Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İtalya’da 101 yaşındaki bir kişi Kovid-19’u yendi

İtalya’da 101 yaşında bir hasta Kovid-19’u yendi. Bay P. (Signor P.) olarak isimlendirilen erkek hasta 8 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ülkede umut oldu.

BOLD – Koronavirüs ölümlerinin 8 bini geçtiği İtalya’da 101 yaşında Kovid-19 hastalığını atlatan “Signor P” (Bay P.) ülke için çok ihtiyaç duyulan bir umut sembolü haline geldi.

Tam adı açıklanmayan Bay P. geçen hafta Rimini kentindeki Infermi Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

Bay P., dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne yol açan “İspanyol gribi” döneminde, 1919 yılında doğdu.

İtalyan basını, “Savaşlar, açlık, acılar, ilerlemeler, krizler, yeniden dirilişler gören Bay P. bu yeni, görünmez ve korku verici mücadelenin de üstesinden geldi” yorumunu yaptı.

Hastanede bir hafta boyunca tedavi gören Bay P., son testlerinin negatif sonuç vermesi ve durumunun yeterince iyileşmesi üzerine taburcu edildi. Signor P. tedaviye bir süre daha evinde devam edecek.

Rimini Belediye Başkan Yardımcısı Gloria Lisi, Bay P’nin “herkes için bir umut teşkil ettiğini” söyledi.

İtalyan basını da Bay P.’nin hikayesini “insanlığın pes etmeyişinin vücut bulmuş hali”, “umut veren bir hikaye” gibi ifadelerle duyurdu.

Virüs nedenli ölümlerde yaşlı ve erkek nüfus başı çekiyor.

“Kovid-19 İtalya’ya bilinenden daha erken ulaştı” savı güçleniyor

Dünya

George Floyd’un ailesi: Kim ne düşünürse düşünsün, George iyi birisiydi

ABD’de polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd’un ailesi, olayın ardından ilk defa kamera karşısına geçti: “Kim ne düşünürse düşünsün, George iyi birisiydi.”

BOLD – Polis şiddeti sonucu ölen 46 yaşındaki George Floyd’un altı yaşındaki kızı Gianna ve annesi Roxie Washington, Minneapolis’te bir basın toplantısı düzenledi.

Göz yaşlarını tutmakta zorlanan Washington “Bizim elimizden neyi aldığınızı bilmenizi istiyorum” dedi.

Washington, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar günün sonunda eve dönüp aileleriyle birlikte oluyorlar. Ama Gianna’nın artık bir babası yok. Onun büyüdüğünü göremeyecek. Mezuniyetine gelemeyecek, düğününde yanında olamayacak… Ben çocuğum için ve George için buradayım. Onun için adalet istiyorum. Çünkü o iyi birisiydi. Diğerleri ne düşünürse düşünsün.”

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li protestocu polisin elinden böyle kurtuldu

Irkçılık karşıtı eylemlerde gözaltına alınan siyahi bir protestocu, 3 polis eşliğinde araca bindirileceği sırada polislerin bir anlık dalgınlıktan faydalanarak kaçmayı başardı.

BOLD – ABD’de siyahi George Floyd’un, Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, maruz kaldığı polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar tam gaz devam ediyor. Başkan Donald Trump, gösterilerin şiddetlendiği 21 eyalette Ulusal Güvenlik Muhafızlarının konuşlandırıldığını duyurmuştu. Geçen haftadan beri devam eden eylemlerde 2 bine yakın protestocu gözaltına alındı.

Öte yandan, eylemcilerin çekip paylaştığı, protestolara ilişkin ilginç görüntülerde sosyal medyadan tün dünyaya yayılıyor. Viral olan bir görüntüde, gözaltına alınan siyahi bir protestocu 3 polis eşliğinde polis aracına doğru götürüyor. Araca bindirilmek üzere elleri kelepçelenmek isteyen protestocu polislerin bir anlık dalgınlığından faydalanarak kaçmaya başlıyor. Çok hızlı koşan eylemciye yetişemeyeceğini anlayan polisler plastik mermi ile ateş açıyor. Polis bir süre sonra gözden kaybolan protestocunun izini kaybediyor.

 

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

Okumaya devam et

Dünya

MGK’dan “Libya’ya askeri destek sürecek” mesajı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulunda (MGK’) Doğu Akdeniz ve Libya’daki gelişmelerle Suriyelilerin ülkelerine dönme süreci ve terörle mücadele ele alındı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanan Milli Güvenlik Kurulunda (MGK) terörle mücadele, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Suriyelilerin ülkelerine dönüşü konuları masaya yatırıldı.

Yaklaşık 3,5 saat süren MGK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de “karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği” bildirildi.

MGK bildirisinde, Libya’da BM tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne (UMH) verilen askeri desteğin de süreceği vurgulanarak uluslararası toplum, UMH’yı hedef alan oluşumlara karşı ilkeli duruş sergilemeye çağrıldı.

Açıklamada, “BM tarafından tanınan meşru hükumetin Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara ülkemiz tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği vurgulanmıştır” denildi.

Toplantıda Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin ülkelerine geri dönme süreci de ele alındı. Açıklamada, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı bir kez daha teyit edilmiş, uluslararası toplum bu yöndeki çabalarımıza destek olmaya çağrılmıştır” ifadesine yer verildi.

Moskova, Türkiye’ye ikinci parti S-400 teslimatında Ankara’nın nihai kararını bekliyor

Okumaya devam et

Popular