Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Felsefeye ve insana dair sözü olan 20 muhteşem film

Sinemanın başyapıtları hiç şüphesiz insana insan olmanın yüzlerini anlatan filmler…

BOLD– Modern çağın en etkili kitlesel anlatım dili sinemanın da konusu tüm sanatlarda olduğu gibi insan. Felsefi bir mesele olarak “insanın var oluşsal öz”ünü, insan doğasının farklı yüzlerini anlatan filmler ise hiç şüphesiz bu sanatın kilometre taşları. İnsana ayna tutarak bizi bazen utandıran bazen öz eleştiri yaptıran bazen uyaran filmlerden sizler için bir seçki yaptık. İyi seyirler dileriz.

ŞÜPHECİLİK VE ALDANMA

THE MATRIX

Wachowski kardeşlerin sinemada devrim yapan üçlemesi o zaman için büyük bir yenilik olan çekim tekniklerinin yanı sıra –hatta belki daha çok- alt metinleri işleyişiyle kayda değer. Var oluş, öz farkındalık, gerçeklik algısı gibi birçok konuda söyleyecek sözü olan Matrix tekrar tekrar izlenmeyi hak eden yapımlardan.

THE TRUMAN SHOW

Jim Carrey’nin kariyerindeki en önemli iş… Kabukta sadece medya eleştirisi gibi görünse de daha derin soruların peşindeki bir film Truman Show… Bir “ben” var mı, yoksa başkalarının bize biçtikleri rollerden mi ibaretiz?

ÖZGÜR İRADE VE AHLAK

MINORITY REPORT

Spielberg’den kader meselesine farklı bir bakış. Yakın ya da uzak bir gelecek. Önceden görülen suçları cezalandıran bir adalet sistemi. Peki, kader dedikleri nedir? Kuru bir yaprak gibi önünda sürüklendiğimiz rüzgar mı, yoksa özgür seçimlerin sonucu mu?

THE MANCHURIAN CANDIDATE

Birinin sahte kahraman olduğunu nasıl kanıtlarsınız? Üstelik neredeyse bütün toplum ona tapıyorken… Gerçeği bilmek ama kimseye anlatamamak en acı tecrübelerden biri…

ÖLÜM CEZASI

DEAD MAN WALKING

Susan Sarandon’a en iyi kadın oyuncu Oscar’ı kazandıran film, diğer başrol oyuncusu Sean Penn’e ve yönetmen Tim Robbins’e ise adaylık getirmişti. Ölüm cezasına yürüyen bir adam ve onunla ilgilenen bir rahibenin yürek burkan öyküsü aynı zamanda idam cezasını sorguluyor.

THE LIFE OF DAVID GALE

Yönetmen Alan Parker’ın en iyi işlerinden biri… Kevin Spacet ve Kate Winslett’ı buluşturan film Amerikan ceza sitemine ve idam cezasına getirilmiş en esaslı sinematografik eleştirilerden biri…

TOTALİTERİZM

FAHRENHEIT 451

Elbette tam bir çöp olan 2018 yapımı yeniden çevrimden bahsetmiyoruz. Sinemanın dahi isimi François Truffaut’un Ray Bradbury’nin aynı adlı eserinden uyarladığı film kitabı gibi kült mertebesinde. Meçhul bir gelecekte itfaiyecilerin görevi ateş söndürmek değil yakmaktır; hem de kitapları… 1953’te yayınlanan roman –daha her evde TV bile yokken- etkileşimli interaktif ekranlardan, yapay zekalı robot köpeklerden bahsetmesiyle de bir hayli ilginç bir distopik başyapıt.

EQUILIBRIUM

Christian Bale, Emily Watson, Sean Bean gibi kalbürüstü oyuncuları bir araya getiren yapım, hislerin tüm kötülüklerin kaynağı olarak görülen ve insanların her sabah “hissetme”yi bastıracak ilaçlar almak zorunda olduğu distopik bir gelecekte geçiyor.

BİREYSEL KİMLİK

PERSONA

İsveçli aykırı yönetmen Ingmar Bergman’dan göz kamaştıran bir başyapıt. Döneminin en beğenilen tiyatro oyuncusu olan Elisabeth Vogler bir oyun sırasında aniden susar. Tedaviler, psikoloji seansları hiçbir sonuç vermez. Vogler suskunluğunu sürdürür. O güne kadar konuşarak var olan bu kadın şimdi kimdir peki? Gözlerden ırak bir yazlığa gönderilen Vogler’in hemşiresi Alma ise hiç susmamacasına ona kendi öyküsün anlatmaya başladığında sonuç ne olacaktır?

MEMENTO

Christopher Nolan’ın “zaman” kavramını sinemasının odağına iyiden iyiye oturtacağının işaretini verdiği yapım. Leonard Shelby, kısa süreli hafıza kaybından mustariptir. Karısını öldüren adamdan intikam almanın peşinde olan bazen 15 dakika öncesini bile hatırlamıyorken bunu nasıl yapacaktır? Anıları sürekli kaybolup duruyorken “kim” olduğuna nasıl karar verecektir?

GÜNAH VE KEFARET

FISCHER KING

Bazen öylesine söylediğiniz bir söz başkalarının yaşamında onulmaz acılara yol açabilir. ünlü DJ Jack Lucas’ın yayında söylediği bir sözü yanlış yorumlayan gözü dönmüş bir adam bir barda katliam yapar. Bu olaydan sonra alkolün pençesine düşen ve hayatı tepetaklak olan Lucas (Jeff Bridges) üç yıl sonra akli dengesi yerinde olmayan Perry (Robin Williams) ile tanışır. Lucas’ın asıl sınavı ise Perry’nin üç yıl önceki katliamda karısını kaybettiğini ve akli dengesinin bu olaydan sonra bozulduğunu öğrenmesiyle başlar.

SEVEN POUNDS

“Tanrı dünyayı yedi günde yarattı. Bense benimkini yedi saniyede mahvettim.” Yedi ayrı insana hiç ummadıkları şekilde yardım etmeye çalışan vergi memuru Tim Thomas (Will Smith) hangi günahın kefaretini ödemeye çalışmaktadır ve bunun için ne kadar ileri gidebilecektir?

ULUSLARARASI SİYASET

FAILSAFE

Orijinali 1962 yılında Sidney Lumet tarafından yönetilen filmin 2000 versiyonu tam bir yıldızlar geçidi. George Clooney, Harvey Keitel, Don Cheadle, James Cromwell, Richard Dreyfuss gibi isimleri bir araya getiren filmi Stephen Frears yönetiyor. Tamamen bilgisayar kontrollü hava savunma/taarruz sistemiyle yönetilen Amerikan bombardıman uçakları, yanlışlıkla gelen saldır emri uyarınca, geri dönüşü olmayan fail safe noktasını da geçerler, Moskova’ya 20’ser megatonluk hidrojen bombası atmaya yeminli pilotlar ABD başkanını da dinlememek, kaale almamak için eğitilmişlerdir.

SYRIANA

Prens Nasir, İran Körfezi’nde bulunan doğalgaz ile petrol zengini bir ülkenin tahta geçmesi beklenen mirasçısıdır. Ancak genç bir zihin olarak onun, babasınınkilerden farklı yaklaşımları vardır. Ülkesindeki doğalgazı çıkarma hakkını direkt olarak Amerikan firmasından alarak Çinlilere yönlendirir. O andan itibaren de söz konusu alanda devletler bazında dengeler sarsılmaya başlar.

SAVAŞ ETİĞİ

PLATOON

Oliver Stone’un yönettiği yapım En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört dalda Oscar’a uzanmıştır. Vietnam Savaşı’nın ortasında kalan bir müfrezenin genç askerleri takım arkadaşlarını birer birer kaybetmeye başlar. Bu noktadan sonra kimin düşman kimin masum olduğu bulanıklaşır. İçlerinden biri şartlar ne olursa olsun doğruyu yapmak adına kendi takım arkadaşlarına karşı durduğunda ne olacaktır peki?

FULL METAL JACKET

Stanley Kubrick’in yapımcı senarist ve yönetmen olarak imza attığı Full Metal Jacket “askerlik” ve “savaş” konusundaki en sert filmlerden biri. Savaşa gönderilecek askerlere uygulanan eğitimin genç zihinlerde açtığı derin yaralara odaklanan film, ani bir geçişle yer verdiği savaş sahnelerinde ise şiddetin bambaşka bir yüzüne odaklanır.

İNSAN HAKLARI

IN THE NAME OF THE FATHER

En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar adayı olan, Altın Ayı ödüllü filmin yönetmen koltuğunda Jim Sheridan oturuyor. 1970’li yılların İngiltere’si… IRA ile mücadele gerekçesiyle en temel hakların bile çiğnendiği bir ortamda sıradan bir İrlandalı genç olan Gerry Conlon (Daniel Day Lewis) bir ev baskınında tutuklanır ve hiç ilgisi olmayan Gyildford bombalamasından sorumlu tutulur. Birçok fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalan Gerry’nin yaşlı babası da suç ortağı olarak hapse atılır. Kadın bir avukatın (Emma Thompson) yıllar süren mücadelesiyle Gerry direnmeye başlar. İngiltere’nin 2005 yılında bizzat dönemin başbakanı Tony Blair’in ağzından bu olaydan dolayı resmi özür dilediğini hatırlatalım.

SCHINDLER’S LIST

1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olan film; En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması dallarında akademi heykelciğini kucakladı. Yönetmen Steven Spielberg’in başrolde Niam Leeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes’e yer verdiği yapım; Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Filmin gerçek bir hikayeden uyarlandığını belirtelim.

ADALET VE CEZA

THE SHAWSHANK REDEMPTION

IMDB listesinin bir numarasındaki film, Stephen King’in “Rita Haywort and The Shawshank Redemption” isimli kısa hikayesinden Frank Darabont tarafından uyarlandı. Morgan Freeman ve Tim Robbins’i bir araya getiren film, karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanan ve ömür boyu hapis cezasını çekmek üzere Shawsank Hapishanesi’ne gelen ama aslında masum olan Andy Dufresne’nin (Tim Robbins) öyküsü.

GLADIATOR

Gladyatör’de,İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gitgide yükselmektedir. Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde emrini çıkarmak için fazla beklemez. Ölümden zor kurtulan Maximus artık bir gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilir. Maximus’un aklında tek bir istek vardır, Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını bir an önce almak. Filmin 2001’de En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu (Russel Crowe) aldığını belirtelim.

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular