

Dört Büyükler’in sosyal medya takipçileri milyonları geçti

Okumaya devam et

Popular