Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs salgınının başladığı Wuhan 11 hafta sonra dış dünyaya açıldı

Koronavirüsün Aralık ayında ilk görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan kenti 11 haftalık karantinanın ardından ilk kez dışarıya açıldı. Şehirde sağlıklı kişiler bugünden itibaren kara, hava ve tren yoluyla kent dışına çıkabilecek.

BOLD – Koronavirüs pandemisinin çıkış noktası olarak bilinen Çin’deki Wuhan kentinde 76 gün süren izolasyon gece yarısı kaldırıldı. 11 milyonluk kentten ilk tren yerel saatle 00.50’de hareket etti. Bu saatten itibaren kenti diğer yerleşim merkezleriyle bağlayan otobanlar da yeniden trafiğe açıldı.

BİNLERCE KİŞİ KENTTEN AYRILDI

Binlerce kişi otomobillerle kentten ayrıldı. Çarşamba sabahı Vuçang Tren Garı’na binlerce kişi gitti. Gün içinde binlerce kişinin trenle kentten ayrılacağı tahmin ediliyor. Tren istasyonunda “Wuhan, kahramanların kenti olarak adlandırılmayı hak ediyor. Wuhan sakinleri kahraman olarak adlandırılmayı hak ediyor” anonsları yapıldı.

Resmi haber ajansı Şinhua, kentin uluslararası havalimanından uçak seferlerine de Çarşamba sabahı başlandığını duyurdu. Kentte şehir içi ve şehirlerarası ulaşım da normale döndü.

SADECE ‘YEŞİL KOD’A SAHİP KİŞİLER AYRILABİLECEK

Sadece cep telefonlarındaki sağlık uygulamasında sağıklı anlamına gelen “yeşil kod”a sahip kişilere seyahat izni veriliyor. Bugün kentten yaklaşık 200 uçuş yapılması planlanıyor.

11 milyon kişinin yaşadığı kente giriş çıkışlar 23 Ocak’ta durdurulmuştu ve kent 11 haftadır karantinadaydı.

Çin’de koronavirüs nedeniyle, çoğunluğu Wuhan’da olmak üzere 3 bin 300 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki vaka sayısı da resmi verilere göre 81 bin 740.

23 OCAK’TA KARANTİNAYA ALINDI

Çin’in Hubei eyaletindeki endüstri metropolü Vuhan’da Aralık ayı sonunda ortaya çıkan yeni tip koronavirüs kısa sürede yayılmıştı. Bunun üzerine 11 milyon nüfuslu Wuhan 23 Ocak’ta karantina altına alınmış, daha sonra bütün eyalet izole edilmişti.

Wuhan kentinde salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirten Çinli yetkililer sokağa çıkış kısıtlamalarını Mart ayından itibaren kademeli olarak kaldırmıştı. Ancak sağlık uzmanları salgının yeniden yayılma olasılığı bulunduğunu belirterek, halktan gerekli olmadıkça mahallelerini veya şehri terk etmemelerini istedi.

Devam eden önlemler çerçevesinde, cep telefonlarındaki sağlık uygulamasında koronavirüs bulaşmış kişiyle temas ettiği için uyarı kodu kırmızı olanların kentten ayrılmasına hâlâ izin verilmiyor. Ayrıca, kentte ateş ölçümleri ve koruyucu maske kullanılması da devam ediyor. İlk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler ise hâlâ açılmadı.

50 binden fazla kişinin test sonucunun koronavirüs pozitif çıktığı Wuhan’da, yaklaşık 2 bin 600 kişi hayatını kaybetti.

İngiltere Başbakanı Johnson geceyi yoğun bakımda geçirdi: Keyfi yerinde

Dünya

Trump: Beyaz Saray’a bir daha Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesi zor olur

Joe Biden’ın kazandığı seçimlerde hile yapıldığı ısrarını sürdüren Trump, sonuçlara partisinin itiraz etmemesi durumunda bir daha Cumhuriyetçi bir adayın seçilmesinin zor olacağını söyledi.

BOLD – Hafta başında Genel Hizmetler İdaresi, Joe Biden’a “Başkanlık geçiş yetkilerini” verdiğini açıklamasına rağmen ABD’de 3 Kasımda gerçekleştirilen Başkanlık seçimlerinin yankıları sürüyor. Demokrat aday Joe Biden’ın resmen kazandığı açıklansa bile, seçim sonuçlarını Yüksek Mahkemeye taşımaya hazırlanan mevcut Başkan Donald Trump hala pes etmedi. Trump, seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını Fox News kanalına verdi.

Konuşmasında demokratların posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir şekilde hile yaptığını ileri süren Trump, “Bu konudaki fikrimi değiştiremezsiniz, 6 ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı” ifadelerini kullandı.

Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarına itirazın reddedilmesini eleştiren Trump: “Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkeme’nin bunu kabul etmesi gerekir” diye konuştu.

FBI ARAŞTIRSIN

Ellerinde delil niteliğinde yüzlerce ifade olduğunu dile getiren Trump, bu delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü. Trump ayrıca, ülkedeki seçim usulsüzlüklerine bir noktada Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) dahil olması gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

80 MİLYON OY ALDIĞINA İNANMIYORUM

3 Kasım seçim sonuçlarına Cumhuriyetçiler’in itiraz etmemesi durumunda bundan sonra Beyaz Saray’a Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesinin çok zor olacağını dile getiren Trump, “Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum” dedi.

Trump, bazı yabancı liderlerin kendisini arayıp seçim sonuçlarına ilişkin desteklerini ifade ettiğini söyledi. Trump, bu liderlerin ABD’deki 3 Kasım seçimlerinin gördükleri en berbat seçim olduğunu söylediklerini de ileri sürdü.

Mevcut seçim sonuçlarına göre Demokrat aday Biden 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken, Trump ise 232 delegede kaldı. Sonuçların açıklanmasının ardından Trump, seçim sonuçlarını kabul etmediğini ilan etti.

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Popular