Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ankara Tabip Odası’ndan korkutan salgın tahmini

Açıklanan resmi rakamlara göre dünyada koronavirüsün en hızlı yayıldığı ülke Türkiye. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, test yaptıkça vaka sayısının artacağına dikkat çekti. Rakamın 100 bine ulaşmasının sürpriz olmayacağını vurguladı.

BOLD – Türkiye, dünyada koronavirüs vakalarının ilk 10 günde en çok arttığı ülke oldu. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, vaka sayısının 100 bine ulaşmasının sürpriz olmayacağını ifade etti.

VİRÜSÜN EN FAZLA ARTTIĞI ÜLKE TÜRKİYE

Sağlık Bakanlığı’nca yayımlanan koronavirüs vaka rakamları, salgın sayısındaki hızlı artışı gözler önüne serdi. Ülke, koronavirüsün en çok can aldığı 10’uncu ülke konumuna yerleşti. Dünya ülkeleri arasında 10 gün içinde koronavirüs vaka sayısının en fazla arttığı ülke ise Türkiye oldu.

100 BİN RAKAMLARI SÜRPRİZ OLMAZ

BirGün’e konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu’nun sürecin başında yaptığı tahminlerde, vaka sayısının mayısa kadar 5 bin olacağını öngördüğünü anlatan Bulut, “Ben o zaman 20 bin demiştim. Türkiye’nin Haziran’a girildiğinde 300 bin vakaya ulaşması çok zor ama 100 binler de sürpriz olmaz” dedi.

İZOLASYONA UYULMAYAN ÇOK SAYIDA KENT VAR

Salgının artmasında izolasyona uyulmamasının etkili olduğunu vurgulayan Bulut, “Birçok kentte izolasyona dikkat edilse de buna uymayan birkaç kent var. Oralarda da valilikler önlem almaya çalışıyor. İzolasyon etkin şekilde uygulanmazsa sayı da artacak. Aynı şekilde test sayısı arttıkça vaka sayısının artması da normal… Testler yoğunlaştıkça vakalar da 500’er 500’er artacak” dedi.

TOPLUMSAL HAREKETLİLİK ENGELLENMELİ

Umreden dönen 12 bin kişinin, karantinaya alınmadan evlerine gönderildiğini hatırlatan Bulut, “İstanbul’da işsiz kalan yurttaşlar, şehir dışına çıkmak zorunda kaldı. Toplumsal hareketlilik engellenemedi” dedi. Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde, ziyaretlerin artabileceği uyarısında bulunan Bulut, “Bu ve ‘kadercilik’ anlayışı, vaka sayısındaki artışı daha da ivmelendirebilir” dedi.

 

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

Gündem

Erdoğan pandemi yüzünden açılışa sadece 300 kişi çağırdı

Kabine toplantısı sonrası alınan yasak kararlarını açıklayan Erdoğan, hemen ardından Ankara’daki 300 kişi katılımlı opera binası açılışı hakkında da bilgi verdi.

BOLD – Beştepe’deki Kabine toplantısı sonrası koronavirüs önlemlerini açıklamak üzere AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçti. Erdoğan, sokağa çıkma yasağı dahil bir çok yeni kısıtlamanın salı gününden itibaren hayata geçirileceğini duyurdu.

YASAKLARDAN SONRA AÇILIŞ DUYURUSU

Kısıtlama duyurularının ardından Erdoğan Ankara’da yapılan opera binasının açılışıyla ilgili de konuştu.

2 bin kişilik katılımı pandemi dolayısıyla 300 kişiye indirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Perşembe günü Ankara’da dev opera açılışımızı yapacağız. Bunla birlikte Türkiye’de ilk dev opera binamızı Ankara’mıza kazandırmış olacağız” dedi.

HKP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), pandemi sürecinde Erdoğan’ın düzenlediği mitinglerin koronavirüsün yayılmasına neden olduğu gerekçesiyle Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve il valilerileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Okumaya devam et

Gündem

Edirne’de kar yağdı

Balkanlardan gelen soğuk havayla birlikte Edirne’de kar yağışı başladı. Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevresinde yolların kapanmaması için karayolları ekipleri tuzlama çalışmaları başlattı.

BOLD – Kara kış Türkiye’de iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Balkanlardan gelen soğuk hava yurdu etkisi altına almaya başladı.

Havaların soğumasının ardından Balkanlardan gelen ilk kar Edirne’ye düştü. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevre köylerde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Sınır Kapısı ve çevresinde karayolları ekipleri yolların kapanmaması için tuzlama çalışmaları başlattı.

Hava sıcaklığının 3 derece ölçüldüğü kentte Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının ilerleyen saatlerde özellikle merkez ilçede yerini karla karışık yağmura bırakacağını duyurdu.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’deki hasta sayısı yarım milyonu geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün tespit edilen 31 bin 219 yeni vakayla birlikte toplam hasta sayısı 500 binin üzerinde.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr. adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Türkiye’de bugün tespit edilen 31 bin 219 yeni vakayla birlikte toplam hasta sayısı 500 bin 865 oldu.

Verilere göre son 24 saatte 188 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı da 13 bin 746’ya yükseldi.

Bugün iyileşen 4 bin 485 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 400 bin 727’ye yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 190 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

BAKAN KOCA SIKI TEDBİR İSTEDİ

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 6.514 yeni hastamız var. Daha sıkı korunma ve daha sıkı tedbire ihtiyacımız var. Mücadeleyi birlikte sürdürmek zorundayız. Tedbirlere uyarak mücadeleye destek olun” dedi.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Popular