Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünya’da vaka sayısı 800 bine, ölü sayısı ise 40 bine yaklaştı

Dünya’da yeni tip koronavirüs vaka sayıları 800 bini geçti, ölü sayısı ise 40 bine yaklaştı. Vaka sayısının en çok olduğu ABD’de yönetim, hastaneler yetersiz kalınca donanmaya ait hastane gemileri devreye soktu.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Ünivesitesi’nin verilerine göre dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 786 bin 228’e, can kaybı 37 bin 820’ye yükseldi.

ABD, 164 bin 603 vaka ile şu ana kadar en çok Kovid-19 vakasının görüldüğü ülke oldu.

En fazla can kaybının meydana geldiği ülke ise 11 bin 591 kişi ile İtalya. İspanya’daki can kayıpları da 7 bin 716’ya yükseldi. Fransa’daki ölü sayısı da 3 binin üzerine çıktı.

İşte, dünyanın değişik bölgelerinden Kovid-19 salgınına ait gelişmeler:

ABD’DE VAKA SAYISI 150 BİNİ GEÇTİ

ABD’de Corona virüsü vakası sayısı 150 bini geçerken, can kaybı sayısı da 3 bine yaklaşıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin son güncellenen verilerine göre, ABD’de şu an itibariyle doğrulanmış 156 bin 931 koronavirüs vakası bulunuyor. Virüs yüzünden şimdiye kadar 2 bin 880 kişi hayatını kaybetti.

Salgınının en kötü vurduğu New York eyaletindeyse ölü sayısı bin 200’ü geçti. Paylaşılan son rakamlara göre, eyalette şimdiye kadar bin 218 kişi yaşamını yitirdi. New York’taki vaka sayısı da 7 bin daha artarak 66 bin 500’e ulaştı.

HASTANE GEMİ ‘COMFORT’ NEW YORK’TA

ABD Donanması’na ait “Comfort” adlı hastane gemi, korona virüsü vaka sayısının ve can kaybının her geçen gün tırmandığı New York’ta hastanelerin yükünü azaltmak amacıyla Manhattan’a ulaştı. Hastane gemi, 24 saat içinde faaliyete geçecek.

New York’ta Manhattan’ın batısına demirleyen hastane gemi, bin yatak kapasiteli. Gemide 12 ameliyathane, bir tane de laboratuvar bulunuyor.

Hastane gemi, koronavirüs dışındaki vakaların tedavisiyle ilgilenecek. Bu vakalara, durumu kritik olan ve cerrahi müdahale gerektiren hastalar da dahil. Amaç, New York’ta hastanelerin yükünü hafifleterek imkanların tamamının korona hastalarının tedavisinde kullanılmasını sağlamak. Hastane gemide bin 100 askeri sağlık personeli görev yapıyor.

Mercy adlı hastane gemi de Pazar gününden bu yana Los Angeles’ta korona vakaları dışındaki hastaları tedavi etmeye başladı.

CENTRAL PARK’TA SAHRA HASTENESİ KURULUYOR

New York’ta Central Park’ta da 68 yataklı sahra hastanesi kuruluyor. Belediye Başkanı Bill de Blasio, hastanenin Salı gününden itibaren hasta kabul etmeye başlayacağını belirtti.

Evanjelist Kilisesi’ne bağlı bir derneğin maddi yardımlarıyla kurulan sahra hastanesi, salı günü ilk 68 hastanın tedavisine başlanması bekleniyor.

ABD’de bir çok toplantı mekanı salgınla mücadelede, sağlık kuruluşlarına destek olmak için kapılarını açtı. Onlardan biri olan Jacop K Javits Kongre Merkezi de bin yatak kapasiteli geçici hastaneye dönüştürüldü.

ASYA’DA PANDEMİ DAHA UZUN SÜRE DEVAM EDECEK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Takeshi Kasai, Asya-Pasifik bölgesinde koronavirüs pandemisinin uzun bir süre daha devam edeceğini söyledi.

DSÖ’nün Batı Pasifik Bölge Direktörü olan Kasai, şu anda virüsün yayılmasını engellemeye yönelik alınan önlemlerin, ülkelere yalnızca büyük çaplı bir yayılmaya hazırlanabilmeleri için zaman kazandırdığını ifade etti.

Pandemi devam ettikçe bölgede alınan önlemlere rağmen virüsün yayılmaya devam edeceği öngörüsünde bulunan yetkili, vakalarda azalma görülen ülkeleri de önlemleri gevşetmemeleri konusunda uyardı.

ÇİN: TAMAMI DIŞARIDAN 48 YENİ VAKA TESPİT ETTİK

Koronavirüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin, 48 yeni vaka daha bildirdi. Ülkenin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıkladığı verilere göre, 5 kişi daha Kovid-19’dan hayatını kaybetti.

Komisyon, yeni vakaların tamamının son zamanlarda yurtdışına seyahat edenler yoluyla ülkeye “dışarıdan” getirildiğinin altını çizdi. Çinli yetkililer haftalardır istisnai olarak ülkeye dışarıdan giren yeni vakalar dışında ülke içi yayılımın kontrol altına alındığını belirtiyor.

ALMANYA’DA VAKA SAYISI 62 BİNE ULAŞTI

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da koronavirüs vakalarının sayısının 4 bin 615 artarak 61 bin 913’e yükseldiğini açıkladı.

Enstitü, 128 kişinin daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının da 583’e ulaştığını bildirdi.

MERKEL’İN SON TESTİ DE NEGATİF ÇIKTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in son koronavirüs testi de negatif çıktı. Ancak Merkel’in yine de hükümeti yönetmeye evden devam edeceği belirtildi.

Merkel, 20 Mart’ta kendisine aşı yapan doktorun koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından gönüllü olarak karantinaya girmiş ve çalışmalarını evden sürdürmeye başlamıştı.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI BİR GÜNDE İLK KEZ 400’Ü AŞTI

Fransa’da ilk kez bir günlük ölü sayısı 400’ü aşarak 418’i buldu. Toplam ölü sayısı ise 3 bin 24’e ulaştı.

Virüse yakalananların sayısı son 24 saat içinde 4 bin 276 daha artarak 44 bin 450’ye yükseldi. Hastaneye kaldırılan 20 bin 945 hastadan 5 bin 56’sı yoğun bakımda hayat mücadelesi verirken, ülkede 1 Mart’tan bu yana hastaneye kaldırılan hastalardan 16 bin 924’ü de iyileşerek taburcu edildi.

Yetkililer, ülkede 17 Mart’tan bu yana ulusal düzeyde uygulanan giriş-çıkış yasaklarının faydasını hafta sonundan itibaren görmeyi bekliyor.

KRİTİK HASTALAR KOMŞU ÜLKELERE TAŞINIYOR

İlk kez bir günde 400’den fazla hastanın hayatını kaybettiği Fransa’da orduya ait helikopterler, yaşam destek ünitelerinde yer açmak için kritik hastaları başka ülkelere taşıdı.

Strasbourg’da altı hasta, helikopterlerle İsviçre’nin Bern ve Almanya’nın Frankfurt kentlerine taşındı.

Daha önce yine Strasbourg’dan sekiz hasta İsviçre, Almanya ve Lüksemburg’a taşınmıştı. Gelecek günlerde Paris’ten de başka ülkelere hasta nakledilmesi bekleniyor.

KKTC’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Kovid-19 salgınına karşı Salı gününden itibaren 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Özersay, marketlerin de 20.00’de kapatılacağını söyledi.

Özersay, belediyelere de marketlerdeki hijyen ve mesafe kurallarını denetleme ve bu hususta ceza kesme çağrısı yaptı.

KKTC’de 23 Mart’ta Kovid-19 önlemleri kapsamında kısmi sokağa çıkma uygulamasına geçilmişti.

Ülkede, Kovid-19 görülen vaka sayısı son 24 saatte 5 artarak 69’a yükselmiş, salgında bir Alman turist yaşamını yitirmişti.

AZERBAYCAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Azerbaycan’da, Kovid-19 salgınına karşı sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Azerbaycan Bakanlar Kurulundan yapılan açıklamaya göre, halk sadece acil tıbbi ihtiyaç, yaşam ve sağlık için acil bir tehlike söz konusu olduğunda, faaliyetlerine izin verilen işletmelerden alışveriş ve ev atıklarını atmak için dışarı çıkılabilecek.

Karar gereği, 31 Mart 00:00’dan 20 Nisan 00:00’a kadar market ve eczaneler dışında tüm mağaza ve restoranlar kapalı olacak. Paket servis ve online satışlara yasak getirilmedi.

Ülkedeki tüm eğlence merkezleri, müze, sinema, tiyatro, spor salonu, kuaförler ve güzellik salonları, terziler ve fotoğrafçılar 20 Nisan’a kadar kapalı olacak. Belirtilen tarihlerde cenaze defni hariç taziye törenleri, düğün ve partiler de yapılamayacak.

Sağlık, altyapı, ulaştırma ve lojistik, erzak üretimi, petrol ve doğalgaz, bankacılık gibi bir dizi sektör çalışanı yasağın dışında tutuldu. Basın mensupları da dışarı çıkarak faaliyetlerini yürütebilecek.

Bugüne kadar 273 koronavirüs vakası tespit edilen, 4 kişinin hayatını kaybettiği, 26 vakanın taburcu edildiği Azerbaycan’da 243 hastanın tedavisi sürüyor.

AB, 37 MİLYON EURO’LUK FON OLUŞTURDU

Avrupa Birliği (AB), Kovid-19 salgını nedeniyle 37 milyar euroluk fon kurulmasını içeren acil tedbirleri onayladı.

AB Konseyi’nin onayladığı düzenlemelere göre, Koronavirüs Müdahale Yatırım Girişimine AB bütçesinden 37 milyar euroluk fon aktarılacak. Üye ülkeler, söz konusu kaynakla sağlık sistemlerini ve işletmelerini hızla destekleyebilecek.

Doğal afetlerde kullanılmak üzere kurulan AB Dayanışma Fonu, Kovid-19 gibi kamu sağlığıyla ilgili acil durumlarda da kullanılabilecek.

MACARİSTAN HÜKUMETİNE SÜRESİZ OHAL YETKİSİ

Macaristan Parlamentosu hükumete, Başbakan Viktor Orban tarafından talep edilen ülkeyi “koronavirüs salgını boyunca” kararnamelerle yönetme yetkisi verdi.

Karar hükümete, süresi belirlenmemiş bir zaman dilimi süresince ülkeyi kararnamelerle yönetme hakkı tanıyor.

Buna göre hükümet gerekli gördüğü uygulamaları parlamentonun onayı gerekmeden, kararname çıkarak yürürlüğe koyabileceği gibi, eğer engel olarak görürse yürürlükte olan bazı yasaları da iptal edebilecek ve olağanüstü uygulamaları hükümet kararnamesiyle acil olarak gündeme alabilecek.

OHAL, bugünkü parlamento kararına göre hükümete “süresi belirlenmemiş bir zaman dilimi boyunca” bu hakkı tanıyor. Kararın resmi metninde bu zaman dilimi “salgın tehlikesi geçinceye kadar” şeklinde ifade ediliyor.

Muhalefet partileri, yasaya OHAL uygulamalarının belirli bir takvimi olması gerekçesiyle karşı çıkmışlardı.

AVRUPA’DAN ABD’YE GİRİŞ YASAĞI UZATILIYOR

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını nedeniyle, Avrupa’dan gelenlere karşı ABD’de uygulanan ülkeye giriş yasağının uzatılacağını bildirdi.

Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık 2 hafta önce yürürlüğe giren bu ve benzeri kısıtlamaların devam edeceğini, hatta bir ihtimal ağırlaştırılabileceğini dile getirdi.

ABD’DEN İTALYA’YA 100 MİLYON DOLAR

ABD Başkanı Trump, ülkesinin korona krizinden ağır bir biçimde etkilenen ülkelere yardımlarda bulunacağını bildirdi.

Pazartesi günü İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ifade eden Trump, bu görüşmede Conte’ye, ülkesi ABD’den İtalya’ya 100 milyon dolar değerinde tıbbi malzeme yardımı yapılacağını bildirdiğini aktardı.

Trump, Amerikan fabrikalarında solunum cihazı üretimine ivme kazandırıldığı için, duruma göre Fransa ve İspanya’ya da ABD’den bu konuda yardım gidebileceğini belirtti.

FORD VE GE, SOLUNUM CİHAZIR ÜRETECEK

Amerikan otomotiv şirketi Ford ile tıbbi cihaz üreticisi General Electric (GE) Healthcare Kovid-19 hastalarına yardımcı olmak için önümüzdeki 100 günde 50 bin solunum cihazı üreteceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler: Koronavirüs en fazla gelişmekte olan ekonomileri vuracak

Dünya

Rusya’dan üstü kapalı “Türkiye, Libya’da ateşkes istemiyor” açıklaması

Rusya ile Türkiye’nin Libya’da acilen ateşkes üstünde anlaşılması için çalıştığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, buna karşın Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin ateşkes yerine askeri çözüme bel bağlamış göründüğünü öne sürdü.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Türk meslektaşlarımız ile Rusya ve Türkiye devlet başkanlarının onayını almış olan diyaloğumuz kapsamında, Libya’da acilen ateşkes ilan edilmesine olanak verecek bakış açıları üstünde anlaşılması için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“ATILMASI GEREKEN ADIM ASKERİ EYLEMLERİN DURDURULMASI”

Rusya’nın Libya’daki tarafların hepsiyle görüşmelerini sürdürdüğü hatırlatmasını yapan Rus Dışişleri Bakanı, “Tarafların her birine ilettiğimiz sinyal açık: Atılması gereken ilk ve alternatifsiz adım, askeri eylemlerin tamamıyla durdurulduğunun ilan edilmesidir” vurgusunu yaptı. Lavrov şöyle devam etti: “Türk meslektaşlarımız da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile bu yönde çalışmaktadır. Umuyorum ki mevcut koşullardaki tek doğru çözüme ulaşabilirler.”

“ULUSAL MUTABAKAT HÜKUMETİ ATEŞKESE YANAŞMIYOR”

Rusya Dışişleri Bakanı, “Şu anda (General Halife Hafter liderliğindeki) Libya Ulusal Ordusu, bizim değerlendirmelerimize göre askeri eylemlerin derhal sonlandırılmasını içeren bir belge imzalamaya hazır. Ancak artık Trablus’taki hükumet (Ulusal Mutabakat Hükumeti) bunu yapmak istemiyor ve askeri çözüme bel bağlamış görünüyor” dedi.

6 yıl önceki patlamada can veren işçinin eşine 1.8 milyon liralık dava

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolarlık ‘Epstein’ cezası

Cezaevinde ölü bulunan pedofili ve fuhuş ağı suçlusu ABD’li milyarder Jeffrey Epstein’in şüpheli para transferlerini tespit edemediği gerekçesiyle Alman Deutsche Bank’a 150 milyon dolar ceza kesildi.

BOLD – New York Finansal Hizmetler Departmanından yapılan açıklamada, Deutsche Bank’ın mevzuatları yerine getirmemesinin Epstein’e milyonlarca dolarlık yüzlerce işlem yapmasına olanak sağladığı belirtildi. Bankanın 150 milyon dolar cezaya çarptırıldığı duyuruldu.

Bankanın, Epstein tarafından yapılan birçok şüpheli işlemi daha önceki cinsel taciz suç kayıtlarına rağmen tespit edemediği vurgulandı. Açıklamada, Epstein’in para transferleriyle fuhuş ağındaki suç ortaklarına ve Rus modellere para ödediği ve Doğu Avrupa’dan birçok kadının otel masraflarını karşıladığı vurgulandı.

Öte yandan, Jeffrey Epstein’ın suç ortağı olmakla suçlanan kız arkadaşı Ghislaine Maxwell geçen hafta New Hampshire’de gözaltına alındıktan sonra pazartesi günü New York’ta bir hapishaneye transfer edilmişti. Maxwell, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

ABD’de kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan milyarder Epstein, tutuklu olduğu New York Manhattan Metropolitan Merkez Hapishanesindeki hücresinde 10 Ağustos 2019’da ölü bulunmuştu. Yetkililer, Epstein’ın ölüm sebebi olarak intihar ettiği bilgisini paylaşmıştı. Ölümünden birkaç hafta önce de Epstein, hücresinde gardiyanlar tarafından baygın halde bulunmuş, boynunda görülen çürük izleri intihar teşebbüsü veya diğer mahkumların saldırısına uğradığı şüphelerini gündeme getirmişti.

66 yaşındaki Jeffrey Epstein, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla yargılanıyordu.

Epstein’in kardeşi tarafından ölümünü araştırmak üzere özel görevlendirilen New York Adli Tıp Kurumu eski otopsi uzmanı Dr. Michael Baden ise Epstein’ın vücudunda intihar ile çelişen ve cinayete dair işaretler olduğunu söylemişti. Michael Baden, o gece intihar riskine karşı Epstein’ı her yarım saatte kontrol etmesi gereken iki gardiyanın uyuyakalması ve güvenlik kameralarının da arızalanmasının cinayet şüphesini güçlendirdiğini belirtmişti.

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ uyardı: Salgın hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hafta sonu dünya genelinde 400 binden fazla koronavirüs vakası rapor edildiğini açıkladı. “Kovid-19 salgını hızlanıyor ve zirve noktasına ulaşmadık” dedi.

BOLD – DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, salgının hızla yayıldığını ve ölümcül olduğunu vurguladı. Salgının patlak vermesinden 3 ay sonra tüm dünyada vaka sayının 400 bine ulaştığını anımsatan Ghebreyesus, “Sadece hafta sonu ise dünya genelinde 400 binden fazla vaka vardı. Şu anda 11,4 milyon Kovid-19 vaka sayımız var ve 535 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Kovid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık. Ölü sayısı küresel olarak dengelenmiş gibi görünse de gerçekte bazı ülkeler ölüm sayısını azaltmada önemli ilerleme kaydetmişken, diğer ülkelerde ölümler hala artıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, virüsün hafife alınamayacağı, çok ciddi olduğu ve hiçbir ülkenin güvende olmadığı uyarısını yaptı. Son birkaç aydır Kovid-19’un kaynağının tartışıldığını belirten Ghebreyesus, DSÖ ekibinin virüsün kaynağını Çinli meslektaşlarıyla birlikte “tanımlamak” üzere hafta sonu Çin’e gideceğini söyledi. Ghebreyesus, DSÖ liderliğindeki misyonun, virüsün hayvandan insana nasıl geçtiğini de araştıracağını kaydetti.

Okumaya devam et

Popular