Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

BBC, Mersin’den yola çıkan ‘Bana’ adlı gemiyle yapılan silah transferini uydu fotoğrafları, gemi içinden fotoğraflar ve gemi mürettebatının ifadeleri ile gözler önüne serdi.

BOLD – BBC World’de yayınlanan “Africa Eye (Afrika Gözü)” programında yayımlanan “Türkiye’nin Hayalet Gemileri” adlı çalışma 24 Ocak’ta Mersin Limanı’ndan kalkan Lübnan bandıralı ‘Bana’ adlı geminin iç savaşın sürdüğü Libya’ya zırhlı muharebe araçları, obüsler, hava savunma sistemleri ve toplar taşıdığını ortaya koydu.

Programda 24 Ocak’ta Mersin’den hareket eden Lübnan bandıralı ‘Bana’ adlı geminin yolculuğu ve akıbeti işlendi.

ANLAŞMADAN 5 GÜN SONRA

“BBC Africa Eye”, Türkiye’nin de katılımcılar arasında bulunduğu ve BM silah ambargosunun teyit edildiği 19 Ocak’ta Berlin’deki Libya Konferansı’dan sadece 5 gün sonra, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altına imza koyduğu anlaşmayı bozduğunu belirtti.

BBC’de yayımlanan programa göre, ‘Bana’ adlı Lübnan bandıralı gemi 24 Ocak’ta sabat saat 6.00 sıralarında Mersin Limanın’dan hareket etti ve geminin beyan edilen varış limanı Tunus’un Gabes Limanı idi.

GEMİNİN TAKİP CİHAZI KAPATILDI

27 Ocak’ta Libya sahilinden 400 kilometre uzaklıkta geminin yerini bildiren takip cihazı (transponder) kapatıldı ve gemi radardan bir anda kayboldu.

Programda 3 adet geminin göründüğü 28 Ocak’ta Trablus’un doğusunda çekilmiş bir uydu fotoğrafı yayınlandı.  BBC, fotoğrafta ortada görünen geminin boyutları ve renk şemasının ‘Bana” gemisine uyduğunu belirtti.

‘BANA’YA EŞLİK EDEN FIRKATEYNİ SADECE TÜRK DONANMASI KULLANIYOR

Programda 29 Ocak’ta Trablus’ta çekilmiş, ‘Bana” ile ona eşlik eden bir gemiyi gösteren başka bir fotoğraf da yayınlandı.

BBC, ‘Bana’ya eşlik eden geminin sadece Türk Donanması tarafından kullanılan G-Sınıfı bir fırkateyn olduğunu kaydetti.

Programda yer verilen Trablus limanında aynı gün çekilmiş bir uydu fotoğrafı da ‘Bana’yı açık bir şekilde gösteriyor.

‘BANA’NIN İÇİNDEN ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER

30 Ocak’ta sosyal medyaya düşen bir görüntüde ise Bana’nın ne taşıdığına ilişkin görüntüler yer alıyor.

Bana’nın ambarında çekilen görüntülerde zırhlı muharebe araçları (ACV-15), toplar (GDF), kundağa motorlu obüsler (T-155) ve uçaksavar sistemleri (Korkut) görülüyor. Bu silah sistemlerinden T-155 ve Korkut’lar sadece Türkiye tarafından üretildiğini hatırlatmakta fayda var.

GEMİ AMBARINDAN ÇEKİLMİŞ’ ÖZEL’ GÖRÜNTÜLER

BBC, gemi ambarında çekilen ve sosyal medyada yayınlanan görüntülerin geminin ismine ilişkin bir bilgi vermediğini belirtiyor. Ancak BBC’nin ele geçirdiği başka bir ‘özel’ görüntü ile daha önce sosyal medyada yayınlanan görüntülerin örtüştüğü ifade ediliyor.

BBC’nin yayınladığı özel görüntülerde ayrıca geminin köprü kısmından çekilmiş fotoğraflar da var. Bu fotoğraflarda G-Sınıfı Türk fırkateyni de hemen ‘Bana’nın yanında görülüyor.

Bana’nın köprü kısmında çekilen fotoğraflardaki pencere ve korkuluk yapısının da Bana’nın diğer fotoğrafları ile örtüştüğüne dikkat çekiliyor.

GEMİ MÜRETTEBATI İTİRAFÇI OLDU

BBC, daha önce İtalyan ve dünya basınına yansıyan tanık ifadelerine de yer verdi.

Bana gemisi, Trablus’tan ayrıldıktan 3 gün sonra İtalya’nın Cenova Limanı’na geçmişti. Gemi mürettebatı İtalya’da kaptan dahil sorgulanmış ve mürettebatttan birisinin itirafçı olduğu basına yansımıştı.

İtirafçı olan mürettebat, geminin silah taşımak için kullanıldığını İtalyan polisine anlatmıştı.

İTALYAN YETKİLİLER, GÖRÜNTÜLERİN GEMİNİN İÇİNDEN ÇEKİLDİĞİNİ İSPATLADI

BBC, mürettebatın itiraflarının ve sosyal medyada yayınlanan görüntülerin, İtalyan yetkililerin çetikleri fotoğraflar ile de belgelendiğini belirtti.

İtalyan yetkililer, sosyal medyada yayınlanan ve silah sistemlerinin bulunduğu görüntülerin ‘Bana’ adlı geminin içinden çekildiğini de ispatlamış.

İtalyan yetkililer, sosyal medyada silah sistemlerini gösteren görüntülerde zeminde bir rampa üzerinde yer alan “benzersiz” bir hasar şeklinin, geminin içinde var olduğunu tespit etmiş.

MÜRETTEBATIN İTİRAFLARI

İtalyan yetkililer tarafından sorgulanan 5 denizciden biri, “Silahları yüklemek için Mersin’e gittik. Araçların sesini duyduk ve gemiye yüklenişini takip ettik” ifadelerini kullanmış.

Diğer bir denizci ise silahlar arasında tanklar, uçaksavarlı jeepler, ve patlayıcılar bulunduğunu ifade etmiş. Denizci, bu silahların 10 Türk askeri tarafından korunduğunu kaydetmiş.

TÜRK HÜKUMETİ CEVAP VERMEDİ

BBC’nin ulaştığı Türk hükumeti yetkilileri ise iddialara cevap vermemiş.

BBC, Libya’ya silah gönderen tek ülkenin Türkiye olmadığını ancak bu silah sevkiyatının Libya’ya uygulanan BM silah ambargosunun en açık bir şekilde ihlal edildiğini gösteren görüntüler olduğunu vurguladı.

GUTERRES: ANLAŞMANIN MÜREKKEBİ KURUMADAN…

BBC, olaydan hemen bir hafta sonra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in isim vermeden bazı üye ülkeleri kınadığını hatırlattı.

Guterres, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bu arada Güvenlik Konseyi kararlarına (anlaşmanın) mürekkebi kurumadan dahi saygı gösterilmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

LİBYA İÇ SAVAŞI VE TARAFLAR

Libya’da iç savaş 9. yılına girdi. Libya’da 2 ana grup ülkede kontrolü sağlamak için çarpışıyor.

Libya’nın batısında Birleşmiş Milletler (BM) destekli Ulusal Mutabakat Hükumeti bulunuyor ve başkent Trablus’u kontrol ediyor.

Ülkenin geri kalan kısmı ise Libya Ulusal Ordusu tarafından kontrol ediliyor. Ancak ülkede sadece bu 2 grup yok. Ülkede nüfuz mücadelesi veren 6 yabancı ülke de Libya’daki iç savaşa silah, para ve savaşçı gönderiyor.

Rusya, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyor.

Türkiye ve Katar ise Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne destek veriyor.

BERLİN KONFERANSI VE SİLAH AMBARGOSU

Libya’daki iç savaşı sona erdirmek için, ülkedeki iç savaşta etkin olan ülkelerin temsilcileri 19 Ocak’ta Berlin’de bir araya geldi. Katılımcılar arasında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyordu.

Başkanlığını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yaptığı toplantıda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bütün ülkeler Libya’ya silah göndermeme konusunda anlaştı.

Guterres, toplantı sounda yaptığı açıklamada, “Bugün, bütün katılımcılar Libya’nın iç işlerine karışmama ve silahlı çatışmalara kaçınma konusunda taahhütte bulundular” ifadelerini kullanmıştı.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Dünya

Korona vaka sayısı 1 milyon 130 bini, can kaybı 60 bini aştı

Çin Wuhan kaynaklı koronavirüs salgınında dünya geneli enfekte vaka sayısı 1 milyon 130 bin 933’e çıktı. Hastalığa bağlı can kaybı 60 bin 150’ye, iyileşen kişi ise 235 bin 902’ye ulaştı.

BOLD – Dünya koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla baş etmeye çalışırken vaka, can kaybı ve iyileşen sayısı sürekli artıyor.

ABD 277 BİNİ AŞKIN VAKA SAYISI İLE LİSTE BAŞINDA

Vaka görülen ülkelerdeki yeni verilerin derlendiği ‘Worldometer’ sitesi bilgilerine göre 4 Nisan öğle saatleri itibarıyla dünya geneli enfekte kişi sayısı 1 milyon 130 bin 933’e çıktı.

İSPANYA HASTA SAYISINDA İTALYA’YI GEÇTİ

Buna göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 277 bin 533 ile en çok vaka görülen ülke. Onu 124 bin 736 ile İspanya, 119 bin 827 ile İtalya ve 91 bin 159 ile Almanya izliyor.

ÇİN’DE KAYDA GEÇEN 81 BİN 639 KİŞİ VAR

Salgının ortaya çıktığı Çin’de ise 81 bin 639 vaka kayda geçti.

TÜRKİYE İLK ON ÜLKE ARASINDA 9’UNCULUĞA YÜKSELDİ

Enfekte kişi sayısı 10 bini aşan ülkeler de şöyle sıralandı: Fransa (82 bin 165), İran (55 bin 743), İngiltere (38 bin 168), Türkiye (20 bin 921), İsviçre (19 bin 702), Belçika (18 bin 431), Hollanda (15 bin 723), Kanada (12 bin 549), Avusturya (11 bin 781) ve Güney Kore (10 bin 156).

ÜNİVERSİTENİN KORONA SİTESİ TAKİP EDİLEBİLİR

Johns Hopkins Üniversitesi’nce hazırlanan ve anlık güncellenen harita ile de salgının dünyadaki son durumunu görmek mümkün.

GOOGLE EVDE KAL ÇAĞRISINA UYULUP UYULMADIĞINI KONTROL EDECEK

Öte yandan Google, Kovid-19 ile mücadele kapsamında kimlerin ‘Evde kal’ uyarılarını dikkate alıp almadığını göstermek için konum verilerini açıklayacağını duyurdu.

131 ülke ve bölgede insanların hareketlerine ilişkin toplanan veriler kamuya ilan edilecek.

KİŞİSEL VERİLERİN PAYLAŞILMAYACAĞI BELİRTİLDİ

İlgili raporlarda insanların market, eczane, park veya iş yeri gibi yerlere mi gittikleri, buraların ne kadar kalabalık olduğu gibi bilgilerin yer alacağı belirtildi. Bireylerin konumu ya da kimliğini tespite yönelik bilgilerin ise paylaşılmayacağı kaydedildi.

İngiltere’de mayıs sonuna kadar karantinaya devam

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere’de mayıs sonuna kadar karantinaya devam

İngiliz salgın hastalıkları uzmanı Neil Ferguson, karantina önlemlerinin mayıs sonundan önce kaldırılmasının pek mümkün olmadığını açıkladı. İngiltere Başbakanı Johnson da korona ile mücadelede muhalefet liderleriyle beraber çalışmak istediğini söyledi.

BOLD – İngiltere Başbakanı Boris Johnson, muhalefete çağrı yaptı. “Parti liderleri olarak, bu ulusal acil durumda birlikte çalışmakla yükümlüyüz” dedi. Geçen hafta Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıklayan Johnson, tüm muhalefet liderlerinin fikirlerini duymak istediğini belirtti.

Johnson, liderlere hitaben yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Testleri hızlandırmak, ekonomik destek sağlamak gibi aldığımız önlemler hakkındaki görüşlerinizi dinlemek istiyorum. Bu yüzden hepinizi parlamentoya çağırıyorum.”

TESTLER YOĞUNLAŞTIRILMALI

Salgın hastalıkları uzmanı ve epidemiyolojist Neil Ferguson da İngiltere’de korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan karantina önlemlerinin mayıs sonuna kadar uygulanacağını söyledi. Önlemlerin, mayın sonundan önce kaldırılmasının pek mümkün olmadığını dile getiren Ferguson, testlerin yoğunlaştırılması gerektiğini aktardı.

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere ve Galler Barosundan Türk hükumetine acil çağrı

İngiltere ve Galler Barosu, TBMM gündemine gelen infaz yasası nedeniyle bir açıklama yaparak, AKP hükumetini uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye ve tutuklular da dahil olmak üzere siyasi mahkumları derhal serbest bırakmaya çağırdı.

BOLD – İngiltere ve Galler Barosu (BHRC) İnsan Hakları Komitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelen infaz yasası ile ilgili açıklama yaptı. BHRC, koronavirüs salgını nedeniyle erken tahliye veya tutuklamanın diğer uygun alternatiflerinin en erken zamanda uygulanması çağrısında bulundu.

GAZETECİ VE SİYASİ TUTUKLULAR KAPSAM DIŞI BIRAKILMASIN

BHRC açıklamasında, tutukluların erken tahliye, ev hapsi ve tutuklamanın diğer alternatifleri ile serbest bırakarak ceza ve tutukevlerinde koronavirüs salgınının yayılmasını engellemeyi amaçlayan yasa tasarısının avukat, yargıç, insan hakları savunucuları, gazeteciler ve akademisyenler dahil olmak üzere siyasi mahsupları toptan kapsam dışında bırakmasına dair derin kaygılar taşıdıklarına dikkat çekti.

DERİN KAYGILAR TAŞIYORUZ

BHRC’nin mevcut kamu sağlığı salgınında cezaevlerindeki kapasite üstü kalabalığın azaltılmasına ilişkin yasa tasarısını memnuniyetle karşıladığına vurgu yapılan açıklamada, tasarıyla ilgili derin kaygılar taşınan yönler şöyle sıralandı:
“Altta yatan sağlık durumlarından veya COVID-19 enfeksiyonuna karşı savunmasızlıkları dikkate alınmaksızın, terörizm suçlamalarından hüküm giymiş binlerce mahkumun toptan olarak kapsam dışında tutulması, sayılarının şu anda 43.000 olduğu tahmin edilen tutukluların bırakılması için tedbirler sağlanmamış olması.

KANIT EKSİKLİKLERİNE RAĞMEN HAPSEDİLDİLER

Türkiye, Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana binlerce devlet memuru, avukat, politikacı, aktivist ve gazeteciyi yasadışı silahlı gruplarla ve özellikle de terörist grup ilan edilen Gülen Hareketi ile bağlantılı oldukları iddiaları ile gözaltına aldı, kovuşturdu ve mahkum etti. BHRC, bu kişilerin çoğunun temel ve endişe verici kanıt eksikliklerine rağmen yetkililer tarafından soruşturulduğu ve hapsedildiğine dair ciddi endişelere sahiptir.

TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUK KAPSAMINDA YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİ

BHRC, Türkiye Hükumeti’ni uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye ve tutuklular da dahil olmak üzere siyasi mahkumların derhal serbest bırakılmasını ve bu tür tedbirlerin uygulanmasında ayrımcılık yapmama ilkesinin uygulanmasını sağlamaya çağırmaktadır. Ayrıca, COVID-19 enfeksiyonu veya bulaşımı yoluyla spesifik risklerle karşı karşıya olanlar için erken tahliye veya tutuklamanın diğer uygun alternatifleri en erken zamanda öncelemelidir.”

https://www.boldmedya.com/wp-admin/post-new.php

Okumaya devam et

Popular