Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Akdeniz’de gerilim: Türk Fırkateyni 1 milyon dolarlık füzeyle İHA düşürdü iddiası

AB’nin Akdeniz’de başlattığı Irina Harekatı devam ederken Türkiye’ye ait bir savaş gemisinin Libya açıklarında insansız hava aracı (İHA) düşürdüğü iddia edildi. İHA’yı düşürmek için ABD’den alınan 1 milyon dolarlık iki füzenin ateşlendiği bildirildi.

BOLD – Olayla ilgili paylaşılan görsellerde, İnsansız Hava Aracı’nı düşüren füzenin Standart-1 (Sm-1) olarak adlandırılan ve sadece Türk Deniz Kuvvetlerinin Amerikadan satın aldığı G Sınıfı Fırkateynlerde bulunan güdümlü füzelere ait parçalar olduğu belirtiliyor.

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre füzeler Türkiye Donanmasına ait fırkateynden İHA’ları düşürmek için ateşlendi.

Bölgeki gemiler daha önce de bir İHA düşürmüştü. Şu anda düşürülen İHA ile Avrupa Birliği‘nin başlattığı ve Irina adı verilen deniz harekatıyla aynı zamana denk gelmesi dikkat çekici bulunuyor.

NATO Deniz Muhafızı Harekatına katılan Fransız fırkateyni, dün Türk bandıralı bir yük gemisini silah taşıdığı iddiasıyla geri çevirmişlerdi.

KAYIT ALMAYI ENGELLEME İDDİASI

Geçtiğimiz hafta BBC’de Türk Donanmasına ait gemilerin silah taşıyan kuru yük gemilerine eşlik ettiklerine ilişkin bir haber yayınlanmış ve bu gemilere “Hayalet Gemiler” ismi verilmişti.

İHA’ların bu sevkiyatları görüntülediği ve Türk Fırkateynlerinin bu sebeple görüntü alınmasını engellemek için ateş açmış olabileceği düşünülüyor.

Barış zamanı gemiler, sadece kendini koruma maksatlı, yani uluslararası hukukta meşru müdafaa olarak tanımlanan hak için silah kullanabiliyorlar.

1 MİLYON DOLAR

İHA’ları düşürmek için kullanılan güdümlü füzelerin oldukça pahalı olduğu belirtiliyor. Tanesi 1 milyon dolar olan S-1’lerden söz konusu İHA’yı düşürmek için en az iki adet atıldığı da yerel kaynaklardan iletilen bilgiler arasında.

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükumetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

BOLD – İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek.

Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

UÇUŞLAR 15 TEMMUZ’DA BAŞLAYABİLİR

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Hollanda Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getiriyor, Almanya AB’nin kararını bekliyor

Okumaya devam et

Popular