Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD uçak gemisinden 2 bin 700 denizci tahliye edilecek

ABD Donanma Operasyonları Komutanı Amiral Michael Gilday, 100’e yakın askerde Kovid-19 tespit edilen nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’ten Cuma gününe kadar 2 bin 700’den fazla denizcinin tahliye edileceğini açıkladı.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump ile koronavirüs konusundaki basın toplantısında açıklama yapan ABD Donanma Operasyonları Komutanı Amiral Michael Gilday, 100’e yakın askerde Kovid-19 tespit edilen nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’ten Cuma gününe kadar 2 bin 700’den fazla denizcinin tahliye edileceğini açıkladı.

Büyük Okyanus’taki Guam’da demirli olan ABD Donanması’na ait USS Theodor Roosevelt adlı nükleer uçak gemisindeki askerlerden en az 100’ünün koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 5 bin mürettebatın bulunduğu geminin komutanının personeli tahliye talebi daha önce Savunma Bakanı Mark Esper tarafından reddedilmişti.

Uçak gemisinin komutanı, ABD Donanması’na yazdığı 4 sayfalık mektupta, “Savaşta değiliz. Denizcilerimiz salgın yüzünden boşu boşuna ölmemeli,” diyerek askerlerin gemiden tahliye edilmesi gerektiğini belirtmişti.

ABD ORDUSUNDA 800 ASKER HASTALIĞA YAKALANDI

ABD ordusunda bugüne kadar 800’den fazla askerde koronavirüs tespit edildi. ABD ordusunda koronavirüs sebebiyle ilk can kaybı haberi de pazartesi günü gelmişti.

Basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper de uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’te yaşanan durumun ve salgının ABD’nin askeri kapasitesini olumsuz etkilemediğinin mesajını verdi.

Savunma Bakanı, “Bütün ABD ordusunu kapatarak sorunu çözelim diye düşünenler var sanırım. Bu uygulanabilir bir şey değil. Bizim bir misyonumuz var. Bu misyon da ABD’yi ve ABD halkını korumak. O nedenle, bu ister uçak gemisi olsun ister tank, daracık yerlerde yaşıyor ve çalışıyoruz. Bu işimizin doğası” ifadelerini kullandı.

5 bin mürettebatı bulunan ABD uçak gemisinde salgın: Komutanın tahliye talebi reddedildi

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: “Halka açık alanlarda üç katlı maske takılsın”

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için mevcut kılavuzunu güncelledi. Hükumetlere halka açık yerlerde kumaş yüz maske kullanımının teşviki tavsiyesinde bulundu.

BOLD – Koronavirüs pandemisine karşı maske kullanımı rehberini güncelleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hükumetlere uyarıda bulundu. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kılavuz, gelişen kanıtlara dayanıyor” dedi.

60 YAŞ ÜSTÜ VE SAĞLIK SORUNLARI BULUNANLAR TIBBİ MASKE TAKMALI

Ghebreyesus, sağlık kuruluşları yayılma riskinin yüksek olduğu yerlerde sadece sağlıkçıların değil tüm çalışanların her şartta ‘tıbbi maske’ takması gerektiğini kaydetti. “Bulaşmanın olduğu yerlerde ve fiziksel mesafenin mümkün olmadığı hallerde, 60 yaş veya üstü ile sağlık sorunları olanların da tıbbi maske takmasını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma, mağazalar ve diğer kapalı veya kalabalık ortamlarda halkın maske takmasını teşvik etme konusunda hükumetlere öneride bulunuyoruz” diye konuştu.

HER KATMAN İÇİN ÖNERİLEN MALZEME AYRINTILARI KILAVUZDA

DSÖ Genel Sekreteri, bilimsel verilerle güncellenmiş kılavuzun kumaş maskelerin bileşimi hakkında yeni bilgiler içerdiğini de söyledi: “DSÖ, kumaş maskelerin en az üç farklı malzeme katmanından oluşmasını tavsiye ediyor. Her katman için önerdiğimiz malzemelerin ayrıntıları kılavuzdadır.”

EN YÜKSEK SICAKTA SIK SIK YIKANMASI ÖNERİLİYOR

Güncellenmiş kılavuzda, tıbbi olmayan maskelerin mağazalarda, iş toplantılarında, sosyal aktivitelerde, toplu buluşmalarda, okullarda, ibadethanelerde, mülteci kamplarında ve toplu ulaşımda kullanılması öneriliyor. Ayrıca, maskelerin mümkün olan en yüksek sıcakta sık sık yıkanması ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiği vurgulanıyor.

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Okumaya devam et

Popular