Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

15 bin inşaat işçisi test yapılmadan memleketlerine gönderildi

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için şehirler arası seyahate kısıtlama getirilirken, İstanbul’da son iki günde 15 bin inşaat işçisi işten çıkarılıp memleketlerine gönderildi. Herhangi bir test yapılmayan işçilerin taşıyıcı olup olmadıkları bilinmiyor.

BOLD – Koronavirüs salgını nedeniyle vaka ve ölüm sayıları her geçen gün artarken virüse karşı savunmasız bırakılan inşaat işçilerine dair DİSK Dev Yapı-İş Sendikası çarpıcı bir rapor yayınladı. Rapora göre son 15 günde sadece İstanbul’da 15 binin üzerinde inşaat işçisi işten çıkarıldı. Hasta inşaat işçileri test yapılmadan memleketlerine gönderildi.

YASAL HAKLARI ÖDENMEDİ

Raporda işçilerin tamamına yakınının hiçbir yasal hakkı ödenmeden işten atıldığı yer aldı. Ayrıca işçilerin tamamına yakını yaşadıkları şehirden uzakta şantiyelerde çalışıyordu. İşçiler salgına karşı alınması gereken önlemler hiçe sayılarak çalıştırıldı. Yemekler toplu halde yedirildi ve işçiler hijyen kurallarının hiçe sayıldığı konteynırlarda uyumak zorunda kaldı.

TEST YAPILMADAN MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİLER

Hiçbir işçiye test yapılmadığı aktarılan raporda, test yapılmayan bazı işçilerin yine toplu halde otobüslere bindirilerek yaşadıkları şehirlere gönderildiği belirtildi. Çoğu işçi işten atıldıktan sonra kendi imkanları ile memleketlerine dönmeye çalıştı. İşçiler virüse karşı hiçbir önlem alınmayan araçlarla seyahat etti. Raporda bazı şantiyelerde yüksek ateşli işçiler olmasına rağmen işçilerin toplu halde çalıştırılmaya devam ettirildiği sonra işten atıldıkları yer aldı.

“İŞTEN ATMALAR YASAKLANSIN” TALEBİ

Dev Yapı-İş yayınladığı raporda taleplerini şu şekilde sıraladı: “İşten atmak yasaklanmalıdır, işsizlik fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı ve bilim insanlarının uzmanların önerileri dikkate alınarak süreç şeffaf bir şekilde yürütülmelidir.” Rapora göre Türkiye’de 216 bin işletmede olarak 1 milyon 117 bin inşaat işçisi çalışıyor. İstanbul’da yaklaşık olarak 45 bin işletme ve buralarda çalışan yaklaşık 295 bin inşaat işçisi bulunuyor.

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0