Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Koza kayyumları Eskişehir’i zehirleyecek

TMSF yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir Sivrihisar’da yaşam alanları yakınına siyanürlü ikinci atık depolama tesisi yapılması için harekete geçti. Mahalleli ayağa kalktı.

BOLD – İpek Ailesi’nin elinden hukuki olmayan yollarla alınarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimine verilen Koza Altın İşletmeleri’ne Eskişehir’de siyanürlü atık deposu tepkisi yükseldi.

CHP’Lİ ÇAKIRÖZER’DEN ‘VAZGEÇİN’ ÇAĞRISI GELDİ

Sivrihisar’da yaşam alanları yakınına siyanürlü ikinci atık depolama tesisi yapılması için harekete geçen Koza Altın İşletmeleri kayyum idaresine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvektili Utku Çakırözer ‘vazgeçin’ çağrısı yaptı.

SİYANÜR HAVUZU İÇİN BU ACELE NEDEN?

Çakırözer, “Binlerce Sivrihisarlının, Eskişehirlinin yaşamını, hayvanların sağlığını, doğayı, tehlikeye atacak siyanür havuzu için bu acele neden? Havayı, toprağı, suyu, koyunu, kuşu, insanı zehirleyecek adımdan derhal vazgeçin” diye konuştu.

Siyanürlü atık havuzunun yapılması planlanan alanı  ziyaret eden CHP’li vekil, 40 hektarlık alanda 1 milyon 750 bin metreküp kapasiteli atık depolama göleti inşa edileceğini belirtti.

ŞEHİRDEKİ TÜM CANLILAR İÇİN TEHLİKE OLUŞTURMAKTA

“Altın madeninin siyanür ile temizlenmesinden sonra ortaya çıkan atıklar bu dev gölete bırakılacak. Göletin yapılacağı yer Kaymaz Mahallemizin dibi. Baktığınızda evler gözüküyor. Bu atık havuzu Eskişehir’deki tüm canlılar için tehlike oluşturmakta” dedi.

SOSYAL İZOLASYON SEBEBİYLE YETERLİ BİLGİLENDİRME YAPAMADIK

Kaymaz Mahalle Muhtarı Bayram Canigür de 12 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gönderilen yazının 31 Mart’ta ulaştığını ifade ederek “Koronavirüsle mücadele döneminde bu yazı bize geç geldi. Sosyal izolasyon sebebiyle mahallemizde yaşayanları doğru dürüst bilgilendiremedik bile” ifadelerini kullandı.

İNSANLARIMIZIN ÇOĞU KANSER DOLAYISIYLA VEFAT EDİYOR

Kaymaz Koruma Derneği yöneticilerinden Reha Önen ise şunları söyledi:

“Kim evinin kapısının önünde zehir solumak ister? Hayvanlarımız, insanlarımız ölüyor. Sadece yüzde 1’i kendi eceliyle ölüyor. Gerisi hep kanserden. Kapımızın dibine zehirli siyanür göleti yapılmasın.”

Yarbay ile polis ağız dalaşına girdi: Sen kimsin lan, aramızda kaç gömlek var…

Gündem

Erdoğan’dan Rönesans Grubu’na ‘bedel istemediler’ teşekkürü

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açılışında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Beştepe’deki sarayı da inşa eden yüklenici firma Rönesans’a teşekkür: “Bir hastane için bedel istemedi.”

BOLD – İktidarları döneminde yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları katlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi açılışında konuştu. Yüklenici firma Rönesans Grubu’na şu sözlerle teşekkür etti: “Rönesans Grubu’nu, mimarı, işçisini tebrik ediyorum. Rönesans firmasına ayrıca şükranlarımı bildireceğim. Her iki hastaneyi (Sancaktepe Feriha Öz ve Yeşilköy Murat Dilmener) bu firma yaptı. Bir hastane için bizden herhangi bir bedel istemedi.”

ŞİRKETİN SAHİBİ ILICAK SERVETİNİ 2 YILDA YÜZDE 100 KATLADI

Erdoğan’ın “Bedel istemediler” dediği Rönesans Holding, Ankara Beştepe’deki sarayı da inşa etmişti. Holding sahibi Erman Ilıcak, 2016’da 2 milyar dolarlık servetini 2018’de 4 milyar dolara çıkarmış ve yüzde 100’lük servet artışıyla dikkat çekmişti.

Yeni normal ile kapalı görüşler serbest

Okumaya devam et

Gündem

Yeni normal ile kapalı görüşler serbest

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, koronavirüs salgını sebebiyle ara verilen cezaevlerindeki kapalı görüşlerin 1 Haziran itibarıyla tekrar başlayacağını duyurdu.

BOLD – Türkiye, 1 Haziran’dan itibaren, koronavirüsle mücadele sürecinde ‘yeni normal’ evresine geçiyor. Bu kapsamda, koronavirüs pandemisine karşı durdurulan cezaevi kapalı görüşleri de yeniden başlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Cezaevlerine ilişkin daha önce aldığımız tüm tedbirleri titiz bir şekilde uygulamaya ve bu tedbirleri sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

İSTİNAF VE VERGİ MAHKEMELERİ DURUŞMA VE KEŞİF HARİCİ BAŞLIYOR

Normalleşme planını açıklayan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) da, istinaf ve vergi mahkemeleri duruşma ve keşif haricindeki yargısal faaliyetlerinin 1 Haziran’da başlamasına karar vermişti.

ADLİYELERE GİRİŞTE ATEŞ ÖLÇÜMÜ YAPILACAK

Süreçte adliyelere girecek kişi ve duruşma salonuna alınacak izleyici sayılarının sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak belirleneceğini açıklayan Bakan Gül, “Adliyelere girişte ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kurumuna yönlendirilecek” bilgisini verdi.

Özgür Özel’den ‘yargıda yandaş ataması’ önergesi

Okumaya devam et

Gündem

Yassıada’nın fikir babası Günay: Yassıada tam bir rant projesidir

Yasısada’nın “ibret müzesi” olması fikrini ilk ortaya atan eski AKP’li Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ortaya çıkan projeye isyan ederek, adanın bugünkü haliyle, tarihle hiçbir bağı olmayan turistik bir mekan olduğunu vurguladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Yassıada projesinin fikir babası eski AKP’li Bakan Ertuğrul Günay, ortaya çıkan Yassıada projesinin tam bir rant projesi olduğunu kaydetti.

İBRET MÜZESİ YAPILACAKTI

Yassıada yargılamalarının unutulmaması için adanın “ibret müzesi” olması fikrini ilk ortaya atan eski AKP’li Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay adadaki projeyi Medyascope’a değerlendirdi. Yassıada’nın balıkçılar tarafından bile unutulduğu, metruk bir adaya dönüştüğü yıllarda adanın “demokrasi ve ibret müzesi”ne dönüştürülmesi için proje hazırladıklarını söyleyen Günay, adanın bugünkü haliyle, tarihle hiçbir bağı olmayan turistik bir mekan olduğunu vurguladı.

TARİHTEN UZAK TAMAMEN BİR BETON YIĞINI

Günay, projeyle ilgili düşüncelerini belirttiği günlerde adanın tahsisinin Kültür ve Turizm Bakanlığında olduğunu ancak sonrasında başbakanlığa tahsis edildiğini söyledi. Bakanlığı bırakmasının ardından adayla ilgili birtakım mevzuatın değiştirildiğini belirten Günay, “Mevzuat değiştirildikten sonra adayı TOBB’a verdiler. TOBB da sanırım bir yap-işlet-devret şirketine bıraktı. Ortaya da bu manzara çıktı. Tamamen tarihten uzak bir beton yığını. Adnan Menderes’in Aydın’daki evini taklit etmişler. Bunu yapanların ya tarihe saygısı yok ya da bu işi bilmiyorlar” dedi.

ORTAYA ÇIKAN GÖRÜNTÜ UTANÇ VERİCİ

Adanın mevcut halinin bir rant projesi ve adada ortaya çıkan görüntünün utanç verici olduğunu vurgulayan Günay, “Bunu bir de muhafazakâr olduğunu iddia eden, Menderes’in, Demokrat Parti’nin değerlerini savunan bir iktidarın yapması tüy dikmek gerçekten” dedi.

AİHM’nin yeni başkanı yargı bağımsızlığı üzerine konuşacak

Okumaya devam et

Popular