Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Virüs, hazinede para kalmadığını gözler önüne serdi

Tüm dünyada hükumetler koronavirüsü karşı vatandaşlarına yardım yaparken Türkiye’de ise halktan yardım talebinde bulunuldu. Bunda hazinenin boş olması ve son iki yılda borçların 2.5 kat artması etkili oldu.

BOLD – Tüm dünyada ülkeler, yardım ulaştırabilmek için vatandaşlarından iban numaralarını isterken, AKP hükumetinin #bizbizeyeteriz adıyla duyurduğu kampanya kapsamında ise halktan yardım toplamak için banka hesap numaraları paylaşıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez karşılaşılan bu durum hazinenin boş olduğunu gözler önüne serdi.

VATANDAŞTAN ESİRGENEN PARA FAİZE ÖDENİYOR

Koronavirüs nedeniyle işinden ola vatandaşlara herhangi bir yardım yapmayan AKP hükumeti, geçen yıl 95 milyar lira faiz ödedi, faiz için ödenecek rakamının bu yıl 100 milyar lirayı aşması bekleniyor. Son iki yılda bütçe açıklarını borçla finanse eden hükumet, Türkiye’nin risk priminin artmasıyla beraber yüksek faizle borçlanmak zorunda kaldı. 2018’de 68,6 milyar lira faiz ödenirken bu rakam geçen yıl 94,7 milyar lirayı buldu.

BORÇ 2.5 KAT ARTTI

Türkiye’de son iki yılda kamunun varlıkları erdi, brüt borcu arttı. Böylece net borç katlandı. 24 Haziran seçimlerinin de içinde olduğu 2018 yılı ikinci çeyrekte kamunun net borcu 296 milyar lira iken 2019’un son çeyreğine gelindiğinde bu tutar yüzde 136 artarak 2,5 katına çıkarak 693,1 milyar lira oldu.

SIKINTIYA RAĞMEN İSRAF DEVAM EDİYOR

Bütçe verileri içinde çok tepki çeken kara delikler salgın günlerinde dikkat çekmeye başladı. Bunların başında da kamunun ödediği kiralar bulunuyor. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre özel kesime 2019’da 2 milyar 450 milyon lira tutarında kira ödemesi yapıldı. Bu tutarın 556 milyon lirası makam araçlarının kiraları için kullanıldı. Köprü, otoyol ve hastanelere ödenen milyar dolar bedeller, gayrimenkul danışmanlık şirketlerine ödenen milyon liralar da hesaba katıldığında kara delikler büyüyor.

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0