Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Damat Albayrak’tan faizli borçlanma müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını yüzünden zor günler geçiren ve hükumetten maddi yardım bekleyen dar gelirlilere faizli borçlanma müjdesi verdi.

BOLD- Kamu bankaları Ziraat, Halk ve Vakıf Bank, koronavirüs yüzünden sıkıntıya giren, hane halkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireyler için yeni bir kredi uygulaması başlatıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında başlatılan kampanya için vatandaşlar 1 Nisan’dan itibaren bankalara başvurabilecekler.

Krediye 5 bin liranın altında geliri olanlar, asgari ücretle çalışanlar ve emekliler başvurabilecek. Altı ay geri ödemesiz 36 ay vadeli krediye, banka sicili bozuk olan ve işsizlerin başvuruları kabul edilmeyeceği öğrenildi.

BANKALARDAN AÇIKLAMA

Kamu bankalarından yapılan yazılı açıklamada, ”Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi bankalarımız tarafından ortak kriterlerle değerlendirilecektir. Müşteriler, Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’tan yalnızca birine başvuru yapabilecektir. Başvurular 01 Nisan tarihinden itibaren kabul edilecektir. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında kredi başvurularının öncelikli olarak; Bankalarımızın mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Bankalarca başvuru kanallarının açılması ve taleplerin toplanması sonrasında, kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilen müşterilerin hesaplarına kredi tutarları aktarılacak olup, müşteriler kredi tutarını ATM’lerden çekebileceklerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

BAKAN ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları kapsamında tüm kurumlarımızla, vatandaşımızın ihtiyaçlarına destek olmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda kamu bankalarımızla aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan tüm vatandaşlarımız için Temel İhtiyaç Desteği’ni devreye aldık. #BirlikteBaşaracağız” dedi.

‘BU HALK SİZE NE KÖTÜLÜK ETTİ’

Kampanyaya iktisatçı gazeteci Semih Güven tepki gösterdi. Güven, sıkıntıdaki vatandaşa yardım etme yerine borçlandırmayı tercih eden hükumeti, ”10 bin TL isteyen dara düşmüş vatandaş 11 bin 280 TL geri ödemeli krediyle faiziyle borçlandırılacak. Bu halk size ne kötülük etti!” diyerek eleştirdi. Güven’in paylaşımına destek yorumları yağdı.

Çin’de koronavirüsün ilk tespit edildiği vahşi hayvan pazarları yeniden açıldı

Ekonomi

Emekliler maaşlarının 3 bin liraya yükseltilmesini istiyor

Kendileri için uygulanan sokağa çıkma yasağına tepki gösteren emekliler, salgın nedeniyle daha da belirginleşen kriz nedeniyle geçinmekte zorlandıklarının altını çizdi. Açlık sınırının 3 bin TL olduğuna dikkat çeken emekliler, en düşük emekli maaşının da 3 bin lira olmasını talep ediyor.

BOLD – 65 yaş üstüne yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına tepkiler dinmiyor. Tüm Emekliler Sendikasından yapılan açıklamada 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının normalleşme süreciyle birlikte sonlandırılmamasını eleştirilerek, bunun bir cezalandırma olduğu belirtildi. Açıklamada, 65 yaş üstü insanlara yönelik uygulanan yasakların kaldırılması istendi.

GÜNLÜK YAŞAM GİRDİLERİ YÜZDE 100’Ü AŞTI

Emeklilerin bu süreçte derin hak kayıpları yaşadığı belirtilen açıklamada, “Çarşı pazarda fiyatlar çığ gibi büyürken emekliler, bırakalım sağlık ödeneğini bir yana, iktidarın komik lütfu olan kolonya ve maske desteğine bile ulaşamadılar. Önümüzde, temmuz zamları var. 2020 bütçesine göre emeklilere yüzde 4-5 oranında zam öngörülüyor. Açlık sınırının 3 bin TL olduğu günümüzde, bin 500 TL’ye yükseltilen emekli aylıkları bir övünç kaynağı gibi gösteriliyor. Artışları yüzde 100’leri aşan günlük yaşam girdileri karşısında, en düşük emekli maaşı 3 bin lira olmalıdır” denildi.

İZNİN PAZAR GÜNÜ OLMASINA ELEŞTİRİ

Emeklilerin salgın sürecinde kurallara uydukları belirtilen açıklamada, “Ekonomi durmasın diye inşaatlar çalışıyor, fabrikalar çalışıyor. AVM’lerde tezgâhtarlar çalışıyor. Bizler ise evlerde volta atarak gün geçiriyoruz. ATM önünde, markette, kendi sokağında, güvercin tedirginliğinde insanlar. Bu yetmiyormuş gibi, sizler bu insanlara sağlık desteği sağlayacağınıza, onlardan 10 TL devlete sadaka yardımı istiyorsunuz. Bu nasıl iştir ? Dışarı çıkmasına izin verdiğiniz günde, arabasını bile kullanamıyor insanlar. Parkta dolaşamıyor. Alışverişini yapamıyor, faturasını yatıramıyor. Her yer kapalı. Bu nasıl bir akıldır?” denildi. Açıklamada yaşlılara yönelik yasakların kaldırılması talep edildi.

Kürt’ün Kürt’ten başka dostu yok! Asıl Türkler sarışın, mavi gözlüdür

Okumaya devam et

Ekonomi

Koronavirüs milyonerleri

Koronavirüs salgını nedeniyle yüz binlerce kişi işinden oldu. Devlet yardımına muhtaç kişi sayısı ise 20 milyona dayandı. İhtiyaç sahiplerinin zirve yaptığı iki aylık salgın döneminde bile milyoner sayısı 30 bin 470 kişi arttı.

BOLD – Koronavirüs günlerinde dar gelirlinin ayakta kalması daha da zor hale gelirken, milyonerler ise son bir yılda servetlerini 408.6 milyar TL yükselterek 1.7 trilyon liraya çıkardı. Koronavirüs salgınının yaşandığı iki aylık dönemde bile Türkiye’de milyoner sayısı zirve yaptı.

MİLYONER SAYISI 266 BİN 840’E ÇIKTI

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre Şubat 2020’de hesabında 1 milyon TL ve üzeri para olanların sayısı 236 bin 370 iken mart ve nisan aylarında bu sayı 30 bin 470 kişi arttı. İki aylık sürede milyonerler servetlerine 202.5 milyar TL kattı. Açlık sınırının 2 bin 438 TL, yoksulluk sınırının ise 7 bin 942 TL’ye yükseldiği Türkiye’de toplam 16 milyon 831 bin 210 kişi, aldığı sosyal yardımlarla ayakta durabiliyor. Buna karşın ülkenin milyoner sayısı da servetleri de hızla artıyor.

MEVDUATLARI 1 TRİLYON 659 MİLYONA ÇIKTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi ve yurt dışı yerleşik mudi sayısı, 2020 Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 66 bin 733 kişi yani yüzde 33 artışla 266 bin 840 kişiye yükseldi. Bu milyonerlerin toplam mevduatı da 1 trilyon 659 milyon liraya çıktı. Milyoner başına düşen ortalama mevduat tutarı da 6 milyon 926 bin lira oldu.

YURT DIŞINDA YERLEŞİK MUDİ SAYISI 27 BİN

Yurt içinde yerleşik milyonerlerin sayısı 2020 Nisan’da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 60 bin 945 kişilik artışla 239 bin 502 kişiye fırladı. Aynı dönemde yurt içinde yerleşik milyonerlerin toplam mevduatları 1 trilyon 551 milyar liraya çıktı. Bu dönemde yurt içinde yerleşik milyonerlerin mevduatlarının 693 milyar 892 milyon lirası yerel para cinsi, 826 milyar 934 milyon lirası döviz tevdiat hesabı, 30 milyar 217 milyon lirası da kıymetli maden depo hesaplarından oluştu. Yurt dışında yerleşik mudi sayısı 2020 Nisan sonu itibarıyla 27 bin 342’ye yükseldi.

Tutuklanan CHP’li Berberoğlu’na ‘korona’ tahliyesi

Okumaya devam et

Ekonomi

Berat Albayrak’tan tanıdık açıklama: Mayıs, nisana göre olumluydu, haziran da mayısa göre daha olumlu olacak

İktisadi faaliyetler açısından mayıs ayının nisana göre daha olumlu olduğunu öne süren Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Haziran da mayısa göre daha olumlu olacak. 3 ve 4’üncü çeyrekle birlikte yılı, birçok tahminlerimizi tutturacağız” dedi.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi basını ve ekonomistlerle Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya gelerek pandemi döneminde ekonominin performansını değerlendirdi. Önceliğin bütçe dengesi değil istihdamı korumak olduğunu söyleyen Albayrak, “İstihdam kalkanı paketi hazırlıyoruz” dedi. Albayrak, enflasyonun hazirandan itibaren düşmeye başlayacağını ifade etti.

ÖNCELİĞİMİZ İSTİHDAMI KORUMAK

İktisadi faaliyetler açısından mayıs ayının nisana göre daha olumlu olduğunu öne süren Albayrak, “Haziran da mayısa göre daha olumlu olacak. 3 ve 4’üncü çeyrekle birlikte yılı, birçok tahminlerimizi tutturacağız” dedi. Bütçe performansı olarak iyi başladıklarını ancak olağanüstü bir dönemden geçerken bütçe açığı performansı öncelikleri arasında olmadığını kaydetti. Albayrak, önceliklerinin istikrarı, istihdamı muhafaza etmek olduğunu belirtti.

SWAP KONUSU TAM ANLAŞILAMADI

Son haftalarda dünyanın birçok büyük tedarik ve üretim noktasındaki büyük kurumlarla çok ciddi görüşmeler yapmaya başladıklarını söyleyen Albayrak, “Swap konusu piyasa uzmanlarınca tam anlaşılmadı. Konunun temelinde ticaret dengesi var. Bu konuda Merkez Bankası yoğun teknik çalışma yürütüyor” dedi. Dolar kurundaki yükselişi engellemek için yapılan çalışmalara da değinen Albayrak, “Bağımsız bir ülkeyseniz o ülkenin para biriminin itibarını korumalısınız” dedi.

Tutuklanan CHP’li Berberoğlu’na ‘korona’ tahliyesi

Okumaya devam et

Popular