Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Soma ve Ermenek faillerine, Çorlu tren kazası sanıklarına infaz indirimi

AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz paketinden Soma, Ermenek maden katliamları, Çorlu ve Ankara tren kazaları ile Aladağ yurt yangını ve Gezi davasındaki polis cinayetlerine infaz indirimi çıktı.

BOLD – Siyasi ve düşünce suçlularını kapsam dışı bırakan infaz indirimi paketi, Türkiye’yi sarsan ve kaza olarak geçen olayların faillerine adeta af getiriyor. Paket, kasten adam öldürme suçunu kapsam dışı bırakırken, “taksirle ölüme neden olma” ve “kasten yaralamadan ölüme sebebiyet verme” eylemleri pakete dahil edildi. Yani bu suçtan mahkum olanlar, infaz indiriminden yararlanacak ve cezalarını yarı oranında çekecek. Böylece Soma ve Ermenek davalarında tutuklu olanlar ile Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert davasında cezaevinde olan polisler tahliye olacak.

AKP ve MHP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu 70 maddelik infaz paketi teklifinde, üçte ikiden yarı oranına düşen infaz indiriminden yararlanmayacak suç türleri arasında “kasten öldürme” eylemi de sayıldı. Teklif maddesinde, kasten öldürmeden ceza alanlar olarak Türk Ceza Yasası’nın 81, 82 ve 83. maddeleri sıralandı. Ancak yasanın “intihara yönlendirme” başlıklı 84. ve “taksirle öldürme” başlıklı 85. maddesi ile “yaralama sebebiyle ölüme neden olma” suçunu düzenleyen 86. maddesi istisna tutulacak suçlar arasında sayılmadı.

Böylece taksirle ölümü neden olanlar ile intihara yönlendirme suçunu işleyenler; yaralama nedeniyle ölüme neden olanlar infaz indirimi paketinden yararlanacak ve cezasının üçte ikisi yerine yarısını çekecek ve 3 yıl denetimli serbestlik indirimi alacak. Ayrıca taksirli suçlardan 5 yıl ve altı ceza alanlar doğrudan açık cezaevine sevk edilecek.

Cumhuriyet’in haberine göre pakette, taksirle ölüme neden olma suçunun indirimi kapsamına alınması, birçok katliam davasında sanıkları kurtaracak. Taksirle öldürme maddesinden açılan ve infaz paketi kapsamında indirim alacak bazı davalar şöyle:

SOMA DAVASI

Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin can verdiği faciaya ilişkin davada 51 sanık yargılanıyordu. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, birden fazla kişinin taksirle ölümüne ve yaralanmasına neden olmak suçundan sanıklar şirket başkanı Can Gürkan’a 15 yıl, genel müdür Ramazan Doğru’ya 22 yıl 6 ay, işletme müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, teknik müdür İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, teknik nezaretçi Ertan Ersoy’a 18 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Can Gürkan, istinaf aşamasında tahliye edildi.

ERMENEK DAVASI

Karaman’ın Ermenek ilçesinde Has Şekerler Madencilik’e ait kömür ocağında 28 Ekim 2014’te yaşanan facida 18 maden işçisi can verdi. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi, dava açılan sanıklara “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan ceza verdi. İstinaf mahkemesi, cezaları az bularak arttırdı. Bu kapsamda Has Şekerler patronu Saffet Uyar, ruhsat sahibi Abdullah Özbey ve teknik nezaretçi Ali Kurt’un aldığı cezalar 19’ar yıl 3’er ay hapis cezasına yükseltti. Daimi nezaretçi Yavuz Özsoy’a 21 yıl, Cemile Karaca’ya ise 14 yıl hapis cezası verildi. Abdullah Özbey, Ali Kurt ve Saffet Uyar halen cezaevinde bulunurken, Yavuz Özsoy ise aranıyor.

ÇORLU KAZASI

Edirne’den İstanbul’a gitmekte olan yolcu treninin, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde raydan çıkması sonucu 7’si çocuk, 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi de yaralandı. Savcılık, TCDD’de görevli 4 kişiye “taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan dava açtı. Dava halen Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

YHT KAZASI

Ankara’da 13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan YHT, Marşandiz istasyonuna girişi esnasında kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralandı. Kazaya ilişkin arasında TCDD YHT Gar Müdürü’nün olduğu 10 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede, sanıklar hakkında yine taksirle ölüme neden olmadan ceza istendi. Davada, sadece makasçı Osman Yıldırım tutuklu.

ALADAĞ YURT YANGINI

Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2019’da Süleymancılar cemaatine ait bir yurtta çıkan yangında, 10’u öğrenci, 12 kişi yanarak can verdi. Savcılık, Dernek başkanı ve yurt müdürünün de aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında dava açtı. Mahkeme, dernek başkanı İsmail Uğur’u 12 yıl 2 ay 20 gün, yurt müdürü Cuma Ali Genç’i 11 yıl 1 ay 10 gün, dernek görevlilerinden Mahmut Deniz’i 10 yıl, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Dede ve Ramazan Keleş’i 8 yıl 10 ay 20’şer gün hapis cezasına çarptırdı. İlçe Milli Eğitim görevlileri de ceza aldı. Sanıklar, “Bilinçli taksirle ölüme ve yararlanmaya neden olma” suçundan cezalandırıldı.

POLİSLER DE KURTULACAK

AKP’nin infaz indirimi paketinden, 30 Mart 2020’den önce cinayet işleyen ve “taksirle ölümü neden olmadan” yargılanan birçok polis de yararlanacak. Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi öldürmekle suçlanan ve taksirle ölümü neden olmadan yargılanan üç polis, ileride bu suçtan ceza alırlarsa infaz indirimi alacak.

BERKİN ELVAN VE ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN FAİLLERİ

Gezi eylemleri sırasında attığı gaz bombası ile Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan ve olası kastla öldürmeden suçlanan polis F.D, eğer taksirle ölüme neden olmadan ceza alırsa paketten yararlanacak. Yine Gezi’de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz davasında “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan ceza alan polis Mevlüt Saldoğan ile diğer sanıklar da infaz indiriminden yararlanacak. Hatay’da Gezi eyleminde gaz bombasıyla Abdullah Cömert’in ölümüne neden olan sanık polis Ahmet Kuş, “bilinçli taksirle öldürme” suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezası onanan Kuş, 12 Mart’ta cezaevine girmişti. Kuş’un paketli birlikte tahliye olması bekleniyor.

HUKUKLA İLGİSİ YOK

Soma, Çorlu ve Aladağ davasının avukatlarından Can Atalay, bu paketle söz konusu davalardaki sanıkların kurtarılacağını belirterek, “Çorlu’da üst düzey TCDD bürokratlarının da yargılanması gündemdeydi. Bu paketle onlar kurtarılacak. Aladağ davasında ceza alan Süleymancı cemaati üyeleri aftan yararlanacak. İktidarın, koronavirüs bahanesiyle kısmi af kapsamındaki uygulamalarının hukukla ilgisi yoktur” dedi.

Selahattin Demirtaş için koronavirüs nedeniyle tahliye talebi

Gündem

İstanbul’daki Kovid-19 ölümleri yine Türkiye genelini geçti

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 177 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklarken; sadece İstanbul’da bulaşıcı hastalık nedeniyle 179 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

BOLD – İstanbul’da bugün bulaşıcı hastalık nedeniyle 179 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakam yine Sağlık Bakanlığının açıkladığı Türkiye geneli koronavirüs kaynaklı ölüm rakamını geçti.

Sözcü’nün İBB Mezarlıklar Müdürlüğü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün hayatını kaybeden kişilerin toplam sayısı ise 397 oldu. ‘Bulaşıcı hastalık’ kodu ile sağlık kurumlarından İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’na bildirilen can kaybı sayısı 179 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilerine göre, son 24 saatte Türkiye’de 177 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Gündem

Vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı

Türkiye’de koronavirüs salgını giderek yayılıyor. Günlük vaka sayısı 30 bin sınırına dayanırken, ağır hasta sayısı da 5 bine yaklaştı. Bakan Koca’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün Kovid-19’dan dolayı 177 kişi yaşamını yitirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı resmi verilere göre bugün 29 bin 845 kişiye vaka, 6 bin 592 kişiye koronavirüs hasta (Kovid-19) tanısı konuldu. İlk vakanın açıklandığı 17 Mart’tan bu yana vaka ve can kaybında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılırken, bugün 177 kişi de yaşamını yitirdi.

TOPLAM ÖLEN SAYISI 13 BİN 191’E ULAŞTI

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 177 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 29 bin 845 kişiye vaka, 6 bin 592 kişiye koronavirüs hastası teşhisi konuldu. Koronavirüs nedeniyle toplam 13 bin 191 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 481 bin 198’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı 3 bin 845 oldu.

AĞIR HASTA SAYISI 4 BİN 816’YA ÇIKTI

Verilere göre, toplam test sayısı 18 milyon 72 bin 981 olurken, toplam ağır hasta sayısı 4 bin 816 olarak kayıtlara geçti. Toplam iyileşen hasta sayısı 392 bin 616, bugünkü test sayısı da 171 bin 113 oldu. Verilerle ilgili açıklama yapan Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 6.592 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 5.000’e yaklaştı. Kayıplarımız artıyor. Tedbirlere sıkı uyarsak kısıtlama olmadan da mücadele edebiliriz. Yoksa kısıtlamalar kaçınılmaz olur. En güvenli yer evimizdir” dedi.

Türkiye’nin 27 Kasım 2020 güncel koronavirüs tablosu ise şöyle:

Okumaya devam et

Gündem

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yeni bir mektup yazarak hakaretlerini sürdürdü. Çakıcı, “Bu zorlu süreçte provokatörlük yapacağına devleti yönetenleri rahat bırak. Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal” ifadelerini kullandı.

BOLD – Alaattin Çakıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik mektuplarına yenisini ekledi. Kılıçdaroğlu’na ağır ifadeler kullanan Çakıcı, “Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal? ” dedi.

Alaattin Çakıcı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan 3’ncü bir mektubu danışmanı Ferhat Aydoğan’ın sosyal medya hesabından paylaştı. Çakıcı, mektubunda Kılıçdaroğlu’nu provokatörlükle suçladı. “Devleti yönetenleri rahat bırak” ifadesini kullandı.

Çakıcı’nın mektubu şöyle:

“FOX TV’de Sayın Kılıçdaroğlu Şahsım ile ilgili yine bir şeyler zırvalamış. Bu Ülkede doğrudan konuşanın kendisi olduğunu bu sebeple hedef alındığını söylüyor, Evet Konuşuyor ama Bölücülerin ağzıyla konuşuyor. ” Mafya bozuntusu 5 Paralık adam” ifadesini kullanmış.

Ona soruyorum. PKK ya, silahlı terör örgütlerine, Batıya ve üst akıla hizmet eden Kemal Kiliçdaroğlu, Bu Millet Senin Kaç Paralık adam olduğunu zaten biliyor. Sen bunu biliyor musun ? Devleti ağzına alıyorsun, iktidar olmaya talipsin. Neden sürekli olarak PKK, silahlı terör örgütlerini ve fetöcüleri savunuyorsun?

Ülkeni niye Batılı ülkelere ve ABD’ ne şikayet ediyorsun. Adamlık parayla ölçülmez. Bu millet her şeyi biliyor. Sana daha evvel söyleyeceğimi söyledim. İnsanlara hakaret etme ve küçük görme hakkını kendinde görüyorsun. Birisi sana konuştuğu zaman ona buna neden pislik atıyorsun. Bir sürü işbirliği yaptığın terör örgütleri var, Boş konuşacağına sende beni öldürtecek yürek var mı bay Kemal. Bu zorlu süreçte provokatörlük yapacağına Devleti yönetenleri rahat bırak. Sende akıl olsa kendini bu kadar küçültmezsin, ama devlet düşmanlarıyla iş birliği yapan kişide akıl ne gezer. Zaten kardeşin bile söylüyor “AKLİ SAĞLIK SORUNLARI VAR” diye. Dengesiz konuşmalarınla sürekli Devlete zarar vermektesin. Git kendini tedavi ettir. Allah’a iman etmişsen Allah seni ıslah etsin.”

Resimf

Akşener: Ümit Özdağ benden grup başkanlığı istedi

Okumaya devam et

Popular