Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: İtalya, İspanya ve Almanya’da vaka ve ölü sayıları düşüşe geçti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Avrupa’da salgının merkezindeki 3 ülkede, İtalya, İspanya ve Almanya’da vaka ve ölü sayıları düşüşe geçti.

BOLD – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Avrupa’da salgının merkezindeki 3 ülkede, İtalya, İspanya ve Almanya’da vaka ve ölü sayıları düşüşe geçti.

Fransa’da ve ABD’de salgının merkezi konumundaki New York eyaletinde küçük de olsa ölü sayılarında azalma görüldü.

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISINDA AZALMA

Ülkede son 24 saatte görülen yeni ölümlerin sayısı 525 olarak açıklandı. Bu da 19 Mart’tan bu yana görülen en düşük artış oldu.

Yoğun bakımdaki hasta sayısının da arka arkaya iki gündür azaldığı belirtildi. İtalya’nın en üst düzey sağlık enstitüsü yetkililerinden Silvio Brusaferro, salgının eğrisinde düzleşme olduğunu ve şiddetinin azalmaya başladığını belirtti.

Bu durumun devamlı olması halinde mücadelenin ikinci aşamasına geçilerek yayılmanın yavaşlamasını korumaya çalışacaklarını kaydetti.

Dünya genelinde Kovid-19 salgınında en fazla can kaybının yaşandığı İtalya’da toplam can kaybı 15 bin 887’ye yükseldi. Salgının başından beri toplam 128 bin 948 kişiye virüs bulaşırken, iyileşenlerin sayısı ise 21 bin 815’e ulaştı.

İSPANYA’DAKİ VAKA SAYISI İTALYA’YI GEÇTİ

İspanya’da koronavirüs vakaları, hafta sonunda kaydedilen artışla 131 bin 646’ya çıktı.

Böylece İspanya, vaka sayısında İtalya’yı geride bıraktı. Son yapılan açıklamalara göre İtalya’da vaka sayısı 128 bin 948.

İspanya’da ölü sayısı da İtalya’ya yaklaştı. İtalya’da Kovid 19 bağlantılı olarak şimdiye kadar 15 bin 887 ölüm kaydedildi. İspanya’da ise 12 bin 641 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İspanya Sağlık Bakanı, Pazar günü itibariyle yeni ölü sayısında ve vaka sayısında azalma olduğunu açıkladı.

ABD’DE CAN KAYBI YÜKSELİYOR

Dünya genelinde en fazla vaka sayısının tespit edildiği ABD’de can kaybı 9 bin 620’ye yükselirken, Kovid-19 teşhisi konulan kişi sayısı da 337 bini geçti. Ülke genelinde şu ana kadar 17 bin 977 kişi de tedavilerinin ardından iyileşti.

NEW YORK’TA ÖLÜ SAYISINDA İLK KEZ DÜŞÜŞ YAŞANDI

ABD’de salgının en çok etkilediği kentlerden New York’ta Pazar günü yeni ölü sayısı 600 olarak açıklandı. Vali Andrew Cuomo, son birkaç güne göre ölü sayısında azalma yaşandığını, ancak bunun kalıcı olup olmadığını anlamak için henüz erken olduğunu söyledi. Eyalette bir gün önce 630 kişi ölmüştü. Eyalette ölü sayısı toplamda 4 bin 159’a; vaka sayısıysa 122 bine çıktı.

ABD’de Pennsylvania, Colorado ve Washington DC gibi yerlerde ise ölü sayılarında artış görülmeye başlandı.

ABD’de sağlık uzmanları evde kalma yasaklarının uygulanmaması halinde ülkede 100 bin ila 240 bin kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunuyor.

ALMANYA’DA VAKA SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 100 bini geçti. Böylece Almanya, ABD, İtalya ve İspanya’dan sonra dünyada en çok vaka tespit edilen dördüncü ülke oldu.

Sayıları Alman Robert Koch Enstitüsü’nden farklı bir yöntem kullanarak toplayan üniversite, Pazar gecesi itibarıyla Almanya’da 100 bin 123 kişinin enfekte olduğunu bildirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkede toplam ölüm sayısı 1 584. Yine aynı üniversiteden yapılan açıklamada Almanya’da şimdiye kadar 28 bin 700 kişi yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığını yendi.

John Hopkins Üniversitesi ve Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, ülkede vaka ve ölü sayısı üç gündür düşme trendine girdi.

FRANSA’DA SON 24 SAATTE 357 KİŞİ ÖLDÜ

Koronavirüsle mücadele için ilan edilen sokağa çıkma yasağının 20’inci güne girdiği Fransa’da ölü sayısı 8 bini, vaka sayısıysa 70 bini aştı. Ülkede son 24 saat içinde hastanelerde 357 kişi yaşamını yitirdi. Ölü sayısında küçük de olsa ilk kez görülen gerileme, sokağa çıkma yasağının etkisini göstermeye başladığı şeklinde yorumlandı.

Ancak bahar havası ve Paskalya tatilinin de başlamasıyla halkın sokağa çıkmaya başlayacağından endişe eden hükümet, Fransızlar’a evde kalmaya devam etmeleri ve yasaklara uymaları çağrısı yaptı.

Fransa Halk Sağlığı Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre, son derece sert bir sokağa çıkma yasağı modeli izleyen İspanya ve İtalya’nın ardından, Fransa’da da ölü sayısında ilk kez düşüş yaşandı.

Fransa’da koronavirüse yakalanarak yaşamını yitirenlerin toplam sayısı 8 bin 78 olarak kaydedildi. Halk Sağlığı Kurumu’nun rakamlarına göre vaka sayısı 70 bin 478’e ulaştı.

Fransa’da sokağa çıkma yasağı 15 Nisan’a kadar bir kez uzatıldı. Uzmanlar, salgının önümüzdeki hafta en üst noktaya ulaşmasını bekliyor.

İNGİLTERE’DE ÖLÜ SAYISI 5 BİNE YAKLAŞTI

İngiltere’de Pazar günkü resmi rakamlara göre toplam koronavirüs vaka sayısı 47 bin 806’ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı’na göre İngiltere’de koronavirüsten ölenlerin sayısı Pazar günü 621 arttı, toplam ölü sayısı 4 bin 934’e çıktı.

BORİS JOHNSON HASTANEYE KALDIRILDI

10 gün önce koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklayan Başbakan Boris Johnson ise “ateşinin hala düşmemesi” nedeniyle dün akşam hastaneye kaldırıldı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Johnson’ın doktorunun tavsiyesi üzerine çeşitli testler yaptırmak üzere “tedbir amaçlı” hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Bugünkü koronavirüs gündemli kabine toplantısına Dışişleri Bakanı Dominic Raab başkanlık ederken, ancak Johnson’ın hükümetin başında olmaya devam ettiği ifade edildi.

Bu sabah yapılan açıklamada, Johnson’ın ek bazı testler yapılacak olması nedeniyle halen hastanede olduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi.

İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick, dün gece hastaneye kaldırılan Başbakan Boris Johnson’ın hastanede birkaç gün daha kalabileceğini, ancak “kısa süre sonra” başbakanlık ofisine dönmesini beklediklerini söyledi.

Jenrick, Johnson’ın durumunun iyiye gittiğini öğrendiğini belirtti.

KRALİÇE ELIZABETH, “ULUSA SESLENDİ”

68 yıldır tahtta olan 2. Elizabeth, Pazar gecesi yaptığı nadir ulusa sesleniş konuşmasında, koronavirüs salgınına karşı mücadelesinde “Britanya başaracak… Önümüzdeki yıllarda bu zorlukla başa çıkan herkesin gurur duyacağını umuyorum” dedi.

Konuşmasına sağlık çalışanlarına teşekkür ederek başlayan Kraliçe Elizabeth, fedakar bir şekilde çalışan diğer insanların da salgına karşı mücadelede halkı desteklediğini söyledi.

Koronavirüsün finansal zorluklar, yas ve aşılması gereken büyük sorunlar getirdiğini belirten Kraliçe, “Bu hastalıkla hep birlikte mücadele ediyoruz. Kararlı ve birlikte olursak bu hastalığın üzerinden geliriz” dedi.

KRALİÇE’NİN DÖRDÜNCÜ ULUSA SESLENİŞİ

Kraliçe 2. Elizabeth bugüne kadar çok az sayıda ulusa sesleniş konuşması yapmıştı.

Bunlar 1991’de İngiltere’nin Birinci Körfez Savaşı’na katılımı sırasında, 1997’de Prenses Diana’nın cenazesi öncesinde ve 2002’de annesinin cenaze töreni öncesindeydi.

Ulusa sesleniş konuşması için yalnızca BBC’den koruyucu kıyafet giymiş bir gazetecinin görüntü almasına izin verildi.

EKVADOR’DA ÖLENLERİN CANSIZ BEDENLERİ SOKAKLARA TAŞTI

Güney Amerika ülkesi Ekvador’un en kalabalık ve en büyük kenti Guayaquil’de, koronavirüs sebebiyle birçok kişinin hayatını kaybetmesi sonrası hastane ve morglarda yer kalmayınca, halk ölülerin naaşlarını sokaklarda bırakmak zorunda kaldı.

Yaklaşık 17 milyon nüfuslu ülkede Kovid 19 salgını sonrası kamu hizmetleri sistemi çöküntüye uğrarken, hastaneler vaka sayısının çokluğu sebebiyle yatak yetersizliğinden dolayı yeni hasta kabul edemez duruma geldi. Sağlık kuruluşlarının morgları dolup taşarken, cenaze hizmetlerinde büyük aksaklıklar yaşandı.

Mezarlıklarda yer kalmadığı için birçok merhum yakını, ölülerini evlerinin önünde naylon ve tabutlar içerisinde bekletmek zorunda kaldı. Sağlık görevlileri 3 milyon nüfuslu şehirde bir hafta içerisinde 300 cansız bedeni evlerin bahçesinden alarak mezarlığa götürdüğünü açıkladı.

Ülke kültüründe büyük öneme sahip cenaze törenleri yapılamadığı için ise birçok kişinin psikolojik sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Resmi rakamlara göre bugüne kadar Ekvador’da 3500’e yakın koronavirüs vakası görülürken, salgın sebebiyle 172 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer çöken sağlık sistemi ve sayılamayan ölülerin çokluğu dolayısıyla bu rakamların çok daha fazla olduğunu ifade ediyor.

BM’DEN AİLE İÇİ ŞİDDET UYARISI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, sokağa çıkma yasakları döneminde aile içi şiddette küresel ölçekte “korkutucu bir artış” olduğuna dikkat çekerek, hükümetleri adım atmaya çağırdı.

BM salgının başından bu yana aile içi şiddete yönelik yardım hatlarına ulaşanların sayısının Malezya ve Lübnan gibi ülkelerde geçen yılın iki katına ulaştığını, Çin’de ise geçen yılın aynı dönemine göre 3’e katlandığını açıkladı.

Avustralya’da da aile işi şiddet yardım hattına yönelik Google’da yapılan aramalar son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

“HAYVANAT BAHÇESİNDE KAPLAN KORONAVİRÜS KAPTI”

New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’de bulunan 4 yaşındaki dişi bir Malezya kaplanında koornavirüs tespit edildi.

Iowa’daki Ulusal Veterinerlik Servisleri Laboratuvarı, Nadia isimli kaplanın testinin pozitif olduğunu duyurdu.

Hayvanat bahçesinin veterineri Nadia’nın kız kardeşi Azul, 2 Sibirya kaplanı ve 3 Afrika aslanında da kuru öksürük görüldüğünü belirtti.

Kaplanların virüsü, semptom göstermeyen bir hayvanat bahçesi çalışanından kaptıkları tahmin ediliyor.

Hayvanların biraz iştah kaybı yaşadığı ancak sağlık durumlarının genel anlamda iyi olduğu açıklandı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARI KALDIĞI KAMPIN DIŞARIYLA BAĞLANTISI KESİLDİ

Bangladeş’te dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox’s Bazaar’da kalan Arakanlı Müslümanların dış dünyayla bağlantısı kesildi.

Kampa gıda ve temel ihtiyaçları götüren yetkililer dışında kimsenin girmesine izin verilmezken internet bağlantısının da kesilmesi nedeniyle kampta kalanlar virüse dair yeterli bilgi edinmekte zorlanıyor.

Bangladeş hükümeti Eylül 2019’da kampın 3G ve 4G bağlantılarını güvenlik gerekçesiyle kestiğini açıklamıştı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden Louise Donovan, hükümete internet bağlantısını yeniden sağlama tavsiyesinde bulunduklarını söyledi.

Kamplara giriş çıkış yaklaşık bir haftadır kısıtlanmış durumda.

Kamplarda salgın yaşanmaması için alınan bu önlemler kapsamında içeri sadece az sayıda yardım görevlisi girebiliyor.

Virüsün kampa girmesi durumunda, içerdeki koşullardan ötürü ölümcül bir hızla yayılmasından korkuluyor.

“MANTI GÜNÜ İÇİN TOPLANAN KADINLARA CEZA”

Hollanda’nın doğusundaki Arnhem kentinde, imece usulüyle mantı yapmak için toplanan bir grup Türkiye kökenli kadın, koronavirüs salgının önlemek amacıyla uygulanan kuralları ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

Arnhem Haber sitesinde yer alan habere göre, Almanya sınırındaki Arnhem kentinin güney bölgesindeki bir evde, çok sayıda kadın mantı açmak için toplandı.

Türkiye kökenli kadınlar her ay belli bir evde toplanarak, derin dondurucuda saklamak için imece usulüyle kilolarca mantı açıyor.

Bu ay Güney Arnhem’de toplanan kadınlara belediye görevlileri müdahale etti.

Kadınlara, koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan önlemlere uymadıkları gerekçesiyle para cezası verildi. Hollanda’da üçten fazla kişinin toplanması yasak.

Buna uymamanın cezası içe 400 eurodan başlıyor.

AVUSTRALYA’DA HAYVANLAR ÜZERİNDE AŞI TESTLERİ BAŞLADI

Avustralya’da araştırmacılar muhtemel iki Kovid-19 aşısını hayvanlarda test etmeye başladı.

Uzmanlar bununla birlikte aşıların başarılı olması durumunda firmaların gelecek yıla kadar üretime başlayacaklarından şüpheli.

Söz konusu aşılar İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ve Amerika’daki Inovio Pharmaceutials tarafından yapıldı.

Avustralyalı araştırmacılar genelde hayvanlar üzerinde aşı denemesine iki yılda ulaşıldığını belirtiyor. Bu sefer süre sadece iki ayı buldu.

Bununla birlikte uzmanlar böyle bir gelişmeye rağmen aşının 2021’den önce kullanılır hale gelmesinin zor olduğunu belirtiyorlar. Çünkü yeni tedavilerin uluslararası standartları karşılaması için bu zaman diliminin olması gerektiği belirtiliyor.

Korona aşısı için uluslararası işbirliği yüksek ve araştırmacılar zamana karşı bir yarış içinde. Şu sıralar dünya genelinde en az 20 aşı geliştiriliyor.

“PARAZİT ÖLDÜRÜCÜ TABLET KOVİD-19’U 48 SAATTTE YOK ETTİ”

Avustralyalı bilim insanları parazit öldürücü tablet Ivermectin’in laboratuvar ortamında Kovid-19 virüsünü 48 saat içerisinde öldürdüğünü açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) de onayını alan Ivermectin, daha önce AIDS, dengue ateşi ve grip gibi virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyordu.

Melbourne şehrindeki Monash Üniversitesi’nde görevli araştırma görevlilerinin laboratuvar ortamında yaptığı testlere göre bir doz Ivermectin, koronavirüsün hücreler içerisinde büyümesini engelliyor.

Üniversitenin Biyokimya Keşif Enstitüsü Başkanı Dr Kylie Wagstaff yaptığı açıklamada, “Yaptığımız deneylerde bir doz ilaç (Ivermectin) 24 saat içerisinde Kovid-19’a ait RNA virüslerini büyük ölçüde azaltıyor ve 48 saatte de tamamen yok ediyor.” diye konuştu.

“CANLI HAYVAN PAZARLARI DERHAL KAPATILMALI”

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) koronavirüs salgını konusundaki en yetkili isimlerden biri olan Doktor Anthony Fauci, başta Çin olmak üzere Kovid 19’un çıkış yeri olduğuna inanılan Wuhan Balık Pazarı benzeri ‘virüs merkezlerinin’ tüm dünyada acilen kapatılması çağrısında bulundu.

Çin, Hubei eyaletindeki söz konusu pazarın ticari faaliyetlerini geçici süreliğine askıya almıştı.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Fauci, şu anda yaşanılan virüs salgınına bu tarz “ıslak pazarların” doğrudan etkisi olduğunu belirterek, “Bu tarz yerlerin açık olması benim kafamı kurcalıyor. İnsanlarla hayvanların temas ettiği bu tarz yerlerden onlarca hastalık ortaya çıkıyor. Aklımızın başına gelmesi için daha ne olması gerekiyor? Tüm dünyada bu tarz yerler acilen kapatılmalı.” diye konuştu.

Dünyada birçok ülkede Wuhan’dakine benzer hayvansal ürünlerin satıldığı pazarların olduğunu söyleyen Fauci, “Birçok hükümetin buna destek vermesi, baskı yapması gerekiyor. Bu ıslak pazarlar günlük hayatın bir parçası olmamalı.” diye de sözlerine ekledi.

Yunanistan’da ikinci göçmen kampına karantina

Dünya

İdlib’de çatışmalar yeniden başlayabilir: Türkiye muhalif grupları uyardı

Mart ayının başından beri savaşın durduğu İdlib’te yeniden çatışma endişesi… Türkiye’nin İdlib’teki muhalif grupları Esad, İran ve Rusya’nın saldırısı konusunda uyardığı ortaya çıktı.

BOLD – Suriyeli öde gelen eski bir muhalif isim, Türkiye’nin İdlib’deki muhalif grupları önümüzdeki günlerde Esad rejimi ve müttefikleri İran ve Rusya’nın potansiyel bir askeri saldırısı konusunda uyardığını belirtti. Bu bilgi, ABD liderliğindeki IŞİD’e karşı Doğal Çözüm Operasyonunun bir parçası olan eski ismi “Yeni Suriye Ordusu” yeni ismi “Devrimci Komando Ordusu” olan yapının eski bir sözcüsü tarafından yapıldı. 

Mzahem Alsaloum bugün Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye, İdlib gruplarını Rusya, İran ve Esad’ın M4 otoyolunun güneyine [güney] yönelik muhtemel askeri operasyonları hakkında bilgilendirdi” dedi. Alsaloum, Şam’da bulunan başka bir kaynağın kendisine iki hafta önce “İdlib’de askeri operasyon için rejim yanlısı taraftaki hazırlıklar ve hamleler hakkında” bilgi verdiğini sözlerine ekledi. Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart’ta gerçekleştirilen ateşkes anlaşmasına göre Güney İdlib’den geçen stratejik M4 otoyolunun her 2 tarafındaki 6’şar kilometrelik alanın silahsızlandırılması kararlaştırıldı. Bu yeni bilgi, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana Rusya’nın M4 karayolu alanında ilk hava saldırısını gerçekleştirmesinden bir gün sonra geldi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 3 ay içinde Türkiye, yeni bir saldırı beklentisiyle bölgedeki askeri varlığını artırdı. Bölgeye 15.000 civarında asker ve 6.000’den fazla askeri araç yerleştirildi. Ayrıca yeni hava savunma sistemleri konuşlandırıldı.

Okumaya devam et

Dünya

Alman Bakandan Türkiye’ye “Kavala’nın tutukluluğuna son verin” çağrısı

Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Osman Kavala’yı serbest bırakma çağrısı yaptığı Türkiye’yi, uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle de uyardı.

BOLD – Almanya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen Osman Kavala’yı serbest bırakmayan Türkiye’ye “uluslararası yükümlülüklerini yerine getir” çağrısı yaptı.

Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, bugün yaptığı açıklamada, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin sürmesini “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin açık bir ihlali” olarak nitelendirdi.

“TÜRKİYE SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMİYOR”

AİHM’in Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasını” isteyen 10 Aralık 2019 tarihli kararının kesinleşmiş olmasına rağmen, Türkiye’nin gereğini yerine getirmediğine işaret eden Roth, “Türkiye’ye güçlü ifadelerle, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme, AİHM kararını gecikmeksizin uygulama çağrısını yapıyorum” dedi.

Roth, “Türkiye artık nihayet hukuk devleti ve insan hakları standartlarına uyulmasını güvence altına alınmasını temin etmek zorundadır” ifadelere yer verdiği açıklamasında, Almanya’nın tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin istisnasız olarak AİHM kararlarına saygı göstermesi ve uymasını sağlamak için kararlılık sergileyeceğini kaydetti.

Almanya’nın Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlandığını hatırlatan Michael Roth, “Almanya, Osman Kavala davasını dönem başkanlığı sırasında da çok büyük bir dikkatle izlemeye devam edecek” dedi.

Almanya, bu yılın kasım ayı itibariyle AİHM kararlarının uygulanışını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını üstlenecek.

Avrupa Komisyonu Türkiye’deki Suriyeliler için 485 milyon euro yardım önerdi

Okumaya devam et

Dünya

İngiliz eski dış istihbarat şefi: Kovid-19 Çin’deki bir laboratuvardan ‘yanlışlıkla’ yayıldı

İngiltere dış istihbarat servisi MI6’in eski şefi Sir Richard Dearlove, koronavirüsün Çin’de ‘yanlış giden bir deney’ sonucu tüm dünyaya yayıldığını öne sürdü.

BOLD – Çin’in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyaya yayılan koronavirüsün Çin’deki bir laboratuvardan çıktığı iddialarına bir yenisi daha eklendi.

İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’in 1999 ile 2004 yılları arasındaki yöneticisi olan Sir Richard Dearlove, Çinli bilim insanlarının yarasa koronavirüsleri üzerinde deney yaparken yanlışlıkla virüsün yayılmasına neden olduğunu öne sürdü.

Telegraph gazetesinin ‘Planet Normal’ adlı podcast yayına katılan Dearlove, “Bunun bir kaza olarak başladığını düşünüyorum. Bu şu sorunu gündeme getiriyor: Eğer Çin sorumluluğunu kabul edecek olsaydı, tazminat öder miydi? Bence dünyadaki her ülke Çin ile olan ilişkilerini nasıl ele aldığını ve uluslararası toplumun Çin liderliğine nasıl davrandığını yeniden düşünecek” dedi.

Wuhan Viroloji Enstitüsü

BİLİMSEL ÇALIŞMA KAFALARI KARIŞTIRDI

Richard Dearlove, iddiasını Norveç ve İngiltere’den bir grup bilim insanın salgına dair hakemli bir dergide yayımladığı araştırmayla destekledi. Dearlove, bu araştırmayı defalarca incelediğini vurguladı.

Araştırmada, SARS-CoV-2’nin yüzeyinde, virüsün insan hücreleriyle temas etmesine izin veren gömülü bölümler yerleştirildiğini öne sürülüyor. Virüsün üretildiğini savunan araştırmacılar bu nedenle de ‘Wuhan virüsü’ olarak adlandırılmasını savunuyor.

Telegraph gazetesi, Dearlove’un atıf yaptığı bilimsel araştırmamaya ise mesafeli yaklaştı.

Gazete, Francis Crick Enstitüsü ve Imperial College London gibi kurumların bu araştırmanın sonuçlarını reddettiğini; ayrıca Nature ve Journal of Virology gibi önde gelen akademik dergilerin araştırmayı yayımlamayı uygun bulmadığını vurguladı. Ayrıca araştırmaya katılan bir bilim insanının imzasını çektiği de belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere pek çok Batılı siyasetçi, salgından Çin’i sorumlu tutuyor ve bedel ödemesi gerektiğini savunuyor. Batı istihbaratları da salgının başından bu yana bu konuyu araştırıyor. Çin ise ısrarla bu iddiaları reddediyor.

Brezilya’da Sağlık Bakanlığı’na general atandı

Okumaya devam et

Popular