Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Sağlık Bakanı Koca’nın verdiği sayılar buzdağının görünen kısmı”

Türk Tabipler Birliği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük açıkladığı koronavirüs salgınına ilişkin sayıların ‘buzdağının görünen kısmı’ olduğunu belirtti. Vakaların bakanlığın resmi web adresinden cinsiyet, yaş ve şehirlerine göre açıklanmasını istedi.

BOLD – Türkiye’de Perşembe gecesi itibarıyla koronavirüse (Kovid-19) bağlı can kaybının 75’e, vaka sayısının da 3 bin 629’a ulaştığı açıklandı. Dünya geneli ise vaka sayısı yarım milyonu, ölümler 23 bini aştı.

TWEETLERLE DEĞİL RESMİ SİTEDEN TAM SAYILARI ÖĞRENELİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki değişime ilişkin verileri sosyal medya hesabından günlük ilan ediyor. Ancak uzmanların bu aşamada itirazları var.

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) vakaların Sağlık Bakanlığı resmi web adresinden cinsiyet, yaş ve şehirlerine göre duyurulmasını talep etti.

TTB, “Testi pozitif hastaların yanı sıra, test sonucundan bağımsız klinik ve radyolojik Kovid-19 ile uyumlu olguların sayısı da verilmelidir” dedi.

HASTALIKLA UYUMLU KİŞİ SAYISI POZİTİF SONUÇLARDAN FAZLA

Bulguları hastalıkla uyumlu ve tedavi gören kişi sayısının testi pozitiflerden kat be kat fazla olduğunu iddiasını da dillendirdi.

TTB’nin ilgili açıklamasında, “Salgının bilançosunu sadece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük tweetlerinden takip edebiliyoruz. Bakanlığın veya bir başka resmi kurumun web sitesinden ayrıntılı bilgi edinmemiz hala olanaklı değil” ifadelerine yer verildi.

UYGULANAN TEST SAYISI SON DERECE YETERSİZ

Açıklamada ayrıca şu noktalara dikkat çekildi:

– Dün açıklanan rakamlar itibarıyla şimdiye kadar uygulanan test sayısı son derece yetersizdir ve nüfusu bizimle karşılaştırılabilecek büyüklükte bir çok ülkenin neredeyse onda biri kadardır.

– Sağlık Bakanı’nın tweetlerinde açıklanan rakamlar buzdağının görünen kısmıdır. TTB ve sahadaki hekimlerimiz hastanelerde durumun böyle olduğunu çok yakından bilmekte ve takip etmektedir. Klinik özelikleri ve/veya görüntüleme bulguları Kovid-19 ile uyumlu hastaların çoğunda ya test sonucu henüz çıkmamıştır ya da ilk testler negatif sonuçlanmıştır.

Duyarlılığı PCR testlerine göre daha yüksek radyolojik görüntüleme tanıya yardımcı olacaktır.

DUYARLILIĞI DAHA YÜKSEK RADYOLOJİK GÖRÜNTÜLEME KULLANILMALI

– Tanıda kullanılan PCR testlerinin duyarlılığının düşük olduğu, radyolojik görüntülemenin testlere göre çok daha duyarlı olduğu dünya deneyimlerinden çok iyi bilinmektedir. Kişilerin test sonucundan bağımsız, aksi kanıtlanıncaya kadar hasta kabul edilmesi 2 sebeple önemlidir:

TEDBİR SEVİYESİNİN AYARLANMASINA YARDIM EDECEK

1) Sayın Bakan’ın açıkladığı pozitif test sonuçları yanı sıra hastalara ait rakamların kamuoyuna duyurulması toplumun salgının yaygınlık ve ciddiyetini anlamasına yardımcı olacak bireylerin ve kamu idaresinin alacağı önlemlerin seviyesinin ayarlanmasına yardım edecektir.

2) Testi pozitif çıkanlar gibi bu hastaların da kendilerinin ve yakın temasta oldukları sosyal çevrelerinin izolasyonu için gerekli önlemlerin bir an önce devreye alınmasını sağlayacaktır.

KHK’lı sağlık çalışanları dönmek istiyor

Gündem

Bakan’ın enkaz altında konuştuğu Buse, 9,5 saat sonra kurtarıldı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin İzmir’de depremin en çok etkilediği Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir ile 15 yaşındaki Günay Özışık enkaz altından kurtarıldı.

BOLD – İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası şehre giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bayraklı’da çöken bir binanın enkazının üstüne çıkarak, mahsur kalan Buse isimli vatandaşla telefonla konuşmuştu.

Bakan’ın Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkazdan çıkarılan Buse Hasdemir, ambulansa bindirilerek hastaneye kaldırıldı. Buse Hasdemir’in yerini bir arama kurtarma köpeği tespit etmişti. Kurtarma çalışmaları esnasında Buse Hasdemir, bakan Bekir Pakdemirli’ye yerini belli etmek için “Köpekleri salın ben kedi sesi çıkarayım” demişti. Bakan Pakdemirli’nin enkaz altındaki vatandaşla konuşması pek çok kanal tarafından canlı yayınlanırken, çok sayıda kişi Pakdemirli’yi “şov yapmak” ile suçladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Konseyi Başkanı Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, uzman ve görevli olmayan birinin enkazın üstüne çıkması, enkazın yanına gitmesinin doğru bir davranış olmadığını belirtti.

Kurtarma ekiplerinin konuştuğu 15 yaşındaki Günay Özışık da 9 saat süren çalışmanın ardından enkaz altından sağ çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.  Enkaz altındayken, onu kurtarmaya çalışan görevliye “Abi sen gitme” diyerek seslenen Günay’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İzmir’de onlarca binanın yıkıldığı 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Yaklaşık 180 kişi enkaz altında

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin ardından 180 civarında vatandaşın enkaz altından çıkarılmak için çalıştıklarını söyledi.

BOLD –  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6.9 depremle sarsılan İzmir’de 180 vatandaşın enkaz altında olduğunu, 200’e yakın ağır yaralı olduğunu belirtti.

Fox TV canlı yayınında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtlayan Soyer, “An itibariyle 24 can kaybımız, 804 yaralımız var. 200’e yakını ağır yaralı. Enkaz altında AFAD ekiplerinin yaptığı değerlendirmeye göre 180 civarında vatandaşımız var. Bu arada birçok mucizevi haberler alıyoruz” dedi.

Soyer, “Kurtarma ekipleri son derece profesyonel çalışıyor. Çevre illerden gelen çok sayıda kurtarma ekibi var. Umudumuzu koruyoruz enkaz altında sağ gelecek vatandaşlarımızı heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

6.9’luk depremin vurduğu İzmir’de AKP hükumetinin 2018’de çıkardığı İmar Barışıyla 811 bin 453 kaçak yapının imar affıyla yasal hale getirildiği ortaya çıktı.

BOLD – AKP hükumetinin 2018’de çıkardığı İmar Barışına İzmir’den rekor sayıda başvuru yapıldığı belirlendi. İzmir’de İmar Barışına 811 bin 453 başvuru yapıldı.

Deprem riski en büyük şehirlerden biri olan İzmir’de AKP hükumetinin bütçe açığını kapatmak için çıkardığı İmar Barışına nüfusa oranlandığında Türkiye’nin en yüksek kaçak yapı başvurusunun yapıldığı şehir olduğu kaydedildi. Kentsel dönüşümün bir türlü tamamlanamadığı İzmir’deki yapıların önemli bölümü depreme dayanıksız bulunuyor.

Sözcü’nün haberine göre, 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ruhsatsız yapıları yasal hale getiren “İmar Barışı”nda nüfusa oranlandığında en çok başvuru İzmir’de gerçekleşti. Türkiye genelinde 10 milyon 79 bin vatandaş imar barışına başvurdu. 10 milyondan fazla kaçak yapı yasal hale geldi. İmar Barışı başvurularında İstanbul 1 milyon 747 binle birinci sırada yer alırken ikinci sırayı 811 bin 452 başvuruyla İzmir izledi. Ankara’da ise 459 bin başvuru yapıldı. İmar Barışı’ndan Hazine’ye 19 milyar 300 milyon lira para girmişti. İzmir’den devletin kasasına giden toplam para ise 2 milyar 150 milyon lira oldu.

Son dakika... Depremin ardından dikkat çeken görüntü Vinçlerle destek verildi...

BAYRAKLI’DA 34 BİN KAÇAK YAPI  İMAR BARIŞINDAN YARARLANDI

İzmir’deki İmar Barışı başvurularının en yoğun olduğu ilçe yüzde 15.9’la Bornova oldu. Buca yüzde 10.9’la ikinci, Karabağlar ise yüzde 7.8’le üçüncü sırada yer aldı. Başvuruların yüzde 4.3’ü, yani yaklaşık 34 bin başvuru depremin en ağır hasar verdiği Bayraklı ilçesinde gerçekleşti. Ağır hasar alan bir başka ilçe olan Seferihisar’da ise yüzde 3 oranla yaklaşık 24 bin başvuru oldu. İzmir’de ilçelere göre imar barışı başvuru oranları şöyle:

Hükumetin ilk kez Türkçe’ye çevirmediği Kopenhag kriterleri raporu: KHK ihraçları için etkili bir hukuk yolu yok

Okumaya devam et

Popular