Dünya

Korona aşısını doğrudan insanlar üzerinde deneyen şirket: Sonbaharda dağıtıma başlayabiliriz

İnsanlar üzerindeki ilk korona aşı denemesi yapan Amerikalı firma Moderna Therapeutics, ilk aşıların sonbaharda dağıtabileceğini duyurdu.

BOLD – Dünya genelinde 70 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemesi yapan Amerikalı firma Moderna Therapeutics, klinik denemelerin başarıyla devam ettiğini, gelecek sonbahardan itibaren ilk aşıların dağıtabileceğini duyurdu.

Aşının geliştirilme aşamasının ‘rekor’ hızla devam ettiğinin altını çizen biyoteknoloji şirketinin CEO’su Stephane Bancel, “Hükümetler onaylarsa, 2020 sonbaharına kadar sağlık personelleri ve risk altındaki kişilere aşıyı dağıtmaya başlamayı umuyoruz. İkinci hedef, geliştirmenin başlamasından 12 ila 18 ay sonra, yani 2021’de resmi izinler alındıktan sonra genel dağıtıma başlamak” diye konuştu.

“HER AY MİLYONLARCA AŞI ÜRETEBİLİRİZ”

Şirketin yeterince aşı üretecek kapasitede olduğunu vurgulayan Fransız yönetici, “Gelecek sonbaharda her ay milyonlarca aşı, 2021’de de on milyonlarca aşı üretebilmek için üretim kapasitemiz olacak. Ayrıca daha fazla üretim sağlamak için, Avrupa dahil farklı ülkelerde ortaklıklar yapmaya hazırlanıyoruz”. dedi.

Merak edilen bir diğer soru da, “koronavirüs mutasyona uğrarsa, aşı etkisini kaybeder mi?”.

Virüsün zaten az da olsa mutasyona uğradığını belirten Bancel, “Aşı için kullandığımız yöntem ve teknoloji, şu anda devam eden mutasyonlardan etkilenmeyen proteinlere odaklanıyor. Fakat henüz daha çok bilinmeyen bu virüsün mutasyonu hedeflediğimiz proteinleri de etkileyebilir. Ancak teknolojimizin güçlü yanlarından biri de böylesi bir durum karşısında, klinik çalışmalardan geçmeden sadece 40 gün içinde yeni aşı grupları üretebilmemiz” dedi.

DOĞRUDAN İNSANLAR ÜZERİNDE DENENDİ

Geçtiğimiz mart ayında, Moderna Therapeutics tarafından geliştirilen aşı ilk kez Seattle’daki Kaiser Permanente araştırma merkezinde dört kişi üzerinde denenmişti.

Moderna, mRNA-1273 adlı aşı ile bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu yenmeyi umuyor.

Normalde virüslere karşı yapılan aşılar, zayıflatılmış ya da ölü virüsler kullanılarak geliştiriliyor. Fakat bu yöntemle, aşı Covid-19’a yol açan virüsten yapılmadı. Bunun yerine aşıda, laboratuvar ortamında virüsten kopyalanan genetik kodların küçük bir bölümü kullanıldı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen mRNA-1273, hayvanlar üzerinde testlere gerek görülmeden doğrudan insanlarda denendi.

İrlanda Başbakanı, koronavirüs salgını boyunca sağlık çalışanlarına yardım edecek

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya