Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı sağlık çalışanları dönmek istiyor

11 bin 500 sağlık çalışanı KHK’yla ihraç edildiler. Korona salgını Türkiye’de patlama noktasına giderken, KHK’lı sağlık çalışanları görev almak için “iade” çağrısı yaptı.

BOLD – Farklı tarihlerde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 126 bin 300 kişi görevinden ihraç edildi. İhraç edilenlerden 11 bin 500’ü ise sağlık çalışanı. Yine en çok sağlık çalışanının ihraç edildiği sendikalardan biri de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; KHK’lı sağlık çalışanları yaşanan salgından kaynaklı halk sağlığının daha fazla tehlikeye girmeden bir an önce hukuksuz bir şekilde alındıkları görevlerine iade edilmelerini bekliyor.

YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN BİZİ GÖREVİMİZE İADE EDİN

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalıştığı 29 Ekim 2016 yılında hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma yokken görevinden alınan SES üyesi Rozerin Çatak, haksız-hukuksuz yere ihraç olan çok sayıda deneyimli ve tecrübeli sağlık çalışanları da bir an önce görevlerine iade edilmesini gerektiğinin altını çizdi. Gelinen süreçte Kovid-19 salgının çok hızlı bir şekilde dünyanın her tarafına yayıldığına dikkat çeken Çatak, “Genelde ülkenin özelde Diyarbakır halkımızın sağlık hizmetine ciddi anlamda ihtiyacı var ve daha da olacak gibi görünmektedir. OHAL İnceleme Komisyonun kararı beklenmeden bir an önce iade olmak ve koronavirüs ile mücadelede aktif görev almak istiyoruz. Yarın çok geç olmadan ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan, bir an önce sahada çalışmamız zorunlu hale geldiğini düşünmekteyiz. Sadece Türkiye’de değil tüm sınırları ortadan kaldırarak dünya haklarına da sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Şu an tüm dünya salgın durumu ile karşı karşıya ve biz halkları yaşatmak istiyoruz. Sağlık emekçileri çok hızlı bir şekilde görevine iade edilmelidir” talebinde bulundu.

ZORLU SÜREÇTE BİZE GÖREV VERİN

Bir başka KHK’lı sağlık çalışanı Barış Çali ise Kovid-19 salgınına karşı hem iktidar hem de halklar tarafından yeterince ciddiye alınmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Ülkede sağlık alanından yapılan kanunsuz ve haksız işten çıkarılmalar, böylesi zorlu bir süreçte sağlık sisteminde çalışabilecek büyük bir kalifiye sağlık emekçisi açığı oluşturmuştur. Bizler SES üyeleri olarak bütün dünyada büyük yıkım ve felaketlere sebep olan, birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve halk sağlığı sorunu olan Kovid-19 virüs tehdidini minimize etmek adına bu zorlu süreçte görev almak istiyoruz. AKP’nin bu salgın durumunu ciddiye alıp, bunu halk sağlığı sorunu olarak görmesi gerekirken, büyük bir ciddiyetsizlikle gerçekleri ters yüz ederek yaklaştığını görmekteyiz. İktidar bir an önce işin ciddiyetini sahiplenip KHK kanunsuzluğundan dönüp hastanelerdeki sağlık elemanı açığını da dikkate alarak bu konuda ivedilikle harekete geçmelidir. AKP hükümeti bu konuda toplumsal barışında zemini olabilecek bir tutum belirleyip ihraç edilen tüm sağlık emekçilerini böylesi zorlu bir süreçte virüsle mücadelenin daha sağlıklı bir hal alması için işlerine iade etmelidir.”

KOVİD TESTLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİYİM

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde (GYEA) sağlık teknikeri olarak çalışan ve 22 Kasım 2016’da 677 KHK ile görevinden ihraç edilen Fatma Kılıç ise hastanenin PCR laboratuvarında çalışan tek laboratuvar teknikeri olduğunu dile getirerek, Kovid-19 testleri hakkında bilgi sahibi olduğunu ve tecrübeli olduğunu dile getirdi. Virüsün yayılımını durdurmak için yapılması gerekenlerden biri de personel sayısını artırmak olduğunu dile getiren Kılıç, Sağlık Bakanlığı tarafından 32 bin sağlık elemanını alacağını sözünü hatırlatarak, “Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorlarsa; ihraç ettikleri kalifiye elemanları da işlerine iade edilsin. Çünkü yeni işe başlayacak arkadaşlarımız sahayı tanımıyorlar, onlara verilecek hizmet içi eğitimin yanında birlikte çalışacakları tecrübeli elemanlarında olması elzemdir. Sağlık emekçisi bu süreçte oluşabilecek krizleri yönetebilme yeteneğine de sahip olmalıdır” uyarısında bulundu.

Türkiye kişi başına düşen asker polis sayısında birinci doktor sayısında sonuncu

Gündem

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Kovid-19’da artan vaka sayıları, yetkilileri İstanbul için özel önlemler almaya mecbur bıraktı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün hastane yönetimlerine acil kayıtlı olarak gönderdiği yazıya göre, İstanbul’daki tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak.

BOLD – Salgında İstanbul’un geldiği nokta ürkütücü boyutlara ulaştı. Koronavirüs salgınının İstanbul’da zirveye tırmanmasının ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yeni bir plan hazırladı. Bu plana göre, tüm hastanelerde pandemi bölümü olacak. Ayrıca hastanelerdeki yataklarda ayrılması gereken sayılar da belirlendi.

PANDEMİDE KORKUTAN SENARYO

Korkutan planlama kapsamında akşam saatlerinde tüm hastanelerde pandemi bölümü olacakmış gibi planlama yapıldı. Sağlık Müdürlüğü İstanbul’da bulunan 161 hastanede 13 bin 288 yatak bulunduğunu, bunlardan 10 bin 754’ünün klinik yatak olduğunu belirledi. Bunların yüzde 25’i olan 2 bin 689 yatağın pandemi hastaları için ayrılmasını planladı.

İSTANBUL’DA TÜM YATAKLARIN %25’İ KOVİD-19 HASTALARI İÇİN

İstanbul için konuşulan bir başka önlemin ise sokağa çıkma yasağı olacağı iddia ediliyor. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı geleceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Buna rağmen bazı kaynaklar İstanbul’da önümüzdeki hafta içinde sokağa çıkma yasağı gelebileceğini belirtiyorlar.

İŞTE HASTANELERİN LİSTESİ

İstanbul’da sağlık müdürlüğünün yaptığı planlamaya göre hastanelerde corona hastaları için ayrılacak yatak sayılarını ise Sağlık Bakanlığı şöyle belirledi:

Okumaya devam et

Gündem

‘Siparişim gecikti’ deyip kargo çalışanını öldürdü

İstanbul’da siparişinin geciktiğini ileri süren bir müşteri, kargo çalışanını darp etmişti. Kargo çalışanı yaklaşık 1 hafta sonra hayat mücadelesini kaybetti. Zanlı Tayfun Ş. ise ölüm üzerine tutuklandı.

BOLD – İstanbul’da 19 Ekim günü kargo işçisi Mehmet Ali İbin, müşteri Tayfun Ş’nin siparişini teslim etmek için verilen adrese gitti. Ancak kargo çalışanı hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Paketinin geç teslim edildiğini ileri süren Tayfun Ş, kargo işçisi İbin’i darp etti.

Beyin kanaması geçiren İbin hastaneye kaldırıldı. Zanlı Tayfun Ş, ise gözaltına alındı. Ancak ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çalışma arkadaşları tarafından İbin yoğun bakımdayken yapılan açıklamada ise “Acımızı yaşayamıyoruz bile, suçlu serbest. Gencecik bir insan Mehmet, ekmeğinde Mehmet, belki de toprağa vereceğimiz Mehmet, nerede adalet. Acımıza ses olun. Kargoyu şubeye iade etmek yerine alıcıyı arayarak iyilik etmek istemiş ve belki de bu durum onun hayatına mal olacak” denilmişti.

Korkulan oldu ve sokak ortasında darp edilen İbin, yaklaşık 1 hafta yoğun bakımda hayat mücadelesi verdikten sonra vefat etti. Ölüm haberinin ardından zanlı Tayfun Ş, tekrar gözaltına alındı. Ardından da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sandalyede ölüme tepki gösterenlere skandal gözaltı

KHK mağduru polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu, karantina hücresinde can vermişti. İnsanlığın da can verdiği beyaz sandalyedeki ölüm tepkileri de beraberinde getirdi. Ancak iddiaya göre sosyal medyadan yükselen tepkilere skandal bir şekilde gözaltı kararı verildi.

BOLD – KHK’lı polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina hücresinde, tek başına ve beyaz plastik bir sandalyede can vermesi gündemden düşmüyor. Türkiye içinden ve dışından tepkiler yükselirken Ankara Cumhuriyet Savcılığı skandal gözaltı kararlarına imza attı.

GÖZALTI KARARI GÖZDAĞI İÇİN Mİ?

İddiaya göre savcılık, sosyal medyadan yapılan tepki paylaşımları için gözaltı kararı aldı ve bazı isimler gözaltına alındı. O iddiaları sosyal medya hesabından gündeme taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı.

‘Adalet’ vurgusu yapan Gergerlioğlu, skandal gözaltı kararını kamuoyuna duyurduğu paylaşımında  “Eleştirmek de mi yasak? Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane cezaevindeki beyaz sandalyedeki skandal ölümü için sosyal medya paylaşımında bulunanlar Ankara Cumhuriyet Savcılığınca gözaltına aldırılmış!!!

Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı” dedi.

Okumaya devam et

Popular