Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünya genelinde ölü sayısı 89 bine ulaştı

Koronavirüs salgınında vaka sayısı 1.5 milyona, ölü sayısı da 90 bine yaklaştı. ABD’deki vakaların çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğu bildirildi.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin dünya çapında derlediği verilere göre dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 1 milyon 490 bin 790. Ölü sayısı ise 88 bin 982.

Hastalığa yakalananlardan 332 bin 486’si iyileşerek hastalığı atlattı. Dünya genelinde en çok vaka ABD’de. Ölü sayısının en çok olduğu ülke ise İtalya.

ABD’DE BİR GÜNDE YAKLAŞIK 2 BİN KİŞİ ÖLDÜ

ABD’de koronavirüs salgınında Çarşamba günü yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirdi. Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nin Çarşamba günü gece yarısından kısa bir süre önce açıkladığı verilere göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle toplam 14 bin 817 kişi hayatını kaybetti.

Bir gün önce ise bu sayı 12 bin 907 olarak açıklanmıştı. ABD’de tespit edilen vaka sayısı da 430 bine yaklaştı.

NYT: ABD’DEKİ VAKALARIN ÇOĞU AVRUPA KAYNAKLI

New York Times gazetesi’nde yayımlanan yeni araştırmalar, dünyada en çok koronavirüs vakasının görüldüğü ABD’deki vakaların çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmayı yürüten bilim insanlarından Harm van Bakel “Çoğunluğu açık şekilde Avrupalı” dedi.

N.Y.U. Grossman Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlara ulaşıldı.

İki araştırmaya göre de virüs New York’ta Şubat ortasından itibaren yayılmaya başladı. ABD’de ilk resmi vaka Mart başında açıklanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 1 Şubat itibarıyla, iki hafta içinde Çin’de bulunmuş kişilerin ülkeye girişini yasaklamıştı. Ülkenin Avrupa’dan gelenlere kapılarını kapaması ise Mart ayı ortasını buldu .

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 10 BİN 869’A YÜKSELDİ

Fransa’da son 24 saatte 541 kişi Corona virüsüne yakalanarak yaşamını yitirdi. Ülkede salgın nedeniyle ölenlerin toplam sayısı 10 bin 869’a yükseldi.

Fransa Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, günlük basın toplantısında, koronavirüs ile mücadelede varılan son rakamları açıkladı.

Bu rakamlara göre, hastanelerde son 24 saatte 541 kişi yaşamını yitirdi, hastanelerdeki ölü sayısı 7 bin 632’ye yükseldi. Yaşlı bakımevleri ve huzur evlerindeki ölü sayısıysa bu kurumlarda yaşanan internet sorunu nedeniyle merkeze ulaştırılamadığı için bugün açıklanmadı.

Son bir gün içinde, koronavirüse yakalanan 348 yeni hasta daha hastaneye yatırıldı. Böylece hastanelerde tedavi görenlerin sayısı 30 bin 375’e yükseldi. Bunların 7 bin 148’i halen yoğun bakımda hastalıkla mücadele ediyor.

ALMANYA’DA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Robert Koch Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da salgının başlangıcından bu yana 2 bin 107 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Enstitü, yaşamını yitirenlerin sayısının bir gün önceye göre 246 arttığını belirtti.

Yeni vaka sayısı da 4 bin 974 artarak, 108 bin 202 olarak kaydedildi. Son 24 saatte kaç kişinin iyileştiğine dair bilgi verilmedi. Enstitü daha önce yaptığı açıklamada, 7 bin 651 hastanın iyileştiğini duyurmuştu.

ÇİN’DEKİ YENİ VAKA SAYISINDA HAFİF ARTIŞ

Çin’de yeni vaka sayısında iki gündür hafif artış kaydediliyor. Sağlık yetkilileri, Çarşamba günü yeni vaka sayılarının artarak, 63 olarak tespit edildiğini açıkladı. Bu yeni vakaların 61’inin ülkeye yeni giriş yapan kişiler olduğu belirtildi. Bu sayının 25 Mart’tan bu yana kaydedilen en yüksek sayı olduğuna dikkat çekildi. Çin’de salgının başlangıcından bu yana 81 bin 865 vaka kaydedildi.

KOVİD-19 AMAZON ORMANLARINDAKİ KABİLELERDE DE YAYILIYOR

Dünyada neredeyse uğramadık köşe bırakmayan Kovid-19 salgını, balta girmemiş ormanlar olarak bilinen Amazonların yerli halkını da tehdit ediyor.

Brezilyalı makamlar, Amazon ormanlarında izole ve ilkel hayat süren Yanomami adlı kabilede ilk vakaya rastlandığını duyurdu. Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, hastalıklara karşı savunmasız olabilen toplumun salgınla tanışmasının “endişe verici” olduğunu ifade etti.

Bakan, özellikle dış dünyayla teması asgaride olan toplumlarla ilgili üç kat daha fazla dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kovid-19’a yakalanan Yanomami kabilesinden 15 yaşındaki genç, Roraima eyaletindeki bir hastanede yoğun bakımda tedavi ediliyor.

TOPLAM 7 VAKA TESPİT EDİLDİ

Yerel basına göre, Brezilya’da yerliler arasında en az 7 vaka tespit edildi. İlk vaka geçen hafta teşhis edilmiş ve hastanın Kokoma kabilesinden 20 yaşındaki bir kadın olduğu öğrenilmişti.

Brezilya, 300 farklı etnik kökenden 800 bin yerlinin anayurdu. Yanomami kabilesinin nüfusunun ise 27 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yeni ortaya çıkan hastalıklar, zamanla sürü bağışıklığı kazanan diğer toplumlara göre, dış dünyaya kapalı yaşayan yerliler için daha fazla risk oluşturuyor.

BM: YARIM MİLYAR İNSAN YOKSULLUĞA İTİLEBİLİR

Birleşmiş Milletler’in koronavirüsün finansal ve ekonomik boyutu ile ilgili yaptığı çalışma, salgının neden olduğu ekonomik hasarın küresel çapta 400 ila 600 milyon insanın daha yoksulluğa itilmesine neden olabileceğini gösteriyor.

Rapora göre küresel yoksulluk son 30 yıldır ilk kez artacak.

Gelecek hafta Dünay Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve G20 Maliye Bakanları salgının yarattığı krizi görüşmek üzere toplanacak.

AB, SEYAHAT YASAĞINI 15 MAYIS’A KADAR UZATIYOR

Avrupa Komisyonu, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 salgını ile mücadele amacıyla üçüncü ülkelerden Schengen bölgesine seyahat yasağını 15 Mayıs’a kadar uzatıyor.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Schengen ülkelerine ve Schengen Bölgesinin ortak üyelerine zaruri olmayan seyahatlerin yasaklanması kararının, 15 Mayıs’a uzatılması çağrısında bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Şu ana kadar uygulanan yasak, Schengen ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre gibi AB üyesi olmayan toplam 30 ülkeyi yakından ilgilendiriyordu.

Açıklamada, “Salgına karşı alınan önlemlerin etkili olabilmesi için en az 30 gün uygulanması gerekiyor. Avrupa Komisyonu bütün üye ülkeleri koordinasyon içinde hareket ederek bu yönde hareket etmesi için çağrıda bulunuyor.” ifadeleri yer aldı.

AB liderleri, 17 Mart’ta “gerekli olmayan” seyahatlere 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenlemeyi onaylamıştı.

DUBAİ’DE EVLENME VE BOŞANMA İŞLEMLERİ DURDURULDU

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai’de koronavirüs salgını nedeniyle evlenme ve boşanma işlemleri ikinci bir emre kadar askıya alındı.

Adalet Bakanlığı bu kararın, ”pandeminin yayılmasını önleme amaçlı” olduğunu bildirdi. Bakanlığın internet sitesinde evlilik işlemlerini tamamlayanlarda ise aile arasında bile olsa düğün yapmamaları istendi.

Vaka sayısının 2 bin 700’e yaklaştığı Dubai’de en az 12 can kaybı var. Emirlikte ticari faaliyetler 18 Nisan’a kadar durduruldu.

Koronavirüs Suudi kraliyet ailesine bulaştı

Dünya

Trump’tan yana tavır alan Zuckerbeg’in online toplantısını yüzlerce çalışan terk etti

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, son dönemde artan ırkçılık ve şiddet tartışmalarında ABD Başkanı Donald Trump’tan yana tavır alması sonrası eleştiri altında.

BOLD – ABD Başkanı’nın George Floyd protestoları sırasında yaptığı bir paylaşıma erişim, Twitter tarafından “şiddeti yücelttiği” gerekçesiyle sınırlandırılmıştı. Facebook ise aynı paylaşımla ilgili herhangi bir adım atmamıştı.

Zuckerberg’in çalışanlarıyla yaptığı bir video konferans sırasında protesto edildiği ortaya çıkmıştı. Facebook çalışanlarının bir kısmı iş verenlerine öfkelerini, konunun gündeme geldiği sanal toplantıdan ayrılarak gösterdi.

Haberi ilk duyuran New York Times gazetesi protesto eylemine “yüzlerce” çalışanın katıldığını yazdı.

“PAYLAŞIMI İLK GÖRDÜĞÜMDE TİKSİNTİ DUYDUM”

Facebook CEO’sunun çalışanlarıyla yaptığı görüşmenin ses kaydında, Zuckerberg Trump’ın paylaşımını ilk gördüğünde “tiksinti” duyduğunu söylüyor.

Zuckerberg, konuyla ilgili Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Politikalarımızda belirttiğimiz an meselesi olan bir tehlike ya da zarar olmadıkça ifadeye mümkün olan en fazla şekilde olanak sağlamalıyız” diyor ve paylaşımı kaldırmamasıyla ilgili olarak da iki gerekçe sıralıyor.

Zuckerberg’e göre bunlardan ilki halkın hükumetin asker konuşlandırıp konuşlandırmayacağını bilme hakkı, ikincisi ise Trump’ın başka bir paylaşımla sözlerini tekrar ederek ilk paylaşıma atıfta bulunma ihtimali.

SİYAH HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDEN GRUPLARDAN ELEŞTİRİ

Pazartesi gecesi Zuckerberg ile bir toplantı gerçekleştiren siyah hakları için mücadele eden üç örgütün lideri Facebook kurucusunun kararını eleştirdi.

Hak savunucuları yaptıkları ortak açıklamada, “Mark’ın akıl almaz açıklamaları nedeniyle hayal kırıklığına uğradık ve şoke olduk” dediler.

Zuckerberg’in seçmenlerin nasıl baskılandığını anladığına dair bir emare göstermediği belirtilen açıklama şöyle devam ediyor: “Facebook, Trump’ın protestoculara şiddetle karşılık verilmesi çağrılarına platform sunuyor… Mark, Facebook’ta benzer zarar verici şeyler söyleyecek olan diğer sesler için çok tehlikeli bir emsalin oluşmasına yol açıyor.”

Bir Facebook sözcüsü, “sivil haklar topluluğunda liderlerin samimi ve dürüst geri bildirim yapmasından memnuniyet duyduklarını” belirtti.

Sözcü, “Dinlemek için önemli bir zaman ve bu fikir alışverişine devam etmeyi umuyoruz” dedi.

TRUMP-TWITTER TARTIŞMASI

Twitter, son zamanlarda sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği “bilgiyi doğrulama” etiketini, geçen hafta salı günü ABD Başkanı Donald Trump’ın California eyaletindeki “uzaktan oylama” konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter’ı “3 Kasım’daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak” ve “ifade özgürlüğünü kısıtlamak” ile itham etmişti.

Trump, ardından bir başkanlık kararnamesi yayınlamıştı. Kararname, sosyal medya üzerindeki denetimi arttırıyor ve sosyal medyanın paylaşımlar dolayısıyla sorumlu olmasını öngörüyordu.

Kararnamenin açıklanmasında kısa süre sonra George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle patlak veren gösterilerle ilgili Başkan Trump “yağmalama başlarsa silahlar ateşlenir” (when the looing starts, the shooting starts) ifadelerini içeren bir paylaşımda bulunmuştu.

Twitter bu yorumun şiddeti övücü mahiyeti nedeniyle kural ihlali olduğunu ama kamuoyu ilgisi nedeniyle paylaşımın kaldırılmadığını açıklamıştı. Twitter, Trump’ın paylaşımının retweet edilmesi, beğenilmesini ve yorum yapılmadan paylaşılmasını engellemişti.

FACEBOOK, TRUMP’TAN YANA TAVIR KOYDU

Facebook ise olaylarda Trump’tan yana tavır almıştı. Zuckerberg, “Sosyal medya platformları gerçeğin yargıcı olmamalı” gibi bir argümanı öne sürmüştü.

Trump’a yakın Fox News kanalına konuşan Zuckerberg, “Bu konuda bence Twitter’dan farklı bir politikamız var. Ben sadece Facebook’un, insanların çevrimiçi söylediği her şey konusunda gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Genel olarak, özel şirketler muhtemelen olmamalı, özellikle bu platform şirketler, bunu yapacak pozisyonda olmamalı” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook, Trump’ın tepki çeken paylaşımı konusunda da bir adım atmama kararı almıştı.

Facebook çalışanlarından Trump’tan yana tavır alan Zuckerberg’e tepki

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de Floyd’un öldürümesine karşı protestolar 8. gününde büyük oranda barışçıl geçti

ABD’de George Floyd protestolarının önüne geçmek için uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen birçok kentte gösteriler devam etti ancak eylemler oldukça barışçıl geçti. Bazı kentlerde polis ve askerler de diz çökerek protestocularla dayanışma gösterdi.

BOLD – ABD’de George Floyd’un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolarda 8. gün geride kaldı.

Göstericiler Salı günü de başkent Washington, New York City, Los Angeles ve Houston başta olmak üzere birçok kentte sokaklardaydı. Ülke genelinde protestolar dün büyük oranda barışçıl geçti.

NEW YORK’TA 700 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, daha önce gece 11’de başlayan sokağa çıkma yasağının, “koordineli yağmalama olayları” nedeniyle 8’e alındığını açıkladı.

Ancak özellikle Manhattan ve Brooklyn bölgelerindeki gösteriler akşam saatlerinde de devam etti. Kentte yaklaşık 700 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Ulusal Muhafızları göreve çağırın” baskısına direnen ve sokaklarda asker konuşlandırılmasına karşı çıkan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, sokağa çıkma yasağının yürürlüğe girmesinin ardından radyodan New Yorklulara seslenerek “Herkes evine gitsin ki biz de insanları güvende tutabilelim” dedi.

ULUSAL MUHAFIZLAR DA DİZ ÇÖKTÜ

ABD’de süren ırkçılık karşıtı protestolarda bazı kentlerde, polisin ve Başkan Donald Trump’ın göreve çağırdığı Ulusal Muhafız birliklerinin, göstericilerle dayanışma için diz çöktüğü görüldü.

Los Angeles’ta göstericilerin, askerin diz çökmesi için tezahürat yapmasına, Ulusal Muhafızlar olumlu karşılık verdi. Göstericiler, askerlerden yürüyerek kendilerine destek vermesini de istedi ancak askerler sabit durmak zorunda olduklarını belirterek bu isteği geri çevirdi. Kentteki protestolarda diz çöken askerler, göstericiler tarafından alkışlandı. Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti de bir polis merkezinin önünde düzenlenen protesto sırasında diz çökerek dayanışma gösterdi.

Iowa, Georgia ve Atlanta’dan da benzer görüntüler geldi.

Los Angeles kentinde de saat 18.00’de uygulanmaya başlanan yasağa rağmen sokaklardan ayrılmayı reddeden onlarca kişi gözaltına alındı.

Başkent Washington D.C. ve Teksas eyaletinin Fort Worth kentinde de sokağa çıkma yasağına karşın gösterilerin sürdüğü görüldü.

BEYAZ SARAY ÇEVRESİNE DEMİRDEN GÜVENLİK ÇİTİ

Başkent Washington’da göstericiler Salı günü yeniden Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Park yakınlarında toplandı. Parkta güçlü bir askeri polis varlığı olduğu görüldü. Sokağa çıkma yasağının akşam 7’de başladığı başkentte polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahele etti. Beyaz Saray çevresine ise demirden güvenlik çiti örüldü.

WASHINGTON BÖLGESİNE 1600 ASKER KONUŞLANDIRILDI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 82’nci Hava İndirme Tümeninin bulunduğu Fort Bragg ve 10’uncu Dağcı Tümeninin bulunduğu Fort Drum kışlalarından yaklaşık 1600 askeri ‘tedbir amaçlı’ Washington bölgesinde konuşlandırdığını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman konuyla ilgili açıklamasında, Savunma Bakanı Mark Esper’in 82’nci Hava İndirme Tümenine bağlı Acil Müdahale Tugayının 504’üncü Görev Gücü Taburunu başkent bölgesine konuşlandırma talimatı verdiğini belirtti.

Hoffman, Kuzey Saha Komutanlığının ise yine Fort Bragg’dan 16’ncı Askeri Polis Tugayını ve Fort Drum’daki 91’inci Askeri Polis Taburunu Washington bölgesine sevk ettiğini bildirdi.

Sözcü, açıklamasında, “Muvazzaf askeri unsurlar Ulusal Başkent Bölgesine konuşlandırıldılar ancak Washington DC’nin içinde değiller. Teyakkuz halindeler ama 10. Madde (Ordu Kanunu) altında görevliler, sivil otoritelerin operasyonlarına katılmıyorlar. Fort Bragg ve Fort Drum’dan sevk edilen askerlerin sayısı yaklaşık 1600’dür.” ifadelerini kullandı.

ULUSAL MUHAFIZLAR VALİLERİN EMRİNDE

Ülkenin birçok eyaletinde yağma ve şiddet olaylarının tırmanması üzerine ABD Başkanı Donald Trump, askeri güç kullanma tehdidinde bulunmuştu.

ABD Ulusal Muhafızlar Bürosu, önceki akşam başkent Washington DC’de 1300 ulusal muhafızın görev yaptığını ve dün akşam itibarıyla birçok eyaletten 1500 muhafızın daha kente intikal ettiğini açıklamıştı.

Ülkede 100 bin Ulusal Muhafız aktif hale getirilerek valilerin emrine verilmişti.

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

Okumaya devam et

Dünya

Trump’tan “Milyonları evde zor tutuyorum” açıklaması

Sosyal medya hesabından ‘Sessiz çoğunluk’ (Silent Majority) paylaşımı yapan ABD Başkanı Trump’ın bu ifadeleri ile kendi taraftarlarına göz kırptığı yorumları yapıldı.

BOLD – Siyahi George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemler yüzünden ABD Başkanı Donald Trump zor günler geçiriyor. Geçen pazar gecesi protestocular Beyaz Saray’ın kapısına kadar dayanmıştı. Sığınağa indi denilen Trump birkaç saat sonra elinde İncil ile protestoların yaşandığı Beyaz Saray yakınındaki kilise önünde poz verdi.

Türk kamuoyunun yakından bildiği bu siyasi manevra dün gün boyu sosyal medyada gündem oldu. Trump’ın İncil pozu, Doğu’da oy kaybeden Erdoğan’ın elinde Kuran-ı Kerim ile Batman mitingine çıkmasına benzetildi.

SESSİZ ÇOĞUNLUK

Öte yandan, tüm uyarılara rağmen Trump’ın protestocularla zıtlaşması devam ediyor. Trump, dün gece sosyal medya hesabından ‘Sessiz çoğunluk’ (Silent Majority) paylaşımı yaptı. Trump’ın bu ifadeleri ile kendi taraftarlarına göz kırptığı yorumları yapıldı. ABD Başkanının bu hamlesi de Türklere tanıdık geldi. Gezi eylemlerinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da, ‘Milyonları evde zor tutuyorum’ demişti. O dönem Erdoğan’ın protestocuları, kendisine oy verenleri sahaya sürmekle tehdit ettiği yorumları yapılmıştı.

Trump’ı duyunca Kanada Başbakanı Trudeau’nun dili tutuldu

Okumaya devam et

Popular