Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkanı Trump ile Dünya Sağlık Örgütü arasındaki kavga büyüyor

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını sırasında ‘Çin odaklı’ bir çizgi izlemekle eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) yine hedef aldı. BM Genel Sekreteri Guterres krizi yatıştırmaya çalışırken Fransa DSÖ’ye destek verdi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını sırasında ’’Çin odaklı’’ bir çizgi izlemekle eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) hedef almayı sürdürdü.

Trump, Koronavirüs Görev Gücü üyeleriyle Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın brifinginde, ABD’nin DSÖ’ye mali katkısını kesebileceği tehdidini yineledi.

DSÖ’yü korona salgınını hafife almakla eleştiren Trump, ABD’nin BM’ye bağlı bu teşkilata her yıl yüz milyonlarca dolar katkı yaptığını, Çin’in katkısının ise ABD’ye göre hep çok küçük kaldığını vurguladı.

Trump, ‘’Önceliklerini doğru şekilde belirlemeliler. Öncelikleri de herkesin, her ülkenin adil, düzgün muamele görmesi yönünde olmalı. Böyle görünmüyor,’’ dedi.

Trump, Salı günkü basın brifinginde ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda DSÖ’yü hedef almış. ABD’nin DSÖ’ye mali katkısını askıya alabileceğini ifade etmişti.

Ancak Trump dakikalar sonra bir soru üzerine açıklamasını değiştirerek, ”Meseleyi inceleyeceğiz,” demişti.

DSÖ, ABD’Yİ ELEŞTİRMİŞTİ

Ocak ayı sonlarında Trump’ın Çin’den gelen ziyaretçilerin ABD’ye girişine yasak getirmesini DSÖ eleştirmişti.

Trump, DSÖ’nün Çin’e karşı taraflı davrandığını ve Kovid-19 ile ilgili Çin’den gelen ilk bilgilere sorgulamadan fazlaca güvendiğini ifade ediyor.

Ancak Trump’ın destekçileri bile küresel pandeminin dorukta olduğu bu dönemde DSÖ’ye fonların durdurulması tehdidinde bulunmasını doğru bulmuyor.

DSÖ’DEN TRUMP’A YANIT

Trump’ın açıklamalarına yanıt veren DSÖ ise Çin yanlısı bir tutumun kesinlikle güdülmediğini ve pandeminin en zorlu evresinde mali yardımları kesmenin doğru bir zamanlama olmadığını ifade etmişti.

ABD DSÖ’ye 2019’da 400 milyon dolar, ikinci sıradaki Çin ise 44 milyon dolar mali yardım aktardı.

BM: MUHASEBE YAPMA ZAMANI DEĞİL

Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası toplumu koronavirüs salgınına karşı dayanışma içinde çalışmaya odaklanmaya çağırdı. ”Zaman, dünyanın salgına müdahalesinin değerlendirmesini yapma zamanı değil,” mesajı verdi.

Guterres, ”Bu salgının üstesinden geldikten sonra virüsün nasıl ortaya çıktığını ve yarattığı yıkımın tüm dünyaya nasıl bu kadar kolay yayıldığını tam olarak anlamak için geriye dönüp bakacağımız bir zaman olacak. Ancak o zaman şu an değil,” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin Perşembe günü Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesine koronavirüs pandemisine ilişkin brifing vermesi bekliyor. Kapalı kapılar ardında yapılması planlanan brifing, Güvenlik Konseyi’nin üyelerinin üçte ikisinin talebi üzerine düzenlenecek.

MACRON’DAN DSÖ’YE DESTEK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başkan Donald Trump’ın eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) tam destek sundu.

Macron, DSÖ Başkanı Tedros Adhanom ile telefonda konuşarak desteğini iletti.

İngiltere Başbakanı Johnson’un durumu iyiye gidiyor

Dünya

DSÖ, pandemi sonrası için uyardı: Daha zorlu sorunlar bekliyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, zengin ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyeceklerini belirterek, küresel bir kriz olan pandemide çözümün de adil ve küresel olması gerektiğini söyledi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koranavirüs (Kovid-19) salgını birinci yılına yaklaşırken dünyayı yoksulluk ve açlık gibi pandemiden sonra daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

DÜNYAYI ZORLU SORUNLAR BEKLİYOR

Ghebreyesus, BM Genel Kurulunda düzenlenen Kovid-19 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ”Zengin ve güçlü ülkelerin aşı izdihamında fakir ülkelerin ezilmesine müsaade edemeyiz” dedi. Salgının üzerinden neredeyse bir yıl geçtiğini ve ”tünelin sonundaki ışığın daha parlak hale geldiğini” belirten Ghebreyesus, pandemiden sonra ise dünyayı daha zorlu sorunların beklediği uyarısında bulundu.

“ÇÖZÜM DE KÜRESEL OLMALI” ÇAĞRISI

Ghebreyesus,”Yoksulluk ve açlığın aşısı yok, eşitsizliğin ve iklim değişikliğinin aşısı yok” diye konuştu. Pandeminin küresel bir kriz olduğuna dikkati çeken Ghebreyesus, çözümün de adil ve küresel olması çağrısı yaptı.

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li en üst düzey istihbarat yetkilisi: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit olduğunu söyledi.

BOLD – Wall Street Journal gazetesinde bir makale kaleme alan Ratcliffe, Çin’in ABD’nin sırlarını çalarak ve piyasada ABD’li şirketlerin yerini alarak büyüdüğünü belirtti.

RUSYA VE TERÖRLE MÜCADELENİN ÖNÜNE GEÇTİ

Ratcliffe ayrıca Pekin’in ABD ile bir sürtüşmeye hazırlandığını ve ekonomik, askeri ve teknolojik açılardan dünyaya hükmetmeye niyetli olduğunu belirtti.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve FBI Başkanı Christopher Wray de benzer açıklamalar yapmıştı.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ratfcliffe Çin’in ABD istihbarat faaliyetlerinin başlıca odağı olma özelliğini Rusya ve terörle mücadeleden aldığını belirtti.

FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI

Ratcliffe Çin’in “çal, taklit et ve yerini al” diye tanımladığı bir tür ekonomik casusluğa giriştiğini söyledi ve Çinli bir rüzgar türbini şirketinin ABD’de, Amerikalı bir rakibinden çalmaktan suçlu bulunmasını ve daha sonra bu ürünü dünya çapında satarken, Amerikalı şirketin müşteri kaybedip, işçi çıkartmasını örnek gösterdi.

Ratfcliffe her yıl 500 milyar dolar tutarında fikri mülkiyetin çalındığını savundu.

Son dönemde FBI sık sık araştırmaları çaldıkları gerekçesiyle, Çin vatandaşlarını tutukluyor. Çin’in ayrıca, Harvard Üniversitesi Kimya Fakültesi’nin dekanına ayda 50 bin dolar ödediği ortaya çıkartılmış ve tutuklanmıştı.

Ratcliffe ayrıca, Çinli istihbarat servislerini Huawei gibi teknoloji şirketleri aracılığıyla teknolojik zayıflıklar oluşturmaya çalışmakla suçladı ve Çin teknolojisi kullanan müttefik ülkelerle Amerikan istihbaratının paylaşılmayacağını belirtti.

Ratcliffe ABD’nin elde ettiği istihbarata göre Çin’in “biyolojik olarak artırılmış kabiliyetlere sahip” askerler geliştirmek için askerleri üzerinde testler yaptığını da söyledi.

SİYASİ NÜFUZ EDİNME ÇABALARI

ABD’li yetkili, Çin’in büyük şirketlerdeki sendikaları, yerel politikacılara Çin’e karşı daha yumuşak bir tutum takınma, aksi takdirde sendika üyelerinin oylarını kaybedeceklerini söylemeye teşvik ederek, ABD Kongresi üyeleri ve danışmanları üzerinde “büyük bir nüfuz kampanyası yürüttüğünü” de ifade etti.

Ratcliffe, Çin’in Kongre üyelerini Rusya’ya kıyasla altı, İran’a kıyasla da 12 kez daha sıklıkla hedef aldığını vurguladı.

PEKİN İDDİALARI REDDETTİ

Pekin yönetimi ise Ratcliffe’ın iddialarını reddetti. Dışişleri Bakanı Hua Çunying, Ratcliffe’ın yazısını “yanlış bilgi, siyasi virüs ve yalan yayma girişimi” diye nitelendirerek, “Çin’i karalamak ve Çin tehdidini abartmak üzere tekrarlanan yalan ve dedikodular dışında yeni bir şey söylemiyor. ABD yönetiminin ilgili kurumlarının bir süredir ürettiği yalan manzumelerinden biri” olarak yorumladı.

İngiliz Times gazetesi: Pekin yönetimi Türkiye’deki Uygurları ajanlık yapmaya zorluyor

Okumaya devam et

Dünya

Pfizer 2020 aşı üretim hedefini 100 milyondan 50 milyona düşürdü

Almanya merkezli BioNTech ile koronavirüse karşı aşı geliştiren Amerikan ilaç devi Pfizer, 2020 aşı üretim hedefini 100 milyon dozdan 50 milyon doza düşürdü. 2021 için 1 milyar dozdan fazla aşının dağıtılması hedefinde ise değişiklik yapılmadı.

BOLD – Şirket sözcüsü yaptığı açıklamasında aşıların üretimi için gereken büyük ölçekli hammaddenin temin edilmesi süreci olmak üzere birçok etmenin üretimin yavaşlamasında etkili olduğunu belirtti.

Buna karşın sözcü şirketin üretim ölçeğinin artması sürecini tamamladığını ve şirketin hızlı bir tempoyla üretim yaptığını belirtti.

Pfizer’in Alman biyoteknoloji şirketi Biontech’le birlikte geliştirdiği aşı iki dozdan oluşuyor. Virüse karşı koruma sağlaması için aşılanacak kişiye belirli aralıklarla iki doz aşının verilmesi gerekiyor.

“Taşıyıcı RNA” isimli yeni bir teknolojiye dayandığı belirtilen aşının İngiltere’de kullanımı bu hafta onaylanmış, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) acil onay başvurusu yapılmıştı.

44 bin deneğin katıldığı klinik testlerde aşının Kovid-19 semptomlarını önlemede yüzde 95 başarı sağladığı ortaya çıkmıştı. Aşı 65 yaş üstündekilerde ise yüzde 94 koruma sağlıyor.

Ancak aşının enfeksiyona karşı ne kadar süre koruma sağladığı bilinmiyor.

Koronavirüs aşısının mucitleri Şahin ile Türeci: Henüz aşı olmadık

Okumaya devam et

Popular