Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyayı kuşatan korona salgını bile savaşları durduramıyor

Koronavirüs 180’den fazla ülkeye yayıldı. Dünyaya ölüm korkusu salan virüs bile yıllardır süren savaş ve çatışmaları bitiremedi. İşte savaş bölgelerinden son gelişmeler…

BOLD – BBC’den Ece Göksedef’in derlediği habere göre Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, pandemiyle mücadeleye yoğunlaşmak için 23 Mart’ta küresel bir ateşkesin en kısa sürede başlaması çağrısı yaptı. “Silahlı çatışmaları tecrit altına almalı ve hep birlikte hayatlarımız için gerçek savaşa odaklanmalıyız” dedi.

Çağrının ardından bazı silahlı gruplar tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Bunların çoğu karşı taraftan da olumlu yanıt aldı ve bir süreliğine de olsa çatışmalar durdu. Bazı bölgelerde ateşkes ilan edilmese de çatışmalar azaldı. Yönetimler, koronavirüs salgınıyla mücadeleye odaklandı.

Guterres, 3 Nisan’da bir açıklama daha yaparak Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Libya, Myanmar, Filipinler, Sudan, Güney Sudan, Suriye, Ukrayna ve Yemen’de ateşkes çağrısının olumlu karşılık bulduğunu duyurdu.

Ancak Yemen, Suriye ve Libya’da taraflar, çağrıya olumlu yanıt vermiş gibi dursa da çatışmalar sürüyor.

YEMEN’DE ZAMAN ZAMAN ÇATIŞMA YAŞANIYOR

30 Mart günü, Yemen’de 2015’ten bu yana savaşan Husiler ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan’ın desteklediği Yemen ordusu, ateşkes anlaşması yaptı. Ancak zaman zaman çatışmaların yaşandığı bilgisi geliyor.

SURİYE’DE İHLALLER YAŞANIYOR

Suriye’de ateşkes zaman zaman ihlâl edilse de, devre dışı bırakacak kadar büyük bir olay yaşanmadı. Ancak bölgeye Türkiye ve Suriye ordularından takviyeler sürüyor. Şam’ın kontrolündeki bölgelerde büyük oranda sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011’de başlayan iç savaşta en az sivil ölümünün bu sene Mart ayında görüldüğünü, ülke genelinde 103 sivilin hayatını kaybettiğini belirtiyor.

LİBYA’DA BARIŞ 24 SAAT SÜRMESİ

Bugüne kadar 19 koronavirüs vakasının bildirildiği, bir kişinin bu sebeple hayatını kaybettiği Libya’da, çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Aslında Guterres’in çağrısından birkaç gün önce taraflar, pandemiyle mücadele için karşılıklı ateşkes ilan etmişti. Ancak bu durum 24 saat geçmeden bozuldu ve çatışmalar yeniden hız kazandı.

Kamerun, Irak, Afganistan ve Somali’de çatışmalar devam ediyor.

KAMERUN’DA ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Guterres’in çağrısının ardından Kamerun’un batısında hükümet güçlerine karşı 3 yıldır savaşan Ambazonia Konseyi’ne bağlı birlikler, 27 Mart’ta bir açıklama yaparak ateşkes çağrısına olumlu yanıt vermeyeceklerini duyurdu: “kovid-19 salgını sebebiyle Ambazonia bağımsızlık savaşında tek taraflı ateşkes ilan etmeyeceğiz. Tek taraflı olarak böyle bir adım atarsak Kamerun bizim elimizdeki tüm kasaba ve köylere engelsiz olarak ulaşabilir.”

Ancak bu açıklamadan hemen sonra, grubun ülke dışındaki yetkilileri, koronavirüsten etkilenen kişilerin sağlık hizmetlerine ulaşabilmesi ve virüsün yayılmasının engellenmesi için insani koridorlar açılabileceğini duyurdu. Bu açıklamalar kısa bir süre için ateşkes ümidi doğursa da, 31 Mart’ta hükümete bağlı birlikler, kuzeybatı bölgesinde Ambazonia Konseyi’nden olduğunu belirttiği iki kişiyi vurarak öldürdü. Bu olay, ateşkes veya insani koridor açılması gibi ihtimallerin tamamen rafa kaldırılmasına yol açtı. Afrika ülkesi Kamerun’da bugüne kadar 658 vaka görüldüğü ve 9 kişinin koronavirüs sebebiyle öldüğü bildirildi. Kamerun hükümeti, ateşkes çağrılarıyla ilgili henüz hiçbir yorum yapmadı.

IRAK GERİLİM SÜRÜYOR

Irak’ta ateşkes edilebilecek, doğrudan iki grup arasında devam eden bir çatışma yok. Ancak İran’ın desteklediği milisler ve ABD ordusu arasında doğrudan çatışma şeklini almasa da gerilim, koronavirüs salgınına rağmen sürüyor. İran’ın desteğiyle ABD üslerine yapılan saldırılar sonucu senenin başında bazı üsler boşaltılmış; Pentagon, ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısının azaltıldığını açıklamıştı. Ancak Mart ayı boyunca Irak’ta konuşlandırılan Amerikan askerlerinin sayısı yeniden arttı. İran destekli milislerin bu askerlerin görevlendirildiği üslere yönelik füze saldırıları yapması ihtimali olduğunu belirten Washington, Patriot füzelerini aktif hale getireceğini duyurdu.

AFGANİSTAN’DA SALDIRILAR AZALDI

Afganistan’da bir süredir Taliban’la ABD arasında süren görüşmeler sebebiyle, çatışmaların ve saldırıların yoğunluğu azalmıştı. Taliban, ateşkes anlaşması imzalanmadığı sürece yapacakları hiçbir saldırının görüşmeleri zedelemeyeceğini, ancak iyi niyet göstergesi olarak Amerikan ve Afgan askerlerine yönelik saldırılarını azalttıklarını açıkladı.

SOMALİ’DA ATEŞKES ÇAĞRISINA UYULMADI

Somali’de on yıllardır ordu birliklerine ve sivil halka karşı savaşan El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü, 28 Mart’ta Guterres’in çağrısına uymayacağını ve savaşmayı sürdüreceğini açıkladı. BM Genel Sekreteri’nin bölgesel düzeyde yanıt bulan çağrısı için henüz uluslararası toplum ortak bir adım atmadı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ya da Genel Kurulu, küresel bir ateşkes ilanı için henüz bir girişimde bulunmadı.

Sudan, Kolombiya, Filipinler ve Myanmar, yürürlüğe koydukları ateşkesi devam ettiriyor.

SUDAN’DA ATEŞKESİN SÜRESİ UZATILDI

Sudan’da pandemi öncesinde barış görüşmeleri sebebiyle ilan edilmiş olan ateşkesin süresi uzatıldı. Ülkede Nisan 2019’da gerçekleşen darbenin ardından kurulan bağımsız konseyin lideri General Abdülfettah Burhan,16 Ekim’de, ülkede ordunun savaştığı tüm gruplara karşı tek taraflı ateşkes ilan ederek “ülkede barış için yapıcı bir ortam sağlayacaklarını” açıklamıştı.

Sudan’da ülkenin kuzeyinde bir bölgeyi kontrol eden Halkın Özgürleşme Hareketi – Kuzey Grubu da (SPLM-N) 2019 sonundan bu yana süren barış görüşmeleri sebebiyle iki bölgede 1 Nisan’a kadar “çatışmasızlık” ilan etmişti. SPLM-N lideri Abdülaziz El Hulu, 31 Mart’ta bir açıklama yaparak hem barış görüşmeleri devam ederken bir iyi niyet göstergesi olarak hem de koronavirüs salgınına odaklanabilmek için, çatışmasızlık ilanının artık kendi kontrollerindeki tüm bölgeleri kapsayacağını söyledi. Süresini de 30 Haziran’a kadar uzattı.

KOLOMBİYA’DA TEK TARAFLI ATEŞKES

Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da 31 Mart’ta bir açıklama yapan sol görüşlü Ulusal Özgürlük Ordusu (ELN) 1 Nisan’dan başlayarak bir ay süreyle tek taraflı ateşkes ilan etti. Silahlı örgüt, koronavirüs salgını sırasında attıkları bu adımın “insani bir iyi niyet göstergesi” olduğunu söyledi. Ateşkes ilan edildiğinde ülkede 700’den fazla kişide koronavirüs tespit edilmiş ve 10 kişi hayatını kaybetmişti. 7 Nisan itibarıyla bu sayı bin 579’a çıktı. Can kaybı ise 46’ya yükseldi. ELN, daha önce durdurulan hükümetle barış görüşmelerine de yeniden başlayabileceklerinin mesajını verdi: “Koronavirüs yıkımının acısını yaşayan Kolombiya halkına insani bir iyi niyet göstergesi olarak 1-30 Nisan arasında bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ediyoruz. Başkan Ivan Duque hükümetinin temsilcileriyle ateşkesin süresinin uzatılmasını konuşmayı talep ediyoruz.”

Örgüt, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 23 Mart’ta yaptığı “küresel ateşkes” çağrısından etkilenerek bu duyuruyu yaptığını belirtti. ELN, Kolombiya devletine karşı 50 yıldan uzun süredir savaşıyor. 2016’da hükümetle barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) göre çok daha küçük bir grup.

FİLİPİNLER’DE OPERASYONLARI DURDURMA ÇAĞRISI

Ayrılıkçı Filipinler Komünist Partisi, ateşkes çağrısından bir gün sonra silahlı kanadı Yeni Halkın Ordusu’na “pandemiyle mücadele kapsamında operasyonlarını durdurma çağrısı” yaptı. Ateşkes, 15 Nisan’a kadar geçerli olacak. Bundan birkaç gün önce Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte de ülkedeki tüm örgütlere karşı tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Yeni Halkın Ordusu’na karşı 50 yıldan uzun zamandır süren savaşta 43 binden fazla insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Ülkenin kuzeyinde, yaklaşık 50 milyon insanın yaşadığı bölgede aktif olan örgüt, uzun zamandır askıya alınmış olan barış görüşmelerinin de bu sayede yeniden başlayabileceğinin mesajını verdi.

MYANMAR’DA KIRILGAN ATEŞKES

2015’ten beri farklı grupların orduya karşı savaş yürüttüğü Myanmar’da da kırılgan bir ateşkes sürüyor. 1 Nisan günü ülkede, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 büyükelçilik bir araya gelerek, hem ülkenin ordusuna hem de silahlı gruplara, koronavirüsle mücadeleye odaklanma ve çatışmalara son verme çağrısı yaptı. Büyükelçilerin imzası bulunan çağrıda, özellikle ülkenin batısındaki Rohingya’da 130 bine yakın insanın evlerinden kaçmak zorunda kaldığı çatışmalara vurgu yapıldı. Aynı gün ülkenin kuzeydoğusunda aktif olan farklı silahlı grupların bir araya gelerek oluşturduğu “Kardeşlik Birliği” (AA), bir açıklama yaparak 30 Nisan’a kadar ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Hükümet, 23 Mart’ta AA’yı “terör örgütü” olarak kabul ettiğini ilan etmişti. Ateşkes açıklamasını yapan AA liderleriyle röportaj yapan gazeteciler için, “Terörle Mücadele Kanunu” kapsamında soruşturma açıldı.

Dünya

VIP koronavirüs aşısı istifa getirdi

İtalya’nın Sicilya adasında aşı için bekleyenlerin önüne geçen ve sırası gelmeden aşı yaptıran bir belediye başkanı, gelen tepkiler üzerine istifa etti.

BOLD – İtalya’nın Sicilya adasında, sırası gelmeden daha önce aşı yaptıran Corleone Belediye Başkanı Nicolo Nicolosi, gelen tepkiler üzerine istifa etti. Nicolosi, “Bu kararı düşünmekten geceleri uykusuz kaldım ve görevi bırakmamın en doğrusu olduğuna kanaat getirdim” dedi. Yerel yönetimdekilerin de sağlık görevlileri gibi salgınla ön cephede mücadele edenler olduğunu savundu.

Yerel basın, polisin 78 yaşındaki belediye başkanı ile sırasından önce aşı yaptıran belediye meclis üyeleri hakkında soruşturma başlattığını ve dosyanın savcılığa intikal ettiğini aktardı.

Nicolosi’nin Kovid-19 aşısının her iki dozunu da yaptırdığı belediyenin sosyal medya hesaplarından kamuoyuyla paylaşılmıştı. Belediyenin Facebook hesabından yapılan açıklamada başkanın aşı olmasıyla ilgili, “Virüsü kapması durumda görevini icra edememe ihtimalini ortadan kaldırmak için alınmış bilinçli bir karardı” ifadeleri kullanıldı.

İTALYA’DA VIP AŞI OLAN TEK POLİTİKACI O DEĞİL

Beş Yıldız Hareketi senatörlerinden Nicola Morra, Nicolosi’nin yetkisini suistimal eden tek politikacı olmadığını söyleyerek, aşı sırasını delen diğer siyasilere de istifa çağrısında bulundu.

Toplu aşılamaya 80 yaş üzeri vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına öncelik verilerek aralık ayında başlayan İtalya’da şu ana kadar 5.3 milyon kişi Kovid-19 aşısının ilk dozunu aldı. 60 milyon nüfuslu ülkede her iki dozu yaptıranların sayısı ise 1.6 milyon civarında. Avrupa Birliği’nin aşı programında yaşanan tedarik sıkıntısı nedeniyle istenilen sayılara henüz ulaşılamadı.

Koronavirüs salgını İtalya’da 100 binden fazla insanın hayatına mal oldu.

VIP aşı skandalı birçok Latin Amerika ülkesinde de görüldü.

Almanya’da maske skandalına karışan milletvekili siyaseti bırakıyor

Okumaya devam et

Dünya

İbrahim Kalın Ankara’nın ABD ile Rusya arasında kaldığını itiraf etti

Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri dolayısıyla Biden yönetimi ile ciddi kriz yaşayan AKP hükumeti, Türkiye’nin bu sistemi kullanmaması durumunda bunun ters teperek Ankara’ya zarar vereceğini söyledi.

BOLD –  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçen ay Ankara tarafından dile getirilen teklifi bir kez daha tekrarladı ve ABD’nin Suriye’deki YPG’ye desteğini çekmesi durumunda Türkiye’nin de S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçebileceğini ifade etti. Bloomberg’e konuşan İbrahim Kalın, “ABD tarafı, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarını anlamalı. Müttefiklerimin somut eylemlerini görmek istiyoruz” dedi. Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin kullanılmaması dolayısıyla Moskova ile sorun yaşanacağını ifade eden Kalın, Türkiye’nin bu sistemi kullanmaması durumunda bunun ters teperek Ankara’ya zarar vereceğini söyledi.

TÜRKİYE TAVİZE HAZIR OLDUĞUNU ABD’YE İLETTİ

ABD yönetiminin sert tutumu karşısında Şubat ayı başında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ilişkileri yumuşatmak için Washington’a bir öneri sundu. Akar, S-400 füze savunma sistemi için “Girit formülü uygulanabilir” görüşünü dile getirdi. Aynı gün Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, Ankara’nın S-400 konusunda tavize hazır olduğunun mesajını verdiler. Türk yetkililer, bunu ABD’nin Suriye’de işbirliği yaptığı PYD/YPG yapılanmasını Türkiye gibi “terörist örgüt” ilan etmesi ve bu örgütlere desteği çekmesi şartına bağladı. ABD yönetimi, Hulusi Akar’ın teklifine ret cevabı verdi.

“TÜRKİYE’NİN S-400 KARARI BİR GECEDE ALINMADI”

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması kararını değerlendiren İbrahim Kalın, “Bu sorunları yapıcı diyalog yoluyla, açık ve samimi olarak çözebiliriz, ancak ABD politika yapıcılarının bu sorunların bizim için ne kadar ciddi olduğunu anlamaları gerekiyor. Ulusal güvenlik endişelerimizin tam merkezine gidiyorlar. Türkiye’nin S-400 kararı bir gecede alınmadı” dedi. Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin kullanılmaması dolayısıyla Moskova ile sorun yaşanacağını ifade eden Kalın, Türkiye’nin bu sistemi kullanmaması durumunda bunun ters teperek bumerang gibi Ankara’ya zarar vereceğini söyledi.

Türkiye’nin Rusya ve ABD ile ilişkilerini karşılaştıran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Rusya ile bazı anlaşmazlıklar vardı ama tüm bu sorunları yapıcı diyalog yoluyla konuşarak yönetebildik, neden aynı şeyi ABD ile yapamıyoruz? Başka bir ülke bize maksimalist bir konumla gelir ve bilmenizi isterse, bu tür bir tutum sizi başka yönlere iter ifadelerini kullandı.

Türkiye S-400’leri depoya kaldırınca Rusya ne yapacak?

Okumaya devam et

Dünya

Kraliyette ırkçı rezalet: Oğluma ten rengi nedeniyle prens unvanı verilmedi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle, oğluna ‘ten renginin koyu olacağı’ endişesi ile “prens” unvanının verilmediğini açıkladı. Açıklamaların İngiliz Kraliyet ailesinin imajına büyük zarar vereceği belirtiliyor.

BOLD – Sussex Dükü Harry ve Düşesi Meghan, ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey’e verdikleri ve CBS kanalında yayınlanan özel söyleşide, Kraliyet Ailesi’nden ayrılma gerekçelerini anlattı. Meghan Markle, İngiliz Kraliyet ailesini ırkçılık, yalancılık ve kendisini intiharın eşiğine sürüklemekle suçladı.

Siyahi bir anne ve beyaz bir babanın kızı olan Meghan Markle, oğluna ‘ten renginin koyu olacağı’ endişesi ile “prens” unvanının verilmediğini açıkladı. Prens Henry ise babası Prens Charles’ın telefonlarına artık yanıt vermediğini söyledi.

Oprah Winfrey’in Prens Harry ve eşi Meghan Markle ile röportajı Pazar akşamı CBS kanalında yayınlandı

“BEBEĞİMİN PRENS YA DA PRENSES OLMASINI İSTEMEDİLER”

Markle, programda yaptığı açıklamada, oğluna hamilelik süreci hakkında, “Ben hamileyken, bebeğimin prens ya da prenses olmasını istemediler. Bebeğime güvenlik tanınmayacağını söylediler. Oğlum doğduğunda ten renginin ne kadar koyu olacağına dair konuşmalar oluyordu ve bundan endişeleniyorlardı” diye konuştu

Markle, bu soruları kimin gündeme getirdiğini açıklamazken, kendisinin de susturulduğunu belirtti.

“ARTIK YAŞAMAK İSTEMİYORDUM”

Markle, düğünden önce Cambridge Düşesi Kate’i ağlattığına dair gazetelerde çıkan haberleri de yalanlayarak, “Aslında bunun tam tersi oldu. Düğünden birkaç gün önce Kate bir şeye üzülmüştü ve beni ağlattı” açıklamasında bulundu.

Kraliyet ailesi içinde çok mutsuz olduğunu ve intiharı düşündüğünü vurgulayan Markle, “Artık yaşamak istemiyordum” ifadesini kullandı.

İngiliz Kraliyet Ailesi

“PERİ MASALLARINA DAYANAN ALGI GERÇEKLİKTEN ÇOK FARKLI”

Winfrey, Meghan Markle’a İngiltere Kraliyet Ailesi’ne katılırken beklentilerinin ne olduğunu sordu.

Markle, İngiltere Kraliyet Ailesi’ne katılmanın ne anlama geldiğini anlamadığını ve peri masallarına dayanan algının gerçeklikten çok farklı olduğunu söyledi. Markle, “Algıyla yargılanıyorsun ama gerçeği yaşıyorsun” dedi.

BABA PRENS CHARLES OĞLU HARRY’NİN TELEFONLARINI AÇMIYOR

Prens Harry ise kraliyet ailesindeki görevlerinden ayrılmasında aile içindeki anlayışsızlığın etkili olduğunu belirtti ve annesi Prenses Diana’nın 1997’deki ölümünü anımsatarak, tarihin tekerrür etmesinden korktuğunu dile getirdi.

Babası Prens Charles’ın kendisinin telefonunu açmadığını ifade eden Harry, “Babaannem Kraliçe Elizabeth ile bugüne kadar 3 kez telefonda konuştuk, babamla da 2 kez konuştuk ancak sonra telefonlarıma cevap vermemeye başladı.” diye konuştu.

KRALİÇE ELİZABETH’E ÖVGÜ

Kraliçe Elizabeth’in kendisine hep iyi davrandığını söyleyen Markle, Kraliyet Ailesi ile ‘kurum’ olarak tanımladığı yapı arasındaki farkı vurguladı.

“Onun yanında olmayı çok sevdim” diyen Markle, “Her zaman sıcak, davete açık ve gerçekten misafirperverdi” dedi ve Kraliçe’nin kendisine inci küpeler ile ona uygun kolye hediye ettiğini söyledi.

SARAY TARAFINDAN VERİLEN MALİ YARDIM TAMAMEN KESİLDİ

Ailesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade eden Prens Harry, kendilerine Buckingham Sarayı tarafından verilen mali yardımın tamamen kesildiğini sözlerine ekledi.

Harry, ikinci çocuklarının cinsiyetini de ilk kez duyurarak, “İlk bebeğimiz erkekti, şimdi de bir kızımız olacak” açıklamasında bulundu. Çift, geçen ay ikinci çocuklarını bekledikleri haberini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Sussex Dükü Prens Harry ve Meghan Markle, İngiliz Kraliyet ailesindeki görevlerinden ayrılmış ve geçen yıl başında unvanlarını bırakmışlardı. Aile daha sonra ABD’nin California eyaletine yerleşmişti.

Papa Francesco, IŞİD, korona ve Aylan Bebek

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0