Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

BBC, Mersin’den yola çıkan ‘Bana’ adlı gemiyle yapılan silah transferini uydu fotoğrafları, gemi içinden fotoğraflar ve gemi mürettebatının ifadeleri ile gözler önüne serdi.

BOLD – BBC World’de yayınlanan “Africa Eye (Afrika Gözü)” programında yayımlanan “Türkiye’nin Hayalet Gemileri” adlı çalışma 24 Ocak’ta Mersin Limanı’ndan kalkan Lübnan bandıralı ‘Bana’ adlı geminin iç savaşın sürdüğü Libya’ya zırhlı muharebe araçları, obüsler, hava savunma sistemleri ve toplar taşıdığını ortaya koydu.

Programda 24 Ocak’ta Mersin’den hareket eden Lübnan bandıralı ‘Bana’ adlı geminin yolculuğu ve akıbeti işlendi.

ANLAŞMADAN 5 GÜN SONRA

“BBC Africa Eye”, Türkiye’nin de katılımcılar arasında bulunduğu ve BM silah ambargosunun teyit edildiği 19 Ocak’ta Berlin’deki Libya Konferansı’dan sadece 5 gün sonra, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altına imza koyduğu anlaşmayı bozduğunu belirtti.

BBC’de yayımlanan programa göre, ‘Bana’ adlı Lübnan bandıralı gemi 24 Ocak’ta sabat saat 6.00 sıralarında Mersin Limanın’dan hareket etti ve geminin beyan edilen varış limanı Tunus’un Gabes Limanı idi.

GEMİNİN TAKİP CİHAZI KAPATILDI

27 Ocak’ta Libya sahilinden 400 kilometre uzaklıkta geminin yerini bildiren takip cihazı (transponder) kapatıldı ve gemi radardan bir anda kayboldu.

Programda 3 adet geminin göründüğü 28 Ocak’ta Trablus’un doğusunda çekilmiş bir uydu fotoğrafı yayınlandı.  BBC, fotoğrafta ortada görünen geminin boyutları ve renk şemasının ‘Bana” gemisine uyduğunu belirtti.

‘BANA’YA EŞLİK EDEN FIRKATEYNİ SADECE TÜRK DONANMASI KULLANIYOR

Programda 29 Ocak’ta Trablus’ta çekilmiş, ‘Bana” ile ona eşlik eden bir gemiyi gösteren başka bir fotoğraf da yayınlandı.

BBC, ‘Bana’ya eşlik eden geminin sadece Türk Donanması tarafından kullanılan G-Sınıfı bir fırkateyn olduğunu kaydetti.

Programda yer verilen Trablus limanında aynı gün çekilmiş bir uydu fotoğrafı da ‘Bana’yı açık bir şekilde gösteriyor.

‘BANA’NIN İÇİNDEN ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLER

30 Ocak’ta sosyal medyaya düşen bir görüntüde ise Bana’nın ne taşıdığına ilişkin görüntüler yer alıyor.

Bana’nın ambarında çekilen görüntülerde zırhlı muharebe araçları (ACV-15), toplar (GDF), kundağa motorlu obüsler (T-155) ve uçaksavar sistemleri (Korkut) görülüyor. Bu silah sistemlerinden T-155 ve Korkut’lar sadece Türkiye tarafından üretildiğini hatırlatmakta fayda var.

GEMİ AMBARINDAN ÇEKİLMİŞ’ ÖZEL’ GÖRÜNTÜLER

BBC, gemi ambarında çekilen ve sosyal medyada yayınlanan görüntülerin geminin ismine ilişkin bir bilgi vermediğini belirtiyor. Ancak BBC’nin ele geçirdiği başka bir ‘özel’ görüntü ile daha önce sosyal medyada yayınlanan görüntülerin örtüştüğü ifade ediliyor.

BBC’nin yayınladığı özel görüntülerde ayrıca geminin köprü kısmından çekilmiş fotoğraflar da var. Bu fotoğraflarda G-Sınıfı Türk fırkateyni de hemen ‘Bana’nın yanında görülüyor.

Bana’nın köprü kısmında çekilen fotoğraflardaki pencere ve korkuluk yapısının da Bana’nın diğer fotoğrafları ile örtüştüğüne dikkat çekiliyor.

GEMİ MÜRETTEBATI İTİRAFÇI OLDU

BBC, daha önce İtalyan ve dünya basınına yansıyan tanık ifadelerine de yer verdi.

Bana gemisi, Trablus’tan ayrıldıktan 3 gün sonra İtalya’nın Cenova Limanı’na geçmişti. Gemi mürettebatı İtalya’da kaptan dahil sorgulanmış ve mürettebatttan birisinin itirafçı olduğu basına yansımıştı.

İtirafçı olan mürettebat, geminin silah taşımak için kullanıldığını İtalyan polisine anlatmıştı.

İTALYAN YETKİLİLER, GÖRÜNTÜLERİN GEMİNİN İÇİNDEN ÇEKİLDİĞİNİ İSPATLADI

BBC, mürettebatın itiraflarının ve sosyal medyada yayınlanan görüntülerin, İtalyan yetkililerin çetikleri fotoğraflar ile de belgelendiğini belirtti.

İtalyan yetkililer, sosyal medyada yayınlanan ve silah sistemlerinin bulunduğu görüntülerin ‘Bana’ adlı geminin içinden çekildiğini de ispatlamış.

İtalyan yetkililer, sosyal medyada silah sistemlerini gösteren görüntülerde zeminde bir rampa üzerinde yer alan “benzersiz” bir hasar şeklinin, geminin içinde var olduğunu tespit etmiş.

MÜRETTEBATIN İTİRAFLARI

İtalyan yetkililer tarafından sorgulanan 5 denizciden biri, “Silahları yüklemek için Mersin’e gittik. Araçların sesini duyduk ve gemiye yüklenişini takip ettik” ifadelerini kullanmış.

Diğer bir denizci ise silahlar arasında tanklar, uçaksavarlı jeepler, ve patlayıcılar bulunduğunu ifade etmiş. Denizci, bu silahların 10 Türk askeri tarafından korunduğunu kaydetmiş.

TÜRK HÜKUMETİ CEVAP VERMEDİ

BBC’nin ulaştığı Türk hükumeti yetkilileri ise iddialara cevap vermemiş.

BBC, Libya’ya silah gönderen tek ülkenin Türkiye olmadığını ancak bu silah sevkiyatının Libya’ya uygulanan BM silah ambargosunun en açık bir şekilde ihlal edildiğini gösteren görüntüler olduğunu vurguladı.

GUTERRES: ANLAŞMANIN MÜREKKEBİ KURUMADAN…

BBC, olaydan hemen bir hafta sonra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in isim vermeden bazı üye ülkeleri kınadığını hatırlattı.

Guterres, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bu arada Güvenlik Konseyi kararlarına (anlaşmanın) mürekkebi kurumadan dahi saygı gösterilmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

LİBYA İÇ SAVAŞI VE TARAFLAR

Libya’da iç savaş 9. yılına girdi. Libya’da 2 ana grup ülkede kontrolü sağlamak için çarpışıyor.

Libya’nın batısında Birleşmiş Milletler (BM) destekli Ulusal Mutabakat Hükumeti bulunuyor ve başkent Trablus’u kontrol ediyor.

Ülkenin geri kalan kısmı ise Libya Ulusal Ordusu tarafından kontrol ediliyor. Ancak ülkede sadece bu 2 grup yok. Ülkede nüfuz mücadelesi veren 6 yabancı ülke de Libya’daki iç savaşa silah, para ve savaşçı gönderiyor.

Rusya, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyor.

Türkiye ve Katar ise Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne destek veriyor.

BERLİN KONFERANSI VE SİLAH AMBARGOSU

Libya’daki iç savaşı sona erdirmek için, ülkedeki iç savaşta etkin olan ülkelerin temsilcileri 19 Ocak’ta Berlin’de bir araya geldi. Katılımcılar arasında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyordu.

Başkanlığını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yaptığı toplantıda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bütün ülkeler Libya’ya silah göndermeme konusunda anlaştı.

Guterres, toplantı sounda yaptığı açıklamada, “Bugün, bütün katılımcılar Libya’nın iç işlerine karışmama ve silahlı çatışmalara kaçınma konusunda taahhütte bulundular” ifadelerini kullanmıştı.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Dünya

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Suriye’nin başkenti Şam’da birçok noktaya saldırı düzenledi. İsrail’den, Suriye’den atılan bir karadan havaya füzenin ülkenin güneyine düştüğü, buna karşılık füzenin ateşlendiği bataryanın vurulduğu açıklaması geldi.

BOLD – İsrail’in Şam’ın kırsalındaki Dumayr bölgesine füze saldırısı düzenlediği belirtildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Suriye’ye ait bölgedeki karadan havaya füze bataryalarının vurulduğu belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye topraklarından İsrail’in güneyindeki Negev (Necef Çölü) bölgesine havadan karaya bir füze saldırısının yapıldığı öne sürüldü. Açıklamada, “Kısa bir süre önce Negev bölgesine Suriye’den atılan karadan havaya bir füzenin ateşlendiği tespit edildi” denildi.

Euronews’in haberine göre füzenin ateşlendiği bataryanın vurulduğu belirtilen açıklamada, “Buna karşılık, İsrail ordusu füzenin ateşlendiği batarya ile Suriye’ye ait bölgedeki diğer karadan havaya füze bataryalarını vurdu” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ölü ya da yaralı olup olmadığına ilişkin bir bilgi yer almadı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise, İsrail’in, Suriye’nin başkenti Şam’a füze saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. İsrail’in, Şam kırsalındaki Dumayr bölgesine füze saldırısı düzenlediği belirtilen haberde, “Hava savunma sistemlerimiz düşman füzelerine karşılık veriyor” ifadeleri kullanıldı.

Şam çevresinde Suriye ordusunun yanı sıra, İran Devrim Muhafızlarına yakın grupların da konuşlu olduğu kaydediliyor.

İsrail’in hava saldırı anına ilişkin çekilen görüntüler sosyal medyada yayınlandı.

Putin’den tehdit: Kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar pişman olacak

Okumaya devam et

Dünya

AB ülkeleri çöplerini Türkiye’ye gönderiyor

AB İstatistik Ofisi, Avrupa’dan yapılan katı atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu açıkladı. AB ülkelerinin topladığı metal, plastik ve kağıt atıklarını en çok alan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa’dan yapılan atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu açıkladı.

Eurostat verilerine göre, AB ülkelerinden yapılan atık ihracatı 2004 yılından bu yana yüzde 75 arttı. Yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu (yüzde 42) Türkiye’ye gidiyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan atık ihracatı, son 20 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Avrupa’dan gönderilen atıkların yarıdan fazlası, demir ve çelik gibi metal atıklardan oluşuyor. AB ülkelerinden ihraç edilen yıllık 17,5 milyon ton metal atığın, yaklaşık 12 milyonunu (yüzde 68.5) Türkiye alıyor.

AB atıklarının en fazla gönderildiği diğer ülkeler ise, yıllık 1,8 milyon ton ile İngiltere, 1,6 milyon ton ile İsviçre, 1,5 milyon ton ile Norveç, 1,4’er milyon ton ile Endonezya ve Pakistan olarak sıralanıyor.

AB ülkelerinden ihraç edilen 6 milyon ton kağıt atığın yüzde 15’i de yine Türkiye tarafından alınıyor.

ZEHİRLİ PLASTİK ATIKLAR DA TÜRKİYE’YE GÖNDERİLİYOR

Avrupa tarafından ihraç edilen plastik atıkların önemli bir kısmı da Türkiye tarafından alınıyor. Hollanda ve Belçika’daki limanlardan gönderilen plastik atıklar gittikleri ülkelerde yeterince takip edilemiyor.

Hollanda hükümeti, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu AB dışındaki ülkelere gönderilen plastik atıklarla ilgili bir inceleme başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler İstatistik Ofisi (Comtrade) verilerine göre, Belçika’nın Anvers limanından her yıl 500 bin ton plastik atık, Türkiye ve Asya ülkelerine gönderiliyor.

Belçika’nın Almanya, Japonya ve ABD’den sonra dünyanın en büyük dördüncü plastik atık ihracatçısı olduğu biliniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, ihracatın yapıldığı Anvers limanında yeterince kontrol yapılmaması.

“Temiz plastik” ihracatı konusunda herhangi bir kısıtlama yok ancak bu kapsamda çok sayıda zararlı plastik atık da yasa dışı olarak yurtdışına gönderiliyor. Belçikalı gümrük yetkilileri, personel azlığı yüzünden, Türkiye ve diğer ülkelere giden atık dolu konteynerlerin yeterince kontrol edilemediğini söylüyor.

Rusya, Türk TIR’lara geçişi yavaşlattı: Gürcistan sınırında 75 km’lik kuyruk oluştu

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den tehdit: Kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar pişman olacak

Rus parlamentosunun alt ve üst kanadına seslenen Vladimir Putin, “Rusya’ya karşı kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar çok pişman olacak” dedi. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki yığınağının da 2014’teki sayıyı geçtiği belirtiliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise, Putin’le yüzyüze görüşme teklifinde bulundu.

BOLD – Donbas krizi nedeniyle tansiyonun yükseldiği Ukrayna konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tehdit gibi açıklamalar yaptı.

Rus parlamentosunun alt ve üst kanadı üyeleri ile diğer siyasilerin katıldığı yıllık Federal Meclis toplantısında konuşan Putin, “Rusya’ya karşı herhangi bir kışkırtıcı eylem düzenleyenler, uzun süredir hiçbir şeyden pişman olmadıkları kadar pişman olacaklar” dedi.

RUSYA’DAN RAKİPLERİNE: KIRMIZI ÇİZGİYİ GEÇMEYİN

“Genelde ülke olarak hep birlikte ölçülü ve mütevazı bir şekilde davranıyoruz, çoğu zaman düşmanca davranışlara ve hakaretlere yanıt vermiyoruz. Kimse bizim iyi niyetimizi zayıflık olarak görmesin” diyen Putin, “Hiç kimsenin, Rusya’nın kırmızı çizgilerini geçme fikrine kapılmamasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Putin, “Bazı ülkeler için Rusya’yı her şey için suçlamak bir tür spor haline geldi” diyerek, üste kapalı AB ve ABD’ye göndermede bulundu.

RUSYA’NIN UKRAYNA SINIRINDAKİ YIĞINAĞI 2014’Ü GEÇTİ

ABD yönetimi ise Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri manevraları ile ilgili endişelerini dile getirmeyi sürdürüyor. Amerikalı yetkililer Moskova’yı bölgeye, 7 yıl önce Kırım’ın ilhakında yığdığından daha fazla asker konuşlandırmakla suçluyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby gazetecilere yaptığı açıklamada, sınırdaki Rus askerlerinin sayısının Kırım’ın ilhakında bölgeye gönderilen Rus askerlerinin sayısından ‘kesinlikle daha fazla’ olduğunu söyledi ve bunun ‘ciddi anlamda endişe verici’ olduğuna dikkat çekti.

AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell de Pazartesi günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna ve çevresinde 150 bin askeri bulunduğunu ve bu yığınağın şu ana kadar bölgede görülen en büyük askeri yığınak olduğunu söylemişti.

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Tod Wolters da geçen hafta Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki konuşmasında, Ukrayna sınırındaki “Rus ikmal hatlarındaki hareketliliğin düşüşe geçtiğini ve Rusya’nın gelecek bir ya da bir buçuk hafta içinde hücuma geçme riskinin “düşük ile orta düzey arasında” olduğunu söylemişti.

ZELENSKİ’DEN PUTİN’E DONBAS’TA BULUŞMA ÇAĞRISI

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Başkanlık sitesinden yayınlanan bir video ile Rus lider Putin’e seslendi ve iki ülke arasındaki sorunları görüşmek için toplantı teklif etti.

Zelenski, “Sayın Putin, daha ileri gitmeye ve sizi savaşın devam ettiği Ukrayna’nın Donbas bölgesinin herhangi bir noktasında buluşmaya davet etmeye hazırım” dedi.

İki ülke arasında çıkacak olası bir çatışmada milyonlarca kişinin hayatını riske atacağı uyarısı yapan Zelenski, “Rusya başkanı bir kez ‘eğer savaş kaçınılmazsa ilk saldıran ol’ dedi. Fakat bana göre, bütün liderler, gerçek bir savaş ve milyonlarca yaşam söz konusu olunca savaşın kaçınılmaz olmadığını anlamalı” ifadelerini kulandı.

UKRAYNA ASKERİ HAZIRLIKLARINI ARTTIRDI

Rusya’nın sınırına on binlerce asker yığdığı Ukrayna ise ‘özel dönemlerde’ orduya yedek asker çağırmayı sağlayan bir yasa çıkardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin onayladığı yasa, seferberlik ilanı olmaksızın savaş tecrübesi olan askerlerden hizmet alınmasını sağlayacak.

Yasa, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda 450 milletvekilinden 256’sının oyuyla kabul edilmişti.

DONBAS KRİZİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına askeri sevkiyat yaptığını belirtmişti.

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas bölgesindeki (Donetsk ve Luhansk şehirleri) krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna Gerilimi: Rus savaş gemileri Karadeniz’de tatbikatta, ABD Büyükelçisi ülkesine dönüyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0