Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Analiz: Futbol eskisi gibi olmayacak; her ülke kendi ipini kendi kesecek

Futbolun geleceği ile ilgili UEFA başkanı Ceferin’in ‘Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak’ dedi. Futbolcular isteksiz, taraftar stadyumlardan korkuyor, gelirler dipte…

BOLD – Dünyanın en fazla takip edilen oyunu koranavirüs salgını nedeniyle askıya alındı. Şimdilik başlangıç zamanı belli değil. UEFA’nın üye ülkelerle yaptığı telekonferans toplantısında alınan en net karar; liglerin tamamlanması yönünde oldu. Maçların bitiş tarihi ise geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak futbolun artık eskisi gibi olmayacağını açıklayan UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e göre Haziran ayının sonu. Tüm ülkeler ligleri tamamlamadan gelecek yılın planlaması yapılamayacak. Her ülkeye tavsiyeler var. Uygulamada ise tüm federasyonlar kendi ipini kendisi kesecek.

ZARAR MİLYAR EUROLARI BULDU

Futbol gelirleri ciddi oranda düştü. Kulüplerin yeniden toparlanması zaman alacak. Futbol ailesinin ortak çağrısı ise herkesin fedakarlık yapması yönünde. Çünkü ertelenen EURO 2020’nin zararı birkaç milyar euro olarak ön görülüyor. Avrupa’nın 4 büyük liginin zararı ise 4 milyar euro olarak tahmin ediliyor. Barcelona, Juventus gibi kulüpler futbolculardan indirim istiyor.

BELİRSİZLİK ÇOK FAZLA

Futbolun geleceği maçların oynanmaya başlamasıyla normale dönmeyecek. Oyuncuların maçlara hazır hale gelmesi ve kulüplerin mali olarak bu sürecin altından kalkabilmesi ciddi bir sorun olarak görülüyor. Ayrıca yayın ve reklam gelirlerin düşmesi dünya futbol sektörünün önünde bir duvar gibi duruyor. Dikkate alınması gereken bir diğer konusu ise salgın sonrası taraftarın yeniden statlara dönüşünün nasıl olacağı. Avrupa’da yaşanan ölümler ve salgının yeniden başlama ihtimali bile insanları tedirgin ediyor. Futbolun üst düzeyde oynandığı İtalya ve İspanya’da ölüm vakaları korkutucu. Eskisi gibi arz-talep dengesinin olup olmayacağı da tam bir belirsizlik içerisinde. Tribünlerin yeniden dolması için yapılacakları da şimdilik kimse planlamıyor.

FUTBOLCULAR FEDAKARLIK YAPMAYA HAZIR

Koranavirüs sonrası futbol gelirleri düştü. Bilet, reklam ve ürün satışından kaynak üreten kulüplerin hemen hemen hepsi zararda. İtalya’da Juventuslu oyuncular maaşlarında indirim yaparak kulüplerine destek verdi. Milyar dolarlık kulüpler önümüzdeki süreçte futbolculara büyük rakamlar ödeyemeyecek gibi görünüyor. UEFA hem kulüplerin hem de futbolcuların krizi en az zararla atlatması için çözüm arayışında. Finansal Fair Play’de (FFP) esneme sinyali bu yüzden. Futbola dönüş uzadıkça futbolcuların kazançları her geçen gün azalacak. Onlar da bunun bilincinde olarak kulüplere yardımcı olmaya çalışıyor. Yapılmış sözleşmeler var ve bu durumda zorlanan kulüpler olacak.

TÜRKİYE’DE FEDERASYON UEFA’YI TAKİP EDİYOR

Türk futbolunda ise henüz ileriye dönük ne yapılabilir noktasına geçemedik. Fatih Terim, Rüştü Reçber, Abdurrahim Albayrak gibi isimlerin koronavirüse yakalanması öncelikli olarak futbolun gündeminde. Bir de hala süreci Galatasaray – Beşiktaş maçının oynanması noktasında tutmak sorunları çözmüyor. Devlet ile irtibatlı olarak ligler ertelendi. Federasyon Haziran sonunda ligleri bitirmeyi planlıyor. UEFA ile entegre olarak Türkiye’de de ligler ya bitecek ya da hiç oynanmamış kabul edilecek. Liglerin başlaması TFF başkanı Nihat Özdemir’in dediği gibi nasıl belirsizliğini koruyorsa akıbetinin nasıl olacağı da belirsiz.

FUTBOLCU SAKATLIKLARI ÖNE ÇIKABİLİR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) süreci UEFA ile birlikte götürmeye çalışıyor. Liglere dönüş için çeşitli tarihler verilse de 1 Mayıs’tan önce futbol aktivitelerinin başlaması zor görünüyor. Mart ayının ortasından itibaren antrenman eksikliği dikkate aldığında oyuncuların 90 dakikalık bir mücadeleyi kaldırabilmesi şu an için zor. En az iki haftalık çalışma süreci gerekecek. Futbol sağlığı uzmanları bu konuda dikkat edilmezse ciddi sakatlıklar yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Ve Mayıs ortası itibariyle başlayacak yoğunlaşmış bir maç programında bu tür sakatlıklar kaçınılmaz olabilir ki futbolcuları bekleyen en büyük tehlikede bu.

KULÜPLER BORÇ YÜKÜNÜ ÇEVİREBİLECEK Mİ?

Süper Lig kulüplerini bekleyen sıkıntılardan birisi de mali yapıları. Türkiye’de 4 büyük kulübün borç yükü bir kaç milyar lirayı geçiyor. Futbol oynanmadığı sürece gelir de yok. En büyük para kalemi olan yayın gelirleri kriz sonrası aynı kalması mümkün görünmüyor. Fenerbahçe sezon başı başlattığı yardım kampanyası ile açığı kapatmaya çalıştı. Beşiktaş’ta benzer bir kampanya için hazırlık içerisindeydi. Virüs krizine yakalandı. Galatasaray Şampiyonlar Ligi girdisiyle ayakta kaldı. Trabzonspor iki sezondur uyguladığı sıkı tasarruf ile tutunuyor. Ancak borç yükünü çevirebilmeleri maçların bir şekilde oynanması bağlı. Futbolcu giderlerinin düşmesi de bir çözüm olarak masada. Anadolu kulüplerinin şu anki yayın geliri olmazsa ayakta durması imkansız. Önümüzdeki dönemde daha küçük bütçeli bir lige dönme ihtimalimiz çok büyük.

Spor

UEFA, Trabzonspor’a 1 yıl men cezası verdi; Karadeniz ekibi CAS’a gidiyor

UEFA, Trabzonspor’u Avrupa Kupalarından 1 yıl men etti. Bordo-Mavili takım 2020-21 ve 2021-22 sezonlarında Avrupa’ya katılım hakkı kazanırsa gidemeyecek. Karadeniz ekibi CAS’a başvuracak.

BOLD – UEFA, finansal yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Trabzonspor’un Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesine karar verdi. UEFA’dan yapılan açıklamada, Trabzonspor’un 2020-2021 ve ya 2021-2022 sezonlarının birinde UEFA kupalarına katılmayı hak kazanması durumunda 1 yıl men edileceği duyuruldu. UEFA’dan bu sezon öncesinde yapılan açıklamada da UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu (CFCB), Trabzonspor’un 2019-2020 sezonunda Avrupa Ligi’nde mücadele etmesini onaylamıştı.

UEFA, Bordo-Mavili kulübün 2016’da yaptığı finansal fair play anlaşmasının kurallarını ihlal ettiği, 15 Ekim 2019 tarihine kadar istenilen şartları yerine getirmemesi halinde 2020-2021 ve 2021-2022 sezonlarında UEFA organizasyonlarına katılım hakkı kazanması halinde bunlardan birinden men edileceği belirtmişti. Trabzonspor’un söz konusu tarihe kadar istenilen şartları yerine getirmesi halinde ise bu cezanın uygulanmayacağı kaydedilmişti.

TRABZONSPOR KARARA İTİRAZ EDECEK

UEFA’nın Trabzonspor’a verdiği 1 yıllık men cezasının ardından kulüp CAS’a başvurma kararı aldı. Verilen kararın adil olmadığını düşünen bordo-mavili yetkililer, hemen avukatlarla iletişime geçerek neler yapabileceklerini planladı. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, A Spor ekranlarında, “Kimse moralini bozmasın, biz UEFA ile yaptığımız anlaşmaların gerekliliklerini yerine getirdik. Aşılamayacak bir sorun değil” ifadelerini kullandı ve cezanın kaldırılacağına olan inancını dile getirdi.

TFF’NİN TRABZONSPOR HAKLARINI SAVUNACAĞIZ

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir de, Trabzonspor’a verilen cezanın ardından, “Trabzonspor’un haklarını sonuna kadar savunacağız” mesajını verdi. Bu sezon mali tablolarını geçtiğimiz günlerde duyuran Trabzonspor, 23 milyon lira kar açıklamış ve başkan Ahmet Ağaoğlu finansal olarak iyi yolda olduklarını vurgulamıştı. Cezanın 2019 yılı mali raporları nedeniyle verildiği ve bordo-mavililerin tüm dosyaları bir kez daha inceleyeceği bildirildi.

Okumaya devam et

Spor

Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan Lizbon’a gidiyor!

Portekiz Devlet Başkanı Marcelo Rebelho de Sousa, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi final organizasyonunu İstanbul’dan alarak Lizbon’a taşımayı planladığını doğruladı.

BOLD – Korona virüs salgını nedeniyle UEFA İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finalini için alternatif plan oluşturduğu ortaya çıktı. 17 Haziran’da yapılacak toplantıda finalin nerede oynanacağının netleşeceği belirtilirken Portekiz Devlet Başkanı Marcelo Rebelo de Sousa, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul’dan alarak Lizbon’a vermeyi düşündüğünü doğruladı.

PORTEKİZ HALKINA GÜZEL HABERLER VERMEYİ BEKLİYORUZ

Portekiz başkanı Marcelo Rebelo de Sousa, “Şimdilik beklemedeyiz. Futbol insanların çok sevdiği bir spor. Dünya üzerinde birçok insan tutkuyla bu spora bağlı. Ayrıca, Portekiz halkına da Ağustos ayında oynanacak uluslararası futbol maçları ile ilgili de çok güzel haberler vermeyi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

UEFA’NIN DÜŞÜNCESİ; LUZ VE ALVALADE

İlk olarak Mundo Deportivo’da çıkan habere göre; UEFA, Şampiyonlar Ligi’ni çeyrek finalden itibawren tek maç oynatma fikri üzerine düşünüyor. Bu maçları da Şampiyonlar Ligi finalinin ev sahibi İstanbul yerine Lizbon’da Benfica’nın stadyumu Estadio da Luz ve Sporting Lizbon’un stadyumu Estadio Alvalade’de oynatmayı planlıyor.

NİHAT ÖZDEMİR: “TÜRKİYE KAYBETMEYECEK”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ise UEFA’nın 17 Haziran’da konuyla ilgili toplantı yapacağını doğrulayarak, “Bu haberler maksatlı şekilde çıkartılan haberler. Kirli propaganda amacıyla yapılıyor. Hiç bir şey belli değil. 17 Haziran’da UEFA toplantısı var. Orada görüşeceğiz. Herkes emin olsun ki Türkiye bu işten bir şey kaybetmeyecek. Her durumda en kazançlı çıkacak.” demişti.

Okumaya devam et

Spor

Premier Lig’de hazırlık maçları başlıyor: Türkiye’de Fenerbahçe’ye izin çıkmadı

Premier Lig’de kulüpler, lig başlamadan önce hazırlık maçları yapma izni aldı. Süper Lig’de ise Fenerbahçe’nin hazırlık maçı isteği kabul görmedi.

BOLD – Süper Lig’de 12 Haziran’da maçlar başlayacak. İngiltere Premier Lig ise 17 Haziran’da start verecek. Takımlar uzun bir aradan sonra sahaya çıkarken kulüpler hazırlık maçları konusunda federasyonlara başvuruda bulundu. Premier Lig bu talebi kabul ederek hazırlık maçlarına izin verirken Süper Lig’de ise Fenerbahçe’nin başvurusu TFF Sağlık Kurulu tarafından verilen karar ile kabul görmedi.

İNGİLTERE PREMİER LİG İZİN VERDİ

İngiltere Premier Lig kulüpleri, salgın sebebiyle verilen üç aylık aranın ardından hazırlık maçları ile dönüş yapacak. Telegraph’ın verdiği bilgiye göre 17 Haziran’dan itibaren kaldığı yerden devam edecek olan Premier Lig’de takımlara ya kendi sahalarında ya da antrenman tesislerinde hazırlık maçı yapma izni verildi. Kulüpler Premier Lig yönetimi tarafından koyulan kısıtlamalara uymayı kabul etti. Buna göre takımlar, kendi sahalarından 90 dakikadan fazla uzaklıkta olan yerlere seyahat etmesi yasak olacak, oyuncular kendi arabaları ile seyahat edecek ve maçları hakemler yerine teknik ekip görevlileri yönetecek. Bu hazırlık maçlarının yapıldığı yerde de maksimum güvenlik önemleri alınacak.

FENERBAHÇE İZİN ÇIKMADIĞINI AÇIKLADI

Süper Lig’de Fenerbahçe salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında başka bir takımla özel maç yapılmasının uygun görülmemesi nedeniyle kadrosundan oluşturacağı iki takım arasında müsabaka düzenleyeceğini açıkladı. Sarı-Lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, “TFF Sağlık Kurulunun koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında iki farklı kulüp arasında hazırlık maçı yapılmasını uygun bulmaması nedeniyle futbol takımımızın kadrosundan oluşturulacak iki ekip, hazırlık maçları yapacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya devam et

Popular