Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Daha önce “PTT ile olmaz” diyen Prof. Dr. Gaye Usluer: Gereksiz tatava yaptınız

Hükumetin ücretsiz maske dağıtımında PTT’den vazgeçip eczanelere yönelmesi gerektiğini ilk dile getirdiğinde lince maruz kalan Gaye Usluer, “Gereksiz tatava yaptınız” dedi.

BOLD- Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında maske satışının yasaklandığını duyurmuştu. PTT tarafından yapılacağı belirtilen ücretsiz maske dağıtımı yaşanan sipariş yoğunluğu nedeniyle aksadı. PTT’nin vatandaşa ulaştıramaması market ve eczanelerde de satışın yasaklanması maske krizini doğurdu.

SAĞLIK BAKANLIĞI TEB İLE ANLAŞTI

Maske konusuna çare arayan Sağlık Bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile anlaştı. Yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maskelerin eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildi. İlk uygulama ise İstanbul’da olacak. 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara 10 gün için 5 maske verilecek.

‘PTT SİYASİ RANT, ECZANELERDE DAĞITILSIN’

Öte yandan eczane uygulamasını ilk olarak CHP’li Parti Meclisi üyesi Prof Dr. Gaye Usluer dile getirmişti. AKP’nin siyasi rant uğruna PTT’den dağıtım yapmaya çalışmasını eleştiren Usluer, bu iş için eczanelerin kullanılması gerektiğini söylemişti. Usluer, hükumete yakın Yeni Şafak başta olmak üzere bazı medya organları tarafından hedef gösterilmişti.

‘BOŞ YANDAŞLIĞI BIRAKIN’

Usluer Sağlık Bakanlığı ile TEB’in anlaşmasının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım daha yaparak, “Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda Ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde Eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildi. Arkadaşlar bana güvenin, boş yandaşlığı bırakın. Gereksiz tatava yaptınız” ifadelerini kullandı.

 

İstanbul’da ücretsiz maskeleri eczaneler dağıtacak

Politika

“Fikir Devlet Bahçeli’den icraat Tayyip Erdoğan’dan”

Leyla Güven’le Demokratik Toplum Kongresi eşbaşkanlığı yapan HDP Ağrı vekili Berdan Öztürk’e göre Güven ve Musa Farisoğulları’nın Meclis’ten atılıp tutuklanması için düğmeye Devlet Bahçeli bastı.

BOLD – HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın, TBMM üyeliklerinin düşürülüp tutuklanmaları ile ilgili konuşan HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi işaret etti. Vekilliklerin düşürülmesi için bizzat Bahçeli’nin düğmeye bastığını savunan Berdan Öztürk, MHP ne istiyorsa AKP’nin verdiğini söyledi. “Fikir Bahçeli’nin, icraat Erdoğan’ındır. Zaten gizli-saklı değil. Bahçeli, geçen hafta açıkça fezlekelerin gereğinin yapılmasını istemişti ve yapıldı” dedi.

GÜVEN VE FARİSOĞULLARI KARARI AYLARDIR MECLİS’TE BEKLİYORDU

Leyla Güven ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanlığı yapan Öztürk, Duvar’dan İrfan Aktan’a, son gelişmeleri değerlendirdi. Güven ve Farisoğulları ile ilgili kararın yaklaşık 3-4 ay önce onaylandığını ve uzun süre önce Meclis’e bildirildiğini hatırlatarak, “Fakat karar Genel Kurul’da okunmuyordu. Bir hafta kadar önce Bahçeli’nin, ‘Milletvekilleri dokunulmazlığı ile ilgili beklentiler karşılanmalıdır’ açıklaması üzerine düğmeye basıldığı anlaşılıyor. Artık deneyim ve gözlemle sabittir ki, Bahçeli ne zaman bir şey söylerse, talep ederse, beklentileri çok kısa süre içinde karşılanıyor. Bahçeli ne istiyorsa, iktidar onu yapıyor. Hem de harfiyen!” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A DEĞİL BAHÇELİ’YE ODAKLANMAK GEREK

İktidarın yapabileceklerine ilişkin öngörüde bulunmak isteyenlerin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ziyade MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin sözlerine odaklanması gerektiğini belirterek şunları dile getirdi: “AKP-MHP iktidarı tüm Türkiye’yi büyük bir yıkıntı haline getirdi. Irkçı saldırılar artıyor. Bunlar halkta biriken ve giderek büyüyen öfkeye neden oluyor. Bu öfke Türk halkına veya farklı etnik yahut inanç gruplarına yönelik değil. Halkımız devlete ve onu yöneten yeşil milliyetçi ideolojinin uygulamalarına öfkelidir. Yaşanan öfkenin muhatabı devlettir, AKP-MHP iktidarıdır.”

Kürt’ün Kürt’ten başka dostu yok! Asıl Türkler sarışın, mavi gözlüdür

Okumaya devam et

Politika

Akar’dan 11 soruya tek cevap: Mevzuata uygun!

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, Milli Savunma Bakanlığına, Burdur’daki bir kışlada, askerler arası ayrımcılık, uyuz hastalığı, hijyen sıkıntısı yaşandığı iddialarını sordu. Bakanlık, tek cümlelik cevap verdi: “İşlemler mevzuata uygundur.”

BOLD – İnsan hakları savunucusu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Burdur’daki bir kışlayla ilgili, Mart’ta, kendine ulaşan iddiaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu. İddialar arasında alay komutanının Milliyetçi Hareket Partili (MHP) bir vekilin yeğenine diğer askerlerden farklı davrandığı ve uyuz vakaları da vardı. Akar, Gergerlioğlu’nun 11 soruluk önergesine, işlemlerin mevzuata uygun olduğu karşılığını vermekle yetindi.

ŞARTLARDAN DOLAYI DEFALARCA FİRAR EDEN OLDU

HDP’li vekile iletilen mektupta, şu ifadeler kullanıldı: “Teslim olduktan 10 gün sonra duş alabildik. Bizim bölükte 500 asker vardı. Sıcak su sadece beş dakika akardı. Yatak örtüleri sapsarı olmuştu. Şartlardan dolayı defalarca firar eden oldu. Alay komutanı herkese eşit davranmıyordu. Çünkü orada MHP’li bir vekilin yeğenine bile farklı davrandılar…”

HULUSİ AKAR’IN TEK CÜMLELİK CEVABI 2,5 AYDA GELDİ

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hulusi Akar’a, konuyu sorduktan 2,5 ay sonra şu cevabı alabildi: “Belirtilen iddialar hakkında yapılan idari tahkikat neticesinde tüm işlemlerin mevcut mevzuata uygun yürütüldüğü tespit edilmiştir.”

“Gerçek adaletin gereği” dedi, masum insanların ‘aleni idam edilmelerini’ istedi!

Okumaya devam et

Politika

“İktidar, istediği vekili cezaevine koyar! Hukuksuzluk süreci devam ediyor”

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülüp tutuklanmasını “hukuksuzluk sürecinin devamı” olarak değerlendirdi. “İktidar, istediği vekili cezaevine koyar” dedi.

BOLD – Eski CHP Milletvekili Atilla Kart ise, Türkiye’de dikta sürecine götüren tek adam rejimi olduğunu belirtti.  Yargının, iktidarın emrinde olduğunu belirten Rıza Türmen, “Geldiğimiz noktada milletvekillerinin dokunulmazlığı siyasi iktidarın keyfine terk edilmiştir. İktidar, istediği vekili cezaevine koyar. Bu uzun süren bir hukuksuzluk sürecinin bir devamı aslında” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Türmen, bu sürecin, 2016’da anayasaya geçici bir madde eklenerek milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla başladığını kaydetti. Türmen, “O süreçte birçok milletvekili cezaevine konuldu. Dün (önceki gün) olan şey bu” dedi. Burada temel hukuksuzluğun, dokunulmazlıkları kaldıran değişikliğe anayasa değişikliği denmeyerek, anayasal denetimin ortadan kaldırılması olduğunu belirten Türmen, şunları kaydetti: “Üç vekil konusuna gelince… Niçin iki yıl beklendi de şimdi düşürüldü? Anayasanın 83. maddesine göre tekrar seçilen vekilin dokunulmazlığının kaldırılması Meclis’in kararına bağlıdır. Enis Berberoğlu, yeniden seçildiğine göre Meclis’in kararı gerekiyordu. Neresinden bakarsanız büyük bir hukuksuzluk resmi.”

AYM ACİL TEDBİR KARARI VERMELİ

Eski CHP milletvekili, avukat Atilla Kart, Anayasa Mahkemesinin Berberoğlu’nun adil yargılanma hakkının ihlali gerekçesiyle yaptığı başvuruda hiç gecikmeden tedbir kararı vermesi gerektiğini söyledi. Kart, şunları belirtti: “Anayasanın geçici 20. maddesi, Mayıs 2016’da yürürlüğe girdi. Orada ne yaptı? Anayasa 83/2 kapsamında yasama/kürsü sorumsuzluğuna atfen hükmün uygulanmayacağını koyarak genel kurulda dokunulmazlıkları kaldırıldı. Bu üç vekil d e öncesindeki dosyalarından mahkûm oldu. Bunlar şu an 27. dönem vekil. Bunlar tekrar seçilen milletvekili konumunda. Geçici 20. madde geçmişe yönelik uygulandı. Ancak bu madde ile milletvekillerinin geleceğe yönelik anayasal hakları elinden alınmaz.”

DİKTA SÜRECİNE GÖTÜREN TEK ADAM REJİMİ

Türkiye’de “dikta sürecine götüren tek adam rejimi” olduğunu vurgulayan Kart, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, “görevini kötüye kullandığı” iddiasında bulundu. Kart, muhalefetin anayasanın 85. maddesi uyarınca 7 gün içinde AYM’ye başvurması gerektiğini, AYM’nin de 15 gün içinde karar vermesi gerektiğini kaydetti. Anayasa’nın 85. maddesine göre AYM’nin bu konuda takdir yetkisi olmadığını söyleyen Kart, “Amir hüküm var, yorum gerektirmeyecek kadar açık. Burada anayasa ayaklar altına alınmıştır. Meclis’te karma komisyon kurmadan, genel kurulda vekillerin dokunulmazlığını kaldırmak anayasal bir darbedir” diye konuştu.

Tutuklanan CHP’li Berberoğlu’na ‘korona’ tahliyesi

Okumaya devam et

Popular