Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Dünya Sağlık Örgütü: Korona virüsü hava yoluyla bulaşmıyor

Dünya Sağlık Örgütü virüsün havada asılı kaldığı şeklinde bilgiyi yalanladı. Örgüt, alınması gereken basit tedbirleri tekrar hatırlattı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütünün resmi sosyal medya hesabından yaptığı bilgilendirmede, virüsün hava yoluyla taşınamayacağı belirtilerek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceği ifade edildi.

Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

MESAFE KURALI ÖNEMLİ

Açıklamada ayrıca, virüsten korumak için kişilerin diğer insanlarla aralarına bir metre ‘fiziksel mesafe’ koymaları ve birbirleriyle temastan kaçınmaları konusunda uyarılarda bulunulurken; yüzeylerin sürekli dezenfekte edilip, sık sık el yıkamanın önemi vurgulandı.

1 dakikalık video kampanyası büyüyor

Gündem

“Ne olur yardım edin: 16 yaşındaki kız 54 yaşındaki adamın elinde”

Antalya’da 18 gün kaybolduktan sonra bulunup ailesine teslim edilen lise öğrencisi Hayriye Nur Özyurt, 2 hafta sonra tekrar kayıplara karıştı. Anneanne Ayşe Yıldırım, iz sürüp torununun tutulduğu adresi tespit etti.

BOLD – Kepez Kütükçü Mahallesi’nde yaşayan 16 yaşındaki Hayriye Nur Özyurt, markete gitmek için evden çıktı ancak dönmedi. Ailesinin kayıp başvurusu ile çalışmalara başlayan polis, genç kızı 18 günde bulup 29 Nisan’da yakınlarına teslim etti. Fakat Özyurt, 14 Mayıs gecesi tekrar kayboldu.

TORUNUNUN YERİNİ KENDİ ÇABASIYLA TESPİT ETTİ

Anne Meral Özyurt, kızının, birilerince zorla tutulduğunu iddia etti. Anneanne Ayşe Yıldırım ise iz sürüp torununu bir haftada buldu. Yıldırım, Hayriye Nur’un, 28 yaşındaki C.B. ile görüştüğünü belirledi. Kendi çabasıyla C.B’nin yerini belirleyen anneanne söz konusu adrese gitti.

18 YAŞINI DOLDURANA KADAR ALIKOYACAĞINI SÖYLEDİ

Ayşe Yıldırım sonrasını şöyle anlattı: “Komşular, C.B.’nin torunumu sürekli dövdüğünü anlattı. ‘Neden polise haber vermediniz?’ diye sitem ettim. Korktukları için ihbar edemediklerini söylediler. Kapıyı çaldığımda karşıma C.B.’nin babası olduğunu öğrendiğim S.B. çıktı. Bu kişiye, ’54 yaşındasın, 16 yaşındaki çocuğu nasıl tutarsın?’ dedim. ‘Tutarım’ dedi. Ağladım, yalvardım. Çocuğumu göstermesini istedim ama bana göstermeyeceğini söyledi. Hatta Adanalı olduğunu, torunumu 18 yaşını doldurana kadar alıkoyacağını belirtti. Neden 18 yaşının doldurmasını bekliyor, onu da anlamadım. Adli makamlara şikayet ettim. Ama sonra ortadan kayboldular.”

YETKİLİLERE SESLENİYORUM: BANA YARDIM EDİN

Torununun ne amaçla alıkonulduğunu bilmediğini dile getiren anneanne, “Polislerimiz inşaallah kısa zamanda bulurlar. Yardım bekliyorum. Yetkilere sesleniyorum, 16 yaşındaki kız çocuğu 54 yaşındaki adamın yanında. Ne olur bana yardım edin” dedi.

“Fikir Devlet Bahçeli’den icraat Tayyip Erdoğan’dan”

Okumaya devam et

Gündem

CİMER’e ‘maaş alamıyorum’ diye şikayet etti işten kovuldu

Karayolları Genel Müdürlüğünden iş alan taşeron firmada çalışan Mehmet Ünlü, iki aydır maaşları yatmayınca durumu CİMER’e şikayet etti. Taşeron firma, şikayet sonrası koronavirüs sürecinde yasak olmasına rağmen Ünlü’yü işten attı.

BOLD – İşten atılan Ünlü, dava açtığını belirterek, “Yasal olarak haklarımı alacağıma inanıyorum. Kendim ve bütün arkadaşlarım için bu haksızlığın karşısında durmaya devam edeceğim” dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğünün işini alan taşeron firmada çalışan Mehmet Ünlü, koronavirüs sürecinde iki ay boyunca maaş alamayınca durumu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi(CİMER)’ne şikayette bulundu. Ünlü, “Evinin kirası, hastası, taze bebeği, hamile eşi olan insanlar var… Yeri geliyor 3 ay ödemesiz çalışıyoruz. Biliyoruz ülke zor günlerden geçiyor ancak yaşadığımız durum biz işçiler için durumu daha zor hale getirdi. Karayolları personeli ile aynı işi yapmaktayız. Bizim de maaşlarımızın kurum tarafından belli günde standart şekilde ödenmesini istiyorum” dedi.

CİMER’E YAZDI İŞTEN ÇIKARILDI

Ünlü’ye CİMER’den “yüklenici firma uyarılmıştır” cevabı geldi ancak bir süre sonra CİMER’e yaptığı başvurudan dolayı koronavirüs sürecinde yasak olmasına rağmen işten çıkarıldı. Ünlü, CİMER’e bildirdiği firmanın da 3 ay önce ihaleyi aldığını ve 2 aydır maaşlarını ödemediklerini söyleyerek, yaptığı bildirimden sonra kendisine mobbing uygulandığını kaydetti. Ünlü, yıllardır Karayolları personeli ile aynı işi yapmalarına rağmen taşeron olarak çalıştırıldıklarını kaydederek, “3 yıllık periyotlarla taşeron firmalar değişir ama biz kalıcı oluruz. Firma değiştikçe de bize girdi, çıktı yapılır. Bazı firmalar bu süreçte kıdem tazminatımızı verdi ancak bazıları vermedi” dedi. Ünlü, şunları söyledi: “Koronavirüs sürecinde eşim Kovid hastanesinde çalışıyordu. 3 yaşında çocuğumuz var ve bırakacak kimse yok. Çocuğa ben bakıyordum. Bana ‘15 gün şantiyede kalacaksın, 2 gün izin yapacaksın’ dediler. Çocuğumu bırakıp gidemeyeceğimi söyledim. Arkasında CİMER’e attığım yazı gerekçe gösterilerek işimden ettiler.”

Hapis korkusu yaşayan çek mağduruna 1 yıl süre

Okumaya devam et

Gündem

“Onu ben öldürmedim kendi kendini bıçakladı”

Eşi Hafize Fidan’ı bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Ferhat Fidan hakim karşısına çıktı. Suçlamayı kabul etmeyen Fidan, “Onu ben öldürmedim. Kendi kendini bıçakladı” dedi.

BOLD Eskişehir’de Odunpazarı Erenköy Mahallesi’nde yaşayan 35 yaşındaki Hafize Fidan ile 26 yaşındaki Ferhat Fidan çifti, geçen Şubat, tartışmaya başladı. Kısa süre sonra kavgaya dönüşen olayda, Hafize Fidan bıçaklanarak ağır yaralandı. Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Fidan, tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Zanlı Ferhat Fidan ise tutuklandı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Fidan ile ilgili iddianamede ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezası istedi.

Kocası tarafından katledildiği iddia edilen Hafize Fidan.

İLK DURUŞMAYA SEGBİS İLE KATILDI

Tutuklu kocanın yargılanmasına Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. İlk duruşmaya, cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Ferhat Fidan, suçlamayı kabul etmedi. Hafize Fidan’ın kendi kendini öldürdüğünü iddia etti: “Eşimi öldürmedim. Aramızda çıkan tartışmanın ardından eline geçirdiği bıçağı vücuduna sapladı. Kanlar içinde yere yığıldığını gördüm. Hemen alt katımızdaki komşulara durumu bildirip yardım istedim. Onlar da eve geldi. Ambulansı ile hastaneye götürdük. Onu ben öldürmedim. Kendi kendini bıçakladı” Mahkeme, tanık ifadeleri için duruşmayı erteledi.

Emekliler maaşlarının 3 bin liraya yükseltilmesini istiyor

Okumaya devam et

Popular