Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

OPCW, 2017’deki kimyasal silah saldırılarından Şam rejimini sorumlu tuttu

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) bünyesinde oluşturulan İnceleme Komisyonu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin 2017 yılında Latamne’deki üç saldırıda klorin ve sarin kullandığını açıkladı.

BOLD – Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye yönetimini 2017’de sarin ve klor gazlarıyla kimyasal saldırı yapmakla suçladı.

OPCW tarafından 2018 yılında oluşturulan Soruşturma ve Tespit Ekibi, çarşamba günü ilk kez Suriye hükümetini kimyasal saldırıyla suçlayan raporunu yayımladı. Raporun, Beşar Esad hükümetine yönelik yeni soruşturma çağrılarına yol açması bekleniyor.

“YETERLİ DELİL MEVCUT”

Çarşamba günü örgütün Lahey’deki merkezinden yapılan açıklamada, Mart 2017’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın emriyle düzenlenen üç saldırıda sarin ve klorin kullanıldığına ilişkin yeterli delil mevcut olduğu belirtildi.

Ekibin ayrıntılı raporunda, 24 Mart’ta Suriye Hava Kuvvetleri’nin 22. Hava Bölümü’nün 50. Tugayından bir Su-22 askeri uçağının, Şayrat Hava Üssü’nden ayrıldığı ve sarin içeren M4000 hava bombasını Latamina’nın güneyine attığı iddiasına yer verildi. Rapora göre bu saldırıda en az 16 kişi zarar gördü.

Yine raporda, 27 Mart’ta bir Su-22 uçağının aynı bölgeye sarin içeren M4000 hava bombasını attığı ve saldırıdan en az 60 kişinin etkilendiği belirtildi.

Raporda, 25 Mart’ta ise, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopterin Latamina kentindeki bir hastaneye klor içeren bir bomba attığı ve en az 30 kişinin saldırıdan etkilendiği ifade edildi.

RUSYA, İNCELEME KOMİSYONUNA KARŞI ÇIKMIŞTI

Batılı ülkeler, Suriyeli muhalifler ve insan hakları örgütleri daha önce Esad yönetimine birden çok kimyasal saldırı suçlaması yöneltmiş ve Esad’ın bu saldırılar nedeniyle binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu dile getirmişti. Suriye ve Suriye’nin en önemli müttefiki Rusya da tüm bu iddiaları reddetmişti. 2018 yılında OPCW’ye üye devletler, Rusya ve Suriye’nin karşı çıkmasına rağmen, Suriye’deki zehirli gaz saldırılarını araştırmak üzere bir inceleme komisyonu kurulmasını kararlaştırmıştı.

OPCW Genel Direktörü Fernando Arias, bundan sonrası için Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun bir bütün olarak uygun ve gerekli gördükleri diğer önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

Uzayda madenciliğe izin veren Trump’a Kremlin’den tepki

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: “Halka açık alanlarda üç katlı maske takılsın”

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için mevcut kılavuzunu güncelledi. Hükumetlere halka açık yerlerde kumaş yüz maske kullanımının teşviki tavsiyesinde bulundu.

BOLD – Koronavirüs pandemisine karşı maske kullanımı rehberini güncelleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hükumetlere uyarıda bulundu. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kılavuz, gelişen kanıtlara dayanıyor” dedi.

60 YAŞ ÜSTÜ VE SAĞLIK SORUNLARI BULUNANLAR TIBBİ MASKE TAKMALI

Ghebreyesus, sağlık kuruluşları yayılma riskinin yüksek olduğu yerlerde sadece sağlıkçıların değil tüm çalışanların her şartta ‘tıbbi maske’ takması gerektiğini kaydetti. “Bulaşmanın olduğu yerlerde ve fiziksel mesafenin mümkün olmadığı hallerde, 60 yaş veya üstü ile sağlık sorunları olanların da tıbbi maske takmasını tavsiye ediyoruz. Toplu taşıma, mağazalar ve diğer kapalı veya kalabalık ortamlarda halkın maske takmasını teşvik etme konusunda hükumetlere öneride bulunuyoruz” diye konuştu.

HER KATMAN İÇİN ÖNERİLEN MALZEME AYRINTILARI KILAVUZDA

DSÖ Genel Sekreteri, bilimsel verilerle güncellenmiş kılavuzun kumaş maskelerin bileşimi hakkında yeni bilgiler içerdiğini de söyledi: “DSÖ, kumaş maskelerin en az üç farklı malzeme katmanından oluşmasını tavsiye ediyor. Her katman için önerdiğimiz malzemelerin ayrıntıları kılavuzdadır.”

EN YÜKSEK SICAKTA SIK SIK YIKANMASI ÖNERİLİYOR

Güncellenmiş kılavuzda, tıbbi olmayan maskelerin mağazalarda, iş toplantılarında, sosyal aktivitelerde, toplu buluşmalarda, okullarda, ibadethanelerde, mülteci kamplarında ve toplu ulaşımda kullanılması öneriliyor. Ayrıca, maskelerin mümkün olan en yüksek sıcakta sık sık yıkanması ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiği vurgulanıyor.

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Okumaya devam et

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Popular