Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Parlamentosu’ndan siyasi mahkumları bırakın çağrısı

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Karma Parlamentosu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, Türkiye’deki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

BOLD – Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Karma Parlamentosu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky koronavirüs ile mücadele kapsamında Türkiye’deki gelişmeler ile ilgili ortak bir açıklama yayımladı.

Türk hükumetinin yaklaşık 100 bin mahkuma yönelik aldığı önlemleri memnuniyetle karşıladıklarını belirten Amor ve Lagodinsky, “Birleşmiş Milletler’in yaptığı çağrıya uyuluyor. Ancak bunun tarafsız bir şekilde uygulanması, sağlık kriterleri ve mahkumların toplumu riske atıp atmayacağı meselesinin incelenmesi büyük önem taşıyor.” denildi.

“MUHALİFLERİ HAPİSTE TUTMAK HAKSIZLIK”

Lagodinsky ve Amor, “Türkiye’de yüzlerce gazeteci, avukat, yargıç, siyasetçi, üniversiteli, insan hakları savunucuları ve sanatçı herhangi bir kanıt gösterilmeden hapis yatıyor. Bu insanları tahliye önlemlerinin dışında bırakmak haksızlık anlamına geliyor zira toplum için herhangi risk teşkil etmiyorlar. Türk hükümetinin, Birleşmiş milletlerin çağrısına uyarak muhalif görüş bildirdikleri gerekçesi ile içeride bulunan tüm tutukların serbest bırakılmasını istiyoruz.” dedi

AB, TÜRKİYE’YE DE YARDIM ETMELİ

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili 2 önemli ismi Ankara’nın talepte bulunması halinde Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye de yardım sağlaması gerektiğini vurguladı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Ankara’nın talepte bulunması halinde Avrupa Birliği Türkiye’yi de yardım sağlanan ülkelere dahil etmeli. Avrupa Komisyonu ve üye ülkelere bu konuda çağrıda bulunuyoruz.” ifadeleri yer aldı.

AB’DEN BATI BALKAN ÜLKELERİNE YARDIM

Bu arada Avrupa Komisyonu koronavirüs ile (Kovid-19) mücadele kapsamında Batı Balkan ülkelerine 38 milyon euro yardımda bulunacağını açıkladı.

Maske, gözlük, tanı testleri gibi sağlık ekipmanları için yapılan para yardımı kapsamında Arnavutluk (4 milyon euro), Kuzey Makedonya (4 milyon euro), Bosna-Hersek (7 milyon euro), Karadağ (3 milyon euro), Kosova (5 milyon euro) ve Sırbistan’ı (15 milyon euro) yardım alacak.

Söz konusu ülkeler, Türkiye gibi Avrupa Birliği’ne üye olmayı planlıyor.

Öte yandan Brüksel, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’ya da toplam 140 milyon euro yardımda bulunacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler: Koronavirüs en fazla gelişmekte olan ekonomileri vuracak

Dünya

ABD’de koronavirüs vakalarında korkutan artış

George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanan ABD’de önceki gün koronavirüs vaka artışı 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bine çıkması dikkat çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı.

BOLD – ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 41 bin 927 artışla 1 milyon 967 bin 273’e ulaştı.

VAKA VE ÖLÜMLERDE ABD ZİRVEDE

Önceki gün son 24 saatteki artış 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bin ile iki katına çıkması dikkati çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı. 1 milyon 967 bin 273 vakanın bulunduğu ABD’yi, 646 bin 6 vakayla Brezilya, 458 bin 689 vakayla Rusya ve 288 bin 58 vakayla İspanya izliyor.

SALGININ BÜYÜMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

ABD’de salgından en fazla etkilenen New York’ta ise vaka ve ölümler azalsa da ırkçılık ve polis şiddetine karşı süren George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanıyor. Şu ana kadar 396 binden fazla vakanın görüldüğü eyalette, can kaybı 30 bin 372’ye yükseldi. New York’u 165 binden fazla vakayla New Jersey ve 125 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor. ABD’de koronavirüse yakalanan 738 binden fazla kişi ise iyileşti.

Hamile öğretmen ve eşi tutuklandı: 1 yaşındaki bebekleri yalnız kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular