Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: ABD’de vaka sayısı 400 bini buldu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ABD’de vaka sayısı 400 bini buldu. ABD’de son 24 saatte rekor sayıda can kaybı yaşandı. Bin 939 kişi öldü.

BOLD – ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 441 bin 128 oldu. Hayatını kaybedenleri sayısı ise 83 bin 149.

ABD’de vaka sayısı ise 399 bin 929 olarak açıklandı.

ABD’DE BİR GÜNDE 2 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Johns-Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı rakamlara göre salgın ABD’de son 24 saatte bin 939 kişinin ölümüne yol açtı. Böylece epideminin ortaya çıkmasından sonra bir ülkede bir gün içerisinde en yüksek ölüm vakası kaydedildi.

380 bin vakanın saptandığı ABD’de ölü sayısı da 11 bin 800 kişiye yükseldi.

NEW YORK’TAKİ VAKA SAYISI İTALYA’YI GEÇTİ

New York’taki koronavirüs vakası sayısı 138 bin 836’ya, salgın hastalığa bağlı ölümler de 731 kişi artarak 5 bin 489’a yükseldi. Böylece New York, şimdiye kadar 132 bin 541 vakanın tespit edildiği İtalya’yı geçti.

Salgının ülkede en fazla can kaybına yol açtığı New York’ta son 24 saatte kaydedilen 731 ölüm vakası, kentte şimdiye kadar bir günde kayıtlara geçen en yüksek ölüm vakası sayısı oldu.

Koronavirüs kentte, 11 Eylül terör saldırılarından daha fazla cana mal oldu. 11 Eylül saldırılarında 2 bin 977 kişi yaşamını yitirmişti.

“ÖLÜ SAYISI AÇIKLANANDAN DAHA FAZLA”

ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi, ülkede açıklanan koronavirüs ölümlerinin gerçek sayıdan daha düşük olduğunu yazıyor.

New York Times, buna ülkenin dört bir yanından örnekler getirdi.

Gazeteye konuşan uzmanlara göre koronavirüs kaynakları ölüm verilerinin sisteme girilmeme nedenleri arasında tutarsız protokoller, kısıtlı kaynaklar ve karar alma süreçlerinde şehirler arasında yaşanan farklılıkları gösteriyor.

TRUMP’TAN DSÖ’YE ELEŞTİRİ

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) koronavirüs salgını sırasında Çin’e çok fazla odaklanmak ve kötü tavsiyelerde bulunmakla suçladı.

Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, ‘‘DSÖ gerçekten işi batırdı. Bir nedenle, kaynakları büyük oranda ABD tarafından sağlansa da çok fazla Çin’e odaklılar. Bu konuya ayrıntısıyla bakacağız. İyi ki başlarda DSÖ’nün Çin’e sınırları açık tutma tavsiyesini reddettim. Niçin bize böylesine hatalı bir tavsiyede bulundular?’’ diye yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin yanlısı olmakla eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’nü Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde de hedef almayı sürdürdü. Trump önce ABD’nin örgüte mali katkısını askıya alacaklarını söyledi. Dakikalar sonra ise açıklamasını değiştirerek, ‘’Meseleyi inceleyeceğiz,’’ diye konuştu.

EURO GRUBU İTALYA’YA YARDIMDA UZLAŞAMADI

Euro Grubu maliye bakanları koronavirüs pandemisinin ekonomik açıdan olumsuz etkilediği İtalya ve benzer durumdaki diğer ülkelere yardım konusunda uzlaşmaya varamadı.

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, konu ile ilgili müzakerelerin 16 saatten fazla sürdüğünü ve gece yarısı kesildiğini söyledi. Görüşmelere Perşembe günü devam edilmesine karar verildi.

İSPANYA’DA TABUT ÜRETİCİLERİ SİPARİŞLERİ KARŞILAYAMIYOR

Kovid-19 salgınının neredeyse 14 bin can aldığı İspanya’da tabut üreticilerinin siparişleri yetiştirmekte zorlandığı ortaya çıktı.

Salgından dolayı dışarı çıkma yasağının uygulandığı ülkede birçok şirket kepenk kapatırken ölü sayısının hızla artmasından dolayı tabut siparişleri 8’e katlandı.

Başkent Madrid yakınlarındaki bir tabut üreticisi bölgeye günde üç yüz tabut gönderdiklerini, üretim kapasitelerini artırmak için son on günde 6 kişinin işe alındığını açıkladı.

13 bin 897 ile İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı İspanya’da 140 bin 511 kişide hastalığın izine rastlandı. Tedavi gören vaka sayısı 83 bin 500’e yaklaşırken iyileşen hasta sayısı ise 43 bini geçti.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 10 BİNİ AŞTI

Koronavirüsle yoğun mücadelesi süren Fransa’da son 24 saat içinde 607’si hastanelerde toplam bin 427 kişi yaşamını yitirdi.

Böylece ülkede 1 Mart tarihinden bu yana ölenlerin sayısı da 10 bin barajını aşarak 10 bin 328’e ulaştı.

Ülkede vaka sayısı da 3 bin 777 artarak 78 bin 167’ye yükseldi. Son 24 saat içinde hastaneye kaldırılan 305 kişiyle birlikte hastanelerde tedavi görenlerin sayısı da 30 bini buldu.

FRANSA’DA SALGIN HIZINI KESMEDİ

Fransa’da son iki günde hafif gerileyen rakamlar sonrasında doğan ”Virüs hızını azaltıyor mu?” umudu da bu sonuçların ardından zayıfladı.

Fransa Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, ”Bugün sokağa çıkma yasağının sona ermesi konusunu ele almanın hiçbir anlamı yok. Henüz zamanı değil. Hala virüsün yayılma hızının yükselme aşamasındayız ve evde kalınması için hepimiz çaba göstermeliyiz,” diye konuştu.

ALMANYA’DA VAKA SAYISI 100 BİNİ AŞTI

Almanya’da Robert Koch Enstitüsü, 4003 kişide daha koronavirüs görüldüğünü ve koronavirüs vakalarının sayısının 103 bin 228’e yükseldiğini açıkladı.

Ülkede koronavirüsten ölüm oranı ise düşük.

Almanya’da şu ana kadar koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu 1861 kişi hayatını kaybetti.

Birçok uzman Almanya’da ölüm oranının düşük olmasının nedeninin ülkede erken aşamada fazla test yapılması olabileceğini söylüyor.

Almanya, haftada yaklaşık 350 bin testle bu alanda da Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada.

RUSYA’DA VAKA SAYILARINDA HIZLI ARTIŞ

Rusya’da geçtiğimiz günün ardından dün de son 24 saatte binden fazla kişide koronavirüs tespit edildi. Ülkede görülen 1175 yeni vakayla birlikte toplam vaka sayısı, 8 bin 672’ye yükseldi. 5 kişinin daha salgın nedeniyle hayatını kaybetmesi sonucu ülkede, virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 63 kişiye çıktı.

MISIR, RAMAZAN’DA TOPLU İBADETLERE YASAK GETİRDİ

Mısır’da Din İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada toplu iftar ve teravih gibi kalabalık grupları bir araya getiren etkinliklere izin verilmeyeceği belirtildi. Bakanlığın açıklamasına göre camilerde Ramazan ayının son 10 günü yapılan itikaf ibadeti de bu yıl yasak kapsamına alındı.

DSÖ: KUZEY KORE’DE 709 KİŞİYE TEST YAPILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hiç koronavirüs vakası görülmediğini iddia eden Kuzey Kore’de şu ana dek 709 kişiye test yapıldığını açıkladı.

DSÖ Kuzey Kore Temsilcisi Dr. Edwin Salvador, test yapılanların 11’inin yabancı ülke vatandaşı, 698’inin de Kuzey Koreli olduğunu söyledi.

25 milyon nüfuslu ülkede 709 kişi test edilirken, 51 milyon nüfuslu komşu Güney Kore’de şu ana dek yaklaşık 500 bin kişiye koronavirüs testi yapıldı.

Çin ve Güney Kore’ye sınırı bulunan ülkede hiç vaka görülmemesinin düşük bir ihtimal olduğu belirtiliyor.

DSÖ, ÖNLEMLERİN ERKEN KALDIRILMAMASI İÇİN UYARDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs salgınında gerileme belirtileri gözlemleyen ülkelere çağrıda bulunarak evde kalma önlemlerinin erken kaldırılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Christian Lindmeier, “Önemli olan önlemleri erken kaldırmamak aksi taktirde durum yeniden ağırlaşabilir” dedi.

Lindmeier, “Hasta olduğunuzda yataktan erken kalkarsanız, durumunuz ağırlaşabilir, sorunlar yaşayabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

“195 MİLYON KİŞİ İŞİNİ KAYBEDEBİLİR”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin 2020’nin ikinci çeyreğinde küresel olarak çalışma saatlerinin yüzde 6,7’sini ortadan kaldırmasının beklendiğini, bunun da 195 milyon kişinin tam zamanlı işini kaybetmesi anlamına geleceğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı Johnson geceyi yoğun bakımda geçirdi: Keyfi yerinde

Dünya

Almanya’da PKK yöneticisine dava açıldı

Ocak ayında Frankfurt’ta tutuklanan PKK bölge sorumlusu Gökmen Ç. hakkındaki iddianame tamamlandı. Zanlı, Almanya’da terör örgütü kabul edilen PKK için para toplamakla suçlanıyor.

BOLD – Almanya’da PKK’nın üst düzey yöneticilerinden biri olmakla suçlanan ve Ocak ayı başında tutuklanan Gökmen Ç. hakkında dava açıldı.

Karlsruhe Federal Başsavcılığından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan zanlıya karşı Koblenz’deki Eyalet Yüksek Mahkemesinde dava açıldığı bildirildi.

Zanlı, 2017 Haziran ayından 2019 Haziranına kadar en az iki yıl Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletlerinde “bölge sorumlusu” olarak PKK’nın üst düzey yönetiminde bulunmakla suçlanıyor.

Başsavcılık iddianamesinde Gökmen Ç’nin söz konusu bölgelerde propaganda etkinlikleri ile toplantı ve gösterileri de organize ettiği, ayrıca PKK için para topladığı belirtiliyor.

Hakkında tutuklama kararı olan zanlı, 2 Ocak’ta Frankfurt Havalimanı tren istasyonunda yakalanarak tutuklanmıştı.

PKK, 1993 yılından bu yana Almanya’nın terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Komşu ile Meriç gerilimi: Oldubittiye izin verilmeyecek!

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 5.6 milyonu geçti: Ölü sayısı 350 bine yaklaştı

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, dünya genelinde virüs kapan kişi sayısı 5.6 milyonu aştı. Can kaybı ise 350 bine yaklaştı.

BOLD – Worldometers sitesinin derlediği verilere göre dünya genelinde vaka sayısı 5 milyon 611 bin 496, can kaybı ise 348 bin 328.

Hastalığa yakalanan 2 milyon 388 bin 34 kişi de virüsü yenmeyi başardı.

Vaka sayısının 1 milyon 706 bini aştığı ABD’de 99 bin 805 kişi de hayatını kaybetti. ABD, salgından en çok etkilenen ülke.

ABD’yi 376 binden fazla vaka ile salgının Latin Amerika’daki yeni merkezi olan Brezilya izliyor. Ülkede 23 bin 522 kişi de hayatını kaybetti.

ABD ardından en fazla ölüm ise İngiltere’de görüldü. 36 bin 914 kişi İngiltere’de hastalık nedeniyle can verdi.

Rusya 362 binden fazla vakayla hastalığın en çok yayıldığı 3. ülke konumunda. Ancak Rusya’da can kaybı oldukça az. Rusya’da toplam 3 bin 807 kişi hastalık nedeniyle öldü.

DSÖ: İKİNCİ ZİRVE YAŞANABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ülkelerin koronavirüs önlemlerini ‘çok erken’ kaldırması halinde, salgının ilk dalgasında ikinci kez zirve yaşanabileceği uyarısını yaptı.

DSÖ’nün Acil Durum Komitesi Başkanı Dr. Mike Ryan, Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında, dünyanın henüz salgının ilk dalgasının tam ortasında olduğunu belirtti.

Dr. Ryan, virüsün hâlâ yayılmakta olduğunu, bu nedenle ülkelerin, vakaların yeniden artabileceği ihtimalinin farkında olmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Ryan vaka sayılarının düştüğü ülkelerin bu süreci etkili takip ve test yöntemlerini geliştirmek için kullanması gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlar da yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak bir aşı geliştirilmeden, sosyal mesafe kurallarının gevşetilmesinin bulaşma sayısını artıracağı uyarısını yapıyor.

Hollanda Başbakanı Rutte yasaklar nedeniyle ölmeden önce annesini ziyaret edemedi

Okumaya devam et

Dünya

Komşu ile Meriç gerilimi: Oldubittiye izin verilmeyecek!

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı oluşturan Meriç Nehri’nde son günlerde yaşanan gelişmeler iki ülke arasında tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.

BOLD – Türkiye, Yunanistan’ı sınırın Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa etme çalışmaları kapsamında “ahdi kara hududunu ihlal etmekle” suçladı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sınırda “bir oldubittiye hiçbir şekilde” izin verilmeyeceği belirtildi. Son dönemde Yunanistan, Almanya ve İngiltere basınında, Ferre Kupürü bölgesinde Türkiye’nin bir kara parçasına asker çıkararak burayı “işgal ettiği” yönünde haberler çıktı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, söz konusu haber ve iddiaların “kesinlikle yanlış” olduğunu söyledi.

SINIR HATTI İNSAN MÜDAHALESİ OLMADAN SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Türkiye ile Yunanistan arasındaki doğal sınır hattını Meriç Nehri oluşturuyor. Sınır hattı, herhangi bir insan müdahalesi olmadan sürekli değişime uğruyor. Nehir yatağı zaman içinde değişim gösteriyor. Bu olağan durum nedeniyle sınırda ufak tefek değişiklikler olabiliyor. Kış aylarında nehir suyuyla kaplı olan bu bölge, yaz döneminin yaklaşması ve suların çekilmesiyle bataklık bir alana dönüşüyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda hava şartlarına bağlı olarak Meriç Nehri’nde oluşan bataklık daha sonra kuruyarak yaklaşık bir hektar büyüklüğünde bir adacığa dönüşüyor. Oluşan adacığın sınırın hangi tarafında kaldığını tespit etmek ise mümkün değil. Yunanistan, bu alanın sınırdan yasa dışı geçişler için sıkça kullanılan bir yer olmasından dolayı önlem almak istediğini söylüyor.

YUNAN TARAFI HABERLERİ YALANLADI

Yunan Genelkurmay’ı, medyada çıkan Türk askerlerinin oluşan adacığa çıktığına taarruzuna dair haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Yunan Dışişleri’nin hafta sonunda yaptığı açıklamada ise “Yunan toprakları üzerinde yabancı bir güç bulunmuyor” ifadesi kullanıldı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Türk askerlerinin Yunan toprağını işgal ettiği yönündeki haberleri “saçmalık” olarak nitelendirdi.

SINIRA TEL ÇİT İNŞASI

Türkiye, Şubat ayının sonunda sığınmacıların Avrupa’ya geçişini engellemeyeceğini açıklanmış, Mart ayında binlerce sığınmacı Türkiye-Yunanistan sınırına yığılmıştı. Yunanistan, 15 Nisan’da Türkiye’ye sınırın Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa edeceğini bildirdi. Türkiye, 11 Mayıs’ta Yunanistan’a bir nota vererek, kara hududunu ihlal etmemesi gerektiğini belirterek, bunun için de inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını istedi. Türkiye, Yunanistan’ı kendisiyle görüşmeden ve işbirliği önerisini kabul etmeden 13 Mayıs’ta arazi tesviye çalışmalarına başladığını belirtti.

DIŞİŞLERİ, ATİNA’YI SINIR İHLALİYLE SUÇLADI

Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günü de yazılı bir açıklama yaparak, Yunanistan’ı sınır ihlaliyle suçladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan’dan sınırı ihlal etmemesini, inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasının ve sınır komisyonunun toplanmasının talep edildiği belirtildi. Açıklamada, “Yunanistan’a aynı zamanda ahdi hududumuzu teşkil eden Meriç Nehri yatağının, hududun belirlendiği tarih olan 1926’dan beri doğal ve yapay nedenlerle önemli ölçüde değiştiği, hududun bu bölgesinde iki ülke arasında mutabık kalınmış hassas koordinatların mevcut olmadığı, bu nedenle iki ülke heyetleri arasında teknik koordinasyon yapılmadan çalışmalara başlanmaması gerektiği bildirilmiştir” denildi. Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın “ahdi karar hududunu ihlal ettiğini” ve bu ihlalin gerekli tedbirler alınarak “anında önlendiğini” ifade etti. Açıklamada, “İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir. Sınırlarımızda bir oldubittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir” denildi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın Meriç Nehri boyunca çizilmesinin kökeni 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’na dayanıyor. İki ülke arasındaki sınırın toplam uzunluğu 212 kilometre. Başlangıç noktasını da Meriç Nehri’nin ağzı oluşturuyor. Sınır, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki Kapıkule Sınır Kapısı’na yakın bir noktada son buluyor. Bu sınırın, 191 kilometrelik kısmı Meriç Nehri boyunca uzanıyor.

Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatını engellemek için Batılı operasyon timleri kuruldu

Okumaya devam et

Popular