Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü 2: İspanya’da can kaybı 2 gündür yeniden artmaya başladı

İspanya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı iki gün üst üste arttı. Bugün 757 ölüm bildirilirken, dünkü ölü sayısı 743 olmuştu. Bu sayılar 2 Nisan’da bildirilen 950 ölüden daha düşük, ancak ülkedeki krizin sona ermediğini gösteriyor.

BOLD – İspanya’da koronavirüs pandemisinin yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle ölenlerin sayısı 24 saat içerisinde 757 artarak, 14 bin 555’e yükseldi. Virüs 6 bin 180 kişiye daha bulaştı. Böylece ülkede toplam vaka sayısı 146 bin 690 olarak belirlendi.

Salı günü 743 kişi ölmüş, 5 bin 478 kişi de enfekte olmuştu. İspanya, Avrupa’da en çok vakanın görüldüğü ülke.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, İtalya ve İspanya’daki salgında yavaşlama işaretleri görüldüğünü, ancak kıta genelinde kaydedilen ilerlemenin “çok çok kırılgan” olduğunu söylemişti.

ABD’DE REKOR CAN KAYBI

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 7 Mart Salı, ABD’de bugüne kadar koronavirüsten en fazla can kaybının yaşandığı gün oldu.

Ülkede bir günde 1858 kişi koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybetti.

Yaşamını yitirenlerin 806’sı New York’ta yaşıyor. ABD’de koronavirüs salgınının merkezine dönüşen kentte koronavirüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bini aştı.

New York’ta Pazartesi günü de 731 kişi yaşamını yitirmişti.

RUSYA’DA VAKA SAYILARI 3 GÜNDÜR YÜKSELİŞTE

Rusya’da koronavirüs vakalarının sayısı üç gündür düzenli olarak artıyor. Sağlık Bakanlığı ülkede vaka sayısının 8672’ye, ölü sayısının ise 63’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Rusya’da; Pazartesi günü 954, Salı günü 1154 ve bugün ise 1175 kişide koronavirüs görüldü.

Rusya’da koronavirüs vakalarının çoğu 12 milyon nüfuslu başkent Moskova’da.

Moskova’da halka ay sonuna dek evde kalnması çağrısı yapılmıştı.

FRANSIZ UÇAK GEMİSİNDE KOVİD-19 TESPİT EDİLDİ

Fransa, en büyük uçak gemisi Charles de Gaulle’ün, mürettebattan bazı kişilerde koronavirüs görülmesi üzerine ülkeye geri dönmek üzere yola çıktığını açıkladı.

Çarşamba sabahı Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 40’a yakın mürettebatın sıkı müşahade altında tutulduğu belirtildi.

Charles de Gaulle halen Atlantik Okyanusu’nda bulunuyor.

Uçak gemisinin 23 Nisan’da Fransa’nın Toulon Limanı’na ulaşması bekleniyor.

BİRLEŞİK KRALLIK’TA ÖLENLERİN SAYISI 938 İLE REKOR KIRDI

Birleşik Krallık’ta koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 938 artışla 7 bin 97’ye yükseldi.

Ülke genelinde test uygulanan kişilerin sayısı 232 bin 708’e, sonucu pozitif çıkanların sayısı da 60 bin 734’e yükseldi.

Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı ise 19 bin 438 oldu.

Yetkililer, günlük verilerdeki artış veya azalışların test kapasitesine bağlı olabileceğini vurgulayarak bunlara fazla anlam yüklenmemesini tavsiye ediyor.

SALGIN ÖNLEMİ ALMAYAN BELARUS’TA VAKA SAYILARI ARTIYOR

Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun koronavirüs salgınını psikolojik olarak nitelemesi ve herhangi bir önlem almamasının ardından ülke genelindeki vaka sayısı bin 66’ya yükseldi.

Belarus’ta salgın nedeniyle bugüne dek 13 kişi de hayatını kaybetti. Şu ana kadar ülke genelinde hastalığın günlük yayılma hızının yüzde 20 ila 25 olduğu görülüyor. Lukaşenko, daha önce yaptığı açıklamada, koronavirüsle savaşmak için votka içilebileceğini, saunaya girilebileceğini ve traktöre binip tarım yapılabileceğini söylemişti. Belarus ayrıca sınırlarını da kapatmamıştı. Ülkede sadece halkın sosyal mesafe uygulamasına dikkat etmesi isteniyor.

DSÖ’DEN TRUMP’A YANIT

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 salgınında “Çin yanlısı davranmakla” suçladığı ve verdikleri fonları askıya almayı düşündüklerini duyurduğu Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yanıt geldi.

Çin yanlısı bir tutumun kesinlikle güdülmediğinin altını çizen DSÖ, pandeminin en zorlu evresinde mali yardımları kesmenin doğru bir zamanlama olmadığını açıkladı.

Başkan Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük finansörü olduğu DSÖ’yü salgın sırasında sınırların kapanması gibi bazı çağrıları yapmakta geç kalmakla itham etmişti.

DSÖ, Amerikan Başkanın eleştirilerine yanıt olarak Çin’in vakaların erken tespiti ve kimlerle bağlantıya girdiği konusunda çok yoğun şekilde çalıştığını ve salgının ülke sınırlarının dışına çıkmaması için bu kişilerin yolculuk yapmalarını engellediğini belirtti.

ABD DSÖ’ye 2019’da 4 yüz milyon dolar, ikinci sıradaki Çin ise 44 milyon dolar mali yardım aktardı.

BU YIL KÜRESEL TİCARETTE BÜYÜK DARALMA BEKLENİYOR

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) bu yıl uluslararası ticarette 2008 mali krizi sırasında yaşanandan daha büyük bir daralma meydana gelebileceğini tahmin ediyor.

DTÖ tarafından yayınlanan son raporda bu yıl küresel ticaretin bir önceki yıla göre yüzde 13 ila yüzde 32 arasında daralabileceği kaydediliyor.

Tahmin aralığının geniş olması, yaşanan koronavirüs kriziyle ilgili belirsizlikleri yansıtıyor.

Dünya Ticaret Örgütü başkanı Roberto Azevedo rakamları “çirkin” diye tanımladı ve “Bundan kaçınmak mümkün görünmüyor” diye konuştu.

SALGIN AVRUPA EKONOMİLERİNİ ETKİLEMEYE BAŞLADI

Yeni veriler, Avrupa Birliği’nin en büyük iki ekonomisi Fransa ve Almanya’da büyük bir ekonomik durgunluk yaşanmaya başlandığını gösteriyor.

Fransa Merkez Bankası, ülke ekonomisinin 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6 daraldığını gösterdi. Bu oran, 1945’den bu ayna görülen en büyük daralma.

Almanya’da ise, önde gelen beş ekonomik kurumun hükümet için hazırladığı raporda, Gayrı Safi Yurtiçi hasılanın Nisan-Haziran arasında neredeyse yüzde 10 daralacağı tahmin ediliyor.

Bu oranı, üç aylık verilerin kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1970’den bu yana, en kötü daralma olduğu belirtiliyor.

“AB’YE GİRİŞLERİN KISITILANMASI UZATILSIN”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB ülkelerine büyük ölçüde giriş kısıtlaması getiren uygulamanın 15 Mayıs’a dek uzatılmasını önerdi. Komisyonun bu tavsiyesi üye ülkelerin onay vermesi halinde yürürlüğe girebilecek.

Koronavirüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla, İrlanda dışındaki tüm AB ülkeleri ile İsviçre, Norveç, Liechtenstein ve İzlanda gibi AB’ye üye olmayan ülkeler, çok zorunlu olmadıkça sınırlarında 30 günlük bir giriş kısıtlaması uygulamaya başlamıştı.

İngiltere Başbakanı Johnson’un durumu iyiye gidiyor

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: “Halka açık alanlarda üç katlı maske takılsın”

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için mevcut kılavuzunu güncelledi. Hükumetlere halka açık yerlerde kumaş yüz maske kullanımının teşviki tavsiyesinde bulundu.

BOLD – Koronavirüs pandemisine karşı maske kullanımı rehberini güncelleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hükumetlere uyarıda bulundu. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kılavuz, gelişen kanıtlara dayanıyor” dedi.

60 YAŞ ÜSTÜ VE SAĞLIK SORUNLARI BULUNANLAR TIBBİ MASKE TAKMALI

Ghebreyesus, sağlık kuruluşları yayılma riskinin yüksek olduğu yerlerde sadece sağlıkçıların değil tüm çalışanların her şartta ‘tıbbi maske’ takması gerektiğini kaydetti. “Bulaşmanın olduğu yerlerde ve fiziksel mesafenin mümkün olmadığı hallerde, 60 yaş veya üstü ile sağlık sorunları olanların da tıbbi maske takmasını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma, mağazalar ve diğer kapalı veya kalabalık ortamlarda halkın maske takmasını teşvik etme konusunda hükumetlere öneride bulunuyoruz” diye konuştu.

HER KATMAN İÇİN ÖNERİLEN MALZEME AYRINTILARI KILAVUZDA

DSÖ Genel Sekreteri, bilimsel verilerle güncellenmiş kılavuzun kumaş maskelerin bileşimi hakkında yeni bilgiler içerdiğini de söyledi: “DSÖ, kumaş maskelerin en az üç farklı malzeme katmanından oluşmasını tavsiye ediyor. Her katman için önerdiğimiz malzemelerin ayrıntıları kılavuzdadır.”

EN YÜKSEK SICAKTA SIK SIK YIKANMASI ÖNERİLİYOR

Güncellenmiş kılavuzda, tıbbi olmayan maskelerin mağazalarda, iş toplantılarında, sosyal aktivitelerde, toplu buluşmalarda, okullarda, ibadethanelerde, mülteci kamplarında ve toplu ulaşımda kullanılması öneriliyor. Ayrıca, maskelerin mümkün olan en yüksek sıcakta sık sık yıkanması ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiği vurgulanıyor.

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Okumaya devam et

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Popular