Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye de almıştı: Çin’in İspanya ve Çekya’ya gönderdiği hızlı test kitleri yüzde 80 hatalı

Çin’in koronavirüsle mücadele kapsamında İspanya ve Çekya’ya gönderdiği test kitlerinin iyi çalışmadığı ortaya çıktı. Türkiye de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için Çin’den hızlı test kiti almıştı.

BOLD Çin’in koronavirüsle mücadele kapsamında İspanya ve Çekya’ya gönderdiği hızlı test kitlerinin iyi çalışmadığı ortaya çıktı. İspanya ve Çekya’daki laboratuvarlarda Çin’den gelen kitlerin test edildiği ve hata oranının yüzde 80 olduğu belirtildi.

İspanya’da laboratuvar çalışmalarını sürdüren uzmanlar ve mikrobiyologlar Çin’den alınan ve hızlı sonuç veren kitlerin hatalı sonuçlar verdiğini belirtti.

YÜZDE 30 HASSASİYETE SAHİP

İspanya basını testlerin sadece yüzde 30 oranında hassasiyete sahip olduğunu aktardı.

İspanya’da koronavirüs vakalarını inceleyen bir yetkili El Pais gazetesine yaptığı açıklamada “Kitler, testleri pozitif çıkan vakaları beklendiği ölçüde saptayamıyor.” dedi.

“TESTLERİ KULLANMANIN BİR ANLAMI KALMADI”

Gazeteye konuşan bir mikrobiyolog ise söz konusu kitleri kullanmanın bir anlamı kalmadığını dile getirdi.

Çekya’da da benzer yönde bir açıklama gelmişti. Ülkede kriz toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan mikrobiyolog Pavla Svrcinova, kitlerin hata oranının yüzde 80 olduğunu söyledi. Ancak Çekya Başbakanı Yardımcısı Jan Hamacek, Çek basınına yaptığı açıklamada, kitlerin hatalı sonuç vermesini uzmanların yanlış metodolojiyi seçmesine bağladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Çin hükümetinin koronavirüs ile mücadelede yardım amaçlı olarak Avrupa Birliği’ne 2 milyon cerrahi maske, 200 bin N95 maske ve 50 bin test kiti göndereceğini duyurmuştu.

Çin’den alınan 2 milyon hızlı tanı kitinin ilk partisi Türkiye’ye ulaştı

Dünya

Trump’ı duyunca Kanada Başbakanı Trudeau’nun dili tutuldu

Irkçılık karşıtı protestolar karşısında Trump’ın tutumu ile ilgili düşünceleri sorulan, ABD’nin önemli müttefiklerinden Kanada’nın Başbakanı Justin Trudeau’nun sessizliği olay oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan protestolar pazar gecesi Washington’daki Beyaz Saray’ın önüne kadar geldi. Bazı haber kaynaklarına göre, o anlarda Başkan Donald Trump korumaları tarafından sığınağa götürüldü.

Bir kaç saat sonra polisin müdahale ettiği protestocular Beyaz Saray’ın çevresinden uzaklaştırıldı. Müdahaleni ardından Trump elinde İncil ile protestocuların eylem yaptığı kilisenin önünde görüntü verdi. Trump’ın kilisede fotoğraf çektirmesi için eylemcilere düzenlenen polis müdahalesi ise tepki çekti.

BAŞBAKAN DONA KALDI

Kanadalı gazeteciler Trump’ın tutumunu Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya sordu. Trudeau’ya, Trump’ın tavrıyla ilgili ne düşündüğü ve ‘eğer bu soruya yanıt vermek istemezse, bunun nasıl bir mesaj göndereceği’ soruldu. Trudeau’nun bu soruyu yanıtlamadan önce yaklaşık 20 saniye duraklaması ülkede gündem oldu.

İŞİM KANADALILARI AYA KALDIRMAK

“Hepimiz ABD’de olup bitenleri korku içinde izliyoruz” diyerek sözlerine başlayan Trudeau, “İnsanları bir araya getirmenin zamanıdır. İlerlemelere rağmen adaletsizliğin devam ettiğini öğrenmenin zamanı” dedi. Kanada’da da sistematik ırkçılığın devam ettiğini söyleyen Trudeau, “Aynı zamanda biz Kanadalılar olarak, zorluklarımız olduğunun farkına varma zamanı” dedi.

Gazetecilerin ABD’deki olaylara ilişkin ısrarlı soruları karşısında Trudeau, “Kanada başbakanı olarak görevim Kanadalıları ayağa kaldırmak” diye konuştu.

New York polisinin sırf siyahi diye gözaltına aldığı adam FBI ajanı çıkınca…

Okumaya devam et

Dünya

George Floyd’un ailesi: Kim ne düşünürse düşünsün, George iyi birisiydi

ABD’de polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd’un ailesi, olayın ardından ilk defa kamera karşısına geçti: “Kim ne düşünürse düşünsün, George iyi birisiydi.”

BOLD – Polis şiddeti sonucu ölen 46 yaşındaki George Floyd’un altı yaşındaki kızı Gianna ve annesi Roxie Washington, Minneapolis’te bir basın toplantısı düzenledi.

Göz yaşlarını tutmakta zorlanan Washington “Bizim elimizden neyi aldığınızı bilmenizi istiyorum” dedi.

Washington, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onlar günün sonunda eve dönüp aileleriyle birlikte oluyorlar. Ama Gianna’nın artık bir babası yok. Onun büyüdüğünü göremeyecek. Mezuniyetine gelemeyecek, düğününde yanında olamayacak… Ben çocuğum için ve George için buradayım. Onun için adalet istiyorum. Çünkü o iyi birisiydi. Diğerleri ne düşünürse düşünsün.”

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li protestocu polisin elinden böyle kurtuldu

Irkçılık karşıtı eylemlerde gözaltına alınan siyahi bir protestocu, 3 polis eşliğinde araca bindirileceği sırada polislerin bir anlık dalgınlıktan faydalanarak kaçmayı başardı.

BOLD – ABD’de siyahi George Floyd’un, Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, maruz kaldığı polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar tam gaz devam ediyor. Başkan Donald Trump, gösterilerin şiddetlendiği 21 eyalette Ulusal Güvenlik Muhafızlarının konuşlandırıldığını duyurmuştu. Geçen haftadan beri devam eden eylemlerde 2 bine yakın protestocu gözaltına alındı.

Öte yandan, eylemcilerin çekip paylaştığı, protestolara ilişkin ilginç görüntülerde sosyal medyadan tün dünyaya yayılıyor. Viral olan bir görüntüde, gözaltına alınan siyahi bir protestocu 3 polis eşliğinde polis aracına doğru götürüyor. Araca bindirilmek üzere elleri kelepçelenmek isteyen protestocu polislerin bir anlık dalgınlığından faydalanarak kaçmaya başlıyor. Çok hızlı koşan eylemciye yetişemeyeceğini anlayan polisler plastik mermi ile ateş açıyor. Polis bir süre sonra gözden kaybolan protestocunun izini kaybediyor.

 

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

Okumaya devam et

Popular