Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Koronavirüs et ürünlerine zam olarak yansıdı

Koronavirüs nedeniyle market fiyatlarında en büyük artış yüzde 13.57 ile dana sote ve kırmızı et grubu ürünlerin fiyatında yaşandı. Beyaz et fiyatlarında da bu seviyede artış meydana gelirken yakın zamanda bakliyat ürünlerinde yüzde 20-25 seviyesinde fiyatların yükselmesi bekleniyor.

BOLD – Türkiye’deki marketlerde yapılan araştırmada, koronavirüs salgınının fiyatlar üzerinde artışa yol açtığı ortaya kondu. Bu artışın perakendecilerden ziyade üreticilerden kaynaklandığına dikkat çekildi. En büyük artış kırmızı et grubunda yaşanırken, marketlerin haftalık indirim kampanyalarının salgının yayılımını artırabileceği uyarısı yapıldı.

FİYAT ARTIŞI ÜRETİCİLERDEN KAYNAKLANDI

Bloomberg HT’den Erol Oytun Ercan’ın haberine göre, perakendeciler fiyat artışının temel kaynağı olarak görülürken, Türkiye’nin en büyük perakendecisinin net kâr oranının yüzde 3 olduğunu belirten FiyatSor kurucusu Can Vardas, tedarikçilerden gelen fiyat artışına perakendecinin edebileceği etkinin yüzde 3’ten daha fazla olamayacağının altını çizdi.

TAVUK VE ET FİYATLARI ARTTI

Rapora göre yüzde 13.57 ile en büyük artış dana sote ve bunu takiben diğer kırmızı et grubu ürünlerin fiyatında yaşandı. Bunun sebebi ise et ithalatının durdurulmasından sonra üreticilerin kademeli olarak fiyatları yukarı çekmesi. Tavuk ürünleri içinde aynı sürecin yaşandığının altı çizildi. Maliyeti talep ağırlıklı belirlenen tavuk ürünlerinde, panik ile talebin artması üreticilere maliyet artışı yapma olanağı sağladı.

İTHAL ÜRÜNLERDE YÜKSEK ARTIŞLAR OLABİLİR

Raporda yurt dışından tedarik edilen ve yurt içi üretimi olmayan gıda ürünlerinde fiyat artışları olması beklenen bir durum olarak nitelendirildi. Her ülkenin virüs ile mücadele ettiği, küresel talep oluşan ve Türkiye’nin ithal etmek zorunda olduğu ürün gruplarında sert fiyat artışlarının yaşanabileceği vurgulandı. İnsanların bakliyat alırken, indirim marketlerindeki ithal ürünleri daha çok tercih ettiği belirtildi.

BAKLİYAT FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Salgın nedeniyle dünyada yaşanan talep fazlasının, bakliyat ürünlerinin ithalat maliyetlerini arttıracağını söyleyen Vardas, “Bugüne kadar fiyat artışı yapmamış olan indirim marketlerinin yakın zamanda yüzde 20-25 seviyesinde fiyat arttırmasını bekliyoruz” dedi. Perakendeciler şu an 2.5-3 aylık pirinç ve bakliyatın Türkiye’deki evlerde stok olarak durduğunu belirtti.

İNDİRİM FİYATLARI SALGINI ARTIRABİLİR

Vardas’a göre, indirim marketlerinin yaptığı haftalık kampanyalar salgının yayılımını artırabilir. Normal zamanlarda kampanya ürünlerinin satılması için tasarlanmamış marketlerde kampanya zamanı aşırı bir yığılma olduğunu belirten Vardas, birçok kişinin ürünleri ucuz fiyattan almak için saatlerce sıkışık biçimde sıra beklediğini ve istedikleri ürünü bulmak için 6 metrekarelik bir alanda onlarca insanla yarıştığını vurguladı.

Korona test kiti yandaş Sancak’ın elinde oyuncak oldu

Ekonomi

Piyasaların gözü perşembede: Faiz kararı açıklanacak

Piyasalar, Merkez Bankasının perşembe günü açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Merkez’in 200 baz puan faiz artışı beklentisi nedeniyle dolar haftaya düşüşle başladı. Geçen haftayı 7.93 lira seviyesinde kapatan dolar 7.90 TL’nin altına geriledi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası perşembe günü 10. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı sonrası saat 14’de Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Geçen toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da faiz artışı bekleniyor.

FAİZ ARTIŞINDA BEKLENTİ 200 BAZ PUAN

Dolar kurundaki yukarı yönlü sert ataklar karşısında 8 ay sonra faiz artırma kararı alan Merkez Bankası’nın bu ay ki PPK toplantısında da faiz artırması bekleniyor. Piyasalar geçtiğimiz toplantı da 200 baz puan faiz artıran Merkez Bankası’nın bu ayki toplantı da 150 -200 baz puan faiz artıracağını tahmin ediyor. Uzun zamandır 7.90 lira seviyesinin üstünde seyreden dolar kuru yönünü, Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına göre belirleyecek.

BEKLENTİ DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞE NEDEN OLDU

Dolar kuru Merkez Bankası’nın karar alacağı haftaya düşüşle başladı. Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 7.93 lira seviyesinde kapatırken yeni haftanın ilk iş gününde 7.90 lira seviyelerinin altına geriledi. Ekonomi uzmanları Merkez Bankası’ndan faiz artırma kararı beklerken, dolar kurunda da faiz artırma oranın sertliğine göre aşağı çekilme hareketi gözlemleneceği tahmin ediliyor.

Türkiye’de Kovid-19’lu 16 hasta üzerinde içeriği belli olmayan ilaçlar denendi!

Okumaya devam et

Ekonomi

İstihdam paketi ile 3.5 milyon işçi hakkını kaybedecek

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, istihdam paketi adıyla Meclis’e sunulan teklifin patrona kıyak, işçiye hak gaspı öngördüğünü öne sürerek, paketle 3.5 milyon işçinin hakkını kaybedeceğini dile getirdi.

BOLD – CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Meclis’e sunulan istihdam paketi teklifinin, işçinin haklarının gasp edilmesi şeklinde yorumladı. Girgin, teklifin amacının kıdemi sıfırlamak olduğunu kaydetti.

“ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI EDECEKLER”

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’a konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “istihdam paketi” adıyla Meclis’e sunulan teklifin “patrona kıyak, işçiye hak gaspı” öngördüğünü vurguladı. Girgin, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü yaklaşık 3.5 milyon işçinin hak kaybına uğrayacağını belirtti. Amacın “kıdemi sıfırlamak” olduğunu dile getiren Girgin, yürürlükteki mevzuatın, “belirli süreli iş sözleşmesinin” kullanılmasına ciddi kısıtlamalar getirdiğine dikkat çekti. Girgin, iktidarın Meclis tatile girmeden önce kıdem tazminatının fona devrini gündeme getirdiğini, işçilerin ve sendikaların sert tepkisini görünce şimdi de “ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalıştığını” kaydetti.

Sağlık Bakanlığı koronavirüsten bugün 72 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaşın devlete ödeyemediği borç bütçe açığını ikiye katladı

Milyonlarca vatandaş borç batağında. Özel borçlar bir yana sadece devlete 4 milyondan fazla kişinin, 500 milyardan fazla borçlu olduğu ileri sürülüyor. Bu rakam, 2021 yılına 245 milyar lira olan bütçe açığını ikiye katlıyor.

BOLD – İktidar vatandaştan tahsil edemediği paraları alabilmek için yol arıyor. İddiaya göre Maliye Bakanlığı bürokratlarıyla AKP’nin ekonomi kurmayları dar kapsamlı bir toplantı düzenledi. Toplantıda vatandaşların devlete olan borçlarını ödemesi için yeniden yapılandırma formülünün konuşulduğu ileri sürülüyor.

VATANDAŞ BORÇ GİRDABINDA

Yapılan çalışmalar vatandaşın içinde boğulduğu borç batağını da gün yüzüne çıkardı. Çalışmalarda 4 milyondan fazla vatandaşın devlete borçlu olduğu ve yeniden yapılandırma kapsamına girebileceği değerlendirildi. Vatandaşın ödenemeyen borcunun ise 500 milyar liradan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Diğer yandan Meclis’e sunulan 2021 bütçesinde açığın 245 milyar lira olacağı tahmin ediliyor. Bu rakamlara göre vatandaşın devlete olan ve ödenemeyen borcu, bütçe açığının 2 katı olduğu ortaya çıktı.

YENİDEN YAPILANDIRMADAN KİMLER YARARLANACAK?

Yeniden yapılandırmanın bu hafta, İstihdam Paketi’nin içine monte edilmesi bekleniyor. Toplantıda, tarım kredi borçları başta olmak üzere SGK prim borçları, trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi, kurumlar vergisi gibi bir dizi alan sıralandı. İddiaya göre ‘öğrenci kredileri’ ile ‘çiftçi borçlarının’ da yeniden yapılandırılma kapsamına alınması bekleniyor. Ayrıca gümrük cezaları, gecikme cezaları, gecikme faizleri ve idari para cezalarının da kapsamda olması tartışılıyor.

Maliye Bakanlığı bürokratları, kulis bilgilerine göre çalışmanın erteleme süresi verilmeden, bütçe sonrasında uygulamaya konulacak şekilde yapılması önerisinde bulundular. Ancak, AK Parti kurmayları, düzenlemenin bütçeden önce Meclis’e getirilmesi ve bir yıl ödemesiz olarak borçların taksitlendirilmesini önerdi.

Diğer yandan yeni düzenlemeye, daha önceki yapılandırmalara katılan ancak borçların ödeyemediği için yapılandırması bozulanlar da dahil edileceği ileri sürülüyor.  Buna bağlı haciz işlemleri ve icra takipleri de durdurulacak.

Okumaya devam et

Popular