Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İspanya’da karantina sonuç verdi: Ölü ve vaka sayısı düşüyor

İspanya’da karantina sonuç verdi. Avrupa’da da Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ve vaka sayısı en yüksek yer olan İspanya’da can kaybı ve enfekte hasta sayısının periyodik olarak düşüşe geçtiği belirtildi.

BOLD – İspanya’da alınan tedbirler ve sokağa çıkma yasakları sonuç vermeye başladı. İspanya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada perşembe günü koronavirüs sebebiyle ülkede 605 kişinin hayatını kaybettiği, bunun 24 Mart tarihinden itibaren kayıtlara geçen en düşük rakam olduğu ifade edildi.

Mart ayı başında günlük vaka sayısı 8 binin üstüne yükselirken, son 10 günde bu oranın 4-5 bin seviyesine doğru düzenli bir şekilde düştüğü gözlemlendi. Hastalık bulaşma oranı böylelikle yüzde 3’e gerilemiş oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle bugüne dek 15 bin 843 kişinin hayatını kaybettiği İspanya’da toplam vaka sayısı da son bir gündeki artışla birlikte 157 bin 22’ye ulaştı.

İspanya’da geçtiğimi haftalarda Kovid 19 kaynaklı ölü ve vaka sayısının hızla yükselmesi sonrası Başbakan Pedro Sanchez, 26 Nisan’a kadar ülkede olağanüstü hal ilan etmişti.

İTALYA’DA 107 DOKTOR, 28 HEMŞİRE HAYATINI KAYBETTİ

Koronavirüs salgınında en fazla can kaybının kayıtlara geçtiği ülke olan İtalya’da hayatını kaybedenler arasında 107 doktor da yer alıyor.

İtalya Tabipler, Cerrahlar ve Diş Hekimleri Birlikleri Ulusal Federasyonu, salgında hayatını kaybeden doktorların kimlik bilgilerini düzenli olarak açıklıyor.

Federasyon’un açıklamasına göre ülkede koronavirüs salgınında ilk doktor ölümü 11 Mart’ta yaşandı, o tarihten bu yana hayatını kaybeden doktor sayısı 107’ye ulaştı.

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hemşire sayısı da 28’e çıktı.

“SAVAŞA ÇIPLAK ELLE GÖNDERİLDİLER”

İtalya Sağlık Yüksek Enstitüsü’nün verilerine göre, ülkede Kovid-19’a yakalanan sağlık personeli sayısı 14 bini geçti.
Ülkede toplam can kaybı 18 bin 279’a, bugüne kadar tespit edilen toplam vaka sayısı da 143 bin 626’ya ulaştı.

İtalya Tabipler, Cerrahlar ve Diş Hekimleri Birlikleri Ulusal Federasyonu Başkanı Filippo Anelli, sağlık personelinin gerekli koruyucu önlemler olmaksızın çalışmak zorunda bırakılmasını eleştirdi.

Anelli yaptığı açıklamada, “(Hayatını kaybeden) doktorların çoğunluğu pratisyen hekimdi, virüsle savaşmaya çıplak elle gönderilmişlerdi” dedi.

ALMANYA’DA ÖLEN TÜRKLERİN SAYISI 492’YE ÇIKTI

Almanya’da son 24 saatte koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 258 artarak 2 bin 607’ye yükselirken, yaşamını yitiren Türkler’in sayısı da 49’a çıktı.

10 Mart Cuma sabahı itibarıyla ülkedeki vaka sayısı 118 bin 235 olarak açıklandı. Robert Koch Enstitüsü’nün kayıtlarına göre 53 binden fazla kişi de tedavi edildi.

MERKEL: DURUM HALA KIRILGAN

Başta Robert Koch Enstitüsü olmak üzere çeşitli uzmanlar, Almanya’da iyileşenlerin sayısının her geçen gün artması ve yeni koronavirüs vakalarında düşüş eğilimi görülmesine rağmen virüs yüzünden özellikle yaşlılar arasında can kaybının artabileceğini dile getiriyor.

Ayrıca hastalığın yayılma oranının yüzde 1,4’de seyrettiğine dikkat çekilerek, alınan önlemlerde gevşemeye gidilebilmesi için bu rakamın yüzde 1’in altına düşmesi gerektiği vurgulanıyor.

Dün akşam bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki koronavirüs vakalarının artış hızında bir yavaşlama tespit edildiğini, ancak durumun halen kırılgan olduğunu söyledi. Merkel, halkı önümüzdeki Paskalya Bayramı günlerinde önlemlere çok sıkı uymaya davet etti.

İRAN’DA 122 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Dünya genelinde koronavirüs salgınının en etkili olduğu ve gerçek rakamların saklandığı iddia edilen ülkelerden biri olan İran’da son 24 saatte 122 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü’nün açıklamasına göre ülkedeki salgın nedeniyle ölen kişi sayısı 4 bin 232’ye ulaştı. Ülkede görülen toplam vaka sayısı da 1.792 kişi artarak 68 bin 92’ye ulaştı.

SALGIN RUSYA’DA HIZ KAZANIYOR

Rusya’da son 24 saat içinde koronavirüse yakalanan kişi sayısında bin 786 kişi artış oldu. Böylece ülke genelinde görülen vaka sayısı 11 bin 917’ye yükseldi. Salgın nedeniyle Rusya’da hayatını kaybedenlerin sayısı da son 24 saatte 18 daha artarak 94’e ulaştı.

MOSKOVA’DAKİ AĞIR HASTA SAYISI İKİYE KATLANDI

Moskova’daki kliniklerde tedavi gören ağır Kovid-19 hastalarının sayısının sadece bir hafta zarfında ikiye katlandığı açıklandı.

Moskova Belediye Başkanı Vekili Anastassiya Rakova, resmi haber ajansı Tass’a verdiği demeçte, “Başkentteki hastane ve klinikler ile ilk yardım personeli kapasitesinin sınırında çalışmaktadır” dedi.

AMERİKAN UÇAK GEMİSİNDEKİ VAKA SAYISI 4 KAT ARTTI

Gemideki koronavirüs salgınını durdurmak için, üstlerinden daha çok şey yapılmasını istedikten sonra kaptanı görevden alınan Amerikan uçak gemisindeki vakalarda büyük artış olduğu bildirildi.

USS Theodore Roosevelt gemisinin kaptanı Brett Crozier, 30 Mart tarihli mektubunda, barış döneminde askerlerinin ölümünün durdurulması için, üstlerine harekete geçme çağrısı yapmıştı.

O dönem gemide en az 100 teyitli vaka vardı, ancak Amerikan medyasının haberine göre bu sayı 400’e çıktı ve en az bir denizci de yoğun bakımda tedavi görüyor.

Yaklaşık 5 bin mürettebatın bulunduğu nükleer uçak gemisinde 2700 kadar personelin karaya çıkmasına izin verilmişti.

SANOFİ, 50 ÜLKEYE SITMA İLACI DAĞITACAK

Fransız ilaç şirketi Sanofi dünya genelinde 50 ülkeye, Kovid-19 tedavisinde kullanılan sıtma ilacı Hydroxychloroquin bağışlayacağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, bağışlanacak yaklaşık 100 milyon doz ilacın üretimi için sekiz fabrikadaki kapasitenin yüzde 50 artırıldığı belirtildi. Yaza kadar da üretim kapasitesinin dört katına çıkartılması planlanıyor.

Kovid-19’a karşı kullanılabilecek bir ilaç olan Hydroxychloroquin, halen bazı koronavirüs tedavisi gören hastalarda deneniyor.

AMAZON KENDİ TEST LABORATUVARLARINI KURACAK

Online satış devi Amazon, ABD genelindeki 50’den fazla tesisinde koronavirüs vakalarının bildirilmesinin ardından, çalışanlarının sağlık durumun gözlemlenmesi için kendi test laboratuvarlarını kuracaklarını duyurdu.

Şirketin bazı tesislerinde, birden çok çalışanda virüs tespit edildi.

Amazon, “kendi artan test kapasitesini inşa etmek için” bir uzman ekibi kurulduğunu belirtti.

Açıklamada ayrıca, “bir sonraki adımın, belirti göstermeseler bile personelin düzenli test edilmesi olabileceği” kaydedildi.

Lady Gaga: ‘Hepimiz aynı gemideyiz’ ifadesini sahtekarca buluyorum

Dünya

Akdeniz’de mülteci faciası: Biri bebek 6 mülteci can verdi

Akdeniz’de mültecileri taşıyan bot battı. İkiye bölünen bottan denize düşen 110 mülteci kurtarıldı. Ancak 1’i henüz altı aylık bebek olmak üzere 6 mülteci hayatını kaybetti.

BOLD – Umut yolculuğunda bir facia daha yaşandı. Libya açıklarında mültecileri taşıyan botun ikiye bölünüp batması sebebiyle 6 göçmen öldü. 110 mülteci ise ölümden döndü.

BİR MÜLTECİ FACİASI DAHA

İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığının verdiği bilgiye göre Libya arama-kurtarma bölgesi içindeki alanda zor durumda bulunan mülteci botu, sabah saatlerinde Avrupa Sınır Koruma Ajansı’na (FRONTEX) ait devriye uçağı tarafından fark edildi. Durumun haber verilmesi üzerine Open Arms gemisi bölgede kurtarma operasyonu başlattı.

KURTARMA OPERASYONUNDA BOT İKİYE BÖLÜNDÜ

Open Arms’ın sosyal medya hesabından verdiği bilgiye göre ise, Libya’daki Sabratha Antik Kenti’nin 30 mil açığında batmak üzere olan bottaki mültecileri kurtarmak için operasyon düzenlendi. Operasyon sırasında ikiye ayrılan bottan denize düşen mültecilerden 110’u Open Arms ekiplerince kurtarıldı. Bununla birlikte 1’i 6 aylık bebek olmak üzere 6 mülteci ise hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden’in maaşı aylık 33 bin 333 dolar olacak

46. ABD Başkanı seçilen Joe Biden, aylık 33 bin 333 dolar maaş alacak. Buna ek gelirler dahil olmazken Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmesi için de 100.000 dolarlık bütçesi bulunuyor.

BOLD – Zorlu bir seçim sürecinden geçen ABD’nin 46. başkanı seçilen Joe Biden’ın alacağı maaş belli oldu. Business Insider, Biden’ın aylık 33 bin 333 dolar kazanacağını ve buna ek gelirlerin dahil olmadığını yazdı.

SEYAHAT BÜTÇESİ 100 BİN DOLAR

Kanunun belirlediği kurallara ABD başkanı yılda 400.000 dolar kazanıyor. Başkan ayrıca her yıl 50.000 dolar harcama ödeneği alıyor, bu parayı bitiremezse kanunen hazineye geri iade ediliyor. 100.000 dolar vergilendirilemez seyahat bütçesi var ve diğer ekstra harcamalar için yıllık 19.000 dolar alacak. Ayrıca isterse Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmek için 100.000 dolarlık bütçesi var. Obama bu parayı kullanmamıştı.

EN SON 2001 YILINDA ZAM YAPILMIŞTI

Sözcü’de Tayfun Hopalı’nın haberine göre George Washington’un 1789’da ilk başkan olduğundan beri Amerika’da başkanların sadece 5 kez maaşı arttı. En son 2001 yılında başkanlık maaşı ikiye katlanarak 200.000 dolardan 400.000 dolara çıkarıldı. Görev sürelerinin sonunda başkanlar, yıllık yaklaşık 200.000 dolar emekli maaşı, sağlık hizmetleri, ücretli resmi seyahat ve bir ofis hizmeti alıyor.

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Almanya’da MİT’e bilgi toplayan Türk diaspora örgütü UID, Diyanet ve Ülkücü örgütler yeniden gündemde. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Reul, eyaletin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

BOLD – Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Ülkücü ocak ve derneklerin Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) veri taşıdığını söyledi.

Türk istihbarat örgütü MİT’in Almanya’da yaşayan muhalifleri fişlediğini söyleyen Reul, Almanya ve özellikle de Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

GENİŞ ÇAPLI AĞ

İçişleri Bakanı Reul, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da etki alanı oluşturabilmek için AKP’ye yakınlığıyla bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), DİTİB ve Ülkücü dernek ve ocakları gibi çeşitli imkanlara sahip olduğunu belirtti. Reul “Bu şahıs ve örgütlerden oluşan geniş çaplı ağ sadece Türk Hükumeti için bilgi toplamıyor, ayrıca istihbarat kurumu MİT’e bilgi taşıma için de kullanılabiliyor” diye konuştu.

ALMANYA MİT’İN ODAK ÜLKESİ

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin geçen Temmuz’da yayınlanan yıllık raporunda, Almanya’nın MİT’in odak ülkelerinden biri olduğuna ve Türk istihbaratının odağında PKK, Gülen yapılanması ve muhaliflerin bulunduğuna işaret edildi.

Öte yandan ülkücülüğün Erdoğan Milliyetçiliği olduğunu düşünen bazı Alman siyasetçiler ülkücü dernek ve ocakların kapatılması gerektiğini düşünüyor. DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Okumaya devam et

Popular